Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 06:38:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 24 lipca 2009 16:19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 16:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
oczywiście nic nie pobije starych cmentarzy w beskidach, ale ten mazurski też zrobił na mnie wrażenie
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 października 2011 08:31:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
W zeszłym tygodniu postanowiliśmy pojechać na grzyby. To, że był to głupi pomysł, dotarło do nas po dwóch godzinach łażenia po lesie i znalezieniu czterech grzybów jadalnych. Ponieważ jednak godzina była nie późna, a my byliśmy złaknieni świeżego powietrza i przygód postanowiliśmy w drodze powrotnej zachaczyć o Karczew i obejrzeć pozostałości tamtejszego kirkutu. Na miejscu okazało się jednak, że na teren cmentarza w zasadzie nie ma wstępu. Jest brama, jest furtka, ale obie zamknięte na głucho. Na bramie jest tablica, na której wymienione są osoby i organizacje opiekujące się kirkutem, ale nie ma podanych żadnych informacji o tym kiedy i czy w ogóle można go odwiedzać. Żadnego telefonu kontaktowego, żadnych dni i godzin otwarcia - nic. Ja już nawet chciałem się wycofać, ale żona mnie zawstydziła skacząc niczym rącza sarenka przez niewysoki płotek otaczający cały teren. No to i ja przeskoczyłem. Połaziliśmy z pół godzinki, ale cały czas się zastanawialiśmy, czy za chwilę nie przyjedzie jakaś policja, czy inna straż miejska i nas nie zwinie. I nie wiem czy to był przypadek, czy nie, ale kiedy już wyszliśmy z cmentarza i ładowaliśmy się do samochodu przejechał koło nas wolniutko patrol, który bacznie obserwował teren kirkutu (więc ewentualnych chętnych do odwiedzenia tego miejsca przestrzegam).

Trzeba przyznać, że to mocno osobliwe miejsce - nie dość, że cały teren to ruchoma wydma, to można powiedzieć, że jest to ossuarium pod chmurką. Kości, które zostały wypłukane z ziemi (a raczej z piasku) leżą tam w zasadzie wszędzie. I to nie małe kawałki, ale np. fragmenty miednic, piszczeli etc (podobno kiedyś na okładce National Geographic ukazało się zdjęcie z tego miejsca przedstawiające psa wygrzebującego z piachu ludzką kość)... A między szczątkami ludzkimi wszędzie walają się śmieci, potłuczone butelki i np. takie ciekawostki jak radio samochodowe (na moje oko kradzione, bo nie dość, że bez frontu, to mające jeszcze oznaki tego, że ktoś go siłą wyrywał z panelu), guzik ze strzępkiem jakiegoś munduru z okresu PRL-u (bo orzełek bez korony) i fragmenty ceramiki, która wyglądała na mocno niemłodą.

Miałem ze sobą aparat, który nie był Zorką Pięć i zrobiłem kilka zdjęć:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Ostatnio zmieniony czw, 20 października 2011 09:58:54 przez Pet, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 października 2011 09:57:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Ale czad! :shock:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 21 października 2011 19:00:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
niesamowite miejsce :shock:
świetne zdjęcia!

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 02 lipca 2013 13:35:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Obrazek


cmentarz


Obrazek

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 02 września 2013 15:26:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
byłem tu w zeszłym tygodniu
gdy tak łaziłem tłukło się po głowie przecież to znam
ale nigdy tu nie byłem
no i olśniło mnie, że z Pietruszkowych fotek
zacny cmentarz


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 02 września 2013 17:30:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Powsinoga pisze:
byłem tu w zeszłym tygodniu

:shock:

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 03 września 2013 12:53:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Pietruszka pisze:
:shock:

tak. tak byłem w Miechowie
nagły impuls i olśnienie...
...i wyskoczyłem z pociągu jadąc do Czernej przez Kraków
będę smażył post :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 03 września 2013 14:35:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Powinieneś zajrzeć do nas.

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 05 września 2013 20:17:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
no jestem trąba
ale zdecydowałem się w ostatniej chwili i nie skumałem, że jadę przez Miechów, to był impuls żeby wysiąść, ale gdy tak łaziłem przez 3 godziny miałem taką nadzieję, że może nagle wyjdziesz zza rogu
pamiętałem tylko, że mieszkasz w okolicy i miałeś drogerię, nawet do jednej z szyldem Ewa zajrzałem
ech
ale ścieżka przetarta, będzie zapewne okazja bo do Krakowa tylko Cegielskim przez Miechów :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: cmentarze
PostWysłany: pt, 29 kwietnia 2016 19:57:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
http://niezlomni.com/stary-polski-cment ... -przyrody/

niesamowity, piękny, mistyczny

Obrazek

Obrazek

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: cmentarze
PostWysłany: sob, 03 września 2016 08:20:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6961
Nie mam specjalnych preferencji gdzie chciałabym spocząć .
Ale gdy pomyślę ile to ma trwać do czasu zmartwychwstania, to trochę nieswojo leżeć w jakimś głupim miejscu typu cmentarz miejski. Nie znoszę tych zadbanych grobów: zimna płyta, kwiatki, znicz. Po 20 latach oficjalnie akceptowana likwidacja grobu. Niechże on sobie sam łagodnie zarośnie... Jak na cmentarzu w Istebnej.Lub tych starych cmentarzykach po wsiach, gdzie nieraz znad trawy wystaje tylko metalowy krzyż, litery wytarte, ktoś niewiadomo po co próbuje odczytać imię na kamieniu, a tam jakaś Estera, albo Meda, jak w opowiadaniu Alice Munro. Tam najpierw o niej, nieprzeciętnej kobiecie w życiu bez ekscesów: dzień, noc, okno, zamyślenia nad szklanką herbaty... nagle ktoś gorączkowo szuka jej grobu, rękami wykopuje tabliczkę z ziemi: Meda. To ma sens! Grób już się zapadł, a herbata jeszcze paruje. Późna godzina dla dusz.

Lubię Pęksowy Brzyzek, Powązki, Pere Lachaise, lubię aleje małych dzieci. Gdy moje dzieci były małe, nie znosiłam psychicznie cmentarzy. Teraz mogę ponownie błąkać się między grobami, szukać ulubionej cioci, babci, dziadka, przyjaciela, koleżanki. To co że była wesoła, zbiegała po schodach i owijałyśmy się jednym dwumetrowym szalikiem wydzierganym przeze mnie na Mazurach w namiocie, gdy chciałam mieć święty spokój w wieku 17 lat. Odkręciła gaz i już jej nie ma, grobu też nie ma, bo to ordynarny miejski cmentarz.
Kręci mnie ten facet który w porze lanczu ucieka z biura żeby zjeść kanapki między grobami, pomilczeć i przeczekać. Robiłam sobie takie blały w szkole podstawowej i średniej. W końcu nawet jadąc autobusem widziałam wokół same trupy. Stare martwe kobiety z broszką w kształcie owada, starych facetów w drodze na szychtę, których przy życiu trzymał, w moim mniemaniu, tylko smród starego peta, ale poprzez wiersze Różewicza nawet w tym czułam poezję.
Dawno już nie włóczyłam się po cmentarzach, ostatnio chyba w lutym po Powązkach, przed koncertem Armii. Czerwony dywan przy wejściu, po co? Kamienny pomnik brodatego patriarchy, znicze, gorączkowe oczekiwanie, na co? na trzęsienie ziemi i tsunami, po którym zostały Popioły. Duszo, wróć!
Chcę zarosnąć trawą, nie pamiętać o niczym. Nie mogę liczyć na to, że ktoś rozsypie moje prochy nad mostem jak prochy Janis nad Port Arthur, trzeba rodzinie dać spokój, i tak kłopotów z pogrzebem co niemiara.
Właśnie, pogrzeb to sprawa osobna. Ja bardzo lubię pogrzeby, tą odświętność, wymierzony smutek gdy nie było współczucia na czas, dziś nazywa się to empatia, okropne słowo i niewspółmierne. Uczyłam się w szkole przy cmentarzu, Często rano widziałam z okna pogrzeby, czasem grała orkiestra dęta. Zazdrościłam im. Chciałabym zobaczyć pogrzeby tych ludzi, których groby stoją dzisiaj zaniedbane, bez opieki. Ich śmierci wydają mi się bardziej wiarygodne..Zobaczyć groby ludzi, których pogrzeby zgromadziły tłumy, jakieś 100 lat temu. Wejść do alei z katakumbami. Na cmentarzach jest znilewalająca cisza co uspokaja. Czekam na to i za tym tęsknię.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: cmentarze
PostWysłany: sob, 03 września 2016 17:50:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
anastazja pisze:
Nie znoszę tych zadbanych grobów: zimna płyta, kwiatki, znicz. Po 20 latach oficjalnie akceptowana likwidacja grobu. Niechże on sobie sam łagodnie zarośnie... Jak na cmentarzu w Istebnej. Lub tych starych cmentarzykach po wsiach, gdzie nieraz znad trawy wystaje tylko metalowy krzyż, litery wytarte, ktoś niewiadomo po co próbuje odczytać imię na kamieniu...

o tak..
źle gdy eschatologia przegrywa z ekonomią
te porządne cmentarze gdzie wieczny spoczynek kosztuje jak doba hotelowa :okolata:

w Chełmsku Śląskim jest cmentarz gdzie po lewej stronie leżą starzy, niemieccy mieszkańcy i wygląda tak
Obrazek
a po prawej współcześnie nowocześnie z marmurami i lasticcco
Obrazek

jakbym tak kiedyś tam zamieszkał, w testamencie napiszę pochowajcie mnie po lewej stronie
i chcę leżeć w całości, nie rozrzucajcie mnie, wystarczy, że dziś jestem nieposkładany

anastazjo dobrze napisane, dzięki

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: cmentarze
PostWysłany: sob, 03 września 2016 21:57:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Anastazja :brawa:
Powsinogo, ta lewa strona piękna jak marzenie! Dlaczego dzisiejsze cmentarze nie mogą tak wyglądać? :(


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: cmentarze
PostWysłany: ndz, 04 września 2016 22:20:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
Fengari pisze:
Dlaczego dzisiejsze cmentarze nie mogą tak wyglądać?

..chyba z powodu braku miejsca groby muszą być w rzędach
anastazja pisze:
Nie znoszę tych zadbanych grobów: zimna płyta, kwiatki, znicz.

..ale te zadbane groby mówią dużo o człowieku. O tym który w nim leży i o tym który o niego dba.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group