Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:58:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 131 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 19:00:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
lotan pisze:
Nie bardzo rozumiem dylemat, czy "zespół chrześcijański" ma czerpać z jakiegoś tam brzmienia.

Dla mnie to wygląda tak, że muzyka jest jak język, albo jak farby malarskie - sama z siebie, niezależnie od słów, coś opowiada, coś odmalowuje, odzwierciedla jakieś emocje.
Dlatego jeśli muzyk chrześcijański lubi black metal i chce, obracając się w tej stylistyce, opowiedzieć o swojej grzeszności, o duchowych ciemnościach, czy czymś takim, to ok. Ale jeśli chce demonicznym growlem przy wtórze upiornych dźwięków wyśpiewywać przesłanie w stylu "Bóg cię kocha" to jest to równie absurdalne i śmieszne, jak śpiewanie "O jak wesoło, jak wesoło mi" na melodię marsza pogrzebowego.

heavy free drummer pisze:
Trochę też nadawanie kolorom cech ideologicznych mnie drażni:)


Ale tak to już w kulturze (chyba każdej) jest, że kolorom jakieś znaczenie się nadaje. W naszym kręgu biały to dobro, czarny - zło, śmierć; zielony -nadzieja; czerwony -miłość, życie, wojna itp itd. I chyba nikt normalny nie traktuje tego tak dosłownie - że wszystko co ma kolor czarny jest złe, czy coś w tym stylu. To po prostu symbol, jak każdy inny. Dlatego ja tam nie widzę w tym żadnego manicheizmu i mnie to akurat nie drażni. :wink:
I lubię kolor czarny. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 19:21:28 

Rejestracja:
pn, 06 marca 2006 11:39:55
Posty: 692
no tak ale jak rozroznic demoniczny growl od zwyklego jezeli obydwa chwala Pana :?: :roll: :evil:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 19:28:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
A to zależy - którego Pana. :wink:

A tak serio - dla mnie brzmieniowo każdy growl jest demoniczny (i chyba taki miał być z założenia tych, co go wynaleźli). Dlatego chwalenie Boga w ten sposób brzmi idiotycznie. I już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 20:30:15 

Rejestracja:
pn, 06 marca 2006 11:39:55
Posty: 692
no wiesz nie od parady napisalem przez duze ,,P".Pan jest tylko jeden. :idea:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 22:36:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
gomez pisze:
no wiesz nie od parady napisalem przez duze ,,P".Pan jest tylko jeden

No tak, a ja miałam dylemat, przez jakie "p" napisać "Pana", żeby zachować wieloznaczność i nie obrazić Tego Prawdziwego...


Igor pisze:
Ale czy rzeczywiście kolor czarny to tylko zło?! Ze złem ma być tylko kojarzony?

No ogólnie rzecz biorąc nie tylko. Mi się kojarzy głównie z tym, jaka piękna potrafi być noc. :wink: Jasne, że po pierwsze, każdy ma prawo mieć swoje własne, indywidualne skojarzenia. Po drugie, nawet jeśli kolorom przypisuje się pewne symboliczne, powszechnie rozumiane znaczenia, to te znaczenia dla jednego koloru mogą być różne. Najlepszy przykład - jak wiele znaczeń w naszej kulturze ma czerwony.

Ale jeśli ktoś, jakaś grupa ludzi zaczyna głosić określoną ideologię, dobiera sobie do niej symbole, kolory, sztandary i co tam popadnie, to w tym konkretnym kontekście wykorzystywane przez nich symbole mają konkretne znaczenie i nie ma tu już miejsca na dowolność interpretacji.

Jeśli np. komuniści wybrali sobie czerwień jako symbol swojej rewolucji, to już żadna partia polityczna o poglądach antykomunistycznych pod czerwonym sztandarem nie wystąpi.

Jeśli antychrześcijańsko nastawieni fani ciężkiego grania stworzyli sobie gatunek muzyki z założenia wymierzony przeciwko chrześcijaństwu i nazwali go "black", opierając się na symbolice tego koloru związanej ze złem właśnie, to tworzenie określeń typu "christian black" staje się z lekka nonsensowne.

Igor pisze:
kolor fioletowy utożsamiam sobie z jesienią

A swoją drogą, to masz niesamowitą wyobraźnię! :wink: Nie przyszłoby mi do głowy kojarzyć z jesienią akurat fioletu. Cenię taką oryginalność! :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 22:42:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
bezdomna pisze:
dla mnie brzmieniowo każdy growl jest demoniczny (i chyba taki miał być z założenia tych, co go wynaleźli)

:shock:
a to niespodzianka :( chyba mam inne zdanie,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 00:16:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
bezdomna pisze:
jeśli chce demonicznym growlem przy wtórze upiornych dźwięków wyśpiewywać przesłanie w stylu "Bóg cię kocha" to jest to równie absurdalne i śmieszne, jak śpiewanie "O jak wesoło, jak wesoło mi" na melodię marsza pogrzebowego

zgadzam się i dlatego utwór pt. Magnificat z pierwszej płyty Tymoteusza ma dla mnie jedną gwiazdkę albo zero. może to nie growl, ale dysonans między wyśpiewywanym tekstem a użytą do tego formą jest co najmniej taki, jak w przypadku tego marsza pogrzebowego.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 00:20:24 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 14:16:01
Posty: 2647
Crazy pisze:
ale dysonans między wyśpiewywanym tekstem a użytą do tego formą jest co najmniej taki, jak w przypadku tego marsza pogrzebowego.

:shock: nie wiem co na to napisac. moze slowo "moc" bedzie kluczem...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 00:22:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Crazy pisze:
Magnificat z pierwszej płyty Tymoteusza ma dla mnie jedną gwiazdkę albo zero.

całkowicie się nie zgadzam,,, Magnificat ma taką moc!!! (podobnie jak Marana tha,,,)

choć wracając do growlu - warto jednak zauważyć - że umiejętne dopasowanie textu do sposobu śpiewania jest ważne,,, choć jak zacytowany powyżej fragment wskazuje - to dopasowanie - to rzecz jednak zależna od gustu - bardzo subiektywna,,,

edit,,, o mocy jeszcze wcześniej napisał q51 :piwo:

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 09:15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 10 marca 2007 11:18:31
Posty: 3575
Skąd: nigdzie
Armijny Smok pisze:
Magnificat ma taką moc!!! (podobnie jak Marana tha,,,)

ale Marana Tha lepsze............. ale Magnificat jest zarembisty!!! :P
jak to można tego nie lubić :wink:

_________________
....więc czekać musisz na wczorajszy dzień....


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 10:04:52 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
Cytat:
zgadzam się i dlatego utwór pt. Magnificat z pierwszej płyty Tymoteusza ma dla mnie jedną gwiazdkę albo zero. może to nie growl, ale dysonans między wyśpiewywanym tekstem a użytą do tego formą jest co najmniej taki, jak w przypadku tego marsza pogrzebowego.

Przecież to jest w czystej postaci Uwielbienie w Mocy... Uwielbia dusza moja Pana mego mooooooooooooooooc!.........


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 10:06:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Dla mnie trzy najlepsze kawałki 2Tm2,3 są na pierwszej płycie.
Marana Tha
Kantyk
Magnificat

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 18:30:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Igor pisze:
Jaka tam to znowu oryginalność? Po prostu końcową_sierpniową, wrześniową porą pojawiają się, wyrastają w lesie fioletowe wrzosy.

No faktycznie, całkiem o wrzosach zapomniałam! :oops: Ale może dlatego, że mi się one z jesienią nie kojarzą, bo wiele razy w różnych miejscach spotykałam je przez całe lato, co najpierw mnie dziwiło, a potem się przyzwyczaiłam.

A Armia kojarzy mi się - właśnie z czarnym. Pewnie dlatego, że pierwszą ich okładką, jaką zaczęłam kojarzyć i jednocześnie moją ulubioną - jest Triodante.

Co do Magnificat - jak ja strasznie dawno tego nie słuchałam! Będę sobie musiała odświeżyć pamięć co do brzmienia tego kawałka. Ale ogólnie całą tą płytę lubiłam, nawet bardzo, chociaż na początku też w niektórych momentach odczuwałam lekki dysonans. Potem się jednak do niej przekonałam. Zwłaszcza Getsemani mnie raziło - że niby jak to - Jezus, takim głosem? Ale później pokochałam ten utwór i dzisiaj nie umiem sobie wyobrazić lepszej interpretacji tego tekstu.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 lutego 2008 22:21:03 

Rejestracja:
sob, 29 lipca 2006 21:56:04
Posty: 252
bezdomna pisze:
Ale tak to już w kulturze (chyba każdej) jest, że kolorom jakieś znaczenie się nadaje. W naszym kręgu biały to dobro, czarny - zło, śmierć; zielony -nadzieja; czerwony -miłość, życie, wojna itp itd. I chyba nikt normalny nie traktuje tego tak dosłownie - że wszystko co ma kolor czarny jest złe, czy coś w tym stylu. To po prostu symbol, jak każdy inny


Hehe, widzę, że zabrnęliśmy w kwestie semiotyczne :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 26 lutego 2008 10:03:55 

Rejestracja:
pn, 06 marca 2006 11:39:55
Posty: 692
bezdomna ale jestes pewna ze magnificat wypowiada Jezus?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 131 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group