Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 27 kwietnia 2024 08:10:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 30  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 11:04:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ups. :oops:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 11:12:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Crazy pisze:
Pet, ale czy ja mówię, że natychmiast?



Noooo sam nie wiem. Obrazek
Ponoć fani tego Szopena to straszne ordynusy. Chodzom i ludziom gołe dupy pokazujom.

:sofa:

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 11:16:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Swoją drogą u mnie w Kamiennej faktycznie chyba jest ulica Szopena - jeśli wierzyć tabliczkom na budynkach.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 19:45:22 
Chopina to ja lubię sobie od czasu do czasu "pograć" ale słuchać niekoniecznie. Wyjątek - koncerty. Ze smętków już wolę włączyć mordercze ballady 8-)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 21:12:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Karolina pisze:
ale słuchać niekoniecznie.

Chopina słuchać uwielbiam ....a koncerty właśnie najmniej. Crazy , słyszałeś Belę Dawidowicz grającą Chopina ? Polecam!

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 22:09:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Bella to zdaje się wygrała Konkurs kiedyś dość dawno temu? Nigdy jej nie słyszałem...

Ciekawe czy Pet zaryzykował któregoś linka ;-) Karolina najwyraźniej nie, skoro mówi o smętkach - dziwne tylko, że nie odróżniasz sonat od nokturnów czy tam innych mazurków :taaaaa:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 września 2011 22:13:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Obrazek
polecam

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 23 września 2013 22:49:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Wczoraj rano posłuchałem sobie trzy razy Poloneza-fantazji. Najpierw wersję Szpilmana, którą mam na płycie, pierwszą wersję tego utworu, która w ogóle mi się spodobała, potem sięgnąłem do nagrań z Konkursu i posłuchałem Ingolfa Wundera i Julianny Awdiejewej.
Bardzo to dziwny utwór, od przebojowych polonezów jak najdalszy, znacznie więcej w nim Fantazji niż Poloneza, choć im więcej się słucha, tym więcej i tych taneczności można znaleźć. Ale głęboko są ukryte.

Wydaje mi się, że jest to dość wyraźnie najtrudniejszy w odbiorze utwór Chopina w ogóle. Bardzo trudno znaleźć w nim punkt zaczepienia, coś, co trzyma się ucha, poza tym rytm wciąż się łamie, przerywa... jak nie ma ani melodii, ani rytmu, ani jednoznacznej dynamiki, zwanej popularnie czadem ;-), to zwykle pozostaje zdziwaczała awangarda. Tak też najczęściej odbierałem tego Poloneza-fantazję i nie lubiłem.

Z takiego typu utworami jest jednak tak, że im więcej się słucha, tym więcej można w nich odkryć, i jakoś tam wciągają, choć nie jest to moja para kaloszy. Na tej zasadzie mógłbym pewnie i wciągnąć się w King Crimson czy Radiohead. Ale do nich mam mniej serca niż do Chopina, a tu jakoś tak mi się chciało, no to się wciągnąłem ;-)

A dla odmiany Marta Argerich


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 24 września 2013 08:22:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Tymczasem Blechacz wydał nową płytę z polonezami właśnie.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 24 września 2013 08:24:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21407
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
dwa lata temu Crazy pisze:
Ciekawe czy Pet zaryzykował któregoś linka


:oops:

Pet nie jest lekkomyślnym ryzykantem. :rabbit:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 25 kwietnia 2015 23:00:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Wczoraj skończyły się przesłuchania eliminacyjne i ogłoszono listę uczestników kolejnego konkursu chopinowskiego! Trochę rozbawiło mnie, że najwięcej jest pianistów z Chin i Polski (po 15), po czym przeglądam listę i widzę trójkę pianistów z USA o nazwiskach Li, Liu i Lu, a także Kanadyjczyków Yike Yang i Annie Zhou ;-) Chyba Polacy jednak liczebnie przegrywają.
Zamierzam niebawem nabyć bilety i akurat na tym chyba nie będę oszczędzał...

Natomiast bardzo mi się nie podoba, że zniknęło ze strony to wspaniałe archiwum nagrań z poprzedniego konkursu, do którego tu tak często się odwoływałem. Wszystkie linki przekierowują na stronę nowego konkursu, która zresztą jest jakaś dziwna :roll:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: sob, 11 lipca 2015 23:32:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Z posta o nieudanej wyprawie do Lublina można się dowiedzieć, że w kiepskim stanie zdrowia i ducha, wszelako z plecakiem na plecach, znalazłem się w metrze zmierzającym do Centrum...

Wysiadłem stację dalej i przesiadłszy się w M2 wysiadłem przy Nowym Świecie, gdzie nieoczekiwanie czekało mnie bardzo miłe, chopinowskie popołudnie. Najpierw, od razu przy wyjściu z metra, powitał mnie baner o treści "koncerty chopinowskie codziennie 17:30" wiszący na narożnym budynku na skrzyżowaniu Nowego Światu i Świętokrzyskiej. Pomyślałem, że to może znak i postanowiłem wrócić za godzinę, tymczasem wybrałem się do budynku przy Muzeum Chopina, gdzie podobno sprzedają bilety na Konkurs. "A, chodzi panu o te bilety, których nie ma?..." - niestety, ale może coś się jeszcze uda ugrać w sprzedaży uzupełniającej. Poszedłem do kładki przechodzącej nad Tamką, po drodze zaś usiadłem sobie na jednej z ławeczek chopinowskich i odsłuchałem fragmentu mazurka, który muszę sobie zidentyfikować, który nie wiedzieć czemu niezmiernie mnie wzruszył.

Doszedłem do Krakowskiego Przedmieścia i idąc w kierunku północnym coraz wyraźniej słyszałem dźwięki fortepianu, które nie były kolejną ławeczką odpaloną pod turystami, lecz wyraźnie dźwiękami "na żywo". Faktycznie, obok tych zdjęć, co zawsze stoją nieopodal Domu Spotkań z Historią, stał też namiot, a pod nim fortepian, a przy nim jakaś wystrojona pani, która przycinała poloneza fis-moll, jakkolwiek dość nierówno. Posłuchałem go sobie (dobrze to brzmi na dworze!), po czym ruszyłem z powrotem ku koncertowi o 17:30.

Okazała się to być bardzo miła impreza skierowana chyba przede wszystkim do turystów (nie musiałem się martwić, że jestem w bojówkach itp. ;-)), nawet zapowiadająca pani od razu mówiła po angielsku. Grał bardzo młody chłopak*, ale zdecydowanie mi się podobało. Oprócz Chopina grał Bacha, Szostakowicza i Prząśniczki, które chyba najlepiej nadawałyby się na przykład, gdybym mógł zamieścić: zagrał je z młodzieńczą gracją i energią, owszem nieco wyścigowo ;-) i chyba nie bezbłędnie, ale co tam. Kończąca ok. 50-minutowy występ ballada g-moll wypadła naprawdę solidnie, pięknie!

Tak więc zamiast Armaty usłyszałem ballady i nokturny, co w moim stanie było zapewne najlepszą zamianą, na jaką było mnie stać i w sumie zadowolony wróciłem do akademika :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: ndz, 12 lipca 2015 23:15:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Bardzo ładna historia w dwóch częściach :soczek: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: pn, 13 lipca 2015 12:58:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25392
Crazy pisze:
usiadłem sobie na jednej z ławeczek chopinowskich i odsłuchałem fragmentu mazurka, który muszę sobie zidentyfikować, który nie wiedzieć czemu niezmiernie mnie wzruszył.

a jednak to nie był mazurek, lecz przepiękna ballada f-moll - oczywiście nie ten sam początek (dość mało charakterystyczny), ale pojawiający się wkrótce główny temat. Nie zdawałem sobie dotąd sprawy, ale to chyba jeden z moich ulubionych utworów Chopina! :D

Zaś poszukiwania przez wszystkie mazurki doprowadziły mnie do tego oto mazurka b-moll i w pierwszej chwili myślałem, że to on był na ławeczce, bo podobna jakaś tęskna nuta... ale szybszy on wyraźnie, bardziej taneczny (choć i ballada na trzy*) i mniej za serce mnie ujmuje.


* partytura mówi, że 6/8, ale przecież w szkole uczyli, że 3/4 i 6/8 to jedno i to samo, isn't it? ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Chopin
PostWysłany: pn, 13 lipca 2015 18:40:35 
Crazy pisze:
* partytura mówi, że 6/8, ale przecież w szkole uczyli, że 3/4 i 6/8 to jedno i to samo, isn't it?


nope :)

6/8 ma dwa akcenty, ten drugi na 4 jest słabszy ale mimo wszystko nadaje to nieco inny charakter. or so they said :wink:

a w ogóle czytając Twoje ostatnie posty tutaj dopiero zobaczyłam swój sprzed kilku lat za który teraz mi troszkę wstyd. po kilku ładnych latach od skończenia szkoły (lub od kiedy szkoła skończyła ze mną;) dużo chętniej wracam do utworów fortepianowych. zwłaszcza Chopinowski koncert e-moll. moc!


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 448 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 283 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group