Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 28 kwietnia 2024 00:07:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 czerwca 2009 20:41:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Słuchając ostatnio, jak Chopina gra Rubinstein, zrozumiałem chyba, dlaczego czasem jest niezrównany, a czasem coś mi w jego grze nie pasuje.
Interpretacje Rubinsteina są pełne dostojeństwa, a zarazem luzu; jest w nich taka naturalna szlachetność, jakby wiedział, że jest wielki, ale nie powodowało w nim żadnego zadęcia. Wspaniale wypada to w jego mazurkach, w walcach, polonezach, w różnych balladach, fantazjach, nokturnach.

Natomiast brakuje tam trochę szaleństwa. Kiedy słuchałem sobie dziś sonaty h-moll, zwłaszcza jej ostatniej, najbardziej niesamowitej części, to pamiętam, że kiedy wykonywała ją Marta Argerich, to miałem wrażenie, że iskry lecą spod klawiszy... widziałem oczyma dusza zwichrzony wzrok i obłęd w spojrzeniu ;-) A Rubinstein gra z tym swoim spokojem i dostojeństwem, i trochę brakuje ognia.
To samo zresztą jest z moim ulubionym koncertem e-moll, co by nie mówić wolę wersję młodego Blechacza, bo on wydaje mi się bardziej uczuciowo to gra... tym barzdiej Zimmerman.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 października 2009 22:14:43 
DYGRESJA:
Przeglądałem sobie dziś ten wątek i tak mi się rzuciło w oczy:
Boanerges pisze:
w dowodzie adres to ul. Szopena - z czego bardzo boleję, bo kolejne władze nie chcą zmienić tego reliktu komuny na Fryderyka Chopina
Od razu wydało mi się zbyt łatwe to obciążenie winą "komuny". Sprawdziłem w PWN-owskiej poradni językowej i co wyszło?
Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego pisze:
Forma Szopen jest znana od dawna, a sporadycznie używał jej sam kompozytor. Jest też dobrze utrwalona w naszej tradycji, np. sławny poemat C. K. Norwida nosi tytuł Fortepian Szopena. Współcześnie zapis ten wymieniają poważne słowniki i encyklopedie.
W tego Norwida zresztą sam celowałem.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 października 2009 13:30:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 20:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Ale dlaczego ponad 90% książek, nut, nazw konkursów i przeglądów, jeśli nie więcej, ma w nazwie rdzeń Chopin- a nie Szopen? Ja słyszałem, że nazwę ulicy zmieniali lokalni sekretarze w moim mieście w czasach PRL-u na polsko-brzmiącą nazwę - stąd ten relikt, a nie sądzę by sekretarze wiedzieli, że zachowują polską pisownię bo Norwid tak zatytułował wiersz albo sam Szopen miał zachciankę tak się podpisać. Szopena zostawmy historii literatury a sami zdecydujmy się na nazwę, pod którą nasz największy kompozytor jest znany na całym świecie. Tak jak jestem zazwyczaj za zachowywaniem pisowni polskiej i wszelkimi spolszczeniami tak w tym przypadku to wyjątek potwierdzający regułę :D

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 lutego 2010 18:10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 20:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Urodziny Chopina trwajo a tu cisza :wink:
ale za to przez cały rok można coś upolować, nie tylko w Polsce
http://www.deon.pl/wiadomosci/kultura/m ... opina.html

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 lutego 2010 23:41:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Jaka tam cisza... wczoraj na półpiętrze stacji metra Służew pan grał na akordeonie... chopinowskiego mazurka, chyba najładniejszego, jaki jest... niestety w tej chwili nie mogę skojarzyć jak się nazywa, potem dopiszę... Pan grał z takim czuciem, z taką delikatnością, z taką subtelnością we frazowaniu (na usyfionej stacji metra :shock: ), że tylko stałem i słuchałem (i coś tam mu dałem oczywiście, ale czemu tak mało). Było to URZEKAJĄCE.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 26 lutego 2010 11:36:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Tu można podpatrywać koncert Najdłuższe Urodziny, który odbywa się przez cały tydzień w warszawskim Domu Polonii.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 marca 2010 23:38:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Crazy pisze:
wczoraj na półpiętrze stacji metra Służew pan grał na akordeonie... chopinowskiego mazurka, chyba najładniejszego, jaki jest... niestety w tej chwili nie mogę skojarzyć jak się nazywa, potem dopiszę

stupido! żaden mazurek to był, lecz najpiękniejszy z szopenowskich walców , ten wspaniały walc cis-moll, co miałem już dawno napisać, lecz zapomniałem ;-)

Miłego słuchania (choć moje ulubione wykonanie to Horowitz z Białego Domu - nie mogłem jednak znaleźć).

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 października 2010 14:42:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Zaczęli!

Tym razem nie trzeba będzie wgapiać się w jakiś mały ekranik na telewizji internetowej, bo Kultura transmituje cały Konkurs. Dziś włączyłem podczas pierwszej sesji przesłuchań, i jakiś Koreańczyk grał właśnie Lulajże Jezuniu :D

Ale chyba musiał zwrócić uwagę, bo potem oglądałem jeszcze kawałek występu ostatniego z pianistów sesji poranno-południowej, a po nim przenieśli się do studia, żeby trochę pokomentować, no i z całego kilkugodzinnego grania postanowili przypomnieć widzom właśnie tego Koreańczyka, właśnie w tymże scherzu h-moll!
Będę się starał dużo oglądać i może coś tu skrobać ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 października 2010 15:03:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 20:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
w tym roku bierze udział 3 Polaków. Ciekawe czy sukces sprzed 5 lat będzie powtórzony?

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 października 2010 15:11:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Jak to trzech? :shock: Przecież siedmiu!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 października 2010 17:56:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 20:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
Crazy pisze:
Jak to trzech?

tak, zgadza się, ja się pomyliłem, chciałem dzisiaj sprostować, ale już mnie wyprzedziłeś. przepraszam za pomyłkę.

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 09 października 2010 09:13:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Pierwszy etap zakończył się i werdykt gotowy... a za godzinę zaczyna się etap drugi!

Stosunkowo niewiele widziałem, jednak osiem godzin dziennie w ciągu tygodnia to spore wyzwanie ;-), ale mimo wszystko mam wrażenie, że sporo. Zasłuchałem się w kilku etiudkach, zwłaszcza urzekła mnie e-molllka i zrobiłem też niezłe :shock: , kiedy Izraelczyk prawie robił dziury w klawiaturze, grając wielką etiudę a-moll (co prawda te dziury to ze zdenerwowania, więc do następnego etapu nie przeszedł ;-)).
Tylko jedną etiudę rewolucyjną słyszałem, ale pięknie zagrał ją Polak, Marcin Koziak zdaje się (przeszedł, i dobrze! - zresztą zebrał potężną owację).

Nokturnów słyszałem mało i nie urzekły mnie.

Natomiast najciekawszy był najdłuższy element występów pierwszego etapu, czyli najczęściej ballada albo scherzo. I tu dwa utwory dla mnie całkowicie zdominowały nie tylko konkurs, ale w ogóle cały tydzień. Poniżej propozycja posłuchania wykonań Zimmermana, dla mnie utwory ze zdecydowanego chopinowskiego topu:

Scherzo b-moll
http://www.youtube.com/watch?v=A799HrP3POM&feature=related
(w Piosence dnia zlinkowałem Pogorelica, można sobie porównać, bo jest całkiem nie tak samo)

Ballada g-moll
http://www.youtube.com/watch?v=hiGiF9pkvwo&feature=related

Dla mnie jest to coś przepięknego.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 października 2010 08:36:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Chciałem tylko powiedzieć, że byliśmy na dwóch koncertach w ramach drugiego etapu! :D :D :D

Ech, było dużo przepięknych momentów...

Nasi dwaj wielcy faworyci, Austriak Ingolf Wunder i Rosjanin Jurij Szadrin przeszli dalej!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 października 2010 09:56:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17263
Skąd: Poznań
O, na tego Rosjanina to trafiłem na TVP Kultura. Fajnie grał, chociż pani profesor w studio go zrąbała (ale jej się żaden nie podoba :-D tylko jakiegoś Australijczyka pochwaliła...)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 października 2010 15:35:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...wczoraj żem oglądał na tv kulturze podsumowanie dnia....pokazywali ałstryjaka, ruskiego, dwóch polaków i chinkę.....mi najbardziej podobała sie chinka a najmniej.... polacy ...szczególnie jeden co grał poloneza prezentował walenie a nie muzykę, z kolei drugi grał walca tak szybko jakby ktoś go gonił :oops: ...ale chinka bardzo pięknie i po szopenowsku

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 299 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group