Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 26 maja 2017 00:47:39

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 301 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 15:11:09 
Awatar użytkownika

Przechodzę wielką fascynacją tajemniczymi brzmieniami, specyficznym bajkowym folkiem. To co zawsze kręciło mnie u Słomy, ONZ czy Asuncie odnajdywałem też w Armii - zawsze czułem pewien pociąg do takich brzmień, m.in. właśnie za sprawą tego zespołu . Pare lat temu przyszedł pewien zwrot za sprawą KZWW, a szczególnie katalogu Obuha (bo o raczej właśnie takie, mistyczne dzwięki mi chodzi) - gdzie poznałem przedzwiną muzykę... (szczególnie Obuh - gdyż Kapela jest dla mnie zbyt nachalna i lekko za rytmiczna), dzwięki które w sumie są banalne, ale jakże psychodeliczne (chciałbym zwrócic uwagę na poztywne znaczenie tego słowa w tym kontekście) i piękne! Niczym ścieżka dzwiękowa do skandynawskich bajek, czy pogańskich podań. Wymieszanie piosenkowości, naturalnej melodii w sercu każdego człowieka, "słowiańskości", ciekawrgo instrumentarium a często dziewczęcej wdzięczności, elektorniki czy ambientowej realizacji dzwięku. Wyczuwam mentalne podobieństwo niektórych tekstów/muzyki zespołu Armia ze wspomnianymi klimatami (np. Dla każdej samotnej godziny brzmi jak cała płyta Atmana) - szczególnie etapu twórczości związanego ze Sławkiem Gołaszewskim, który jest pomostem pomiędzy tymi dwoma płaszczyznami muzycznymi, udzielając się w wielu z wymienionych w tym poście zespołach. Zadziwia mnie różnorodność tej muzyki - od pejzaży Atmana lub Asunty, poprzez psychodele Karpat Magicznych, Osjana i Za Siódmą Górą, nawalankę KZWW, Kiniora i obozu Słomy, po bajkowa muzykę Księżyca czy Archinty...

Wszystkie te pieśni przypominają mi jakąś mityczna krainę...

Obrazek

Nie wspominam o zagranicznej muzyce, choć ta jest często silnie osadzona geograficznie i kulturowo (bo niby z jakiejtradycji muzycznej pochodzi taki Księżyc? Z żadnej - no chyba, że z tej z obrazka) - Shankar, Meredith Monk, muzyka tybetańska czy z Tuwy (do DCD jakos się nigdy nie przekonałem).
Macie jakieś typy, spostrzeżenia? Z przyjemnością poczytam...

Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 15:35:31 
Awatar użytkownika

KWIATY! KAMIENIE! PTAKI!

Oj Boski! Mój bracie w bajkowości :D ! Bardzo trafnie opisałeś te jakby archaiczno-dziwne inklinacje w Armii i różnych innych muzykach. Strasznie to dla mnie wdzięczne i poruszające zawsze było. Nie znam niestety wielu orkiestr, o których opowiadasz, ale rzeczywiście: ekipa Słomy... na kasecie 'brzmienia' jest nawet nagranie z udziałem Roberta Brylewskiego.
No i wspomniałeś o Gołaszewskim - wychodzi na to, że wiele tego typu nastrojów, aur i klimatów ogniskuje się w okół niego: albo maczał w nich palce, jak w Asuncie czy Armii; albo je promował, kiedy jego głos można było usłyszeć w radiu (Atmana puszczał, puszczał też Świat Czarownic /Hokka hey - Boski, czy ty znasz tę płytę?/czy Alians* z płyt nagrywanych w Złotej Skale - tu też, uważam, wiele było bajki, choć może mniej "fachowych archaizmów").

Trochę tego klimatu jest też wg. mnie w niektórych nagraniach Antoniny Krzysztoń - heh, ale tu znów mamy personalny pomost w postaci Słomy z jego bębnami...
No i jeszcze, myślę, warto wspomnieć o Kwartecie Jorgi, choć tu zdecydowanie mniej psychodelii a więcej archaizmu muzycznego. Jorgi zresztą w ogóle są zjawiskiem! Raz widziałem koncert - ech, rewelacyjny!

*
Boskey pisze:
często dziewczęcej wdzięczności

Obrazek

Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 15:45:26 
Awatar użytkownika

antiwitek pisze:
Hokka hey - Boski, czy ty znasz tę płytę?

Oczywiście. Tylko, że jest to płyta masakrycznie skopana dzwiękowo-wokalnie. Podobają mi sie tam z 4 numery - a szczególnie fletowe intro - i to jest właśnie to o czym pisałem. Natomiast płytka Aliansu - żig - nigdy nie lubiłem, pozatym: Witku, przywołuję Cię do porządku, to wątek o bajce a nie o punk rocku! :)
Hmmm, Antonina K. - bardzo lubię jej płytę z Voo Voo, ale to już raczej nie to... a jeśli już, to dalekie obrzeża...
Aha, jeśli czegos nie znacie: na stronie www.sklep.serpent.pl jest bardzo dużo (często pełnych) odsłuchów - polecam!

Ostatnio zmieniony pt, 03 marca 2006 16:31:02 przez ., łącznie zmieniany 2 razy

Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 15:47:54 
Kurcze, Boski.... Weźże przy okazji nagraj mi jakąś przekrojową składankę z sugestiami zakupu kilku płyt, bo BARDZO mnie zaintrygował ten wątek. Prosiłbym o jakiś słuszny wybór na CD. Postaram się odwdzięczyć!

Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 16:28:18 
Awatar użytkownika

Zamiast składanki na CD - masz tu fragmenty i całe pieśni (czasami konieczny REAL PLAYER):

0. Archinta
1. Księżyc
2. Słoma & R. Brylewski, S. Gołaszewski
3. Asunta
4. Atman
5. Świat Czarownic
6. Kwartet Jogi
7. Atman & R. Brylewski, S. Gołaszewski
8. Za Siódmą Górą
9. Anna Nacher
10. Karpaty Magiczne
11. Atman 2
12. Gudonis
13. Asunta 2
15. Karpaty Magiczne 2
16. Meredith Monk
17. Kinior & Mamadou Diouf
18. ONZ
19. Antonina Krzysztoń
20. Aleph

Ostatnio zmieniony pt, 03 marca 2006 17:41:27 przez ., łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 17:01:42 
O, dzięki!

Niestety dam radę odsłuchać tylko to co w mp3, bo RealPlayera nie mam (odinstalowałem, bo ciągle mi coś konfliktował w systemie).

Dzięki!

Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 marca 2006 17:24:10 
Awatar użytkownika

Kurde, w RA są najlepsze i najbardziej zbliżone do tego co pisałem rzeczy... :( (Archinta, Księżyc, Atman i Asunta - reszta to już taki trochę kogel-mogel)
Może jednak...?

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 11:59:02 
Awatar użytkownika

uwielbiam Antoninę Krzysztoń. niesamowicie klimatyczna, niesamowicie wciągająca no i teksty....

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 14:23:53 
Awatar użytkownika

też będę sobie musiał posłuchac, bo w ogóle ni ekumam, o czym tu piszecie :shock:

How are you?

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 15:36:45 
Awatar użytkownika

Tak! Antonina Krzysztoń dobra jest!

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 15:41:54 
Awatar użytkownika

to jest oczywiste, a nawet jest to daleko idące niedopowiedzenie... ale o ile rozumiem, Boskey nie zalicza Antosi do tego dziwnego nurtu, o którym założył wątek?...

How are you?

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 15:44:23 
Awatar użytkownika

A ja wolę Asunty itp od Krzysztoń :P
Powiem więcej: ja po prostu śpiewania Krzysztoń nie lubię! :faja:

Choć faktem jest, że tak mi się zrobiło kiedyś, dawno temu, a od tego czasu nie próbowałam już jej polubić, więc kto wie, jak byłoby teraz...

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 15:48:28 
Awatar użytkownika

zgodnie z duchem twórczości Antoniny Krzysztoń odpowiadam tu tak:
:evil: :bije: :killer: :evil:

;-)

Antonina za całokształt * * * * * *

How are you?

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 15:51:44 
Awatar użytkownika

Wcale nie jest tak, że zawsze u nas panuje zgodność małżeńska w tematach preferencji muzycznych, ale do p e w n e g o s t o p n i a rozumiem, że głos Tośki może się nie podobać - jest zbyt perlisty. Czasem ociera się więc o żig.

A z muzyki dla może trochę cyber-czarodziejów - to mam na kasecie przegraną płytę wykonawcy (zespołu?) Biosphere "Substrata" - taka dziwna muzyka (jeśli to można nazwać muzyką) w sumie zbliżona do new age'ów. Zna ktoś?

Tytuł:
PostWysłany: sob, 04 marca 2006 16:54:11 
Awatar użytkownika

Nie znam... ale chętnie poznam, lubie takie dziwadła, lubie nawet utwory na jednym dzwięku :twisted: . A propos Antośki, lubie jej poszczególne nagrania, ale Crazy dobrze wyczuł me intencje - to raczej nie ta bajka... choc czasem... ale raczej nie. to samo z ONZ. Mówimy o muzyce dla czarodzieja, a nie dla studenta/turysty/członka duszpasterstwa młodzieży :twisted: :) .

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 301 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.