Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 09:42:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 21 maja 2009 20:23:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
dane mi było bywać w Świeciu nad Wisłą. tam mieszkała moja ciocia. bardzo lubiłem to miasto, może dlatego, że kojarzyło mi się z beztroską dzieciństwa.
pamiętam, że aby dojechać do Świecia, musieliśmy wysiadać w Laskowicach Pomorskich, a potem na autobus do Świecia.
Z samego Świecia pamiętam bardzo ładny park, znajdujący się obok stacji PKP. Wiem, że przy dobrej pogodzie było widać Grudziądz. Często chodziliśmy na spacery nad Wdę i Wisłę.
Sam zamek krzyżacki też był ładny, choć szkoda, że zniszczony.
Polecam to miasto każdemu. Ma ono swój klimat.
Jedynym minusem były zapachy z celulozy ;)
Obrazek

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 10 lipca 2009 16:12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Po Song Of Songs i sobotnim zwiedzaniu Torunia, w niedzielę rano wsiedliśmy w autobus do Chełmna. Dla tych co nie wiedzą, Chełmno jest uważane za miasto zakochanych i nie da się ukryć, że miało to wpływ na decyzję, żeby do owego miejsca się udać ;) Jadąc autobusem mieliśmy okazję oglądać bardzo ładne krajobrazy i kujawskie wsie, oraz miasteczka. Gdyby moje umiejętności plastyczne nie były na poziomie początku podstawówki, to pewnie zainspirowałoby mnie to do namalowania jakiegoś obrazu ;) W końcu dotarliśmy do celu podróży. Od razu udaliśmy się na dworzec autobusowy (końcowy przystanek był trochę w innym miejscu), aby sprawdzić autobusy do Warszawy i spróbować zostawić rzeczy. Okazało się, że dworzec nie istnieje od.... 1991 roku. Chociaż do tej pory jest strzałka do niego :) A bilety PKP można kupować dwa razy w miesiącu.. Oczywiście nigdzie nie dało się zostawić plecaków, ale jakoś to przeżyliśmy. Na szczęście okazało się, że poza autobusami znalezionymi w internecie, które były o średnio korzystnych porach (za kwadrans pierwsza i... kwadrans po pierwszej - cóż za zróżnicowany wybór.. :lol: mowa o godzinach nocnych..), w wakacje kursuje autobus z Łeby do Warszawy, który odjeżdża o 20:50. Stwierdziliśmy, że wiemy wszystko co nam potrzeba, więc udaliśmy się w kierunku rynku. Chełmno okazało się bardzo pięknym i spokojnym miejscem, w dodatku gdzie się nie ruszyliśmy, to trafialiśmy na jakieś zabytki. Pierwszym była Brama Grudziądzka, w której znajdowała się, tzw. kaplica Na Bramce. Następnie udaliśmy się na Rynek, gdzie akurat odbywały się Dni Chełmna. Poprzedniego dnia grało chyba TSA, a w niedzielę miał wystąpić Krzysztof Klenczon. Mimo ogromnej pokusy, jednak zrezygnowaliśmy z szaleństwa koncertowego ;) Postanowiliśmy odnaleźć jakiś kościół, coby się dowiedzieć o której jest jakaś Msza wieczorna. Okazało się, że w Chełmnie kościołów jest pod dostatkiem (pięć), w dodatku wszystkie gotyckie. My zwiedziliśmy dwa, a szczególnie zapadł mi w pamięci kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tzw. kościół farny. Znajduje się w nim wysoka wieża, na którą można wejść. Długo się namyślaliśmy: wchodzimy! Najpierw kręte, wąskie, kamienne schody... Kiedy je pokonaliśmy, okazało się, że to dopiero początek.. Czekały na nas jeszcze strome, drewniane schody... pomnożone razy cztery (a może pięć?) :D Ale co to dla nas, kontynuowaliśmy wspinaczkę, co jakiś czas spotykając innych śmiałków. Między innymi panią, któa była tak przestraszona, że... nie chciała schodzić po schodach. Była dopingowana przez dzieci, które pokrzykiwały "Mamo, to proste, poradzisz sobie! To już niedaleko!" i męża, który dla odmiany absolutnie nie pokrzykiwał, tylko w bardzo stonowany sposób dodawał otuchy. Chyba poskutkowało, bo jak wracaliśmy, to już się na nich nie natkneliśmy :D W końcu dotarliśmy na samą górę, no i ujrzeliśmy przepiękny widok! Panorama miasteczka i okolic, orzeźwiający wiatr.. Co tu opisywać, trzeba samemu się wybrać i zobaczyć :) Zejście już nie dostarczyło takich emocji, chociaż czekaliśmy dłuższą chwilę na swoją kolej, aby zejść po kamiennych schodach, bo były tak wąskie, że minięcie się tam dwóch dorosłych ludzi musi być trudne. Także kiedy Ci co wchodzili zwolnili miejsce, pospiesznie zaczeliśmy schodzić i robiliśmy przy tym trochę hałasu, żeby ludzie czekający na dole nie wpadli czasem na pomysł, żeby zacząć wchodzić zanim my zejdziemy ;) Pomodliliśmy się chwilę przy relikwiach św. Walentego i udaliśmy się na obiad. Wypatrzyliśmy bardzo przyjemną gospodę, która zwała się chyba 'Spichrz'. Ceny umiarkowane, ale jedzenie pierwsza klasa! Pięć gwiazdek.
Najedzeni, postanowiliśmy się udać na łono przyrody, czyli za miasto. Podróż za miasto tempem spacerowym wliczając przerwy na robienie zdjęć, trwała mniej więcej 10 minut ;) Nareszcie można było się powylegiwać! Po 1,5 godziny poszliśmy na Mszę, a po Mszy spacer po mieście. Znaleźliśmy dwie "Ławki zakochanych", jedna z nich znajduje się naprzeciw.... Urzędu Stanu Cywilnego. W tym samym budynku mieści się ZUS. To wszystkom przypadek? Nie sądze ;) Nie zostało za wiele czasu na obejrzenie świetnie zachowanych murów miejskich.. Trzeba wracać. Autobus przyjechał, pan kierowca bardzo się zdziwił jak zobaczył, że w Chełmnie ktoś wisada i w dodatku jedzie aż do Warszawy :D W Chełmnie wysiadło kilka osób i okazało się, że autobus jest pusty :shock: Co lepsze, podczas trasy niewiele się zmieniło, do Warszawy wjeżdżało raptem trzech pasażerów. Ale dzięki temu mogłem bez skrępowania położyć się spać w poprzek autobusu, zajmując cztery miejsca :D Inna sprawa, że niezbyt się wyspałem..

Tak mniej więcej wyglądało to zwiedzanie przez nas Ziemi Chełmińskiej. O tym jakie było ogólne wrażenie, niech świadczy to, że zanim wyjechaliśmy, to stwierdziliśmy, że będzie trzeba tu przyjechać znowu.
No i tyle mojego nudzenia, niezbyt składnie mi wyszła ta opowieść, ale zawsze mogę zrzucić na brak wprawy ;) Pocieszam się że przynajmniej Igor przeczyta tego posta w całości :D

ps. Ewentualna dokumentacja zdjęciowa będzie, jak Agnieszka wróci z aparatem z Tatr :)

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 lipca 2009 09:11:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Ja tylko w kwestii formalnej: czy Ty i Muzzy używacie powyższych zdjęć za zgodą ich autorów (jeśli nie są to fotografie Waszego autorstwa)?

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 lipca 2009 11:29:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Igor pisze:
też dosyć ładne miasteczko Świecie wraz ze swym okazałym zamkiem krzyżackim ?!

Niestety nie kojarzę..

Co do Grudziądza to byłem tam dawno temu, ale tylko przejazdem. Jak kiedyś pojedziemy z Agnieszką na dłużej w te rejony, to skorzystamy z Twoich wskazówek, gdzie warto się udać :)

O ratuszu zapomniałęm wspomnieć, też bardzo nam się podobał.
O zdjęciach postaram się nie zapomnieć, ale najwcześniej będą za 1,5 tygodnia.

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 12 lipca 2009 22:06:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
youzwa pisze:
Dla tych co nie wiedzą, Chełmno jest uważane za miasto zakochanych i nie da się ukryć, że miało to wpływ na decyzję, żeby do owego miejsca się udać Wink Jadąc autobusem mieliśmy okazję oglądać bardzo ładne krajobrazy i kujawskie wsie, oraz miasteczka


Błagam! Nazwanie Chełmna miastem zakochanych do największa żenada, jaka mogła to miasto spotkać. A co do biletów PKP - jesteś pewien, że sprzedają? I dworzec jest, tzn. jest budynek, rozkład, informacja i kasy. Przechowalni, faktycznie, brak. Straszny wstyd ten dworzec, ale jest. A co do kursowania na trasie Chełmno-Warszawa - bywają pasażerowie :) Gdybyście się kiedyś wybierali PKS-em do Chełmna, radzę wcześniej kupić bilet, bo dla mnie ostatnio zabrakło (są 4 autobusy, niestety, tylko latem). Tyle sprostowania od rodowitej chełmnianki.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 12 lipca 2009 22:20:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
manool pisze:
Błagam! Nazwanie Chełmna miastem zakochanych do największa żenada, jaka mogła to miasto spotkać.

Hehe, pewnie gdybym był rodowitym chełmnianinem (?) to podobnie bym mówił. Ale my do tego podchodziliśmy z przymrużeniem oka :)
manool pisze:
A co do biletów PKP - jesteś pewien, że sprzedają?

Tak mi powiedziała jakaś Pani. Chyba, że coś pokręciłem.
manool pisze:
A co do kursowania na trasie Chełmno-Warszawa - bywają pasażerowie Smile

Stwierdziliśmy, że to pewnie kwestia tego, że to początek sezonu. Kto zdrowy, pod koniec czerwca jedzie z Łeby do Warszawy? ;)

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 12 lipca 2009 22:30:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
No dobra, dodam jeszcze, że - choć można znaleźć historyków, którzy włączają Chełmno do Kujaw - jesteśmy trochę bardziej Pomorzem jednak.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 grudnia 2009 20:24:19 

Rejestracja:
czw, 11 grudnia 2008 21:34:57
Posty: 221
Skąd: stacja Żary
Chełmno to broń Boże nie Kujawy, tylko Pomorze :-) Co do kolei - pociąg nie występuje :-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 grudnia 2009 10:12:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Igor pisze:
A kolej, kolej zdaje się, jeżeli coś się nie pomyliłem już od dawien dawna; jak tylko sięgam pamięcią daleko, daleko wstecz; nie kursuje przynajmniej od Chełmna gdzieś w stronę wsi Stolno.

Linia do Torunia Wschodniego przez Unisław Pomorski - zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1970.
Linia przez Stolno do Kornatowa zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1991.
Czuwaj!

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 grudnia 2009 12:08:53 

Rejestracja:
czw, 11 grudnia 2008 21:34:57
Posty: 221
Skąd: stacja Żary
Peregrin Took pisze:
Linia do Torunia Wschodniego przez Unisław Pomorski - zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1970.


Ta linia już od ponad roku jest znowu czynna. Jeżdżą tam szynobusy i z tego co wiem ruch nawet całkiem spory. Kilka pociągów w ciągu dnia, głównie na trasie Bydgoszcz Główna - Chełmża.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 grudnia 2009 12:12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
szklarz pisze:
Ta linia już od ponad roku jest znowu czynna

O patrz, na naszej (Araska i mojej) ulubionej stronie kolejowej brakuje tej informacji. Wstyd!

EDIT: A nie, zwracam honor stronie. Owszem, część tej linii przywrócono, ale akurat (jeśli im wierzyć) nie odcinek do Chełmna, a tylko ten sprawdziłem.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 grudnia 2009 12:33:01 

Rejestracja:
czw, 11 grudnia 2008 21:34:57
Posty: 221
Skąd: stacja Żary
Można im wierzyć (bo podejrzewam, że chodzi o kolej.one.pl). Do Chełmna nic nie jeździ. Przez Unisław Pomorski śmigają te pociągi do Chełmży i chyba 2 w ciągu dnia Bydgoszcz - Toruń :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 grudnia 2009 12:34:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
szklarz pisze:
podejrzewam, że chodzi o kolej.one.pl

Wygrał Pan. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group