Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:28:46

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 14 września 2014 22:52:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Helmet, Klub Fabryka, 12.09.2014

Koncert wystartował dokładnie o 19:30. Najpierw, wedle programu poleciała cała "Betty". Od początku do końca, z country, z jazzową wstawką. Znam ten album bardzo dobrze, więc słuchałem z ciągłym zainteresowaniem, fragmentami bardzo bujało. Zawsze jednak żałuję, że poznałem dorobek tego zespołu w latach zerowych, a nie w dziewięćdziesiątych. To taki żal, że u mnie w mieście nie szło kupić ich kasety. W hurtowni nie było. Była Pantera, był Biohazard, ale Helmeta nie było... Sentyment zawsze zapewnia gwiazdkę więcej. A po "Betty" poleciała wiązanka różności. Ciężko mi pisać, co zagrali, bo dorobek nie jest wykuty na blachę. Było sporo fragmentów "Meantime", to wiem. Co jeszcze? Dużo. O wiele za dużo. Wiem natomiast, że nie było "Born Annoying" i "Just Another Victim". Nawet nie wiem, czy to grają, ale bardzo chciałem to usłyszeć.
Panom musiało się świetnie grać, bo szoł trwał bite dwie godziny, co przy trzech kwadransach "Betty" daje 1h 15 min zwyżki. Ta obfitość jednak niekorzystnie rzuciła się na mój odbiór. W pewnym momencie wszystko zaczęło zlewać się w jedną całość. Godzina piętnaście, to byłby ideał... Patrząc na warszawską setlistę, właśnie to dostało się stolicy.
O tym, że zespół bawił się dobrze świadczyła konferansjerka lidera. Hamilton opowiadał, że był w 1982 roku w Zakopanem na jakiejś wymianie studenckiej i że dziewczyny były wspaniałe. Potem ponarzekał na piwo Żywiec, którego nazwę przekręcał tak, że w końcu wyszło coś ze słowem "dick". Opowiadał sporo i z humorem.

Wracając do muzyki - tak duża dawka helmetowego grania pokazała, jak wiele zespołów rypało od nich na potęgę. Cały nu metal, a także sporo naszych polskich zespołów z Illusion na czele.

Dźwięk. Było za głośno, solówki Hamiltona znikały. Szkoda, choć wiem, że nigdy nie chodzi o ich pierwszoplanową rolę. Muzycy, którzy z nim grają dobrze znają swoje miejsce, nie brak im ogrania, ale wiedzą, kto rozdaje karty.

Podsumowując: cieszę się, że byłem. Dzięki temu zakładam wątek, magluję dyskografię raz jeszcze i mam z tego sporą radochę. Przynajmniej teraz.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 września 2014 04:23:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25361
nie muszę kłaść szczególnego nacisku na to, że nie mam zielonego pojęcia, o czym w ogóle piszesz? :-)


pilot kameleon pisze:
Godzina piętnaście, to byłby ideał...

ale to, to jednak przegięcie. koncert godzina piętnaście to jakiś, jak to mawia(ła?) młodzież, ŻAL :cry: Jedynym wyjątkiem w mojej pamięci był wspaniały koncert P.J.Harvey, ale to dlatego, że ona tam była sama na scenie i grała z kilku, więc było to godzina piętnaście powiedzmy razy cztery ;-) Co jest już długością koncertu całkiem godną!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 września 2014 08:41:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Crazy pisze:
oncert godzina piętnaście to jakiś, jak to mawia(ła?) młodzież, ŻAL

zależy co to za muzyka. ostatnio bardzo cenię sobie występy krótsze, godzinne. i helmet ze swoim walcem muzycznym zdecydowanie w moich uszach by zyskał. no ale z kolei dwie godziny to mogło być niebo dla jakichś uberfanów. i to też rozumiem :)

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 września 2014 16:58:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Crazy pisze:
ale to, to jednak przegięcie. koncert godzina piętnaście to jakiś, jak to mawia(ła?) młodzież, ŻAL Jedynym wyjątkiem w mojej pamięci był wspaniały koncert P.J.Harvey, ale to dlatego, że ona tam była sama na scenie i grała z kilku, więc było to godzina piętnaście powiedzmy razy cztery Co jest już długością koncertu całkiem godną!


Nigdy bym siebie nie posądzał o to, że kiedykolwiek napiszę coś podobnego, ale kilkanaście minut temu stwierdziłem, że idelany czas koncertowy to... 45 minut :)

Byłem ostatnio na dwóch takich występach i wyszedłem szalenie szcześliwy! NIC tym koncertowm nie brakowało.

Piszę tak głównie dlatego, że tych koncertów mam w ciągu roku bardzo dużo i podobne ułożenie znacznie ułatwia mi bezbolesny powrót do normalnego funkcjonowania. Po 2 godzinnych koncertach to jednak jestem zwykle zmasakrowany, a już szczególnie jak są udane i wzbudzają silniejsze emocje.

Choć w sumie nie ma tu reguły - jazzowy czy awangardowy koncert, trwający 3 kwadranse - spoko, ale jakbym tak miał zobaczyć KISS albo Gerrego w analogicznej konwencji to nie byłbym taki pewien pozytywnego charakteru swojej reakcji.

Wiem jedno - są sytuacje w których takie krótkie potraktowanie sprawy bardzo mi leży.

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 12 października 2014 12:18:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Helmet, Strap It On (1990)

Obrazek

****

Muszę przyznać, że to nieco zaniedbany przeze mnie album. Nie dotykałem wieki i w głowie nie zostało nic oprócz tego, że wczesne, że zespół się dopiero formował i że lepsze są późniejsze płyty. I fakt, może są lepsze, ale już tutaj zespół jest całkowicie dojrzały. Ostatnie, przed i pokoncertowe odsłuchy sprawiły, że wróciłem do tej płyty i przeżyłem lekki szok. O! Jakie to dobre, jak blisko stąd do innego, mojego ulubionego wydawnictwa Helmet z Amphetamine Reptile.
Hamilton na tej płycie śpiewa znaczne bardziej agresywnie niż później, więcej tu dysonansów, brzmienie jest bardzo surowe, czasem nawet garażowe, dzięki czemu metaliczność staje się nieco zmatowiona i bardziej alternatywna. To wszystko sprawia, że to bardzo świeża płyta. Niezgrana, żywiołowa, nie wbita jeszcze w metalowy kaftan.

Gdzieś kiedyś wyczytałem fajne słowa: Helmet pod szyldem Amphetamine Reptile był najlepszy. Ma w sobie to COŚ, czego inne ich płyty nie posiadają.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 19 października 2014 11:42:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Helmet, Meantime (1992)

Obrazek

***1/2

No to pora na dzieło klasyczne. Punkt centralny dyskografii zespołu. Dojrzeli, okrzepli, stali się bardziej przebojowi, postawili na znacznie lepszą produkcję. Przejście do dużej wytwórni i jej wsparcie sprawiło, że zespół wypłynął z niezależnej niszy i usłyszał o nim cały świat. Efekt? Jedna z najważniejszych metalowych płyt lat 90. Wzorzec dla rzeszy naśladowców. Polska należała do silnie zainfekowanych krajów - Illusion, Kr'shna Brothers, może nawet Hey...
Płyta jest krótka. raptem 36 minut muzyki. Ciężko ciosane i natychmiast rozpoznawalne riffy, twarda praca sekcji, sporo dysonansów w solowych partiach gitary, skandowane teksty. Wszystko wpada w ucho, wszystko zostaje w głowie, jest nawet lekkie bujanie w tym wszystkim, a to rzecz niespotykana w tego typu muzyce. No ale bębniarza to mieli znakomitego, więc nie powinno to dziwić.

Zatem dziejowości płyty jest bezdyskusyjna, ale ja wolę Helmet w innym wydaniu. I stąd mocne ***1/2. Walka o **** toczy się od lat i niestety póki co zespołowi nie udaje się mnie przekonać do tego, żeby wyższą notę uskutecznić.

Ciekawostka: "In The Meantime" nagrywał Steve Albini.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 marca 2016 18:04:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
pilot kameleon pisze:
Wracając do muzyki - tak duża dawka helmetowego grania pokazała, jak wiele zespołów rypało od nich na potęgę. Cały nu metal, a także sporo naszych polskich zespołów z Illusion na czele.


Ja tam słyszę Helmet w utworze "Adwent", choć rypaniem na potęge bym tego nie nazwał

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 października 2016 14:58:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
nowy:

https://www.youtube.com/watch?v=TkFMvststF0

riff jak należy.. ale wokal.. i melodyjność zaskakuje jednak mię ..hm?

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 października 2016 16:23:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Gdyby nie podpis klipu z tekstem, pomyślałbym się, że to Foo Fighters.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 października 2016 16:28:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
O wlasnie!! FF.. Tak sie zastanawialem, co mi to przypomina.. No, bliskie calkiem FF..

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 października 2016 18:29:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
FF? Weźcie mnie chłopaki nie straszcie, bo nie chce mi się teraz sznurka otwierać. :|

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 października 2016 18:56:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Bądź jednym z pilotów obsłuchujących rzeczony numer i przekonaj się, czy mamy rację ;)

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 05 października 2016 19:10:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
O wlasnie.. Tam moze jeszcze nawet do tysiaca wyswietlen nie dobilo ;) Poza tym... Nooo, yyy.. Harmonie wokalne jak... yyyy, u Beach Boys


..chyba za mocno polecialem ;)

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 października 2016 07:04:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Miki pisze:
Bądź jednym z pilotów obsłuchujących rzeczony numer i przekonaj się, czy mamy rację


Macie rację. Niestety.

Hamilton chyba zbyt dosłownie potraktował apel Giry, przedstawiający publiczną kastrację jako świetny pomysł. :(

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 06 października 2016 07:12:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
On tylko publicznie prezentuje jej skutek. Jest to o tyle dziwne, że "Aftertaste" nie brakowało melodii, a i na poprzednich albumach (może z wyłączeniem "Born Annoying" i "Strap It On") jej nie brakowało. Tu jednak wokal Page'a brzmi naprawdę łagodnie i miękko.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group