Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:55:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lipca 2005 17:08:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
Dokładnie na łożu śmierci...

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lipca 2005 17:22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Butcher - a Ty czemu bardziej nie udzielasz się w tym wątku :?:

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lipca 2005 17:25:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 02 lutego 2005 15:07:07
Posty: 397
Skąd: znikąd
monika pisze:
leczenie konwencjonalne polegać miało na wycięciu krtani, co wiązałoby się z utratą głosu. Czyli koniec ze śpiewaniem i mówieniem

i tak stracil glos, a szybko reszte, a przy tym poparl szarlatanskie metody (bo inaczej tego nazwac nie mozna). I gdyby sie tak tym nie chwalil, to juz bym machnela reka, ale ze on je promowal, to juz wcale nie jest "nic komu do tego".

Co do wplaty min. zdr. to wiem.

A ze sie ochrzcil przed smiercia, to mozna pogratulowac, lepiej wybrac nie mogl, moze to byla najsluszniejsza decyzja w jego zyciu, co nie zmienia faktu, ze z wiekiem zglupial.
/to moje zdanie/

_________________
OSTRE SĄ TWE STRZAŁY


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lipca 2005 17:31:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
monika pisze:
Butcher - a Ty czemu bardziej nie udzielasz się w tym wątku


Aj waj! Najpierw sesja, teraz praca :( . Ale gdy zobaczyłem jak ładnie piszesz o płytach Jacka, postanowiłem wreszcie coś napisać.

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lipca 2005 19:04:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
ostra pisze:
i tak stracil glos, a szybko reszte


Stracił. Ja nie bronię, bynajmniej, metod niekonwencjonalnych. Bronię prawa jednostki do wyboru metody. Podejrzewam, że Kaczmarski wolał zaryzykować (w jego mniemaniu - czyli, że nadzieję na wyleczenie pewnie miał i może to ktoś nazwać głupotą), niż nieuniknienie stracić głos za cenę i tak małego prawdopodobieństwa przeżycia (w przypadku wyboru metody refundowanej przez NFZ).
Wybrał (subiektywną) nadzieję na życie z głosem - choć obarczoną ryzykiem śmierci - z którym myślę, że się liczył.

A ja po prostu nie czuję się uprawniona do oceny jego wyboru - nie mam też na to ochoty.
Nie uważam też, żeby ta sprawa była istotna w ocenianiu jego twórczości.

butcher pisze:
postanowiłem wreszcie coś napisać

No to do roboty! :)
To często pozwala odkryć nowe sprawy - ja np. dopiero dziś w całej ostrości dostrzegłam smutek wielki "Muzeum"

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lipca 2005 22:04:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
monika pisze:
Bronię prawa jednostki do wyboru metody

no właśnie.
ostra pisze:
co nie zmienia faktu, ze z wiekiem zglupial.
hmm, ja zaczekam z takimi poważnymi opiniami jeszcze jak trochę podrosnę. A może wcześniej był jeszcze głupszy tylko jego głupota nie miała się gdzie ujawnić?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 28 lipca 2005 19:49:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
Nie mam niestety czasu, by usiąść i napisać coś porządnego o Jacku i jego płytach. Tak więc będę pisał co jakiś czas, opisując za każdym razem którąś z jego płyt. Gwiazdek nie będzie, bo nie potrafię 8)



Na początek oczywiście Mury po raz pierwszy wydane w 1981.

W przeciwieństwie do wielu późniejszych albumów Kaczmarskiego, w szczególności Raju, Wojny postu z karnawałem czy Sarmatii, Mury są tylko zbiorem piosenek, które zdają sie nie mieć ze sobą większego związku. Ot, Kaczmarski wraz Gintrowskim i Łapińskim zebrali na jednym albumie to, co grali w tamtym czasie. Pomimo tego, jest tu pełno świetnych utworów - niezwyciężone tytułowe Mury("zasłuchane" i kompletnie niezrozumiane przez wielu), których nie jestem w stanie już słuchać, Pompeja, także Źródło. Jednak tutaj sytuacja jest trochę inna. Znakomity tekst rekompensuje wielokrotne masakrowanie jej podczas wszelakich spotkań towarzyskich. Tekst ten często dawał mi nadzieję.

Nieba prawie nie widać, czeluść chłodna i ciemna,
Niech się sypią lawiny kamieni!
I niech łączą się zbocza bezlitosnych wąwozów,
Bo cóż drąży kształt przyszłych przestrzeni
Jak nie rzeka podziemna?


Groty w skałach wypłucze,
Żyły złote odkryje -
Bo źródło
Bo źródło
Wciąż bije.


Piękne i wzmacniające. Głęboko chrześcijańskie, choć nie sądze, by taki był zamysł Autora.

To co zawsze przyciągało mnie do Murów, to wyjątkowy śpiew i kompozycje Gintrowskiego. Chyba nawet piosenki, które on wykonuje trafiają do mnie bardziej, niż pozostałe. Absolutnie przepiękny Mur z tekstem Herberta, chyba mój ulubiony utwór z tej płyty.

Mur jest wysoki i mocny. Za murem jest drzewo
i gwiazda. Drzewo podwędza mur korzeniami. Gwiazda nagryza
kamień jak mysz. Za sto, dwieście lat będzie już małe okienko.


Wraz z niezwykle wzruszającym śpiewem Gintrowskiego i piękną, choć prostą, muzyką ( uwielbiam to murmurando! ) tworzy to porażającą całość. To Gintrowski, jakiego najbardziej lubię.
W podobny nastroju utrzymane są Dziady.

Mógłbym długo wymieniać. Najciekawszy tekst mają chyba Starzy ludzie w autobusie, ale nie słucham zbyt często - za słaba muzyka(w ogóle utwory Kaczmarskiego to nie tylko sam tekst-przecież niezwykle istotny- ale również wspaniała, nastrojowa muzyka, która dopełnia swą dynamiką lub liryzmem słowa). W ww. utworze pojawiają się już elementy stylu, jaki w pełni objawi się na kolejnych płytach tria: opis relacji państwo-obywatele, stosunki społeczne, za pomocą jednego wybranego elementu rzeczywistości, tu: jazdy autobusem.

Bardzo lubię mocno ironiczny Śmiech, nostalgiczny Kraj Herberta.

Praktycznie jedynym utworem, który omijam, i którego nie jestem w stanie słuchać, jest(obok tytułowych Murów) Casanova - Fellini. Scena niemiecka.

Dużo tu tekstów napisanych przez innych autorów: w szczególności Herbert (3), także Sieniawski (również 3) i jeden wiersz Jastruna.

Bardzo ciekawa strona muzyczna to zasługa Przemysława Gintrowskiego, który napisał muzykę do blisko połowy utworów. A tak się składa, że raczej wolę muzykę pisaną przez Gintrowskiego niż przez Kaczmarskiego, którego to kompozycje stają się niekiedy monotonne( co ma miejsce na Sarmatii czy Wojnie postu z karnawałem).

Chciałem napisać też o poszczególnych utworach i mojej ich recepcji, ale ciężko mi się dziś pisze. Może innym razem. 8)

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 22:18:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
butcher pisze:
Głęboko chrześcijańskie, choć nie sądze, by taki był zamysł Autora.


Dobrze powiedziane. I chyba często można tak właśnie określić teksty JK. Śpiewanie o wartościach, lecz bez nadawania im przymiotnikowych konkretnych metek - bardzo mi się to podoba.
Choć z drugiej strony - widoczne zanurzenie w chrześcijańskiej kulturze i częste motywy biblijne. A nawet jeśli stawianie się w opozycji - to też do tych właśnie wartości ("Pochwała łotrostwa")

(A "Źródło" dużo piękniejsze od "Murów" jest - to prawda. Nie daje się tak łatwo ubić wielokrotnym słuchaniem.)

butcher pisze:
Praktycznie jedynym utworem, który omijam, i którego nie jestem w stanie słuchać, jest(obok tytułowych Murów) Casanova - Fellini. Scena niemiecka.


Mam to samo.

butcher pisze:
(...)kompozycje stają się niekiedy monotonne( co ma miejsce na Sarmatii czy Wojnie postu z karnawałem).


No co Ty? "Wojna" monotonna???

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 sierpnia 2005 09:33:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
a ja lubię Casanowę, najbardziej fragment chóru poddanych.

Ogólnie ostatnio najbardziej z Murów cenię sobie utwór "Przyjaciele, których nie miałem". Nie było go na starej kasecie, więc może najmniej się osłuchał.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 sierpnia 2005 09:53:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Co do "Casanowy" - początek może być, chór (hymn?) poddanych też. Ale poza tym - za bardzo odjechane teatralnie, jak dla mnie. I za bardzo chaotycznie zmienne.
A "Przyjaciele, których nie miałem" - dobre; zaśpiewane z przejmującą pasją.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 sierpnia 2005 12:37:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Hymn poddanych, faktycznie...

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2005 16:16:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Mam ostatnio fazę na Kaczmarskiego - ostatnio miałem taki czas 12 lat temu. Piękna muzyka i poruszające teksty. I brzmią, jakby je pisał człowiek wierzący, walczący z Bogiem, zaangażowany.

To tyle.

Podbijam wątek.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2005 20:52:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
słuchałam jak wszyscy słuchali. potem nie. a potem jeszcze nie podobal mi się jako człowiek, którego znałam tylko z wywiadów, no i ta antypatia objawia się w tym, że nie mam ochoty na jego twórczość. kompletnie.
poza tym nie znoszę jak ktoś mówi: moja kobieta czy moja pani. :mrgreen:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2005 21:03:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
hi hi - też to nie bardzo lubię... :)
ale ale - dla zainteresowanych, w programie tv widziałem, ze dziś w Pulsie mają puszczać koncert: Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski... 22.30

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 września 2005 20:06:32 
Punk Piotr i Monika: wielki 'szacun' za znajomość tak obszerną dykografii. Podziw budzi jak ktoś się konkretną muzą tak bardzo fascynuje i zna.

Się otarłem i szacunek dla Kaczmarskiego. Murow z tej klasycznej czerwonocegłej kasety słuchałem daaaaaaawno temu na okrągło. Potem przestałem (dość zabawny kontekst utraty kasety) i mi nie brakuje. Jedna gitarka, bardowanie i poezja śpiewana to po prostu dla mnie za mało. No i upoltycznienie tekstów też męczące. Natomiast szacunek pozostaje.

Zastanawiam się jakim był człowiekiem, choć mało z nim słuchałem wywiadów. Podobało mi się na pewno że mówił otwarcie o swoich problemach z wódką (damn górale) - w Polsce to nie jest łatwe. Zresztą Mury (kawałek) strasznie mnie porażają samotnością barda i myślę że mając tylu ludzi wokół on był strasznie samotny (choć może to tylko odczucie)

ostra pisze:
i tak stracil glos, a szybko reszte, a przy tym poparl szarlatanskie metody (bo inaczej tego nazwac nie mozna).


Nie jestem przekonany do metod homeopatycznych, ale córka mojego kumpla - lat 3 miała cały czas problemy ze zdrowiem i lekarze żadni nie pomagali. Natomiast homeopaci tak. Jeśli daje efekty, to nie może byc takie złe myślę, jak gadają.
Metal chrześcijański niby dobry (etycznie), ale muzycznie to jest w większości bryndza, a najlepsze kapele to ledwie dolna część tabeli drugiej ligi.


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group