Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:30:45

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 30  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: pt, 29 grudnia 2017 00:49:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
O! Dzięki! Czyli te kilka lat to było 12 ;).

Bardzo się z tego koncertu cieszę, bo wcześniej - z różnych powodów - lubiłem podchodzić do klasycznie wykształconych muzyków z dystansem, a w ten sposób trochę się zmieniło.

Widzę, że w nowym roku akademia nie zwalnia tempa, więc liczę na jeszcze więcej przygód :).

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: śr, 05 września 2018 08:53:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Polecam I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Są transmisje przesłuchań, a od dziś recitale uczestników.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: śr, 05 września 2018 09:48:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Weronika ogląda, twierdzi że jakaś babka gra na fortepianie z roku 1837 i aż widać, jak jej się ręce trzęsą :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: sob, 15 września 2018 16:44:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Miki, wielkie dzięki, że wtedy napisałeś! Będąc w ogólnym amoku wczesnowrześniowym, zupełnie przeoczyłem ten konkurs, ale od razu sobie zacząłem spoglądać. Kwestię wybrania się do Filharmonii brałem pod uwagę, ale nie było jak. Z transmisji na żywo wiele też nie skorzystałem, bo głównie mnie nie było, ale skorzystałem dużo z tego, że strona NIFC wrzucała wszystkie przesłuchania i można było sobie obejrzeć nagrania. Oczywiście nie wszystkiego słuchałem, wybierałem trochę na chybił trafił, a po ogłoszeniu wyników szukałem oczywiście zwycięzców. Na razie nie doszedłem jeszcze tylko do etapu finałowego, ale jeżeli chodzi o występy solowe posłuchałem, czego chciałem. Najbardziej kibicowałem Krzysztofowi Książkowi, który niezwykle mi się podobał w Konkursie w 2015 i chyba został pokrzywdzony niedopuszczeniem go do finału. Teraz też brzmiał przekonywająco, ale muszę powiedzieć, że zwycięzca - Tomasz Ritter - podobał mi się chyba bardziej. No, nie licząc mazurków, które wg mnie za bardzo gonił i próbował je chyba wirtuozować, co mazurkom rzadko wychodzi na dobre.
Natomiast rewelacyjnie zaczął występ w II etapie od dwóch "drugorzędnych" polonezów, które trzeba zagrać dwa, żeby się liczyły, ale zaczarował mnie nimi. I potem sonata bardzo interesująca - momentami wydawało mi się, że coś mu nie wyszło, ale potem tak to jakoś obracał, że jednak grało!

Niewiele słuchałem tej Aleksandry Świgut, co zgarnęła drugą nagrodę, ale przypadkiem trafiłem na jej Etiudę Rewolucyjną i wcale nie wiedziałem, że to ona, a pomyślałem od razu ŁOOOOOO! ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: sob, 10 listopada 2018 10:47:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..może tu..
Obrazek
..w czwartek byłem w Chorzowskim Centrum Kultury na koncercie inaugurującym 13 Festiwal Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
A tam:
Camerata Silesia śpiewa Chopina
Tomasz Orlow-improwizacja /fortepian
Kamila Święcicka -taniec
Soliści Cameraty Silesia
Anna Szostak -dyrygent
Jadwiga Grygierczyk-reżyseria
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Koncert to spektakl.
..na koncercie Cameraty pojawia się..w właściwie ożywa..Jan Sebastian Bach..
Czy można śpiewać Chopina? Można i to jeszcze jak! Polecam.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: wt, 04 sierpnia 2020 14:21:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
W tym roku nie ma dorocznych koncertów chopinowskich w Łazienkach na trawce - żałuję, bo lubię ten cykl jako formę eventu, ale z muzycznego punktu widzenia, to jednak jest granie piknikowe, transmitowane przez kiepskie głośniki. Koncerty zostały przeniesione w tym roku do Pałacu na Wodzie i są transmitowane w internecie. Po tym, co zobaczyłem mogę powiedzieć: z pewnością jest z korzyścią artystyczną.

Oto przedwczorajszy koncert Tomasz Rittera, jednego z najbardziej uznanych polskich pianistów młodego pokolenia, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, o którym pisałem nieco wyżej. Gra przepięknie, z niezwykłą delikatnością, lekkością i nigdzie się nie spieszy; jak na młodziana zadziwiająca, imponująca, jest u niego przewaga piano nad forte. Jak pokazał w jednym momencie etiudy, skutecznie przyłożyć też potrafi, ale chyba w ogóle mu na tym nie zależy. Tak też dobrał repertuar: bez wodotrysków, bez ani jednego "hitu", osią nieco ponad półgodzinnego występu są nokturny i mazurki, ale nawet jak polonez, to taki z tylnych rzędów, za to zagrany bez grama patosu, za to ze skrzydłami.

Występ trwa 37 minut, jak porządna płyta LP. Serdecznie polecam!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: ndz, 30 sierpnia 2020 14:11:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dzisiejszy występ w Pałacu nietypowy. Grał pianista Paweł Kowalski, nieznany mi dotąd, a jak się okazuje, oczywiście jest to tylko efekt mojej ignorancji, bo pianista ma bogatą karierę i doświadczenia, gra mnóstwo koncertów fortepianowych, koncertował z samym Lutosławskim, który zresztą bardzo go komplementował.
Dziś zagrał recital chopinowski w ramach letnich koncertów bez publiczności.

Jeden z komentarzy na youtubie mówi: "To jazzowe wykonanie Chopina."

Zdecydowanie coś w tym jest - pianista gra sporo utworów dobrze znanych, ale brzmią całkiem inaczej, bawi się tempem w sposób, który niewątpliwie nie uszedłby mu na sucho wśród jurorów Konkursu Chopinowskiego ;-), ścisza, rozgłaśnia i pauzuje, kiedy mu się podoba, momentami wyraźnie swinguje, a z min i mowy ciała można wnioskować, że w ogóle dobrze się bawi (a także, że ma chyba pewne skłonności do efekciarstwa). Nokturny, mazurki i walce brzmią dość podobnie do siebie = straciły swój przypisany im przez Chopina charakter, za to zyskały charakter przypisany im przez wykonawcę. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, ale słuchałem z zainteresowaniem i zanurzałem się w ten osobliwy styl Pawła Kowalskiego.

Oto walc cis-moll zagrany naprawdę dziwnie, ale mi się podoba!

Trzeba też przyznać, że, w porównaniu do dotychczas wysłuchanych przeze mnie koncertów z tego cyklu, artysta nie bawił się w wyszukiwanie zapomnianych perełek, tylko śmiało postawił na hity - może z "Chopin Golden Collection" wybrał tylko Poloneza Heroicznego i Walc Minutowy, ale jednak większość utworów tym razem to rzeczy znane i koncertowe pewniaki.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: sob, 02 października 2021 08:39:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
No, zaczyna się!

Dzisiejszy koncert inauguracyjny zbiera śmietankę zwycięzców różnych wcześniejszych edycji, m.in. Awdiejewa, Giusiano, Kenner i Dang Thai Son mają wspólnie zagrać koncert na 4 fortepiany Bacha!

Przejrzałem listę wykonawców i pojawiają się tam znajomi z lat ubiegłych - Aime Kobayashi i Grigorij Osokins, którzy doszli do finału 5(6) lat temu... ale, co bardziej zadziwiające, również Leonora Armellini i Nikołaj Chozjajnow, których pamiętam z 2010 - oboje mi się wtedy NIEZWYKLE podobali. Włoszka nie wiedzieć czemu nie awansowała do finału, a Rosjanin doszedł, ale chyba większy aplauz zyskał we wcześniejszych etapach. Ale to ile oni mieli wtedy lat, skoro nadal się kwalifikują? :shock:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: sob, 02 października 2021 19:12:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Crazy pisze:
No, zaczyna się!


Doskonale! Zamierzam oglądać i słuchać ile się da. :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: wt, 05 października 2021 09:54:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
I jak Ci/ Wam idzie? Ja słucham od groma a nawet, korzystając ze zwolnienia lekarskiego, poważnie rozważam, czy jutro rano nie spróbować się wbić, bo wolne miejsca są!

Dotychczasowi faworyci:

Chińczyk o łatwym o dziwo do zapamiętania nazwisku Hao Rao.
Na żywo słyszałem moje ulubione scherzo b-moll z charakterystycznym brlp!brlp! i tym scherzem mnie tak porwał, że wyszukałem, co grał wcześniej, i tu muszę powiedzieć, że w nokturnie zaczarowała mnie delikatność i nocność właśnie. Etiudy jakoś mniej zapamiętałem, ale w całości występ super.

Aleksandra Świgut. Z taką gracją to od razu zaprosiłbym ją do finału. Technika z pewnością nienaganna, ale muzykalność na pierwszym planie. Głaskała te klawisze, a one jednak wybrzmiewały pełnią. Słyszałem zarzut, że zjadła ją trema - zupełnie tego nie widzę; dla mnie to ona zjadła tremę swoją ekscytacją!

Kilka ciekawych i bardzo pochlebnych opinii słyszałem o pianistach, których nie słyszałem lub tylko krótkie fragmenty: polski Wietnamczyk pseudo "Ciung", czyli Viet Trung Nguyen; Japończyk Sohgo Sawada; Chińczyk Yutong Sun i drugi, Zijian Wei.

A, Osokinsa też widziałem i mi się podobał bardziej chyba, niż 6 lat temu.

Dzisiaj Leonora Armellini!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: wt, 05 października 2021 10:31:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ja włączę się pewnie w drugim etapie. Weronika wczoraj chwaliła panią Szu-Yu-Su :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: wt, 05 października 2021 10:43:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Świgut zajebista.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: śr, 06 października 2021 11:23:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Wierciński i Wieczorek (nawet ten pierwszy bardziej), Świgut oszałamiająca, ale nie wiem, czy muzycznie. Sorita!

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony śr, 06 października 2021 13:19:04 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: śr, 06 października 2021 13:10:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dziś znienacka wziąłem i pojechałem do Filharmonii na poranną sesję (właściwie tylko jej poranną część). Nie mam w związku z tym na nic czasu, więc tylko melduję, że nie porwało mnie żadne z czworga, ale po zobaczeniu na żywo wszystkich (tych i innych) tym bardziej podziwiam. Jak oni wszyscy świetnie (co by nie mówić) nauczyli się grać...

Cała poranna czwórka wypadła bardzo porządnie, ale miałem wrażenie, że tak - konkursowo. Świetnie, ale odegrali. Publiczność zgotowała największą owację Japonce, ale mi średnio się podobała jej fantazja f-moll, pełna dramatycznych a nieumotywowanych moim zdaniem zmian dynamiki.
Wszystkich spodziewam się zobaczyć w II etapie, ale żadnego w finale.

Wejście do Filharmonii na pierwszy etap okazało się banalne, zamierzam więc spróbować szczęścia i w drugim!


A, wczoraj Leonora Armellini i Kai-Min Chang - moi faworyci, oby ich droga do finału jasną była!

Więcej kedyińdziej.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: śr, 06 października 2021 13:14:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Nadrabiam zaległości: Anastasia Yasko i poprzedzający ją Yuanfan Yang póki co bardzo przekonujący (może to dobór repertuaru).

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group