Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 23 sierpnia 2017 01:35:37

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chopin
PostWysłany: ndz, 16 października 2005 14:28:24 
Awatar użytkownika

O Chopinie wątek chciałem zrobić przed rozpoczęciem konkursu, żeby stworzyć odpowiedni klimat. Niestety nie wyszło, a co gorsza w konkurs włączyłem się też dopiero co. I nie poszedłem na żaden koncert a chciałem :-(

Chopin to dla mnie najwyższa muzyczna półka, a zarazem coś, co porusza mnie tak do samego końca, do głębi serca, jak prawie nic innego z muzyki poważnej a zresztą jakiejkolwiek.
Za patos przepraszam, ale o Chopinie mógłbym powiedzieć, że jest to dla mnie świętość. Jeżeli coś ma budzić we mnie gorące uczucia patriotyczne, czy nazwijmy rzecz po ludzku: miłość do swojego kraju, to niewiele rzeczy może stanowić tu konkurencję. Bardzo niewiele.
Najpiękniejsze frazy chopinowskie są równie piękne, jak moje ukochane zakątki Tatr i ściskają mnie za gardło tak, jak te słowa z końcówki Pana Tadeusza „... urodzony w niewoli, okuty w powiciu - ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu”.

Musze jednak przyznać uczciwie, że Chopin był mistrzem krótszych form, jak niektórzy pisarze, którzy piszą lepsze nowele czy opowiadania, niż powieści. Nie podchodza mi jego koncerty, nawet sonaty w całości mnie nieco nużą. Dla mnie poza wszelkim zasięgiem są polonezy - no, powiedziałbym, że w kategorii muzyka poważna na pierwszym miejscu mam na pewno Kantaty Bacha, ale chyba już na drugim Polonezy Chopina.

Prosiłoby się ogwiazdkować... ;-) Problem z dyskutowaniem o Chopinie jest prawdopodobnie taki, że jeżeli nawet melodie sa znane, to kto by tam wiedział czy to as-moll czy Gis-dur czy inny czort. Trochę jak z rozmawianiem na temat Jarre’a - fajnie wszystko, ale generalnie nikomu nic nie mówi, kiedy rozwodzę się nad wyższością Equinoxe 4 nad Magnetic Fields 2, bo to trzeba nie tylko dobrze znać, ale jeszcze musi się chcieć zapamiętywać te numerki, względnie inne Fisy.

Więc tylko o kilku najbardziej dla mnie znaczących a zarazem powszechnie znanych utworach.

Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur * * * * * * (po ograniczeniu :D)

Dla mnie to jest całkowicie i bezapelacyjnie Best Moment całej polskiej muzyki od Bogurodzicy po Armię. Zakochiwałem się w tym utworze kilkakrotnie, jak Tom w swojej żonie Natalii :-) - po raz ostatni to może dzisiaj podczas pisania tego wątku, ale przede wszystkim oglądając film Pianista. Koniec filmu, w którym Spilman (a naprawdę to zdaje się Rubinstein?) wreszcie nie wygłodzony w brudnych drelichach, ale dostojny i elegancki zaczyna odgrywać tego poloneza w wytwornej sali koncertowej, sprawił, że łzy mi ciurkiem po twarzy poleciały. Triumf absolutnego piękna nad całym złem tego świata.

Polonez As-dur op.53 “Heroiczny” * * * * * 1/4

Nie udało mi się wydobyć z nikogo komentarza na temat tego poloneza w wątku Tamto-owamto, więc podejrzewam, że może nazwa jest niewiele mówiąca. Podejrzewam też, że utwór może naszemu gronu być najlepiej znany z wykonania Raya Manzarka w Hyacinth House :mrgreen:
Ale wydaje mi się, że As-dur pozostaje jednym z najbardziej znanych utworów Chopina. Poza słynnym tematem głównym zawsze fascynowało mnie to takie tu-tu-tu-tu tu-tu-tu-tu po trzeciej minucie w wykonaniu lewej ręki, gdzie prawa gra jakieś zupełnie inne rzeczy, a lewa cały czas tu-tu-tu-tu. Nie wiem, jak to się nazywa... ;-)
Dla mnie mankamentem tego poloneza jest dłużyzna pod koniec. Zanim wraca główny temat. niestety często w muzyce klasycznej są takie momenty, które mnie nużą, a potem słysze, że to mistyczne, kontemplacja, misterium... no nie wiem... Bez tego fragmentu 5 i pół.

Polonez A-dur op.40 „Wojskowy” * * * * 1/2

Temat główny znany z Polskiego Radia - prosty, wręcz łopatologiczny, a nawet „niezwyciężony”! W końcu nazwa nieprzypadkowa. Zamieszczam, bo znany bardzo. Nie jest to mój faworyt. Choć cztery i pół gwiazdki i tak bez mrugnięcia okiem.

Walc As-dur op.34 “Valse brillante” * * * * *

Taki evergreen trochę ;-) Bardzo przyjemny i od zawsze jeden z moich ulubionych. Leciutkie i bez uniesień, ale również bez zarzutów.

Walc Des-dur op.64 „Minutowy” * * * * 1/2

Walc minutowy powinien teoretycznie być zagrany w minutę, ale wiadomo, że to niemożliwe ;-) Na przykład ten gościu tutaj gra w dwie minuty i akurat się zanadto nie spieszy. Ale wyobraźcie sobie zagranie tego dwa razy szybciej! :shock:
Ostatnio nie wiem czemu walc minutowy stał się popularną melodyjką do telefonów :roll:

Etiuda c-moll „rewolucyjna” * * * * *

Powiem tak: tu pasuje jedna emotikonka:
I również parafraza słów Budzego o tym, że radykalizm wszystkich rewolucjonistów jest niczym przy radykaliźmie Ewangelii. To ja mogę powiedzieć wszystkim metalowcom, pankowcom itp.: myślicie, że to co gracie, to jest czad? TO jest czad! :D

---

a z dłuższych form...

Sonata h-moll * * * * , z tym że Finale * * * * *

Jak mówiłem, nie przekonują mnie dłuższe Chopiny. Zobaczę, może tegoroczny finał konkursu zmogę i koncerty polubię. Z Sonat zdecydowanie wolę h-moll, chociaż w środku te kolejne mistyczno-kontemplacyjne fragmenty mnie zwyczajnie nudzą. Finał jest jednak porywający.
Sonaty b-moll nie ogwiazdkuję, ani pochodzącego z niej Marsza Żałobnego też nie. Musiałbym się wsłuchać. Więc dość gwiazd na dzisiaj.

Mam nadzieję, że kogoś przekonałem... :-)

Ostatnio zmieniony śr, 28 września 2011 08:33:26 przez Crazy, łącznie zmieniany 4 razy

Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 października 2005 15:28:24 
Pięknie, Crazy! Jak wiesz, sam nie jestem szczególnym fanem Szopena, choć wiele rzeczy bardzo mi się podoba, mimo wszystko jednak chylę czoła - wątek założyłeś bardzo waży i otworzyłeś go pięknym i osobistym wpisem. Muszę sobie posłuchać mp3 z linków które wkleiłeś i wtedy się wypowiem, bo ja to niestety po tych wszystkich opusach, fisach i molach się kiepsko poruszam hehe....

Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 października 2005 16:28:50 
Awatar użytkownika

niestety link do najpiękniejszego poloneza prowadzi do wykonania mnie osobiście zupełnie niesatysfakcjonującego :-( Nie umiałem znaleźć lepszego w sieci...

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 18:54:26 
Awatar użytkownika

a dzisiaj na forum Onetu znalazłem taki smutny komentarz:

PROSTY TEST. WYMIEŃ 3 UTWORY SZOPENA I 3 "ICH TROJE".

TERAZ TO SAMO, TYLKO ZANUĆ. A NA KONIEC, WIDZIAŁEŚ KONCERT ICH TROJE ? A SZOPENA ? (OCZYWIŚCIE WIEM, ŻE NIE ŻYJE, ALE KTOŚ KTO GO GRA). JUŻ WIECIE ILE WART JEST DZISIAJ SZOPEN I GDZIE JEGO MIEJSCE.

A że nikt tu chyba nie zagląda, więc pozwoliłem sobie zmienić temat wątku na głupszy :-(

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 19:12:01 

Huh
No więc ja chyba wypadnę tu nieźle bo:

1. znam więcej niż 3 utwory Szopena a tylko 1 Ich Troje (dzieci mają nagrane na jakąś płytę)
2. Jak wyżej. Przy czym lepiej żebym W OGÓLE nie nuciła... :roll:
3. Nie widziałam żadnego koncertu Ich Troje a za to widziałam część któregoś (nie pamiętam którego, może po kawałku obu) z koncertów Szopena.

Ha!
Ale na Szopenie się nie znam zupełnie :( Nie trafia do mnie, czasem tylko jakaś sonata lub polonez... Przeważnie wydaje mi się dość... nieporywajacy.
Pamietam moje pierwsze spotkanie z muzyką Bacha - to mi dało w łeb! I Dwie Symfonie Beethovena (oczywiście 5 i 9) - też od razu bardzo przypadły mi do gustu. A Szopen... no cóż. Niestety niezbyt. Przykro mi, to nie moja wrażliwość zupełnie.

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 19:18:24 
Awatar użytkownika

myśle, że ten mądrala z forum Onetu nie miał na myśli akurat koncertu koncertu w sensie że e-mol czy f-mol... wątpię, żeby wiedział o istnieniu czegos takiego

chyba miał na myśli koncertu (np. w Filharmonii), gdzie grano by Chopina

Swoją drogą, ciekaw jestem, kto z szanownych forumowiczów na takowym był? Niekoniecznie CHopin i tylko on, po prostu jakis koncert , gdzie by zagrali coś chopinowskiego.

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 19:34:50 
No, mi się na paru koncertach Sz/Ch udało być :-)

Na razie się tu nie wypowiadam, bo się znowu osłuchać muszę...

A z ichtroje mam tyle wspólnego co z mercedesami. Nie znam nic, niczego nie zanucę i na żywo - BOGU DZIĘKI - nigdy nie widziałem/nie zobaczę

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 20:21:51 
Awatar użytkownika

Fajnie, że założyłeś taki temat Crazy - Szopena znam słabo, ale właśnie z okazji konkursu nadziałem się na audycje w Pr. II. No i poznaję muzykę Szopena od kilku miesięcy.

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 21:43:55 
Crazy, poczekaj chwilę, to może i ja kilka słów napiszę. Szopena uwielbiam, choć znam bardzo mało. Na szczęście, staram się powoli poznawać coraz więcej.

Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 października 2005 23:17:55 
Awatar użytkownika

O, Elsea już napisała to, co ja miałem zamiar napisać. Nie trafia Chopin do mnie szczególnie, poza Etiudą "rewolucyjną". O ile jednak przeważnie jak coś do mnie nie trafia, to winą za to obarczam to coś (przynajmniej jeśli chodzi o muzykę), o tyle w tym przypadku stwierdzam, że pewnie jestem za głupi, żeby docenić.
Ja też z tych, co lubią 5 i 9 :-) Ogólnie, zdecydowanie wolę muzykę symfoniczną. Dzieła na fortepian kiedyś zupełnie mnie odrzucały, teraz jest już znacznie lepiej, ale preferencji raczej nie zmienię.

Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 października 2005 02:20:53 
Awatar użytkownika

Ja mieszkałem na ulicy Etiudy Rewolucyjnej przez chwilę, jakoś w 2 - 3 klasie, stamtąd dojeżdżałem do 37, bardzo silnie reprezentowanej na tym forum podstawówki :) Pamiętam, ze w piśmie "Veto - Głos Opozycji" jakiś czytelnik domagał się zmiany nazw ulic kojarzących mu się z komuną i w swym zapędzie wymienił również tę ulicę.

Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 października 2005 09:21:49 
Awatar użytkownika

Czytam Chopina, Sienkiewicz gram...- jak to Kukiz śpiewał.
Byc może miliony Palaków takie właśnie ma pojęcie o Chopinie, ale co tam. Za to mamy drugiego Chopina- Leszka Możdżera.

Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 października 2005 17:19:34 
OFFTOP

Budyń pisze:
dojeżdżałem do 37, bardzo silnie reprezentowanej na tym forum podstawówki

Też chodziłeś do tej skurwiałej bandyckiej podstawówki???? Spędziłem tam najgorsze 5 lat życia!!!

(BARDZO PRZEPRASZAM ZA *TAKI* OFFTOP W TYM WĄTKU)

Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 października 2005 17:27:41 
Awatar użytkownika

Nom, chodziłem. Myślę, że jak wrócisz, to sobie porównamy doświadczenia :)

Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 października 2005 17:53:24 
Budyń pisze:
Myślę, że jak wrócisz, to sobie porównamy doświadczenia

{bardzo chętnie, choć nie mogę powiedzieć, że z przyjemnością...}

EOOT ;-)

Włąsnie sobie słucham kilku mp3 z podanych przez Kriejziego linków... Być może jutro większa wypowiedź będzie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 267 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.