Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 25 kwietnia 2024 13:06:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 532 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 08:33:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21400
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Co do pierwszej części zdania - zdecydowanie NIE.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 08:50:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
Ja w ogóle tego Bad Brains w Houku nie słyszę, poza jakimiś nielicznymi momentami. No chyba, że jest na tych późniejszych płytach, które z założenia bojkotuję od lat.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 10:57:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
Ponieważ nie znam się ani na Bad Brains, którzy nigdy mnie nie przekonali, ani na Houku, w którym mi ciągle czegoś brakuje (wróciłem wczoraj na Soul Ammunition i nie porwało, choć chcę jeszcze posłuchać uwazniej), więc to był tylko nieco ślepy strzał ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 11:16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28015
A ja słyszę, ale późne Bad Brains (Rise), chodzi o pewne pomysły muzyczne na Transmission. Na Soul Ammunition zero :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 11:31:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3133
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
A ja słyszę, ale późne Bad Brains (Rise), chodzi o pewne pomysły muzyczne na Transmission. Na Soul Ammunition zero :) .

Rise, God of love - te późniejsze tak jak piszesz. Czyli bliżej Gen X. Nie zmienia to faktu, że już Sadowski mówił w jakimś Tylko Rocku, że inspiruje go Dr.Know i Robert Fripp ;)

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 11:36:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
Cytat:
inspiruje go Dr.Know i Robert Fripp


Zajebiste połączenie! Czuję to :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 15:22:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Zdecydowanie "Generation X" może się kojarzyć z Bad Brains czasu "Rise", nie pamiętam, czy "God Of Love" nie jest chronologicznie późniejszy niż wynik inwazji Ahimsy na Houka. Czy Ahimsa nie supportowała Bad Brains w Stodole? Niby te reggae'owe fragmenty można przypisać samemu Maleo, ale ostrzejsze numery, to już chyba pomysły młodszych członków składu.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 18:21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 02 stycznia 2023 20:20:59
Posty: 175
Skąd: Łódź
Miki pisze:
Zdecydowanie "Generation X" może się kojarzyć z Bad Brains czasu "Rise".


No to może stąd te moje skojarzenia, bo jak pisałem wcześniej bliższe poznawanie Houka zacząłem od "Generation X" (wcześniej kojarzyłem tylko numer "Transmission...") a z kolei Bad Brains znałem z wczesnych płyt, które faktycznie niekoniecznie przypominały Houka (bo były szybsze, wokal jakiś taki brutalniejszy), ale miałem też wtedy kasetę "Rise" i słuchałem jej mniej więcej w podobnym czasie jak Houka.

_________________
Alternativepop.pl


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 18:33:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4699
A, ok. Dla mnie Gen X i Extra Pan, to płyty jakiegoś innego zespołu i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej :wink:


Tymczasem przejdźmy do koncertówki.

Nagrane na początku 1993 roku "Natural Way (Full Noize)", to jedna z najbardziej ekstremalnych płyt koncertowych, jakie znam - mówię to zupełnie serio i z pełną świadomością swoich słów. Nie, żeby zespół Houk grał szczególnie ekstremalną muzykę - nie, to wciąż cięższy rock, surowy, trochę garażowy (jak ktoś chce, to może dodać też grungowy, hihi), ale na pewno nie jakiś grindcore :) Natomiast w pewnym sensie jest coś ekstremalnego w samej idei tej płyty i tym, jak idea ta została wprowadzona w życie. To nie jest album, gdzie po prostu myślisz sobie "o, posłucham sobie innych wersji piosenek ulubionych grupy, z dodatkiem odgłosów publiczności". Nie - koncertówka Houka po prostu łapie cię za włosy i WPIERDALA w środek gęstego tłumu, w Warszawie, prawie równo 30 lat temu. Kiedy słuchasz jej na dużej głośności (a tak trzeba!) - może zakręcić się w głowie od tego, jak wali po uszach każde uderzenie Fali w talerz, jak burczy bas Papieża Gitary Basowej, jak gęsta, głośna i twarda jest ściana dźwięku gitary Roberta Sadowskiego. Nie ma absolutnie nic dziwnego w tym, że forumowicze (np. ja, Witek czy Zasada) piszący, że przy tej płycie podskakiwali czy jakoś tam dynamicznie się poruszali - to jest full koncert experience, łącznie z doświadczeniem lekko przytkanych uszu. No i łącznie z doświadczeniem specyficznej konferansjerki Maleo ;) ...co?

A jak zmieniła się muzyka? Zarówno w starym, jak i w nowszym materiale, słychać, że Houk przez 1,5 roku od nagrania debiutu nabrał muskułów - jest mocniejszy, cięższy, brutalniejszy, konkretniejszy bez zatracenia swojego luzu i pewnego elementu chaosu. Ciekawe co było kluczowe: zakup przez gitarzystę białego Gibsona? Nowe wiatry w światowym rocku? W każdym razie płyta po prostu pędzi na oślep, niczym SSC Napoli w tym sezonie, któremu nie wystarczy, że wbija gola czy dwa Juventusowi czy Ajaxowi, ale jedzie ostro po trzecią, czwartą, piątą bramkę, jakby od tego zależało życie. Punch, punch, punch! Piosenki są narysowane niekiedy grubą kreską - mam teorię, że szykując się do grania coverów T.Rexa czy Stooges, chłopaki nie analizowali tego, jak to dokładnie, szczegółowo było wymyślone w oryginale, tylko po prostu przypominali to sobie z głowy, bo mają takie granie we krwi. Także ich własne numery nie są zawsze jakoś wymuskane, nie ma jakichś trzyczęściowych mostków, które płynnie łączą jedną część piosenki - nie, jak chcą przejść do innego riffu, to przechodzą, jak chcą zwolnić tempo, to zwalniają, a jak Sadowski gra solówkę, łącząc Frippa i Dr. Know ;) to nie jestem w 100% procentach przekonany, że ma pełną kontrolę nad tym, co robi i co chce osiągnąć, a raczej idzie na żywioł - ze znakomitym skutkiem. Jego partie gitary zresztą nie są nigdy ułożone pod linijkę - to poszarpane, rozedrgane szkice rzeczy, które mógłby dopracować i wycyzelować, ale po co, skoro tak jest lepiej. I te wszystkie elementy w pełni działają na korzyść tej muzyki, nadają jej wyrazistego, niebezpiecznego rysu, radykalnie odróżniając od reszty, dużo bezpieczniejszej, muzyki około-grungowej w Polsce.

Najlepsze momenty? Bardzo doceniłem Epihizourus - ledwo się otrząsnęliśmy po pierwszym, tytułowym numerze, a tu ten fantastyczny, ciągnący się jak spaghetti riff, bierze nas dalej wysokim pressingiem :) Ale najlepsze są dwie części "Soul Ammunition" - od wejścia, gdzie po wykrzyczanej zapowiedzi chłopaki wskakują w ten numer na główkę i cała maszyneria pracuje na pełnych obrotach, po niesamowitą drugą część, gdzie opada bitewny kurz, a ja mam wrażenie, że co chwilę dochodzi do kolejnych mikrokumulacji napięcia. I solówka Sadowskiego w tymże - łokurwa, co tu się dzieje, o co chodzi, co on gra w ogóle, niebywałe :D

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 21:05:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28015
Prazeodym pisze:
koncertówka Houka po prostu łapie cię za włosy i WPIERDALA w środek gęstego tłumu, w Warszawie, prawie równo 30 lat temu. Kiedy słuchasz jej na dużej głośności (a tak trzeba!) - może zakręcić się w głowie od tego, jak wali po uszach każde uderzenie Fali w talerz, jak burczy bas Papieża Gitary Basowej, jak gęsta, głośna i twarda jest ściana dźwięku gitary Roberta Sadowskiego


Takie były zdaje się założenia realizacji koncertowych materiałów przez studio Złota Skała. W przypadku tego materiału to w ogóle była jakaś turboszybka akcja: nagrać, zmiksować, sprzedać, wydać :) .

Ej, kolejny świetny post!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 23:41:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Prazeo, gdyby te płyty miały się doczekać kolejnych reedycji, to powinny się ukazać z Twoimi opisami.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 lutego 2023 23:57:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 16:47:56
Posty: 11818
Crazy pisze:
Czytam z przyjemnością Wasze wpisy, ale nie są mi bliskie

...bo tak jak już na pewno pisałem: Houka poznałem po wydaniu Generation X... później dopiero znajomy pożyczył mi kasetę Transmision... nie czułem wtedy wielkiego dysonansu poznawczego, ale może i muzyka rockowa była dla mnie wówczas sporym odkryciem... byłem wtedy gdzieś w okolicach szóstej/siódmej klasy szkoły podstawowej. Do dziś udało mi się zgromadzić całą kolekcję płyt Houka na CD, choć właśnie pierwsza płyta stylistycznie jest dla mnie wciąż najbardziej odległa (doceniam, szanuję, czasem posłucham)...
A ranking wciąż, chyba niezmiennie od lat wygląda tak:
1. Generation X
2. Transmision
3. Extra pan
4. Natural Way
5. Soul Amunition

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 lutego 2023 13:24:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 17 marca 2008 11:20:50
Posty: 1289
Skąd: Frysztak
I u mnie podobnie. Houka poznałem gdy już go nie było. Poza tym płyta Extra Pan zbiegła się u mnie z odkrywaniem mocnej muzyki, fascynacją nu-metalem czy połączeniem muzycznym i kulturowym (rock+reggae, chrześcijaństwo+rasta) w takich grupach jak 2Tm2,3, Soulfly czy P.O.D. Dlatego bardzo lubię i doceniam Generation X i Extra Pan. A z debiutem mam podobnie jak Smok. Nawet ostatnio słuchałem po Waszych wpisach. No i Soul Stealers czy Soul Ammunition żre jak zawsze ale cała płyta jakby się dłużyła. Za to Transmission Into Your Heart mega!

_________________
po co ta wrogość do siebie, to co w Tobie prawdziwe jest piękne


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 lutego 2023 09:43:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3133
Skąd: Poznań
To tak oobk tematu w sumie.
Na YT znalazłem: Moskwa z Maleo w składzie i kower Marleya.
phpBB [video]

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 14 lutego 2023 21:09:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 czerwca 2010 00:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
Aż się boję odpalać.. Kiedyś widziałem coś podobnego z Łudstoku, nie wiem - czy Maleo też tam nie zagrał, gościnnie.. W każdym razie cover ciągnął się z 15 minut, raz szybciej, raz wolniej, więcej rege, więcej czadu, a po polsku, a angielsku.. Nie wiem, piosenka biesiadna..

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 532 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 158 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group