Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:25:49

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Źródło
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 13:17:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Chyba już najwyższy czas parę słów o nowej płycie 2TM2,3 napisać, nie tylko dlatego, że wypada, ale po prostu ta płyta była tak długo przeze mnie wyczekiwana, że niemal zmusza mnie do pisania... Pierwszy kontakt z muzyką ze "Źródła" datuję na wakacje w lipcu 2013 - już wtedy Litza mówił o właściwie skończonej warstwie muzycznej tego albumu, choć jeszcze przecież większość wokali nie było nagranych. To co wtedy mocno zaakcentowało się mi w głowie to fakt, że to jednak nie do końca stricte akustyczna płyta będzie, a poza tym to już zupełnie inna muzyka niż Dementi (której jakby brakuje powietrza - które np. na "Koncercie w teatrze" wyczuwam znacznie bardziej). Ok, dosyć wspomnień - czas jaki aktualnie mamy to marzec 2015 i gotową płytę, która jest naprawdę bardzo fajna i warto jej słuchać...
Płytę rozpoczyna folkowo-orientalna "Haraqia" czyli śpiewany przez Angelikę Psalm 19. Fajne gitarowe granie, bardzo podoba mi się to połączenie hebrajskiego i polskiego, dobre rozpoczęcie płyty... Ale po głowie dostaje się dopiero w drugim utworze w którym Budzy śpiewa bezkompromisowo, że "Nikt nie może dwom panom służyć"... nie wiem jak to możliwe, że akurat ten tekst w ostatnim czasie jest dla mnie kluczowy, a tu ulubiony zespół akurat to śpiewa... nie ma przypadków, dziękuję za uderzenia z każdej strony! Gitary i smyki (przestrzeń!)... fajny kawałek...
"Eli Eli Lamma Sabathani" - czyli nie zwalniamy tempa, śpiewa Maleo i Angelika, utwór z tych krypto-reggae, ale bardzo dobry...czy ten niski wokal w okolicach 2:20-2:40 to Litza? Gdzieś w sieci pojawił się zarzut, że jest zbyt radośnie w stosunku do tekstu... no, właśnie nie jest radośnie, ale jest z nadzieją, gitarowo kawałek jest kapitalny (ten kontrabas na początku!), szczególnie drugie i trzecie tło... później trochę odpoczynku (pomimo dynamiki) - czyli "Duszu swoju" - jest hobbicko (irlandzko), utwór w książeczce zapisany cyrylicą. Angelika śpiewa tu bardzo fajnie, choć i tak króluje w tym utworze kontrabas i rytm na trzy :)
Tytułowy utwór już przy pierwszym płytowym odsłuchu zmiażdżył mnie formą wokalu, która okazała się totalnym zaskoczeniem w kontekście znanej mi wcześniej wersji (pierwszy raz usłyszany utwór w Lublinie podczas koncertu "Osobliwości" - dosyć dawno temu). Do momentu odsłuchania wersji studyjnej nie mogłem pojąć dlaczego Budzy nie za bardzo chce, aby te wcześniejsze wersje były upubliczniane (nagrania z koncertów), ale teraz już jest to dla mnie dosyć jasne. Wokal bardziej "gardłowy" - jakby z dna serca, ten utwórł nabrał mocy i to nie tylko ze względy na dodanie elektrycznej gitary. Piękna kompozycja z klimatycznym wstępem. Brawo!
"Po tamtej stronie rzeki"... o, tutaj jest także przełamanie dotychczasowych form obecnych w 2TM2,3, ten kawałek wchodzi od pierwszego odsłuchu, może nawet ociera się o dobry pop (no, gdyby nie dodane trochę później gitary elektryczne - bo one dają też olbrzymią woltę jeśli chodzi o akustyczne granie tego zespołu)... jeden z najlepszych utworów na płycie (na pewno tych w których śpiewa Maleo). A może warto byłoby grać ten kawałek także na koncertach czadowych? Niczego nie chcę sugerować, tak tylko pytam). Doskonała kuluminacja emocji i zakończenie strony A na ewentualnym winylu...
I tak oto rozpoczyna się druga strona tej płyty... nie mniej zaskakująca (a nawet bardziej), choć jednak jak już zdążyłem poczytać w internecie - mniej chwytliwa... trudniejsza? Na pewno! Lamentacja - bardzo złożony utwór, są to jakieś wyżyny wypraw wokalnych Tomasza Budzyńskiego, takie eksperymenty nie są całkowicie obce słuchaczowi ("Przed prawem" Armii czy w niektórych miejscach Osobliwości - "Człowiek nie jest sam" - ale w 2Tm2,3 tego jeszcze nie było!). Jeśli chodzi o muzykę to jest ona w tym utworze trochę transowa, jeśli musiałbym porównywać to blisko "Każda rzecz ma swój czas" - ale dzieje się tu jednak znacznie więcej... jeden z najlepszych utworów na płycie, w kontekście Wielkiego Postu mam wrażenie, że to najważniejszy kawałek... po nim następuje wyciszenie, czyli "Maria Maria" w wykonaniu Angeliki... to trochę takie zaproszenie do kolejnego utworu wykonywanego w duecie Maleo i Angelika - "Szukałem miłości"... prawie klasyczne reggae, ale dzięki Angelice znów formuła zostaje złamana i to jest właśnie super... Kacper ewidentnie dobrze odnajduje się w klimatach reggae i zagrał tu rewelacyjnie... bongosy w końcówce - bardzo ciekawe interludium do... kluczowego dla mnie utworu na płycie: Szema Izrael... kwintesencja twórczości 2TM2,3 - niezależnie od odsłony (akustycznej czy czadowej) - te Słowa trafiają tak mocno - że nie można obok nich przejść obojętnie, a jeśli dodamy tu jakby zatoczenie historii - bo przecież w otwierającym drugą płytę utworze także śpiewa Budzy, Maleo i Angelika mamy nie tylko muzyczną ucztę... ten utwór śpiewany jest nie z mniejszym zaangażowaniem od wersji czadowej... kolejny utwór na pięć gwiazdek!
"Hymn" kończył kilka akustycznych koncertów 2TM2,3, ale jakimś zrządzeniem losu nie kończy płyty "Źródło"... piękny utwór wykonany właściwie acapella przez Angelikę... mistyka średniowiecza wydobywająca się z czeluści głośników przywołuje w myślach duży ból i wołanie do Maryi o pomoc... i nagle to zasłuchanie przerywa "22" (psalm 22)... i tutaj miałem przez okres słuchania naprawdę ambiwalentne odczucia... słuchając jeszcze bez wokalu (tak ze 2 lata temu) myślałem, że ten "hendrix" będzie trochę takim motorem płyty, a tu jakoś tak trochę "houkowo", jakieś dziwne chórki... ale póki co przekonałem się do tego kawałka, ma w sobie kawał energii... jest dobrze.
Reasumując: świetna płyta, nie tylko brzmieniowo jest mi dużo bliższa niż "Dementi"... jest kilka minusów: pomimo kapitalnego frontu i tyłu okładki, świetnego zdjęcia Erkeja w środku - białe tło nie jest moim ulubionym rozwiązaniem (trochę przypomina reedycję "Tańca szkieletów"), choć teksty łatwiej się chyba na takim tle czyta. Oczywiście wolę digi packi od boxów, nie ustrzeżono się także błędów: "niemoże" (zapewne w moim krótkim tekście też kilka można odszukać)... Przez pewien moment myślałem także, że trochę dużo Angeliki na tej płycie jest, ale teraz ułożyło się to wszystko w całość i proporcje wydają mi się bardzo dobre. To jednak tylko jakieś detale, bo muzyka jaką dostajemy na tym albumie jest tutaj najważniejsza, a ta jest naprawdę warta słuchania...
Najlepsze utwory: "Szema Izrael", "Po tamtej stronie rzeki", "Nikt nie może służyć dwom panom", "Eli Eli Lama Sabathani", "Lamentacja".... <-wszystkie na pięć gwiazdek :)

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Ostatnio zmieniony wt, 07 kwietnia 2015 21:57:28 przez Smok, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 13:48:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Wielkie dzięki Smoku!

Ale czy nie mógłby to być post otwierający nowego wątku? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 14:00:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Powinien!

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 15:04:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 22 maja 2012 12:12:37
Posty: 114
Skąd: Ultima Polonia
widzę, że aukcja na Allegro znów aktywna :piwo:
Zakupione...

_________________
Vade Retro Satana


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 marca 2015 15:22:20 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
Vittorio pisze:
widzę, że aukcja na Allegro znów aktywna

a tutaj link: http://allegro.pl/2tm2-3-zrodlo-od-zesp ... 66607.html


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 17 marca 2015 14:57:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 12 maja 2012 16:02:00
Posty: 39
Właśnie dotarła do mnie płytka a odtwarzacz CD chodzi na okrągło. Czasem słuchając Budzego mam wrażenie że pisze teksty "pode mnie". "Lamentacja" zrobiła na mnie ogromne wrażenie, nie przypominam sobie czegokolwiek w tym stylu co by tak do mnie docierało. "Szukałem miłości" to szczyt formy. Piękne "Po tamtej stronie rzeki" znam na pamięć od momentu opublikowania na soundcloud. Jest różnorodnie, nie zawsze tylko akustycznie. Więcej Angeliki niż się spodziewałem. Bardzo dobry album na Wielki Post, cieszę się że wyszedł już teraz, bo sygnały z początku roku nie napawały optymizmem. Ogólnie tak jak poprzednie albumy były do pewnego stopnia "wypadkową" doświadczeń z macierzystych zespołów Litzy, Budzego i Maleo tak i jest tutaj. "Po tamtej stronie rzeki" przypomina momentami brzmieniem "luxtorpedową" Arkę Noego, "Lamentacja" kojarzy mi się z solowymi albumami Budzego, "Szukałem Miłości" wiadomo, reggae ;) Ale jest i zapowiadana nowa jakość jak chociażby "Duszu swoju" akustyczne ale "ciężko" brzmiące na żywo. Tak też czekam na koncert w moim mieście (Warszawa), jeszcze miesiąc.

_________________
Wiatr wieje ciągle tam gdzie chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 17 marca 2015 15:20:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 października 2012 21:57:06
Posty: 30
Ja krążek mam od nie dawna, bo od ponad godziny. Jednak zdążył już wzbudzić we mnie pozytywny nastrój. Oczywiście przez potęgę Ducha Świętego, która jest w tekstach utworów, jak i w muzyce płynącej z głośników.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 marca 2015 10:52:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Przyszła. Błąd ortograficzny na pierwszej stronie, aaa. A dalej żródło... Zgłaszam się do charytatywnego czytania okładek przed wydaniem, bo aż szkoda.
No to zaraz odsłuch. Ach!

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 marca 2015 10:58:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 22 maja 2012 12:12:37
Posty: 114
Skąd: Ultima Polonia
Takie egzemplarze z błędami za jakiś czas są bezcenne :D
Pod warunkiem, że będzie poprawiona druga edycja. Jest za nową edycją a nawet nie przeciw.

_________________
Vade Retro Satana


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 marca 2015 11:13:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
pierwsze wrażenia:

Dużo Angeliki, co mnie bardzo cieszy :D, bo zawsze mam niedosyt.
Budzy - kolejny krok w górę w sztuce wokalnej.
"Po tamtej stronie rzeki" początkowo myślałem, że to kower "Good Times Bad Times" Led Zeppelin.
22 - utwór jakby z innej płyty, wolałbym, żeby płyta skończyła się Hymnem.


Chce się płyty słuchać kolejny raz, więc jest dobrze :)

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 marca 2015 11:46:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
pablak pisze:
22 - utwór jakby z innej płyty, wolałbym, żeby płyta skończyła się Hymnem.

Zastanawiam się jak do tego będziesz podchodził za parę tygodni, bo ja właśnie też nie byłem do końca przekonany, ale teraz uważam, że jest to bardzo ok.

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 marca 2015 16:42:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..bardzo piękna muzyka!

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 marca 2015 19:00:28 

Rejestracja:
pn, 13 lutego 2012 15:02:26
Posty: 57
Powoli się wgryzam w tę płytę. Na razie wrażenia pozytywne, choć paru rzeczy jeszcze nie rozumiem :D

Ech... Tylko czemu obrazy na okładce i płycie opatrzono napisami z takimi czcionkami? :?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 marca 2015 23:44:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 listopada 2014 00:27:18
Posty: 251
Nasłuchałem się wystarczająco, żeby coś napisać.
Najlepszy moment na płycie, kulminacja to "łoooo oooo OOOOOO ooooo ooo........" w Lamentacji. Najlepszy utwór - ten sam 9minutowy walec z niesamowitym tekstem. Utwór jakby... wyjęty z Triodante? No dobra, dobra, nie porównuję z Armią :)
I mimo świadomości powagi tej piosenki i całkowitego utożsamiania się z nią, to... pierwsza reakcja na falset Toma to takie "ZROBIŁ TO!! NAPRAWDĘ TO ZROBIŁ! :D ".

MVP płyty jednak dla PANI ANGELIKI! Haraqia - dla mnie utwór nr. 2...
Urocza Maria Maria... Niesamowite!

Szkoda, że w "Żródle" :) tak mało tego akordeonu z koncertów (to akordeon robi to "la la laj", prawda?)

Muzycznie coraz bardziej podoba mi się ta płyta jako całość, bo na początku jakoś niektóre rzeczy mi nie pasowały. Szczególnie "Szukałem miłości" i "Eli eli". Ale głupim był. Wszystko jest na swoim miejscu, wspaniale płyta wchodzi całościowo.

22 :? Może się przekonam, ale nie wiem... Ten riff jakiś taki prosty, jakiś taki znany. Ale to tak trochę jak Underground na Procesie? (na Proces czekam do trzydziestki, to tylko z opowiadań wiem). W każdym razie zazwyczaj kończę sobie płytę po Hymnie.

Daruję sobie moje jakże konstruktywne i fachowe recenzowanie pozostałych utworów, bo byłoby to coś w stylu "fantastyczna piosenka", albo w przypadku reggea "jak na rege to może być"...

Reasumując:
1. Lamentacja!
2. Haraqia
3. Szema Izrael

Momenty:
1. Łooo oooo OOOOO ooo
2. początek Szema Izrael.......
3. jom lajom jabija omer
(czy to znaczy:
Dzień dniowi głosi opowieść,
a noc nocy przekazuje wiadomość?)
4. Flet (?), (mogę się mylić jako laik w dziedzinie instrumentów dętych) właściwie w każdym momencie - zapamiętałem Haraqia i Nikt nie może

_________________
:okolata:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 marca 2015 23:51:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Pierwszy (podziękowania składam Powsinodze i Poczcie Polskiej) i nocny odsłuch. Na pewno będę wracał, ale raczej za dnia (przede wszystkim w pracy). Nie chcę pisać o pierwszych wrażeniach, bo nie do końca im ufam.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group