Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 09 maja 2024 07:06:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1880 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 126  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 marca 2006 11:52:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Jeszcze pociągnę te nieszczęsne "Grzybki" itp.
Otóż właśnie Melassa chyba była w moim odbiorze przełomem. Do tego czasu Kazik był jakąś ikoną. Co by nie stworzył, to było z definicji świetne. Nawet jak nie było świetne, to jakoś się dawało przełknąć. Więc przełykałem "Lewego czerwcowego" z nie najgorszym (choć nieporywającym) tekstem i niezbyt mi podchodzącą muzyką, przełykałem "Jatne" ze świetną muzyką, ale kretyńskim (w moim odbiorze) tekstem. Przełykałem "12 groszy", które jest jakimś zbiorem nieskoordynowanych zdań bez kontekstu, przełykałem jakieś "Maciek ja tylko żartowałem", które jest taką sobie piosneczką itd. I wtedy miałem tak, że skoro na liście Trójki pojawiały się "4 pokoje" i "Mars napada", to na nie głosowałem, bo to przecież Kazik. I w sumie to nawet nie było głosowanie bez przekonania. Ale też właśnie wtedy po raz pierwszy zauważyłem, że jednak nie wszystko, co jest Kazikowe, jest fajne. Symbolem mogą być te "Grzybki". Tzn. takie coś dopadło mnie już wcześniej, gdy usłyszałem "Mózg nie jest w głowie" i całe Rozmowy s catem, ale jakoś się przełamałem i doceniłem. Może też dlatego, że jass jest czymś tak odjechanym i wtedy dla mnie czymś tak nowym, że właśnie (paradoksalnie?) łatwiej się przełamać i uznać, że to coś tak innego, że należy przyłożyć inną miarę.
Ale właśnie wtedy, w roku 2000, poleciało. Pojawiła się El Dupa, która miała dwie "Natalie", które były jak porządny, dobry Kult i całą dziwaczną resztę. Pojawił się Yugoton i Melodie Kurta Weilla, których jeszcze chciałem słuchać, ale jakoś mniej kręciły. Jakoś szybciej się nudziły.
No i wszystko się roztłukło Salonem... Na Salon już mi nie wystarczyło zapału.
I tak teraz sobie patrząc wstecz znowu stwierdzam, że wcale nie chodzi o to, że poziom twórczości Kazika drastycznie spadł. To, znaczy, o to może też, ale nie bez znaczenia jest moje nastawienie. Gdyby teraz powstała płyta z "Inwazją waranów", "Białym Gibsonem", "Oczami niebieskimi", "Bliskimi spotkaniami 3 stopnia", "Elektrycznymi nożycami", "Andrzejem Gołotą", "Malczikami" itp. - tobym na nią nie zwrócił najmniejszej uwagi. A wtedy to wszystko bardzo mi się podobało. To jest zastanawiające, ile jest się w stanie rzeczy uznać za kiepskie lub świetne w zależności od tego, jaki się ma stosunek do wykonawcy w ogóle...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 marca 2006 12:00:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22896
Heh, wymieniłeś same zajebiste w moim odczuciu kawałki jako przykład zwiastun tego, że się zepsuło. Przykładowo "12 groszy" i "Mars napada" to niby tzw. "zlew" ale składający się z kilkudziesięciu bardzo trafnych/błyskotliwych obserwacji i skojarzeń, które zapewne nie miały by takiej siły, gdyby kazdemu/każdej poświęcić np oddzielny kawałek.

El Dupa zaś z tego, co wiem, nie jest zespołem kazika, jest zespołem doktora Yri, czy jak on tam sie pisał. Kazik miał taki kaprys, ze wsparł dośc silnie ten projekt, ale mówienie o El Dupie jako dziwacznym projekcie Kazika to troche przesada.

Zgadzam sie z myśla ogólną i ramami czasowymi, ale z podanymi przykładami juz nie. Melassę zresztą uwazam za niezłą płytę na ****, przynajmniej teraz tak mi sie zdaje, bo nie słuchałem od bardzo dawna. Wicuś ulepił grzybki.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 marca 2006 11:34:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Budyń pisze:
Heh, wymieniłeś same zajebiste w moim odczuciu kawałki jako przykład zwiastun tego, że się zepsuło.


Wiesz - wymieniłem te, które utkwiły mi w pamięci, więc te, które tak naprawdę są niezłe. O takich wynalazkach, jak "Mazzieh (African in Paris)", "¿Do U remember?", "Melassa", "Komandor Tarkin", "Tu nie będzie przeklinania", "Angelo Jacopucci", "Medellin" przypominam sobie dopiero patrząc na dyskografię... (Dobra, o Medellin pamiętam zawsze, bo to z najlepszej płyty, więc też niezeł :-) )


Budyń pisze:
Wicuś ulepił grzybki.

A ja nawet zapomniałem, że te grzybki były jakoś związane z tym, że "poziom korupcji w Polsce się zwiększa". Ale... tu właśnie powstaje kolejny zarzut. Zlewy. Coś w tym jest, że może każdy z przebłysków tworząc oś całego utworu rozwodniłby się. Ale gdyby to chociaż był sobie taki zlew w postaci "12 groszy", to w porządku. Większym problemem dla mnie jest to, że wycieki zlewowe pojawiają się w Kazikowych tekstach wszędzie.
Jest sobie "Piosenka trepa" - piosenka o trepie, a tu nagle "Boga Słońca, Saturna, na ile dziś wyceniasz?" - WTF!? Jest sobie "Mars napada" - piosenka o degrengoladzie polskich elit rządzących, a tu nagle "John Malkovich jak grał Ruska to mówił >>madier fakier<<" - znów WTF?!. I tak jest prawie wszędzie. I po co? Niby teksty publicystyczne, za które należał się Fryderyk. Niby jasny przekaz, a tu nagle, ni stąd ni zowąd jakiś wyprysk. Tak, jakby Kazik miał zespół Tourette'a i nie potrafił skonstruować dłuższej wypowiedzi bez jakiegoś niekontrolowanego tiku. (Kiedy jest to "pikabom!", to jest to zabawne, ale kiedy to takie "nie ma sensu kupować kredensu", to już bywa irytujące)...

Budyń pisze:
mówienie o El Dupie jako dziwacznym projekcie Kazika to troche przesada

OK - El Dupa to dzieło Yri, Poligono to dzieło Banana itd. Może nie we wszystkich projektach, w których występował, Kazik grał pierwsze skrzypce, ale sądzę, że wszędzie jakiś wkład własnej wizji miał (z forumowiczów to chyba tylko Roberto miał z nim na tyle systematyczne kontakty, żeby móc to potwierdzić lub obalić, ale nie wiem, czy akurat ten wątek śledzi). I jeżeli wszędzie tam inwestował choćby troszkę energii, to i tak było dużo tych projektów do jej roztrwonienia. Ale w sumie nie to jest chyba najważniejsze.

Budyń pisze:
Melassę zresztą uwazam za niezłą płytę na ****, [...]nie słuchałem od bardzo dawna

Właśnie przesłuchałem swojej przegranej wersji. Wiele kawałków jest niezłych. Ale jakoś z perspektywy lat nie nazwałbym ich wybitnymi. Mało kawałków jest całkiem do niczego. No i najlepsze kawałki ("Gdybym wiedział to co wiem", "Lśnij potęgo kościołów") to w sumie pasują bardziej do Kultu niż Kazika solo...
Ale zastanawiam się, czy gdyby Melassa wyszła teraz, oceniałbym ją jako lepszą od "41". I zastanawiam się, czy gdyby "41" wyszedł 8 lat temu, oceniałbym go jako równie świetny jak "Oddalenie" itp. Po prostu zastanawiam się, jak bardzo nieobiektywnie to wszystko oceniam.


PS. Skorygowałem nawias

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Ostatnio zmieniony czw, 23 marca 2006 12:11:19 przez panek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 marca 2006 11:52:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Cytat:
OK - El Dupa to dzieło Yri, Poligono to dzieło Banana itd

ja tu widze dwa wymiary:
po pierwsze to czego Kazik sam z siebie był inicjatorem. I tak nawet pomijając El Dupę, było tego w ostatnich kilku latach nadto.
po drugie medialna nadobecność Kazika, na którą składały się zarówno rzeczy z punktu pierwszego jak i te, które tam wykluczyliśmy.
Jak dla mnie jest tu wyraźne zmęczenie materiału ze strony twórcy ale i też odbiorcy.

Dla mnie najwyraźniejszym wskaźnikiem spadku zainteresowania twórczością Kazika było zadowolenie się w przypadku Groszy i Melassy kasetami i jakos do tej pory brak wewnętrznego musu powracania do tego czy zakupienia CD. Salon kupiłem i w całości dałem radę chyba ze dwa razy, do ostatniej nawet nie startowałem :?

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 marca 2006 11:56:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
marecki pisze:
Salon kupiłem i w całości dałem radę chyba ze dwa razy, do ostatniej nawet nie startowałem


Moim zdaniem Poligono jest chyba (bo z Salonem miałem zbyt mało do czynienia, żeby dawać poważne sądy) ciut lepsze. Ale niewiele.

Budyń pisze:
doktora Yri, czy jak on tam sie pisał

Chyba Yry lub YRY - http://www.staszewski.art.pl/ludzieizes ... ?id=eldupa

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 marca 2006 12:01:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
panek pisze:
Moim zdaniem Poligono jest chyba ciut lepsze
przynajmniej krótsze więc odpada zmęczenie samym słuchaniem całości :wink:
pewnie wcześniej czy później gdzieś wysłucham ale ciśnienia nie czuję

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 26 marca 2006 23:23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28021
Może chodzi o taki kazikowy manieryzm? W sensie - nastąpiło zmęczenie materiału, jakieś znudzenie, utrata świeżości - a za tym takie dekadenckie "wyprawianie" żeby muzyka budziła jeszcze jakieś emocje: jajem, absurdem, dziwacznością...?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 08:43:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17274
Skąd: Poznań
panek pisze:
Tak, jakby Kazik miał zespół Tourette'a i nie potrafił skonstruować dłuższej wypowiedzi bez jakiegoś niekontrolowanego tiku.


Mam to samo wrażenie. :-D


antiwitek pisze:
Może chodzi o taki kazikowy manieryzm?


Też zgoda.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 10:09:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25409
bardzo zgoda! kazikowy manieryzm był super, kiedy był świeży i autentyczny, budził naprawdę emocje i wyczuwało się podskórnie, o co chodzi, nawet w tych niby zupełnie niezrozumiałych bełkotach typu John Malkovich. Ale w pewnym momencie zrobił się rutyną i to dla mnie mieszanka niezjadliwa.

A co do Malkoviczów różnej maści to raczej się z Piotrkiem nie zgadzam. Zawsze uwielbiałem te wstawki! Dlatego np. uważam tekst 12 groszy za rewelacyjną składankę niby bezsensownych linijek. One do kupy tworzą bardzo spójny obraz... poza tym a nawet przede wszystkim są niesamowicie udane pod względem językowym, co daje się zauważyć po tym, jak łatwo wchodza w glowę. Kazik tworzył figury retoryczne, zwroty itp. wynalazki, w których słowa pasowały do sibie jak ulał.
Nie ma sensu kupowac kredensu * * * * *
a Kręci się ziemia wokół słońca, dostać można szału z gorąca * * * * * * :D

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 10:27:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17274
Skąd: Poznań
Hitler też mówił, że nie chce wojny wcale
Czemu mówisz do mnie per "Ty pedale"?

******

:-D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 10:30:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21415
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Nie mam nogi, gdyz zjedli ja moi wspoltowarzysze...
...jeszcze ich mlaskanie slysze.

Tekst nie mieszczacy sie w skali gwiazdek, ja bym mu przyznal cala droge mleczna ;)

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 10:43:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
O dwadzieścia siedem godzin, drogi kolego
Dzień krótszy od najdłuższego!

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 11:38:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 16 lutego 2005 03:39:47
Posty: 139
Skąd: BDG
Crazy pisze:
Zawsze uważałem też, że gwoździem do trumny kazika była nieumiejętność selekcji materiału.

...jestem tego samego zdania.Bardzo Kult lubię i Kazia tez,ale ostatnie plyty są za dlugie.Jestem zwolennikiem tradycyjnych lp i 45-50min dobrej muzyki na płycie to jest akurat, by sluchacza nie zanudzic .Ostatnia płytę Kultu sluchałem i nie podoba mi się .Muzyczka często fajna,ale Kazio jakiś zmęczony,bez przekonania .To dziwne,bo na dvd Armii dał ZAJEBISCIE czadu a na płycie śpiewa jakby mu sił brakowalo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 11:42:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
ujar pisze:
To dziwne,bo na dvd Armii dał ZAJEBISCIE czadu a na płycie śpiewa jakby mu sił brakowalo...

ale na koncercie to tylko jeden utwór był, może tyle jeszce daje radę :) :wink:

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 12:37:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25409
Ujar - ciesze się, że się zgadzamy. I też na armijnym DVD mi się BARDZO podobał. HO HO! :D

Arasek, Pet, Monika - no właśnie :-) :-) :-)
Za to kocha(m/łem?) Kazika.
Swoją drogą jakoś inaczej ten araskowy tekst bym zinterpunktował.
czemu ciągle mówisz do mnie per "ty", pedale?
jak on do niego mówi? "ty pedale" czy po imieniu po prostu do niego wali? ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1880 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 126  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 316 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group