Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:02:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1880 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 126  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 01 maja 2005 13:01:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 21 stycznia 2005 20:57:59
Posty: 1742
Skąd: Stettin Hockendorf
a ja powiem tak---wlasnie wychodzę i jadę na koncercik Kultu do Gryfina :) i pozdrawiam---a co do dyskografi potem :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 01 maja 2005 21:43:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
lotan pisze:
"Historia pewnej miłości" (...) Przewijam.


O Boże.
Wiem, że wyciąłem kontekst, ale zestawienie tego tytułu ze słowem "przewijam" jest dla mnie wstrząsające.
To tak, jakby napisać "Opowieść zimową przewijam".

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 05 maja 2005 08:59:41 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
Kult poznałem od Piosenki młodych wioślarzy, później słyszałem większość przebojów tego zespołu, bo regularnie słuchałem Trójki oraz Rozgłośni Harcerskiej. Nigdy jednak nie był to dla mnie ważny zespół, po prostu muzyka Kultu była nadawana na trochę innej fali niż nastawa mojego odbiornika. Z całych płyt słyszałem niewiele: Your Eyes, Muj wydawca, Ostateczny krach systemu korporacji i wrażenie miałem podobne, jak przy słuchaniu pojedynczych piosenek. Z jednym wyjątkiem:

TATA KAZIKA. Ta płyta do dzisiaj należy do moich ulubionych. W tych uworach słychać autentyczny klimat czasów komuny z pijackimi imprezami i całą otoczką. Muzyka jest rewelacyjna - mistrzostwo, bardzo dobrze współgra z tekstami, i te organy Hammonda (chyba to jest ten instrument, nie jestem pewien, bo nie mam przed sobą wkładki do kasety) i waltornia Banana i ten knajpiany nastrój. Moja ulubiona piosenka na tej płycie to Bal kreślarzy. Jest genialna, poprzez pewną nutę osobistej refleksji Stanisława Staszewskiego, której brakuje w innych piosenkach. W tekście czuć wyraźnie, że autor wie, iż swoje życie przegrał. Jest to dla mnie bardzo autentyczne i przemawia do mnie silnie. Inne piosenki też bardzo dobre.
Tata2 w kontekście pierwszej płyty wydaje mi się zbiorem odrzutów i mimo, że kilka razy w różnych okresach czasu jej słuchałem, moje wrażenie nie uległo zmianie.

Widziałem kiedyś koncert promujący Tatę Kazika w TV (jakieś mury, stoliki knajpiane, bluszcz na ścianie). Poszukuję tego, jeśli ktoś ma, to bedę wdzięczny.

Acha, byłem kiedyś na koncercie Kultu w Jarocinie 93. Nie zrobił na mnie kompletnie wrażenia. Z Voo Voo mam podobnie, z tym, że koncertów Voo Voo widziałem chyba trzy na żywo.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 05 maja 2005 09:16:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Świetny topik, Crazy! Kultowy! :-D
Najpierw jeszcze
1) Piotrpanek - ojojoj, mocno zaszarżowałeś z "California...". Jeszcze się zastanawiam czy nakablować Jello Biafrze czy nie... ;-) Tak poważnie - to jednak wersja kanoniczna DK lepsza, wg mnie...
2) Generalnie najlepszy dla mnie utwór Kazimierza S. to "Nie mogę istnieć bez narzekania". Dopiero po nim zrozumiałem i poczułem atmosferę mieszkania w mieście gdzie "tylko dwa pociągi przejeżdżają w ciągu dnia".

A teraz KULT, który długo rywalizował u mnie z ARMIĄ o prymat krajowy (czyli światowy, hehe):

KULT ***i 3/4

Płyta dokładnie taka jak to określił Crazy- nieopierzona. Ale bardzo autentyczna, nawet w swoich ubogich pomysłach aranżacyjnych. Poza konkurami oczywiście "Krew Boga".

POSŁUCHAJ TO DO CIEBIE ****

Hm.... wysoka ocena ale dla mnie płyta dość nierówna. W zasadzie trzecia gwiazdka jest za same "Elektryczne nożyce" (słucham ich od lat i ciągle nie mam dość) a czwarta za "Pilotów" (takoż niemalże). Ale jak to Piotrpanek określił "wolny Kult" nie przekonuje mniena tej płycie. Chwilami nudnawe to jest.


SPOKOJNIE *****

Najlepsza płyta zespołu. Ex aequo na pierwszym miejscu - "Jeźdźcy" i "Axe" (to najlepsze 12 minut płyty!). Wysoka forma artystyczna. Tylko "Tan" trochę za przydługawy.


TAN ** kredytowane

Blisko kompromitacji. Sytuacje ratuje "Tabako" i "Drugie EN".


KASETA ** i 1/2

Nadal kiepsko i bez pomysłu. "Wolność" i "Czekając na królestwo JHWH" wybijają się zdecydowanie nad resztę. Interesująca pierwsza rapowa jaskółka w "Dzieci wiedzą lepiej"!


YOUR EYES ****

Nagły wzlot formy. Pierwsze cztery utwory powalają, potem jest trochę gorzej (choć np: bardzo przyzwoite "Strange"). "Rząd oficjalny" - zgadzam sie, że nudny, nigdy mnie nie przekonywał. Najlepsze: "Tata w gestapo" (ten fragment z pukaniem: "Kto tam?..." -"GESTAPOO!!!" - rewelacja!)


45-89 ***

Strasznie nierówna płyta! W zasadzie trzy gwiazdy za trzy bardzo dobre utwory: tytułowy, "Studenci" (wolny fragment walczyka w środku zawsze mnie wzrusza) i niedoceniany "Wysłannik". Na resztę - spuszczam zasłonę miłosiernego milczenia.


MUJ WYDAWCA ****

Dobra płyta. Pierwsza strona szczególnie. Bardzo lubiłem "Lewe lewe loff" i tytułowy (ta deteminacja:"muszę mieć na swoje skromne potrzeby!"). Po latach doceniam też "Keszitsen kepet onmagarol". Ma jednak parę wtórnych pomysłów np: "Na zachód".


OSTATECZNY KRACH ***i 1/2


Tak jak Crazy napisał. Brak odpowiedniej selekcji. Ja po "Gdy nie ma dzieci" od razu przekładam kasetę na drugą stronę. Ale są chwile znakomite" "Grzesznik", "Komu bije dzwon"... Broniłbym też odważnego "Z archiwum polskiego jazzu".


SALON RECREATIVO * i 1/2

Szkoda słów. "Brooklyńska Rada" wygląda na bardzo dobrą, ale po części to efekt bardzo słabego tła. Na bezrybiu... No i jeszcze "Łączmy się w pary" ma jakiś sensowny pomysł. Zdecydowanie za mało na KULT.

A co dalej?
Myślę, że jeszcze Kazik nas czymś zaskoczy... :-)








TATA KAZIKA i TATA 2 po ***

Tak to u mnie jest z folklorem miejskim. Obie błyskawicznie mi się spodobały i szybko mi się znudziły (tak samo miałem ze Szwagierkolaską). Ale doceniam. "Baranek" czy "Ballada o dówch siostrach" to do dziś utwory których posłuchać lubię...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 maja 2005 22:56:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
KULT, który długo rywalizował u mnie z ARMIĄ o prymat krajowy (czyli światowy, hehe):

jakbym sam siebie słyszał :-)

Swoją drogą ciekawe, że tyle ludzi tak wysoko ceni Your Eyes. Dla mnie płyta wyjątkowo przeciętna, ale widze, że ona dużo Znaczy. Może to i kwestia czasu, w którym się pojawiła, a w sumie wszysyc jestesmy w podobnym wieku, więc ten czas mógł mieć znaczenie. Ja akurat wtedy to słuchałem zawzięcie Led zeppelin i takie coś, jak Kult to wzbudzało mój pusty śmiech, na równi z Chłopcami z pacu broni ;-). Już Kult mnie nie interesował (bo interesował mnie wcześniej, kiedy zaczynałem słuchać Listy Trójki), a jeszcze nie zaczął ponownie (a zaczał już niebawem, bo - choć z pewnym opóźnieniem - chwycił mnie za serce Tata).
I takoż Your Eyes do mnie nie trafiła.

Natomiast niezależnie od mojego przekonania o wysokiej wartości artystycznej Mojego wydafcy, jest rzeczą niewątpliwą, że moje uwielbienie dla tej płyty jest również związane z tym, że trafiła akurat w mój czas. Pięć lat wczesniej, nawet trzy, przeszła by pewnie niezauważona, jak Your Eyes...

Apologia nadal niegotowa :-(

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 maja 2005 11:10:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 20 listopada 2004 11:57:17
Posty: 346
Skąd: z Tajniaka
A mnie sie bardzo podoba "Salon Recreativo" choc przeszkadzaja mi bonusy - nowe wersje starych piosenek na plycie nr 2. Podoba mi sie dlatego, ze jest zrobiony zupelnie na przekor. Powiedzialbym nawet od ktorych plyt Armii podoba mi sie "Salon" bardziej, zeby to ladnie podkreslic, ale boje sie linczu :)

_________________
.
.
przebacz mi przyjacielu


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 maja 2005 20:45:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
To się nazywa dyplomatyczne wyczucie, Mnichu! :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 17 maja 2005 11:34:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
arasek pisze:
Broniłbym też odważnego "Z archiwum polskiego jazzu".

Przynajmniej w moim przypadku nie chodzi o to, że ten kawałek jest zły, tylko taki "niekultowy"... (Choć muzycznie to też nie moja bajka)...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 18 czerwca 2005 13:47:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
Odświeżając temat... Kult - polski zespół numer 2
Jak zwykle będę pisał mało ;) Przyznaję tylko gwiazdki + ulubione utwory

Obrazek
****
Konsument

Obrazek
*****
Do Ani

Obrazek
***** + * (moja ulubiona)
Niejeden te klawisze.. ta waltornia

Obrazek
**
Młodzi Warszawiacy :twisted:

Obrazek
***
Po co wolność

Obrazek
*1/2
45-89

Obrazek
***3/4
Parada wspomnień

Obrazek
*****
Kurwy wędrowniczki

Obrazek
*****1/2 - druga po Spokojnie
Psalm 151

Obrazek
***** - Chyba najmocniejsze partie waltorni w calym dorobku Kultu
Śmierć poety

Obrazek
****-
Krew jak śnieg

Obrazek
**
Brooklyńska Rada Żydów


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 20 sierpnia 2005 16:40:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
W kArkonoszach ujawniło się, że fanów Kultu na forum jest więcej niż by wynikało z tego wątku. DiBi, Cytz, Kishiro - proszę się ujawnić!!!
(ale się w ogóle nie spodziewałem, że w Szczesze dojdzie również i do śpiewania Tatów Kazika). Szkoda, że Piotrek i Monika nie dotrwali. Chyba trzeba będzie do dołączyć do Jałty i wpisać na setlistę przyszłą :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 sierpnia 2005 15:28:11 

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 17:43:03
Posty: 553
tak to widzę... krytykiem nie jestem ale coś może wymodze znośnego ;)

1986 Kult (**)
Jak na debiut to całkiem przyzwoicie... takie klasyki jak "Krew Boga" czy "Konsument"... za te kawałki głównie lubię tą płytę... reszcie czegoś brakuje...

1987 Spokojnie (*****)
Spokojnie aż do przesady ;) bardzo nastrojowa płyta... "Arahja"... te dzwony... ten Hammond... mistrzostwo świata :) "Czarne Słońca", "Niejeden" i "Jeźdzcy" wysoko stawiają poprzeczke następnym płytom... jeden z moich ulubionych krążków

1987 Posłuchaj to do Ciebie (***** i 1/2)
No! zaczynamy z kopyta... "Piosenka Młodych Wioślarzy" w genialnym wykonaniu ;) potem już "Do Ani", "Polska", "Wielki Taniec", "Wódka"... w moim odczuciu najbardziej spójna płyta Kultu... bardzo przyjemnie się jej słucha, kawałki dobrze dobrane...

1989 Kaseta (***)
Hmm... dziwna płytka ;) "Kwaśka", "Fali" jakoś nigdy mi nie podpasowały... ale trzy gwiazki za trzy kawałki... "Oni chcą Ciebie", "Czekają na królestwo j.h.w.h." i "Po co wolność"... pozostałe jakoś rzadko u mnie rozbrzmiewają

1989 Tan (**)
płyta koncertowa zupełnie nie oddająca tego co się dzieje na koncertach... raz czy dwa razy ją przesłuchałem i odstawiłem w kąt... dwie gwiazdki jedynie za świetnych "Młodych Warszawiaków" :)

1990 45-89 (* i 1/2)
"45-89"... nienawidze tego kawałka.... osobiście uważam go za najgorszy kawałek Kultu... są tacy którzy by mnie zmieszali z błotem po takim stwierdzeniu... trudno... na tej płycie tylko "Studenci" dają radę... na mój gust kompletna porażka.

1991 Your Eyes (******)
To jest to co tygryski lubią najbardziej :D moja ulubiona płyta! może nie jest tak spójna jak "Posłuchaj..." ale nadrabia to wspaniałym dzwiękiem gitary Morowego... Niezwykle udany ekperyment Kultu! "Parada Wspomnień", "6 lat później", "Zgroza"... coś pięknego!

1993 Tata Kazika (****)
Nie jestem fanem twórczości Staszka, ale Kazelot całkiem przyzwoicie to nagrał. "Celina", "Baranek", "Kurwy wędrowniczki" porywają na koncertach... a reszta kawałków? Przyzwoite kompozycje... nie wstrząsnęła mną ta płyta...

1994 Muj wydafca (***** i 1/2)
Przez wielu uważana za najlepszą Kultową płytę... i wiele się nie pomylili... Krążek jeszcze bardziej spójny od "Posłuchaj..." jakiego kawałka z tej płyty by się nie wyrzuciło, od razy całość dużo traci...

1996 Tata 2 (*** i 1/2)
patrz dwie pozycje wyżej... tylko zamiast tamtych trzech kawałków będzie "Dolina", "Latający Holender" i "Śmierć Poety"... ale tutaj tylko "Dolina" porywa na koncertach :)

1998 Ostateczny krach systemu korporacji (*****)
Sam nie wiem co o tej płycie powiedzieć... ciężko mi ją jakoś opisać... poprostu esencja Kultu z chyba najlepszym zakończeniem...

2001 Salon Recreativo (***)
Ponoć najgorsza płyta... nie zgodze się... faktycznie jest słaba... głównie dlatego, że jest tutaj od pyty i jeszcze ciut kawałków... na mój gust troszke za dużo... są tutaj takie perełki jak "Brooklyńska Rada Żydów", "Piotr Pielgrzym", "Henryk Wujek", świetne wykonanie "Wódki"... ale nie ratuje to całości... płytowy średniak...

tyle

_________________
www.pozarmoskwy.art.pl
www.lubiejewski.art.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 sierpnia 2005 16:46:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
O kolejny ładny wpis! :-)
Tylko z oceną Tatów się nie zgadzam, no ale to już kwestia gustów yndywydualnych. I cóż, kolejna osoba, dla której Your Eyes jest płytą wyjątkową a nawet ulubionną. Ciekawwe... mi się zawsze zdawała jedną ze słabszych. Ale to pewnie dla wielu z was takie samo stwierdzenie, jak dla 3bajka, że Muj wydafca jest najlepszy. Cóz.
może mój czas na Your Eyes jeszcze przyjdzie, na razie jakos nie przemawia do mnie ani jej brzmienie, ani teksty, ani kompozycje...
Ale pozytywne wypowiedzi na tym forum nie raz już duzo u mnie zmieniły!

A tymczasem...

Nagle ogarnęła mnie dzisiaj taka myśl, że słowa

i chciałbym iść tak
rozmawiać
wąchać
słuchać
patrzeć
i oddychać

ze wszystkimi tymi, z którymi
dane miałem
szczęście w życiu się spotkać


są dla mnie osobiście chyba najpiękniejszym, najbardziej trafiającym do
serca tekstem Kazika. To coś na miarę "spieszmy się kochać ludzi, tak
szybko odchodzą"!

Nabrałem ochoty, żeby po powrocie z głuszy niezwłocznie odnowić kontakty z różnymi ludźmi, z którymi miałem niewątpliwe szczęście w życiu się spotkać, a których ostatnio cokolwiek zaniedbałem...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 21 sierpnia 2005 17:15:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Trochę offtop, ale niedawno miałam być może podobne odczucia, gdy słuchałam Kaczmarskiego:

Ci wszyscy ludzie, których kazał minąć
Nasz pośpiech nagły,
Nasz pośpiech nagły
Nieodwracalnie z pamięci naszej giną
I całych światów kształt odchodzi w diabły.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 września 2005 15:09:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
zobowiazuje sie do wpisania sie w tym temacie oraz w temacie dotyczacym ramsztajna do konca wrzesnia. aktualnie proby zjadaja caly moj wolny czas :) krejzi nie bij ;)

a na dzien dzisiejszy powiem tyle, ze

1. muj wydafca
2. spokojnie
3. tata / posluchaj

ale to tak bardzo na goraco (chociaz w sumie mysle ze na zimno zestawienie bedzie takie samo ;) )


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 września 2005 15:12:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
No proszę - kolejna osoba, od której oczekiwać będę uzasadnienia dla pozycji nr 1. :wink:
W moim rankingu wydafca spada na pozycje średnie.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1880 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 126  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group