Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 02:58:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: LADO!
PostWysłany: wt, 20 marca 2018 13:45:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Zacznę może głupio, bo od relacji z koncertu Mitch & Mitch, ale na dniach chcę rozwinąć wątek środowiska muzycznego, mi chyba w tej chwili, najbliższego :). LOVE LADO!

https://freemusicstop.com/2018/03/20/nu ... tch-mitch/

:)

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: wt, 20 marca 2018 14:32:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Niespodziewanie muszę rzec, iż podoba mi się jedyny póki co wysłuchany przeze mnie utwór LADO czyli "Imaginary Day".
Bardzo fajnie brzmi ten melanż chłodnej perkusji z wysokimi klawiszami. Główny motyw grany przez nie brzmi jak dziecięca wyliczanka, w powiązaniu z lekkim dysonansem basu jest to świeże i wchodzi do głowy!
Coś w tym jest, przyznaję. Spróbuję posłuchać więcej :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: wt, 20 marca 2018 14:36:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Wydawało mi się, że jest szansa, że Polpo Motel Ci podejdzie :).

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: śr, 28 marca 2018 14:00:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
I jak z wątkiem? Moje dotychczasowe związki z LADO były takie, że wiem, że coś takiego istnieje, i że nie jest to nazwa kapeli, tylko coś szerszego, ale w zasadzie nie wiem, co dokładnie określa ta nazwa. Nie wiem też do końca, co się w Ladu (Ladzie? Lado'le?) zawiera, jakieś Cukunfty chyba różne, nie?

Jeżeli chodzi o Mitch & Mitch, to znam głównie z Wodeckiego :-) Bardzo cenię!

Dołączony do Twojej relacji z Mitchów numer koncertowy też mi bardzo odpowiada, szczególnie wyróżniła mi się partia wibrafonu, ale tak naprawdę szczególnie to chyba coś ogólnego, zespołowość tej gromady. W relacji z kolei najbardziej wyróżnił mi się moment, kiedy podczas próby chodziłeś i szukałeś, i co dwa metry przystawałeś, by sycić się różnicami w brzmieniu :mrgreen: Ciekawe, co sobie myśleli próbujący muzycy 8-)

Ekhm, no i ...

Cytat:
Wszystkie zwroty formalne czy amplitudy dynamiczne, miały w sobie sporo impertynencji, a przenikał je pewny, określony i ekstrawertyczny tembr


Słusznie i naukowo!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: śr, 28 marca 2018 14:10:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Ojej! Dziękuję! Przyznaję, że przez chorobę trochę zapomniałem, że stworzyłem ten temat... :oops: Mam nadzieję się poprawić!

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: śr, 28 marca 2018 14:37:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Crazy pisze:
jakieś Cukunfty chyba różne, nie?


I Wovoki!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: śr, 28 marca 2018 16:16:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
To może jeszcze troszkę obok muzyki wspomnę o miejscu, które jest od pewnego czasu z Lado nierozerwalnie związane, czyli LADOM.

Mówi o nim Macio tak:

Jak w ogóle wpadliście na pomysł, żeby właśnie tam ulokować swoje miejsce na mapie Warszawy?

Wiesz co, to jest długa historia. Tak naprawdę od długiego, długiego czasu myśleliśmy o jakiejś siedzibie, miejscu, które by integrowało ekipę. Te poszukiwania były często pogrążone w depresji dlatego, że nie byliśmy w stanie znaleźć nic takiego, co nie kosztowałoby milion złotych, a byłoby możliwe do ogarnięcia. W końcu Kamila Bondar rzuciła pomysł, żeby spróbować o to zawalczyć, bo to był po prostu miejski konkurs na zagospodarowanie tych domków. Zaproponowała i poszło. Poszło tak, że na ostatnią chwilę zgłosiliśmy się do tego konkursu i okazało się, że wygraliśmy ten domek, o który wnioskowaliśmy. No i tyle... To dość śmieszne, bo przez długi czas nie mieliśmy żadnego miejsca, łącznie z tym, że nasze płyty były po prostu składowane w piwnicy. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby mieć jakąś przestrzeń do spotkań, więc wynajęliśmy i przygotowaliśmy jedną suterenę, no i w tym samym czasie dowiedzieliśmy się, że ten domek wygraliśmy. Więc wyszło na to, że w tamto miejsce zainwestowaliśmy czas i jakieś tam pieniądze, żeby je przystosować, po to żeby się zaraz z niego wyprowadzić i zasiedlić domek.

A zasiedliliście go raczej na stałe? Jakie macie wobec niego plany? Dopóki było ciepło, odbywał się cykl Lado na Wsi, a co teraz, kiedy zrobiło się trochę chłodniej?

Te eventy to jest trochę taki spontaniczny efekt uboczny tego, że mamy ten domek. Nie planowaliśmy, że będziemy od razu tam robili jakieś koncerty. Wiadomo, że z biegiem czasu byśmy o tym pomyśleli, ale w dużej mierze chodziło o to, że ten domek wymaga remontu i po prostu w jakiś sposób chcieliśmy spróbować zebrać na ten remont środki. I to był najprostszy sposób. Wystarczyło pogadać z różnymi znajomymi, żeby zagrali koncerty, zadbać żeby to było dość nieformalne i utrzymać luźny klimat, przy okazji zbierając trochę pieniędzy. To świetnie zintegrowało ludzi, bo wszyscy się wkręcili w to, żeby tam działać i pilnować, opiekować się tym domkiem. Mamy już tam nasz cały magazyn płyt, więc plan na dalszy okres jest taki, że będziemy mieli tam biuro, będzie też mała pracownia muzyczna i sala warsztatowo-wystawienniczo-koncertowa - dość mała, jak zresztą sam widziałeś. Wiesz, nie mamy jakichś dalekosiężnych planów, bo działamy w dużej mierze na spontanie. Nie mamy więc rozplanowanego do grudnia kalendarza... ale na pewno, tak jak w przypadku Lado Na Wsi, ten kalendarz po prostu sam się nagle wypełni. Plan jest więc taki, że domek jest i póki będziemy go mieli, to będziemy działać (śmiech).

Całość: https://noisey.vice.com/pl/article/4w35 ... moje-zycie

Ja się tam naprawdę czuję jak na wsi, ewentualnie na działce. Wejście do innego wymiaru, trochę na takich warunkach jak do jednego hostelu w którym byliśmy z Witkiem. Natychmiast czułem się jak w domu. I to miejsce też tętni czymś takim i jest ewidetnie Ladowe. Na luzie, bez zbędnego dbania o szczegóły, ale pewien konkret wyczuwa się natychmiast. To jednak wszystko oddycha i działa należycie. Koncerty odbywają się zarówno w środku jak i na zewnątrz.

Wygląda to tak:

Obrazek

Albo tak:

Obrazek

Albo tak:

Obrazek

:mrgreen:

Gdybym był Warszawiakiem nie odpuściłbym ani jednej okazji by się tam stawiać...

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2019 22:16:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Chciałem zapytać o płytę Szamburskiego i Górczyńskiego (z trzecim panem, nazwiska zapomniałem), tę na której grają średniowieczne utwory... Szamburski opowiada o niej bardzo ciekawie w wywiadzie. Ciekaw jestem, co wywiadowca sądzi ;-) Można ją zdaje się całą odsłuchać nawet na youtubie, co być może z chęcią uczynię, ale rekomendacji chętnie bym posłuchał, nawet od kogoś kto nie lubi słuchać płyt (zresztą może byłeś na jakimś koncercie?).

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 02:24:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
O! Ale się cieszę. Chyba wszystkie odpowiedzi znajdziesz tutaj:

https://freemusicstop.com/2017/11/02/dworski-duch/

:D

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 08:11:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Mi zaś zdarzyło się napisać krótko o płycie Bastardy do Lizarda:

Cytat:
W 2014 roku Paweł Szamburski wydał płytę Ceratitis Capitata - na klarnet solo. Zaprezentował na niej swoją wizję wybranych tradycji muzycznych, związanych z religiami basenu Morza Śródziemnego. Promitat Eterno to gałąź wyrosła z tego samego drzewa pomysłów, tyle że tym razem Szamburski zajął się jednym, konkretnym kompozytorem z przeszłości. Dobrał sobie też partnerów w postaci Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy) i Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela). Muzykę zaprezentowaną na płycie panowie wywiedli z kilku zachowanych utworów Piotra z Grudziądza, który znany był w piętnastowiecznej Europie jako Patrus Wilhelmi de Grudencz.

Bastarda, podobnie jak sam Szamburski wcześniej, posługuje się specyficzną metodą pracy. Nie idzie tu bowiem o samo odegranie utworów z przeszłości, ani tym bardziej o swobodne improwizowanie na ich temat. W praktyce tria chodzi, jak mi się wydaje, o coś co wymaga znacznie więcej wiedzy i umiejętności: o zagranie muzyki współczesnej, ale z zachowaniem najważniejszych cech oryginału. Tylko czy możliwe jest przerzucenie takiego mostu między epokami?

Aby poszukać odpowiedzi na to pytanie należy się nieco przestroić. Bo muzyka Bastardy jest intensywna, ale ta intensywność mieści się w innych rejonach niż byśmy się spodziewali. Znaczna część akcji muzycznej rozgrywa się bowiem w niskich rejestrach, z którymi świadomie nieczęsto mamy do czynienia. Tam właśnie operuje klarnet kontrabasowy. I nawet tylko dla jego szczególnego brzmienia warto włączyć płytę. Górczyński zwykle buduje bazę kompozycji, bazę na której Szamburski tka sieci interpretowanych przez siebie tematów. Wiolonczela zaś porusza się w sposób mniej jednoznaczny, lecz równie intrygujący. Niezwykłe jest współbrzmienie tych trzech instrumentów, jego ciemny, drewniany odcień. Tylko fortepian Maseckiego pod koniec rozjaśnia nieco to wnętrze.

Ta muzyka jest przedziwna. Niby dawna, a może kojarzyć się z współczesnym dark-ambientem; niby gotycka, a nagle jakiś dźwięk przeleci jak w tunelu metra na Natolinie… I ta wibracja, która grana w krypcie, mogłaby wprawić w ruch szczątki kompozytora, gdyby tylko wiadomo było gdzie spoczywają. Wibrująca rura klarnetu kontrabasowego co najmniej kilka razy w czasie trwania płyty przemienia się w tunel czasoprzestrzenny, a my stajemy w tym przeciągu oniemiali, odczuwając drżenie i bojaźń, pomieszaną z fascynacją.

Taki to inspirujący wyobraźnię zakamarek zyskaliśmy dzięki Bastardzie. Co w nim znajdziemy, gdy nasz wzrok jeszcze bardziej przyzwyczai się do mroku?


Jeden raz w życiu - jak na razie - zdarzyło mi się też nagrać filmik na koncercie, właśnie na Bastardzie:

phpBB [video]

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 08:29:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1085
Skąd: z Catanu
Ja z tej wytwórni lubię Babadag i Paulę i Karola.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 15:14:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Wielkie dzięki za Bastardę! Bardzo mi się to podoba a w ogóle to muszę powiedzieć, że postępująca powoli, ale skutecznie lektura książki "O muzyce się nie gada" (a już zwłaszcza wywiad z Szamburskim, który chyba podoba mi się najbardziej ze wszystkich), wzbudziła na nowo moje zainteresowanie kręgami Lado i chyba sobie kupię kilka płyt :-)

(skoro w przypadku "Promitat eterno" nawet MAQ napisał, że płyta nie była rozczarowaniem w obliczu koncertu, to musi być całkiem konkretna :-))

Swoją drogą mam wielką prośbę: gdyby gdzieś w warszawskich okolicach odbywał się jakiś koncert z tego kręgu, i byście o nim usłyszeli, to piszcie! Ja zupełnie nie śledzę tych nowości, zapowiedzi itp. Jeżeli nawet czasem popatrzę, to mogę akurat nie trafić, a potem znowu nic nie wiem. Często i tak nie mogę - strasznie żałuję, że jedyną okazję na Cukunft przegapiłem, a było naprawdę blisko - ale jednak z Wovoką się udało :D


Mikosz pisze:
Ja z tej wytwórni lubię Babadag i Paulę i Karola.

Ustawiam w kolejce do zapoznania się z!
Może pożyczą dziecko od sąsiadki, to ich gdzieś wcisnę poza kolejnością ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 16:43:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
DZIĘKI! :aniolek: No i jest jeden problem, tzn. chcesz ode mnie dostawać - uśredniając - codziennie dwie warszawskie propozycje koncertowe? :D Bo serio tyle się dzieje!

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 17:06:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Wolałbym, gdybyś dokonywał selekcji :-)

Swoją drogą w tym Ladomku teraz zimą też się coś dzieje? Nie umiałem znaleźć (albo nic się nie dzieje ;))

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: LADO!
PostWysłany: sob, 12 stycznia 2019 17:14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Dobra, jakoś na czuja spróbuję :). A Ladom teraz śpi.

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group