Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 08:57:52

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1360 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 ... 91  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 listopada 2014 21:48:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Obrazek

Być może tutaj, na forum grupy Armia, zostanie to uznane za jakieś bluźnierstwo, ale...Myślę sobie, że gdyby ktoś obudził mnie w środku nocy i pod pistoletem kazał w ciągu dziesięciu sekund odpowiedzieć na pytanie "jaki jest twój ulubiony polski zespół", prawie bez wahania odpowiedziałbym "Kryzys". I chociaż zawsze uważałem, że w muzyce najważniejsza jest sama muzyka, to jednak w przypadku Kryzysu wpływ na moje uwielbienie ma również otoczka wokół grupy. Był to skład jedyny w swoim rodzaju: z jednej strony w pełni realizujący dawne hasło "polska młodzież śpiewa polskie piosenki" i chyba jedyny zespół w Polsce, który w tamtym czasie mówił do swoich odbiorców dokładnie takim językiem, jakim oni rozmawiali na co dzień, z drugiej sprytnie przemycający w tekstach Macieja Góralskiego wiele odniesień kulturowych (chociażby do twórczości Herzoga w "Rubinowym Szkle" czy do "Procesu" Kafki w "Józefie K."). Zapamiętany jako prekursor polskiego punku, ale w swoich największych przebojach posiadający niemalże big-bitową przebojowość. Luzacki, barwny i humorystyczny, czego uosobieniem jest koncertowa konfernsjerka Mirka Szatkowskiego ("już są wakacje, okeej?") - ale kiedy ten sam Mirek Szatkowski śpiewa chwilę później, że "zapłaty nadejdzie czas" - to słychać, że żarty się skończyły. Sporym atutem Kryzysu jest tez możliwość posłuchania Robeta Brylewskiego jeszcze nie jako zaangażowanego człowieka z Izraela i Brygady Kryzys, ale jako licealisty, który pisze świetne, hiciarskie piosenki. Nie żeby mi jego zaangażowanie jakoś przeszkadzało - po prostu jest to ciekawa odmiana.
Pierwsze cd nowego wydania płyty "78-81" zajmuje reedycja materiału wydanego przed laty na winylowej płycie we Francji. Jest to zapis fragmentów koncertu w Ursusie w 1980 roku, oraz trzech utworów z próby. Nigdy nie lubiłem tego materiału. Ze względu na kiepskie brzmienie, wydawało mi się, że przedstawia on Kryzys w krzywym zwierciadle. Dotyczy to szczególnie trzech utworów z próby: "Króla Much", "Doliny Lalek" oraz wygłupów na bazie klasyka "Je T'aime moi noi plus". Uczciwie muszę przyznać, że te trzy utwory dalej brzmią kiepsko - brakuje w nich basu, brzmienie gitary jest dość...mało substelne ;) Najlepiej z tej trójki broni się "Dolina Lalek" - punkowy samograj, z trochę sfrustrowanym, a trochę surrealistycznym tekstem cytującym Talking Heads. Ciekawy jest natomiast przypadek "Króla Much". Mimo, że nigdy nie uważałem tego utworu za zbyt udany w sensie kompozycyjnym, to jednak zawsze uważałem jednocześnie, że ma on dość niesamowitą aurę. Wydaje mi się, że Kryzys nigdy nie stworzył utworu o takim ciężarze gatunkowym. Taki paradoks.
Sporo w moich oczach zyskał natomiast koncert z Ursusa. I tu brzmienie nie jest idealne, natomiast słuchając tego CD, po raz pierwszy dałem się ponieść atmosferze koncertu i wczuć się we flow tego jak grał Kryzys 34 lata temu. Oczywiście są tu pewne potknięcia, jednak stylowość i spontaniczność grupy, w połączeniu z ich imidżem scenicznym mogła robić wtedy spore wrażenie. Pisząc o stylowości mam na myśli wykonawstwo. Jest to kolejna rzecz, która zwraca u mnie uwagę w tym zespole - nawet kiedy ci ludzie nie byli może najlepszymi muzykami, to jednak byli charakterystyczni. Mam tu na myśli szczególnie sekcję rytmiczną: "gumowe" linie basu (ten element był obecny, niezależnie czy na basie grał Magik czy Jerzyk) i motorikowo, transowa gra Magury na perkusji. Ze smutkiem muszę stwierdzieć, że o ile na nowej płycie "Kryzys Komunizmu" gra Magury została taka sama, o tyle wyrazistość basu zupełnie zaniknęła. Wracając do koncertu z Ursusa - zwraca też uwagę jego repertuar. Mamy tu freepost-punkowy początek z połącznym "Danse Macabre" i coverem "Thief of Fire" Pop Group, ciekawe reggae "Breaks", moje ulubione "Rubinowe Szkło" i paradę nieśmiertelnych hitów. Poszedłbym na taki występ.
Jeszcze bardziej klasycznie robi się na CD2. Połowę płyty wypełnia sesja ze studenckiego radia w Toruniu. Są to chyba najbardziej rasowo (za sprawą prostych studyjnych efektów) nagrania Kryzysu i są to numery, dzięki którym pewnie większość z nas poznała ten zespół. Nie wiem czy jest sens po raz kolejny pisać o motorycznym (Magura!) "Świętym Szczycie", buzzcocksowej "Telewizji", tanecznych "Wojnach Gwiezdnych"...Klasyka polskiej muzyki rozrywkowej - i to właśnie w tych konkretnych wersjach. Prawdziwa ciekawostka czeka na nas jednak w drugiej połowie płyty: mamy tu zapis koncertu z Opola '81. Tutaj lekka dygresja: 1981 to (za sprawą odwilży po Sierpniu) ciekawy rok dla polskiej kultury, dzisiaj raczej pamięta się z tego czasu inne wydarzenia, a warto wspomnieć, że przez te kilkanaście miesiąc względnej wolności od cenzury, udało się wydać całkiem sporo książek czy nakręcić sporo filmów, które jeszcze rok wcześniej za cholerę by nie przeszły. Nawet festiwal w Opolu był wtedy nietypowy - dość powiedzieć, że nagrodę dziennikarzy dostało wtedy (w jakiś przedziwny sposób) "Epitafium dla Wysockiego" Kaczmarskiego! Być może na fali tej ogólnej liberalizacji, ktoś wpadł na pomysł, żeby następnego dnia zorganizować (po raz pierwszy od czasów big bitu) oddzielny koncert rockowy, gdzie zagrał Bank, Perfect i Kryzys (każdy z trzech zespołów wydał swój koncert na CD!). Mimo lekko napiętej atmosfery całego festiwalu, chłopaki z Kryzysu (zagrali chwilę po secie Perfectu) są zupełnie wyluzowani - prowokują rockową publiczność, dowcipkują i wykonują swoje greatest hits z taką nonszalancją, jakby ranga opolskiej imprezy w ogóle nie robiła na nich wrażenia. Warto tego posłuchać - chociażby dla samej zapowiedzi niezrównanego Andrzeja Jaroszewskiego (gdzie się podziali tacy konferansjerzy?).
Dwa miesiące po występie w Opolu, Kryzysu już nie było. Zespół się posypał, a atmosfera w kraju skłaniała do śpiewania o poważniejszych rzeczach. Gdzieś w tamtym czasie, nastąpiła też zmiana w polskim punku. Ruch, który wcześniej tworzony był przez garstkę kolorowo wyglądających ludzi w Warszawie i Trójmieście, stał się dużo bardziej masowy, ale i zmienił swój charakter i styl. Pisząc o płycie Kryzysu, nie mogę wspomnieć, że to także hołd dla tych pierwszych polskich punkowców - dla ludzi, którzy są obecni w tle na (swoją drogą bardzo ciekawych) zdjęciach we wkładce i którym zespół podziękował we wkładce. Przyznam, że czytając te wszystkie nazwiska i pseudonimy ludzi z Tiltu, z Deadlocka, z KSU, z Polandu, organizatorów koncertów czy wydawców pierwszych fanizów, lekko się wzruszyłem i ucieszyłem, że ten barwny ruch doczekał się kolejnej dokumentacji. Takie samo uczucie miałem, kiedy przeczytałem, że Mirek Szatkowski napisał, że granie w Kryzysie, to była dla niego przygoda życia. To zdanie w jakiś sposób pasuje do mojej teorii - że owszem Kryzys to dla mnie wazny zespół z tych wszystkich powodów, o których pisałem wyżej, ale tak naprawdę ich lubię, bo prostu wydaje mi się, że to byli fajni kolesie :D I może na tym zdaniu zakończcie - kupujcie tę płytę, słuchajcie Kryzysu. Drugiego takiego zespołu nie będzie!

*****

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 listopada 2014 22:06:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ha, jak wkleiłeś zdjęcie do tegosłuchamu, to się zastanawiałem czy napiszesz coś na temat, i proszę! :)

:piwo:

Muszę powiedzieć, że odkąd poznałem nagrania Kryzysu, to też zapałałem do tego zespołu niewyjaśnioną sympatią. Należy on do moich na maksa ulubionych :D . I myślę, że w dużym stopniu z powodów, które powyżej wyłuszczyłeś. Przy czym ja jakoś wolałem tę francuską płytę od kasety Złotej Skały. Zwłaszcza Armagedon, Króla much i Rubinowe szkło :wink: . Kiedy Pilot ostatnio przed koncertem Kryzysu zapytał mnie o to jaki kawałek chciałbym usłyszeć, to najpierw powiedziałem "Border", a potem właśnie "Król much" :) .

Jeszcze tu wrócę! No i chyba muszę sobie kupić tę płytę :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 listopada 2014 22:19:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Cytat:
Rubinowe szkło


Ten numer to w ogóle chętnie bym scoverował :)

Cytat:
"Król much"


To jeszcze sprecyzuję: ten numer jest taki dość długi i mało się w nim dzieje, tak trochę go pitolą...A jednak jak słyszę ten tekst - to są czasem ciary. Ale zdaje się, że Brylu w książce mówił, że go nie grają, nie?

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 listopada 2014 22:21:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
prazeo, doskonały tekst!


dzięki! też twierdzę, że to jeden z najważniejszych zespołów ever!

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 listopada 2014 22:23:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Cytat:
Ale zdaje się, że Brylu w książce mówił, że go nie grają, nie?


Nie pamiętam. Ale faktycznie nie grają. Mi zawsze się podobał i wcale nie dłużył - te zmiany tam są fajne, choć część przyspieszona może trochę zbyt szorstka. No i tekst - niejasny, fajny, dobitny, intrygujący... :)

To czekam na Rubinowe szkło! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 stycznia 2015 10:06:25 

Rejestracja:
śr, 18 kwietnia 2012 12:09:13
Posty: 19
Sobotnia audycja z "Trójki" o zespole KRYZYS i nie tylko już do odsłuchu
http://www.polskieradio.pl/9/Audycja/7497


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 28 stycznia 2015 01:33:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 07 listopada 2010 09:40:04
Posty: 306
Nie tak dawno temu słuchałem Świat Czarownic i Robert Brylewski , zdecydowanie przodują w moim rankingu ulubionych utworów przodują Rebel i We are , obydwa naturalnie płyną, są niezwykle swobodne i przestrzenne, prawdopodobnie nigdy mi się nie znudzą :)
Rebel ma świetny tekst, bardzo pozytywny i szczery.
Dodatkowo dobrze mi się słucha takich piosenek jak Złodziej ognia czy Złoto ulicy.
Trochę męczy mnie transowość niektórych utworów zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej.
No i zaskakująca i zagadkowa jest dla mnie obecność głosów Grabaża i Muńka.
Ale spokojnie daję ***+

Słuchałem przy okazji Ziggy Piggy, ale to już zupełnie coś innego i nie dla mnie.


A u dołu linki do wywiadu, w której R.Brylewski m.in. mówi o chęci wydania kolejnej płyty Kryzysu, nowej płyty Izraela (jeszcze w pierwszej połowie 2015 roku) i nie tylko :)

http://telewizjarepublika.pl/Muuzyka-od ... ,1189.html
http://telewizjarepublika.pl/Muuzyka-od ... ,1212.html


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 04 lutego 2015 14:38:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Obrazek

Takie coś też się pojawiło. Ładnie wygląda. Nakład: 550 sztuk.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 lutego 2015 09:56:16 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
https://www.youtube.com/watch?v=sJptHrAyN8k

Nieznany mi dotychczas kawałek Kryzysu "Nie znam siebie", z próby z 1980, umieszczony przez Mikesza, który działa z kapelą Szmata i grywa m.in. utwory Kryzysu.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 lutego 2015 11:27:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19419
Skąd: z prowincji
pilot kameleon pisze:
Takie coś też się pojawiło. Ładnie wygląda. Nakład: 550 sztuk.
zmniejszyłem ilość dostępnych egzemplarzy o 2
:D

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 28 marca 2015 22:36:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 11 czerwca 2006 13:17:43
Posty: 1988
Skąd: 7 malinowych pool
11 kwietnia Robert Brylewski, Jacek Kleyff, Słoma, Kacezet i inni zagrają w cdq dla Tomka Borewicza...

_________________
II.OP.OP


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 29 marca 2015 00:13:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
Brylu & Słomy - Rodzinny Dom Kultury Pokoju 10.03.2015 Warszawa
https://www.youtube.com/watch?v=V37hxF7Ma7o


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 13 kwietnia 2015 19:39:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
https://www.youtube.com/watch?v=4WoDjAmXOLU

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 20 kwietnia 2015 16:16:48 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Koncert dla Borewicza był bardzo dobry.
Fundamenty i kleyff ze słomą mistrzostwo.
Kryzysu nie doczekałem :oops:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 06 marca 2016 21:53:13 

Rejestracja:
ndz, 16 maja 2010 01:45:44
Posty: 229
phpBB [video]

GoldRockerśpiewa kulturę


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1360 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 ... 91  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group