Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 01:20:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 310 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2007 11:50:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Dość ładnie to opisałeś, niech Ci już będzie. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2007 16:27:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
. pisze:
Ale to niezdrowa fascynacja niemieckością


No wlasnie…

już jakiś czas temu chciałem o tym napisać ale teraz to nie mogę się powstrzymać. Ogólnie się nie sposób nie zgodzić z zapisem Boskiego uznając Sopot, część Oliwy i Wrzeszcza oraz „starówkie” w Gdańsku za jeden twór miejski, za jedno danie powiedziałbym. Tylko, że dla mnie to danie w większych ilościach jest niestety kompletnie niestrawne. Ostatnimi czasy bardzo wyraźnie zdałem sobie z tego sprawę, bo z racji zawodowych często bywam(łem) w w/w częściach trójmiasta i doszedłem do bardzo smutnego (dla mnie :wink: ) wniosku a mianowicie, że można poczuć się tam na pewno milo, fajnie, są miejsca klimatyczne, etc nawet Sopot w ostateczności da się lubić tylko, że będąc w tych dzielnicach nie czuje się w ogóle jakbym był w Polsce :cry: . Ta „niemieckość” jest niestety bardzo wyczuwalna na każdym kroku co mnie osobiście momentami strasznie razi…

Dlatego zdecydowanie wolę np. cześć Oliwy pomiędzy torami kolejowymi i plażą gdzie praktycznie nie ma tych niemieckich (krzyżackich) kamienic, za to są polsko-rosyjskie falowce i inne betonowe potwory. Czuć jednak że są to budowle wznoszone przez ludzi wschodu a takim człowiekiem czuje się i ja. Tak, czuć tam zdecydowanie ducha wschodu.

Gdynia z kolei też jest zbudowana z zachodnim stylu jednak „bez zbędnych niemieckich dewiacji” parafrazując klasyka. Nie czuć tutaj już na plecach oddechu Adolfa H., patrz ul. Długa :wink: i to mi się właśnie podoba…w sumie mogli by Gdańsk + Sopot wywalić z Polski, ja bym się nie obraził. A nad morzem i tak najpiękniej jest w Orłowie. Tylko nie pisz Boski, że Orłowo to dzielnica Sopotu bo będą <buty> :twisted:

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2007 17:17:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Orłowo będące częścią Gdyni to jakiś niefajny zbieg okoliczności. Ja jestem fanem przedwojennej gminy Orłowo Morskie które znajdowało się pomiędzy Sopotem a Gdynią. Orłowa nigdy nie traktowałem jako siostry Pustek, Oksywia i Babich Dołów. To kolejna miejscowość pomiędzy Gdańskiem i Sopotem, a Gdynią - historycznie może i Gdynia, klimatycznie to jednak Sopot.

brus li pisze:
Czuć jednak że są to budowle wznoszone przez ludzi wschodu a takim człowiekiem czuje się i ja. Tak, czuć tam zdecydowanie ducha wschodu.


Dlatego tak dobrze, czuję się w Sopocie, Oliwie i Wrzeszczu który nigdy nie był (i mam nadzieje nigdy nie będzie wschodni), a jednocześnie nie jest/był klasycznie zachodni. Toć w Prusach Danzig i Królewiec były uznawane za jakieś dziwne hybrydy ich niemieckości, jakieś kaszubsko-polskie skołtunienie (Gdańsk), uwschodnienie germańskości. Dziwaczne i bezmanierowe kuzynostwo, których dobrze mieć na fotkach, ale odwiedzać to już trochę mniej :-). A niektórzy z nas do dziś nie rozumieją miejsca kaszubsko-trójmiejskiej odrębności w barwach RP.
Dziki wschód i zgniły Zachód są mi emocjonalnie (i w konkretniejszych przykładach) obce. Podobnie jak klasyczna polskość i klasyczna niemieckość, bo ta którą cenie zniknęła.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2007 18:00:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
. pisze:
Orłowo będące częścią Gdyni to jakiś niefajny zbieg okoliczności

<buty>

cóż trzeba uczciwie stwierdzić fakt, że popularność Orłowo zdobyło niestety dzięki niemieckim (żeby nie użyć słowa żydowskim) turystom, którzy przypływali z sobie z Sopotu stateczkami, w ramach rozrywki, do karczmy niejakiego Adlera (?). Tak twierdzi przynajmniej moja mama, która sie zna, bo chadza na spotkania Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. :faja: Kościół w Orłowie był na początku XX wieku również ewangelicki (niemiecki...) i tak dalej by można wyliczać. Tylko w tamtych czasach praktycznie wszystko na tych terenach było niemieckie (pruskie) ale przecież gołym okiem widać geograficznie związki Orłowa z Sopotem są ŻADNE. Dzielnica ta całkowicie płynnie przechodzi w inne gdyńskie dzielnice mianowicie Redowo i Mały Kack, natomiast od Spotu oddziela ja dzięki Bogu chyba 2 km odcinek lasu heh

Powojenna architektura Orłowa, może nieco chaotyczna, nie posiada jednak w sobie nic z niemieckości a jej związki z Oliwą czy Wrzeszczem w tym aspekcie, czy w aspekcie ogólnego klimatu są dla mnie osobiście żadne a wiem co mowie bo snuję się tam przynajmniej raz w tygodniu :lol:
Zaryzykował bym stwierdzenie, że Orłowo nocą to chyba jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, rzekłbym prawdziwa perełka polskiego chaosu. Ponadto ostatnio mam tą przyjemność, że zwykle rano ładuje się do SKMki właśnie na peronie Gdynia Orłowo (dokumentacja zdjęciowa na poprzedniej str.) <love>

i małe ps.
nie chcę aż tak po Gdańsku jechać i pisać, że jest on całkowicie zachodni, niemniej jednak dla mnie oscyluje on zdecydowanie bliżej zachodniej zgnilizny niż klimatu umiarkowanego, który jestem w stanie zaakceptować

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2007 19:05:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Ja ma na myśli bezpośrednie okolice klifu+molo. Ogólnie te plażowe Orłowo.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 03 grudnia 2007 19:35:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
. pisze:
Ja ma na myśli bezpośrednie okolice klifu+molo. Ogólnie te plażowe Orłowo.


no ja pisząc o orłowie miałem również i to na myśli :lol:
:piwo:

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 grudnia 2007 19:54:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 30 sierpnia 2006 11:56:31
Posty: 440
byłam dzisiaj w sopocie, cudowna pogoda...
Obrazek

_________________
...nie muszę wygrywać, wolę kwiatki zrywać.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 04 stycznia 2008 13:46:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 17 stycznia 2006 22:26:03
Posty: 227
Skąd: twin peaks/Gdynia
Jest takie piękne miejsce na kępie oxyńskiej..widać z stamtąd morze,stocznię i miasto.Idealne do spożywania procentowych trunków oraz do refleksji o życiu i przemijaniu :wink:

_________________
Nie każdy kto mówi tobie Panie do królestwa Bożego się dostanie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 12 lutego 2008 12:12:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Ulica Wita Stwosza w niedzielny poranek:

Obrazek

Potem Sobieszewo, o którym więcej pewnie napisze Piotrek, bo ta wyprawa była jego pomysłem. Bardzo dobrym :-). Tam wpadła mi w oko m.in. zdezelowana przydomowa łódź, widok trochę surrealistyczny.

Obrazek

A wieczorem spotkanie z Boskim i Brusem :-). SKM, akademicki kwadrans, filmowa kawiarnia, gasnące światła, nocny Gdańsk, pizza: pani z tribalem i duży pan. Wielowątkowość - metroseksualny windsurfing, funeral party, Czy masz zdolność?, shoegazing i bilet metropolitarny.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 lutego 2008 16:05:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
panek pisze:
Ujście Wisły


Wisła niesie wodę z całej Polski i od okolic Malborka już nie może jej unieść. Tam zaczyna się rozwidlać, rozlewać, a woda nie utrzymuje się w korytach, tylko przesiąka na całą deltę. Żuławy są wielką gąbką. Na skraju tej gąbki ulokował się Gdańsk. Gdyby nie ujście Wisły, Gdańsk byłby jakimś miasteczkiem, jak Ustka, bo sama Motława i Radunia byłyby nie pomieściłyby portu dla dużych statków. W różnych okresach główny nurt i główne ujście miało różne miejsce - np. przez jakiś czas ważniejszy był Nogat i ujście do Zalewu Wiślanego (które nanosząc ziemię odcięło inny, może w czasach staropruskich nawet od Gdańska ważniejszy port - Truso, a także Elbląg od morza), a gałąź gdańską nazwano Leniwką. Od stukilkudziesięciu lat, kiedy po lodowym zatorze i powodzi wody Wisły przedarły się pod Sobieszewem do morza jako Wisła Śmiała (i późniejszym przekopie w Świbnie) docierające do portu gdańskiego ramię znowu jest ramieniem bocznym (Martwa Wisła). Nawet jednak to "martwe" ramię niesie potężny prąd wody powiązany z licznymi kanałami, rowami, strumieniami i rozlewiskami porośniętymi trzcinowiskiem.

Od drugiej połowy XX w. dwa główne ujścia Wisły okalające Wyspę Sobieszewską są częścią Gdańska. Ujścia te upodobały sobie ptaki wodne, które przylatują tu z Europy Północnej przezimować. (Coraz więcej ich też przy sopockim molu, bo z czasem uczą się, że od ludzi z większym prawdopodobieństwem mogą oczekiwać pożywienia niż polowania.) W związku z tym zimą ornitolodzy z całej Polski przyjeżdżają do Świbna i Sobieszewa. Niedawno wybrałem się tam z Moniką i ja.

Kiedyś już byłem tam w grupie bardziej zorganizowanej:
Obrazek
Teraz też tam taką spotkaliśmy (dzięki czemu dowiedziałem się, że to, co dla mnie było za daleki do zidentyfikowania, to lodówki, takie kaczki z rozwidlonym ogonem). Ja sam wypatrzyłem jakieś gągoły czy czernice. Lornetka na tym zdjęciu ta sama, co na poprzednim.
Obrazek
Oczywiście najwięcej było ptaków w tym kontekście mogących uchodzić za pospolite: mew śmieszek, kormoranów i łabędzi:
ObrazekObrazek

Woda z Wisły przelewa się z koryta i tworzy jeziora deltowe. W Sobieszewie mniejsze i bardziej zarośnięte trzciną to Karaś, a większe to Ptasi Raj. Oba tworzą rezerwat ptaków, z tym że jest on utworzony raczej dla ptaków lęgnących się tu wiosną niż zimujących.
Trzcinowiska jeziora Karaś i kwitnąca leszczyna:
Obrazek
Jez. Ptasi Raj i wydmy Mierzei Wiślanej:
Obrazek
Grobla, po lewej Ptasi Raj, po prawej Wisła, w głębi Sobieszewo:
Obrazek
Przy dobrej pogodzie grobla jest w miarę prosta do przejścia, choć bywają fragmenty mniej przyjazne:
ObrazekObrazek
(z tej perspektywy - na lewo Wisła i Górki Zachodnie, w głębi ujście do morza, na prawo Ptasi Raj, w głębi mierzeja)

Samo ujście - widok na Gdańsk (port):
ObrazekObrazek
i umocnienia brzegowe:
Obrazek



I dodatek - Trójmiasto (niech ktoś spróbuje wyznaczyć granice międzymiastowe ;-) ) nocą:
Obrazek
ObrazekObrazek

I jeszcze jeden dodatek - coś, co może ptaki zimujące przy sopockim molu zachęcać do zmiany miejsca:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 lutego 2008 17:06:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Piotrek - bardzo ciekawy i fajnie ilustrowany wpis. Dzieki! Aż bym się wybrał :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 lutego 2008 20:49:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
Aż bym się wybrał


Jakieś domki letniskowe i pensjonaty tam są. :-)

Stwierdziłem, że do wpisu dodam mapę, żeby lepiej było wiadomo, jak to wygląda przestrzennie. Ta sieć niebieskich kresek też robi wrażenie.
Obrazek

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 18:24:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
Faktycznie ciekawa sprawa za tą wyspą sobieszewską. Nigdy tam nie byłem a fotki zachęcają. Ja chyba najdalej dotelepałem się do górek zachodnich hehe.

Ale tak do rzeczy, to po wspólnej wyprawie z Boskim i Pankami na ów słynny Pachołek, zacząłem odczuwać jakiś dyskomfort psychiczny, tzn. poczułem, że Gdynia jest gorsza od Gdańska ze względu na brak takiej miejscówki. Nie brałem już tutaj nawet pod uwagę faktu prawie 2 razy mniejszej liczebności miasta. Jednym słowem wzięła mnie zazdrość i smutek. Ale nie ma tego złego. Któregoś szarego popołudnia jadąc autobusem do centrum Gdyni doznałem olśnienia, zza drzew wyłoniła się taka sama wieża jak Pachołek. Jakoś przez lata zupełnie zapomniałem o jej istnieniu, nie mówiąc już o fakcie, że nigdy na górze nie byłem bo zawsze mi było jakoś na nią nie po drodze. Stan rzeczy postanowiłem zmienić dziś po południu no i udało się. nie jesteśmy gorsi, też mamy swoją wierze. Ba jest ona na pewno bardziej hard corowa od tej Gdańskiej. Widoków z niej nie wklejam bo myślę, że te z fotografii nie umywają się to tych widzianych na żywo. Poza tym nocą musi być jeszcze bardziej efektownie. Wiec gdyby któryś z forumowiczów przechodził w pobliżu zachęcam do wdrapania się na górę. rzut beretem od stacji Wzgórze Św. Maksymiliana. Albo wejdźmy tam większym gronem i komisyjnie porównajmy panoramy miast :wink: Gdańsk na pewno bardziej klasyczny i w sumie wielkomiejski Gdynia za to bardziej kameralna ale teren a tym samym i widok bardziej urozmaicony.

Wkleję parę fotek samej wierzy, jak widać brakuje tam trochę szczebelków co szczególnie nocą może przysporzyć wielu dodatkowych atrakcji. Heh chociaż miałem nadzieje ze przy tym lekkim huraganie, który tam dziś panował będzie na górze trochę kołysało ale nic z tego :cry:

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 lutego 2008 19:47:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Wieża! Lata całe już tam nie byłem. Jak widzę deski się jej sypia jak mi włosy z głowy.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 26 lutego 2008 20:02:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 30 sierpnia 2006 11:56:31
Posty: 440
a jaka to wieża? Prawie codziennie jestem na Wzgorzu i nie wiem gdzie to jest.
Jest jeszcze wieża na górze Donas na Dąbrowie. (dla mnie to już Chwaszczyno :) ). Piękne widoki!

_________________
...nie muszę wygrywać, wolę kwiatki zrywać.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 310 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group