Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:47:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 maja 2008 20:04:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
I o Grzegorzu Ciechowskim słów kilka.....
Zaprzestanie , a właściwie jak się potem okazało zawieszenie działalności Republiki zapoczątkowało solową karierę Grzegorza Ciechowskiego a efektem tego jest kilka wydawnictw .

1. Pierwsza płyta zatytułowana "Obywatel G.C." doskonale przyjęta przez fanów poprzedzona wysokimi notowaniami na listach przebojów. To nie jest już kontynuacja "republikańskiego stylu" a zupełnie nowa stylistyka. Płyta nie ma słabych punktów. Świetny debiut.

2. Płyta "Tak , tak". Jak sie potem okazało zdobyła miano złotej. Grzegorz Ciechowski z płytą "Tak, tak" święci szczyty popularności.Piękne melodie i świetne teksty trafiają do publiczności. Miałem być przyjemność na koncercie promującym to wydawnictwo... Katowicki "Spodek"pełniutki.
Przy scenie telebim , a na nim podczas występu wyświetlane filmy..
Podczas wykonania utworu "Nie pytaj o Polskę"( jak dla mnie jednego z najlepszych utworów w historii polskiej muzyki...ale ja jako fan mogę by nieobiektywny :wink: ) wyświetlany jest film ....akcja toczy się w jednym pokoju, przez pokój przemieszczają się różnej maści ludzie : policjant , złodzieje ,pijak , robotnik, uczeń....jedni wchodzą drudzy wychodzą...dużo zamieszania...jakby pokazanie Polski i Polaków...takiej prawdziwej, brzydkiej... ..a zarazem jedynej i kochanej.

3. "Obywatel świata" . Płyta świetna, w której słychac troszeczkę "republikańską" stylistykę aczkolwiek bogatszą dźwiękowo i aranżacyjnie. Jak dla mnie to na piątkę. Chociaż jak już wspomniałem wcześniej mogę być nieobiektywny.....

4. Muzyka filmowa "Stan strachu"Płyta bardzo dziwna ale dobra. Z świetną i bardzo wymowną okładką.... To nie jest muzyka taneczna...

5. ...piejo kury piejo nie majo koguta :lol: "Ojdadana" Grzegorz z Ciechowa...reweeeeelacja!!! Chłop to miał pomysły! Nie ma co pisać trza słuchac. Kto nie słyszał to gorąco polecam. Ktoś to tam chciał klasyfikować do jakiegoś folk - rocku czy cóż..do jakieś tam muzyki etnicznej ...a tu po prostu baby i chłopy spiewajo!

6. Płyta "Selekcja"to taki "debeściak" twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Nic dodać nic ująć.

7.Jeszcze pozostaje płyta do filmu "Wiedzmin" ale to już inna bajka...

Grzegorz Ciechowski wspólpracował także z Justyną Steczkowską , Katarzyną Groniec czy Katarzyną Kowalską , jako kompozytor , producent.....a nawet był autorem tekstu "Zostawcie Titanica"wielkiego przeboju zespołu Lady Pank.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 maja 2008 20:17:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Podczas wykonania utworu "Nie pytaj o Polskę"( jak dla mnie jednego z najlepszych utworów w historii polskiej muzyki...ale ja jako fan mogę by nieobiektywny Wink ) wyświetlany jest film ....akcja toczy się w jednym pokoju, przez pokój przemieszczają się różnej maści ludzie : policjant , złodzieje ,pijak , robotnik, uczeń....jedni wchodzą drudzy wychodzą...dużo zamieszania...jakby pokazanie Polski i Polaków...takiej prawdziwej, brzydkiej... ..a zarazem jedynej i kochanej.

Gdzieś słyszałem (czytałem ?) iż film ten był teledyskiem nagranym dla telewizji, ale nie puszczano go gdyż nie spodobał się cenzurze - nie wiem na ile to prawda...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 19 maja 2008 20:26:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Prazeodym pisze:
Gdzieś słyszałem (czytałem ?) iż film ten był teledyskiem nagranym dla telewizji, ale nie puszczano go gdyż nie spodobał się cenzurze - nie wiem na ile to prawda...

....niedawno w telewizji puszczano ten film i była rozmowa z autorem..
Pamięc niestety mam dobrą , ale krótką i nie pamiętam kim był autor filmu.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 20 maja 2008 07:49:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Tak, ja też to kojarzę jako teledysk.

22 grudnia 2001 nagle zobaczyłem go w telewizji.... Podskórnie domyśliłem się dlaczego.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 maja 2008 19:30:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
....i jeszcze taka anegdota dotycząca solowej twórczości G.Ciechowskiego.
Artysta poszukiwał sponsorów do wydania płyty "Tak , tak" i udał się między innymi do przedsiębiorstwa Pewex....
Rozmowy z przestawicielem Pewexu toczyły się obiecująco, juz prawie ich finalizacja, pan decydujący o rozdziale pieniążków stawia warunek:
...Dobrze proszę pana , pieniądze damy....ale płyta ma się nazywać .....
..."TAK TAK PEWEX" :lol:

Płyta "Tak tak" była jedną z pierwszych polskich płyt wydanych w technologi CD....
tylko że odtwarzacze tychże płyt w owych czasach można było nabyć wyłącznie w wyżej wymienionych sklepach firmy Pewex :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 maja 2008 20:31:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Zespół dla mnie bardzo ważny z powodów różnorakich. Bardzo pomysłowi byli - z jednej strony korzystali mocno z dokonań zachodniej nowej fali (słychać to zwłaszcza w grze Krzywańskiego), a z drugiej - kto by pomyślał żeby nowofalową muzykę grać na flecie i fortepianie :) Ogólnie - bardzo duży szacunek.
Co do płyt - wszystko co wydali w pierwszym okresie działalności lubię bardzo. Kombinat to dla mnie utwór na *****. Ten motyw główny jest genialny w swojej prostocie. No i coś jest dziwnego w tym utworze tzn. w jego konstrukcji i ogólnie rytmie. Ten główny rytm
wybija fortepian, a sekcja rytmiczna, to tam właściwie tylko urozmaicenie, dodatek. No i zawsze ciarki przechodzą mi po plecach w momencie, gdy coraz bardziej rozkręcająca się perkusja "wkręca" coraz bardziej histeryczny wokal Ciechowskiego
Gadające Głowy - też ciekawy numer. Tekst jest trochę taki jakby Ciechowski tworzył go na bieżąco podczas śpiewania - gra skojarzeń. Głowy, ślina, stugłowy smok.... Gdzieś tak koło 2:40 słychać to o czym pisałem wyżej - czyli inspiracja zachodnią nową falą - w solówce gitarowej - podobne solówki można znaleźć chociażby na debiucie The Cure - proste kilka dźwięków, ale o bardzo charakterystycznym brzmieniu...
Układ Sił też bardzo ciekawy. Numer skomponowany przez perkusistę i to słychać...liczy się rytm, bardzo łatwo zapamiętywany...tekst też warty posłuchania...
Telefony i Lalka to w sumie taki mały flirt z popem...ale flirt bardzo przekonujący ! Główny motyw z Telefonów jest taki...ładny :D w Lalce też coś jest ..bardzo smutny utwór w sumie - o miłości, której odwzajemnienie jest niemożliwe. Późniejsza wersja też oczywiście jest dobra - ale na pewno nie lepsza. W wersji z '82 jest taka nutka szaleńczej desperacji, a wersja z '86 to po prostu klimatyczna, piękna piosenka.
A Biała Flaga to utwór wszystkim znany, ale zupełnie inny. Krzywański porzuca proste dźwięki na rzecz agresywnego riffu..i ta solówka fortepianowa - znacie innego muzyka z naszego kraju, który zagrał by ją bezbłędnie ? Bo ja chyba nie...****** niewątpliwie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 26 maja 2008 23:38:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 listopada 2004 16:21:11
Posty: 358
Skąd: nie jestem stąd
Trochę mnie dziwi, że nikt nie wspomniał o zespole Opera (albo raczej - że w ogóle nie pamięta się o nim np przy wydawaniu boxów), który założyli muzycy republiki z Robertem Gawlińskim na mikrofonie i kimśtam jeszcze ns klawichach. Słyszał ktoś? Jeśli tak to chętnie posłucham opinii;)
Ja sam dosyć długo (za to niezbyt intensywnie :p ) szukałem nagrań tego bandu, w końcu znalazłem je przypadkiem, kiedy już o nim powoli zapominałem. Muzyka Opery jest całkiem inna od Republiki, przypomina ją tylko w tym, że też wpisuje się w nurt new wave. Wbrew oczekiwaniom pierwsze, co "rzuca się w ucho" to nie głos Roberta, który doskonale radzi(ł) sobie w takiej muzyce, ale klawisze - Grzegorz grał na pianinie a późniejsza zmiana na syntezator nie była zbyt wyczywalna, bo używał go w podobny sposób. Tutaj od początku wprost zalewa nas syntetyczne brzmienie "nowego" klawiszowca. Na początku jest to ciekawe, potem zaczyna irytować. Kompozycje są o wiele bardziej popowe niż w poprzedniej (i następnej ;) ) kapeli muzyków. Nie wiem dokładnie, w którym roku wyszedł album ale to była połowa lat 80. Może wtedy takie klimaty przeszłyby bez zgrzytów, dzisiaj Opery na prawdę miło się słucha, ale tylko patrząc na nią jak na archaiczną ciekawostkę.

_________________
dobro jest dobre, pięść rozwali świat


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 27 maja 2008 07:16:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Rzuff pisze:
Słyszał ktoś?

Niestety nie. Dotarłem tylko do jednego nagrania kiedyś i to bez Gawlińskiego, z jakimś innym wokalistą.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 maja 2008 15:25:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Peregrin Took pisze:
Rzuff napisał:
Słyszał ktoś?

Niestety nie. Dotarłem tylko do jednego nagrania kiedyś i to bez Gawlińskiego, z jakimś innym wokalistą.

...znam właściwie tylko z tej składanki .."Radio nieprzemakalnych"

Fotoness – "Foto"
R.A.P – "Protection Reggae Rockers"
One Million Bulgarians – "Czerwone krzaki"
Kosmetyki Mrs. Pinki – "Ciągle w ruchu"
1984 – "Sztuczne oddychanie"
Opera – "Wracam"
Process – "Kolejny krok cywilizacji"
Róże Europy – "Handlarze"
Sztywny Pal Azji – "Piosenka dla..."
Voo Voo – "Stanie się tak, jak gdyby nigdy nic"

....i własciwie tylko to jedno nagranie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 maja 2008 06:35:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
WUKA70 pisze:
Opera – "Wracam"


Tak, też znam tylko ten utwór Opery.
Dziś do posłuchania i tyle. Wtedy wydawał mi się zupełnie bez sensu przypięty do tej, skądinąd bardzo dobrej, składanki.
Taki popik z ambicjami. :wink:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 29 maja 2008 16:23:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
arasek pisze:
WUKA70 napisał:
Opera – "Wracam"


Tak, też znam tylko ten utwór Opery.
Dziś do posłuchania i tyle. Wtedy wydawał mi się zupełnie bez sensu przypięty do tej, skądinąd bardzo dobrej, składanki.


.....też tak sądzę. Reszty repertuaru nie znam.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 czerwca 2008 21:49:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Republika?

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 czerwca 2008 21:50:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
...Południowej Afryki

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 czerwca 2008 06:08:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 10 kwietnia 2008 18:13:25
Posty: 119
Skąd: Leźnica Wielka(okolice Łęczycy)
Peregrin Took pisze:
Niestety nie. Dotarłem tylko do jednego nagrania kiedyś i to bez Gawlińskiego, z jakimś innym wokalistą.


Tym wokalistą był prawdopodobnie Mariusz Lubomski,bo on chyba przez jakiś czas był wokalistą...Tak mi sie zdaje :roll:

_________________
A esencją życia jest wymiotowanie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 czerwca 2008 07:36:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nie... Zapomniałem nazwiska gościa, nikt znany.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group