Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pn, 10 grudnia 2018 03:31:19

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 26 sierpnia 2016 21:19:10 
Awatar użytkownika

Fen - świetna, ciekawa rela, czytałem wszystkie odcinki i podziwiam za taką samotną wyprawę w nieznane :)

PostWysłany: pt, 26 sierpnia 2016 21:39:20 
Awatar użytkownika

Dzięki. :)
Ja nie mogłam zrozumieć, czemu mam takiego cykora i przed wyjazdem ciągle musiałam sobie powtarzać 'no bez jaj, ludzie to robią, dla niektórych to chleb powszedni'. :)

PostWysłany: wt, 02 października 2018 08:44:06 
Awatar użytkownika

zwykle nie lubię takich połączeń, ale tutaj myślę, że niektórym z nas się bardzo spodoba

całe Shine On You Crazy Diamond do zdjęć ze Szkocji (jest i wyspa Skye)

phpBB [video]

https://thesoundrops.bandcamp.com/

PostWysłany: pn, 12 listopada 2018 21:26:48 
Awatar użytkownika

Nie jest to co prawda sobota, ale jednak dzień wolny, więc… ;)

Ciąg dalszy reli rozpoczętej w tym wątku..

Dzień II

Glasgow z góry prezentuje się osobliwie - jest bardzo rozległe, ale złożone głównie z domków, z rzadka tylko wyrastają tu i ówdzie małe wysepki bloków. Kto by pomyślał, że tak właśnie może wyglądać największe miasto Szkocji?
Lotnisko wita przybyszów w zdumiewająco piękny sposób, ktoś zamienił korytarz w leśną aleję, pomyślał nawet o prawdziwych drewnianych ławkach! Potem zdaje się były też inne widoczki, ale czego brak w aparacie, tego i w pamięci...
Dojazd do centrum miasta odbywa się szybko i bezproblemowo. Uwaga, jeśli ktoś z Was kiedyś się tam wybierze i będzie szukał noclegu blisko dworca, niech oleje Centralny, on jest bardzo ładny, ale komunikacyjnie po nic! Teoretycznie funkcjonuje, ale nie mam pojęcia skąd i dokąd połączenia obsługuje, chyba z i do innego wymiaru. Pociągi jeżdżą ze stacji Queen Street, autobusy mają dworzec nieopodal.
Ja popełniłam ten błąd, że nocleg znalazłam przy Centralnym, ale dało się przeżyć. Odległości nie są duże.
Po Glasgow bardzo łatwo się chodzi, nawet jeśli się nie zna miasta i nie ma mapy, gdyż duże mapy stoją na ulicach niemal przy każdym skrzyżowaniu, pokazują gdzie jesteś Ty i gdzie są główne atrakcje.
Początkowo planowałam zrobić to samo, co wczoraj - olać obiad i zwiedzić póki jasno, jak najwięcej się da. Tym razem jednak głód wygrał, poza tym wiem, że musiałby dłużej czekać na zmrok, niż poprzedniego dnia, więc żeby nie tracić czasu, wstępuję do jakiegoś KFC albo czegoś w tym stylu i staram się zjeść jak najszybciej. To miasto jest niewątpliwie warte uwagi i zatrzymania się na choćby troszkę dłużej, nie jest jednak celem tego wyjazdu i jutro będę się stąd zwijać.
Glasgow, w przeciwieństwie do Edynburga, który jest dość konsekwentnie zabytkowy, stanowi równą mieszankę zabytków i nowoczesności. Starałam się trzymać raczej zabytkowych klimatów i takie ulice da się bez problemu znaleźć. Bardzo są one ładne i efektowne! Mocne wrażenie robi dominująca czerwona cegła. Chodziłam trochę na głupa, bez szczególnego planu, bez większej świadomości, co właśnie mijam i oglądam, a minęłam sporo rzeczy pięknych i ciekawych. Dlatego i tu konkretów nie będę podawać, na pewno były to główne ulice centrum. ;) Hope St., Buchanan St., George St. - tyle pamiętam. Jeden tylko miałam jasny cel - i do niego taką, czy siaką drogą zmierzałam - Katedrę.
Mijałam też wielu ulicznych grajków i zespołów i tak sobie myślałam, że to jeszcze jedna rzecz, za którą kocham Szkocję - dobra muzyka w przestrzeni publicznej. Bo oni wszyscy świetnie grali i dobre rzeczy grali. I znikąd nie dolatywała żadna "eska" czy temupodobny syf. I kiedy tak sobie szłam i myślałam o tym, jak na złość nadjechał samochód z opuszczonymi szybami, i ze środka dochodzącym obrzydliwym technołomotem. Żebym się nie cieszyła zanadto! Nie zdążyłam spojrzeć im na rejestrację, może to wcale nie byli Szkoci?
Droga do katedry zaczęła się niespodziewanie wydłużać, jakby proporcje z map uległy totalnemu wykrzywieniu, w dodatku tu już map nie było, więc zaczęłam się zastanawiać, czy aby nie zgubiłam drogi i nie powinnam zawracać. 'Jeszcze kawałek' - myślę sobie, i dobrze zrobiłam, bo wkrótce nadziałam się na drogowskaz potwierdzający, że dobrze idę. Minęłam wielki mural, idę o zakład, że rok temu widziałam taki sam w Oslo.
Dotarłam na miejsce. Warto było już dla samego otoczenia - innego kościoła w sąsiedztwie i innych budynków. Znajdował się tu też placyk z młodymi drzewkami, bardzo przypominał mi ten, na który zawędrowaliśmy z Araskiem w Poznaniu i się zastanawialiśmy, czy to kloniki. :)
Było też zdumiewające dziwo z pod znaku WTF?!: Policoj-toj.
Sama Katedra natomiast - przepiękna! Szkoda, że zamknięta i nie weszłam do środka, ale i z zewnątrz - absolutny must-see! Ona i przylegający do niej cmentarz. Byłam zachwycona i dogłębnie wzruszona, że mogłam tu dotrzeć i to oglądać. Wdzięczna, że starczyło czasu, żeby tu dotrzeć, że jest ładna pogoda - a jak sprawdzałam prognozy przed wyjazdem, to miało cały czas lać. Tylko ból sprawiał mi fakt, że siadała mi właśnie bateria w aparacie i musiałam oszczędnie cykać fotki. Jeśli kiedykolwiek będziecie w Glasgow - przyjdźcie tu, koniecznie!!!
Potem trzeba już było wracać do hotelu. Żałuję, że nie starczyło czasu, żeby zobaczyć okolice rzeki. Kto wie, może jeszcze kiedyś? ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostWysłany: pn, 12 listopada 2018 22:57:30 
Awatar użytkownika

Ale świetna ta katedra a jeszcze lepszy cmentarz! On jest na takim wyniesieniu? I jeszcze to niskie słońce... super!

PostWysłany: pn, 12 listopada 2018 23:54:15 
Awatar użytkownika

Tak, cmentarz jest na wzgórzu.
A co do słońca, to prawda - letni zmierzch w Szkocji jest dłuższy i piękniejszy niż u nas. Zdążyłam się już (w tempie błyskawicznym) uzależnić od wyjazdów na północ - kiedy w Polsce dni się już skracają, wyskok gdzieś, gdzie wciąż są dłuższe jest super!

PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 17:43:01 
Awatar użytkownika

:bukiet:
Fengari pisze:
'Jeszcze kawałek'

he, he skąd to znam
jak nie będzie za tym zakrętem, wzgórzem to zawracam
dekalog tych co się nie przygotowują skrupulatnie do wypraw :mrgreen:

PostWysłany: wt, 13 listopada 2018 20:08:05 
Awatar użytkownika

A jak! :D :D :D
Ale skłamię, jak powiem, że całkiem mapy nie miałam. Miałam, ale małą, niezbyt szczegółową i ze zbyt małymi literkami, żebym mogła odczytywać napisy bez problemu. Niewiele było z niej pożytku...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa UTC+1godz.