Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 11 grudnia 2018 17:35:23

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kora Manama
PostWysłany: ndz, 29 lipca 2018 09:09:13 
Awatar użytkownika

arasek pisze:
.. kurde - znałem niemal wszystkie słowa na pamięć, pamiętałem każdą solówkę, prawie każdy dźwięk!

Co za total!

Śmierć Kory przyjęłam dość spokojnie, bo wobec jej ciężkiej choroby spodziewałam się prędzej czy później takiej wiadomości :(
Oczywiście jest to cios który zdeterminował cały wczorajszy dzień, od chwili, gdy dowiedziałam się - z forum... Jednak Maanamu nie słuchałam aż do wieczora, gdy w trójce poleciał utwór co chodził za mną cały dzień - kiedyś tyle miałam w głowie, na tak, na nie zawsze odpowiedź...aktualne do dziś. Jeden z najważniejszych kawałków jak i wiele innych - eksplozja, szare miraże, lucciola, sie ściemnia, chciałeś zbudować swój pałac - genialny text! Pisała świetne teksty, też wiele znam na pamięć, kochałam brzmienie gitar na pierwszych płytach, imponowała mi drapieżna kobiecość Kory. Wiele lat później powiedziała, że teraz to dopiero potrafi śpiewać... haha :wink: wpadła we własne sidła, to ją jakoś zgubiło. Pamiętam gdy na koncercie wrzasnęła PARANOJA JEST GOŁA i zrzuciła perukę, całkiem łysa, co za szok dla 14latki! :D. Teraz już rzadko już słucham ale Maanam niewątpliwie ilustrował całe lata osiemdziesiąte, bardziej radiowo, mainstreamowo, tym bardziej teraz sentymentalnie.
Przyjaciółka miała wszystkie winyle, słuchałam ich leżąc na podłodze, wiele numerów mam na pewno w topie '80s. Nasza najstarsza córka nosi po niej imię...
Żal...

Przypomniał mi się jeszcze słynny prochowiec Kory z Luccioli :). Chorowałam na ten płaszcz, długi do kostek, z szerokimi klapami, pasem i klamrą i w końcu tata mi taki kupił! To był czysty szpan, nosiłam go parę sezonów, a potem długo wisiał w szafie. Przejęła go jedna koleżanka po stwierdzeniu, że to jedyna rzecz jakiej mi zazdrości.

PostWysłany: pn, 30 lipca 2018 20:24:51 
Awatar użytkownika

Maanam z pierwszych czterech płyt był świetnym, świetnym zespołem. Zwykle kiedy o nich tu pisałem, skupiałem się na warstwie muzycznej (do tej pory uważam, że niewiele było takich składów w naszej rodzimej muzyce rockowej, gdzie każdy muzyk był odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu i wszyscy znakomicie się zgrywali i gruwili), ale Kora była fascynująca postacią. Tak naprawdę nie było przed nią frontmana rockowego w Polsce, który miał taką kontrolę nad każdym aspektem tego co robi (teksty, wypowiedzi, ubrania, wygląd) i który w każdej z tych dziedzin miał absolutnie dopracowany od A do Z pomysł na siebie, tak świeży i przykuwający uwagę. Była też chyba pierwszą telewizyjną gwiazda tego gatunku w Polsce i również poradziła sobie z tym świetnie, tak jakby instynktownie wiedziała te ponad 30 lat temu, co jest cool, a co nie. Kora to reprezentanta tego samego pokolenia co David Byrne z Talking Heads, Tom Verlaine z Television czy Patti Smith. Mimo, że mieszkała po drugiej stronie oceanu i po drugiej stronie żelaznej kurtyny, mam wrażenie, że jej teksty, ich swoista nerwowość, umiejętność tworzenia zapadających w banię fraz, ale też literackie wyszukanie, to dokładnie ta sama liga - tak, że postrzegam ją jako ich zaginiona siostrę. No i to jest jednak niesamowite, że zespół grający tak świeżo i oryginalnie, z dnia na dzień w (jeszcze wtedy gierkowskiej) Polsce stal się wielką gwiazdą. Jest dla mnie coś symbolicznego w tym, że w tym, że w krótkim czasie odeszli Robert Brylewski, Kora i Tomasz Stańko. To muzycy, którzy mieli ze sobą wiele wspólnego - i nie chodzi mi tylko o wzajemny szacunek, jaki do siebie mieli, ale też o pomysłowość, oryginalnosc tego co robili i o to, jak umieli swoje pomysły wyegzekwować. Kolektywy muzyczne, w których się realizowali uważam za prawdziwa ekstraklasę - nie tylko w Polsce, ale w ogóle.

PostWysłany: pt, 03 sierpnia 2018 12:32:13 
Awatar użytkownika

Cytat:
nie mogę tylko zidentyfikować z kiedy jest "Ta noc do innych jest niepodobna"

Jest to utwór z 1980 roku, nagrany tuż tuż po pierwszej płycie (a może nawet w czasie tej samej sesji? chyba nie, ale to samo studio, skład i realizator) faktycznie na potrzeby filmu "Wielka Majówka". Jest to też jeden z moich ulubionych numerów Maanamu. Już ta pierwsza gitara Marka Jackowskiego wywołuje u mnie lekki ciarki - niby to takie proste akordy, ktoś przy ognisku mógłby coś takiego zagrać, ale jednak ma to fajny rytm, czuję, że jest to podszyte rege lekko. A potem wjeżdża cały zespół - i bardzo podoba mi się jak oni grają, to wszystko jest takie luzackie, momentami trochę od sasa do lasa - druga gitarka też jest trochę rege, a trochę wciska jakiś minisolówki, basik radośnie sobie hasa, a perkusista raz gra przejście tak, a raz tak. Z drugiej strony jednak, mimo tego luzu, słychać, że to znakomity bend - wszystko idzie jak w zegarku, a te różne elementy znakomicie się kleją. Bardzo lubię moment jak Ryszard Olesiński, który trochę kombinuje na gryfie, nagle zaczyna grać ładną, bardzo chwytliwą melodię. Można się zastanowić czy ten utwór musi tak długo trwać, skoro dużo elementów powtarza się tyle razy, ale wg. mnie musi. Na pierwszej płycie oni wszyscy pędzą, a każdy dźwięk wydaje się dokładnie przemyślany, a tutaj ci muzycy mówią sercu, żeby sercem było i tak sobie grają, grają, nikomu się nie śpieszy, nikt się nie spina...

No i tekst Kory. Jest po prostu bardzo piękny i uniwersalny. Niby jest o miłości, ale wg. mnie sprawdza się też w innych kontekstach. Najbardziej znany, to pierwsza scena z "Wielkiej Majówki" - najpierw śmieszna, ale mająca w sobie dużo takiego fajnego zadzioru, młodzieńczej wolności, w momencie, kiedy główny bohater wskakuje na ciężarówkę, a Jackowski zaczyna grać tę nieśmiertelną gitarkę. A i jeszcze kontekst socjologiczno-historyczno-polityczny - Maanam miał to szczęście, że ze swoimi napisanymi wcześniej piosenkami, trafił akurat w moment karnawału Solidarności. One nie były polityczne, ale mam wrażenie, że takie rozedrgane, często używające sformułowań, których wcześniej w polskich tekstach nie było, dynamiczne numery, musiały dobrze pasować do tego dziwnego, wielowymiarowego kraju, jakim była Polska między Sierpniem, a Grudniem - gdzie bardzo pozytywne zjawiska (no bo wielka Solidarność, bo NZS, bo Nobel dla Miłosza, bo wiele inicjatyw i zaangażowanie wielu ludzi, bo poluzowanie cenzury i wielkie ożywanie w kulturze) sąsiadowały z niepokojem przed tym, że może stać się coś złego, no i z wielkimi trudami codziennego życia w kryzysie gospodarczym. Mam wrażenie zresztą, że Kora opisała skrótowo ten czas w tekście utworu "1984", nagranego rok później, śpiewając jzerwał się wiatr i mocno wieje, przeciera nowy szlak, jest coraz jaśniej, nowe nadzieje, chociaż wszystkiego brak. W każdym razie mam wrażenie (które potwierdzają moje rozmowy z ludźmi z pokolenia moich rodziców, którzy byli wtedy nastolatkami), że akurat w tym momencie historii Polski, takie utwory były wyjątkowo na miejscu. I to dotyczy też "Nocy", która opowiada przecież o kimś, kto nagle doznał wielkiego przebudzenia - trochę jak nasz kraj w tym konkretnym momencie :wink:

phpBB [video]

W ogóle, o ile jest to sympatyczny film, o tyle mam wrażenie, że potem nic nie przebija tej pierwszej sceny. Jacek Kleyff! Skąd to masz, miałeś tego nie mieć! i moje ulubione zawołanie: ty skurwielu ponury :D

Apropo kontekstu politycznego: Maanam grał też na solidarnościowym festiwalu w 1981 roku. Miała też grać tam Brygada Kryzys, zresztą swój pierwszy koncert, ale nie zagrała, bo była zbyt hardkorowa muzycznie i mentalnie. Ale Maanam zagrał trzy numery i audio zostało po latach wydane. Polecam obczaić, bo niestety, nie ma tak dużo wczesnych nagrań koncertowych tej grupy.

Najpierw zapowiedział ich Jerzy Stuhr i lekko się wypieprzyli:

phpBB [video]

Potem poszło wczesne "1984", jeszcze z innym basem:

phpBB [video]

No i "Karuzela":

phpBB [video]

PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 12:59:59 
Awatar użytkownika

w Tego słucham 2018 antiwitek pisze:
Strasznie podoba mi się taki początek koncertu
nie lubię tego przyśpieszonego tempa w TNDIJN

za to lubię wolną wersję "Żądzy Pieniądza" z sesji KCKM/ESKZ a wydanej oryginalnie na winylowej składance "Na Luzie" a potem umieszczonej jako bonus na cd 'Night Patrol" w wersji "2 CD w cenie 1CD"

phpBB [video]

grali też taką wersję na koncertach, np. w Opolu 1985, bonus na Totalaski No Problemski (2CD w cenie 1CD)

PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 13:04:06 
Awatar użytkownika

Cytat:
grali też taką wersję na koncertach, np. w Opolu 1985, bonus na Totalaski No Problemski (2CD w cenie 1CD)

To jest źle podpisane. Ten koncert to nie Opole, tylko Sala Kongresowa, październik 1981 (ten sam koncert, który leci czasem w TVP Kultura, tylko inny dobór utworów niż w wersji telewizyjnej). Zwróć uwagę, że Marek Jackowski rzuca tam "widzę, że Warszawa jeszcze się trzyma" :)

PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 17:06:40 
Awatar użytkownika

Masz rację
Prazeodym pisze:
Ten koncert to nie Opole, tylko Sala Kongresowa, październik 1981
porównałem i rzeczywiście, to ten koncert.

Ktoś chyba nie był w formie przy opisywaniu tych bonusów, bo na Wet Cat jest opis koncertu Opole 1995, a to już na pewno jest Opole 1985.

PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 19:09:01 
Awatar użytkownika

O ile generalnie lubię, kiedy zespoły eksperymentują z wersjami koncertowymi, a zatem prezentowane tu wersje koncertowe, odbiegające (np. tempem) od oryginałów są dla mnie z pewnością bardzo interesujące, to jednak zarówno w przypadku "Żądzy pieniądza" (która jest jednym z moich ściśle ulubionych utworów Maanamu), jak "Tej nocy" (którą jakoś tak bardziej świadomie poznałem w tym miesiącu) zmiany tempa są owszem interesujące, ale oryginalnie podoba mi się to o niebo lepiej.

PostWysłany: wt, 14 sierpnia 2018 19:16:47 
Awatar użytkownika

Cytat:
Ktoś chyba nie był w formie przy opisywaniu tych bonusów

Chyba Kamil Sipowicz ogarniał te reedycje. Może to kwestia :ganja: :)

Cytat:
porównałem i rzeczywiście, to ten koncert.

Najlepsze, że na tej imprezie (Rock Jamboree '81) grał też Perfect i TSA i oba zespoły po latach wypuściły pełne zapisy tych koncertów, a Maanam nie. Szkoda, bo wersja telewizyjna i to z CD się nie pokrywają, a ja bym sobie posłuchał całości. "Szare Miraże" z tego koncertu (na początku) wyrywają z butów. No i premierowa "Paranoja" też super.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa UTC+1godz.