Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 07:53:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 lipca 2009 17:18:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
ooo! przewodnik z moich okolic rodzinnych :D

u mnie na uczelni jest grupa zapalonych ludzi, którzy rowerami i nie tylko przemierzają szlaki Roztocza i je przecierają, bo jeszcze do niedawna wiele z nich było zwyczajnie pozarastanych (pewnie dalej też tak jest?). Sami twierdzą, że na nowo odkrywają tę jakże piękną i dziką jeszcze krainę :D

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 lipca 2009 13:59:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 stycznia 2005 16:45:42
Posty: 251
Skąd: Ursynów
Boanerges pisze:
z moich okolic rodzinnych

to też:) ->
Obrazek

Obrazek
A to dlatego, że strona z której to wkleiłam jest bardzo fajna, mimo, że już trochę zakurzona. Wybierającym się na Roztocze gorąco polecam, podobnie jak okolice Horyńca Zdrój i stare, zarośnięte cmentarzyki.

Przepraszam za wielkość tych map, ale nie potrafię zrobić by były mniejsze, a poza tym mogą służyć za reklamę stronki. :)

_________________
http://www.karpatywschodnie.pl/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lipca 2009 14:25:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Elberet pisze:
to teżSmile ->


bingo! :D

na obydwu mapach zaznaczona jest wieś Sznury a to jest teraz dzielnica Tomaszowa, może dlatego tak było wcześniej bo obydwa ośrodki oddziela rzeka Sołokija

btw ostatnio wybrałem się na Majdan Górny, skręciłem w jakąś polną drogę i nagle znalazłem się chyba na najwyższym miejscu Majdanu, skąd widać pięknie panoramę na Podhorce i dalej na północ - cudo! nie wiedziałem, że mieszkam w tak malowniczych okolicach 8)

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 02 sierpnia 2009 15:21:19 

Rejestracja:
sob, 04 lipca 2009 15:22:11
Posty: 8
Skąd: Warszawa
O nietypowym przewodniku po Warszawie:

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,9519 ... rysty.html

i sam przewodnik:

http://www.warsawsun.pl/

Btw. to mój pierwszy post, bo siedzę cicho, ale też rzadko siedzę. Ostatnio w pracy spotkałem się z twierdzeniem, że Warszawa nie jest najczystszym miastem oraz zionie socrealizmem. Jednak za kamienicami, w małych uliczkach, a nawet na bazarach spotyka się niesamowite rzeczy: zapomniane kapliczki, fontanny, głazy z tablicami pamiątkowymi...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 czerwca 2011 10:43:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Wspominaliśmy tutaj i w innych wątkach kilka razy o przewodnikach pana Rąkowskiego "Polska egzotyczna", wydanych przez mój ulubiony Rewasz. Przypomnę, że to wędrówka wzdłuż wschodnich granic Polski, ale dokładnie trasą, która nie oddala się od granicy dalej niż na kilka-kilkanaście kilometrów.
Tymczasem znalazł się śmiałek, który opracował trasę bliźniaczą, ale po zachodniej stronie kraju! I już można cieszyć się nowym przewodnikiem Rewasza:
Obrazek
Cytat:
Na liczącej prawie sześćset kilometrów trasie spotkamy pierwszorzędne, powszechnie znane miejsca: Krainę Domów Przysłupowych koło Bogatyni, imponującą rezydencję magnacką w Radomierzycach, transgraniczny Park Mużakowski, jedyne w Polsce Muzeum Bociana, ptasi raj w Parku Narodowym "Ujście Warty", pozostałości wielkiej twierdzy w Kostrzynie. Ale są tam również miejsca nieodkryte, a fascynujące, jak wioski Zaodrza ze średniowiecznymi kościółkami, jak dawne miasteczka z zachowanymi śladami minionej świetności (Przewóz, Trzebiel i Widuchowa). Są miejsca niegdyś sławne i chętnie odwiedzane, a dziś zapomniane i czekające na ponowne odkrycie, jak park Dolina Miłości czy rezydencja saskiego ministra Henryka Brühla w Brodach. Jest klimat dawnego i obecnego pogranicza: ziem przed tysiącleciem słowiańskich, potem czeskich i niemieckich, a po wojnie zasiedlonych przez przybyszów z dalekiego Wołynia, Podola i Ziemi Lwowskiej. Jest wreszcie dość miejsca na samotne obcowanie z dziką, mało przekształconą przez człowieka przyrodą.

Ta książka to nie tylko przewodnik. Oprócz informacji krajoznawczych znajdziemy w niej opisy spotkań z mieszkańcami tej ziemi, a także osobiste refleksje i przeżycia autora, który przebył całą trasę pieszo i - jak pisze - wędrując samotnie, nigdy nie był sam.

Spis treści:

Górne Łużyce
Bogatynia - Markocice - Jasna Góra - Opolno Zdrój - Białopole - Kopaczów - Porajów - Sieniawka - Trzciniec - Turoszów - Zatonie - Działoszyn - Wyszków - Wigancice - Wolanów - Posada - Bratków - Krzewina - Lutogniewice - Kostrzyna - Spytków - Ręczyn - Niedów - Radomierzyce - Osiek Łużycki - Koźmin - Kunów - Tylice - Zgorzelec - Jerzmanki - Gozdanin - Trójca - Białogórze - Wyręba - Sławnikowice - Gronów - Żarska Wieś - Żarki Średnie - Pokrzywnik - Łagów - Zgorzelec

Bory Dolnośląskie
Zgorzelec - Jędrzychowice - Żarka nad Nysą - Lasów - Pieńsk - Stojanów - Bielawa Dolna - Prędocice - Sobolice - Sanice - Dobrzyń - Bucze - Przewóz - Park Krajobrazowy - Łuk Mużakowa - Przewóz - Potok - Przewoźniki - Łęknica - Bad Muskau - Bronowice - Stare Czaple - Żarki Wielkie - Siedlec - Kamienica - Trzebiel - Tuplice - Łazy - Gręzawa - Proszów - Nabłoto - Brody

Okolice Brodów i Gubina
Brody - Jeziory Wysokie - Jeziory Dolne - Datyń - Kumiałtowice - Jasienica - Grodziszcze - Biecz - Brody - Marianka - Brożek - Zasieki - Janiszowice - Mielno - Strzegów - Późna - Markosice - Sadzarzewice - Polanowice - Sękowice - Gubinek - Gubin

W widłach Odry i Nysy
Gubin - Budoradz - Żytowań - Kosarzyn - Łomy - Chlebowo - Połęcko - Maszewo - Rybaki - Miłów - Bytomiec - Krzesin - Szydłów - Rąpice - Kłopot

Na skraju Puszczy Rzepińskiej
Kłopot - Mielesznica - Tawęcin - Grzmiąca - Białków - Cybinka - Bieganów - Urad - Kunice - Rybocice - Świecko - Słubice

W stronę królestwa ptaków
Słubice - Nowy Lubusz - Pławidło - Owczary - Górzyca - Ługi Górzyckie - Kostrzyn - Słońsk - Przyborów

Przez bitewne pola
Kostrzyn - Drzewice - Szumiłów - Kaleńsko - Namyślin - Kłosów - Czelin - Stary Błeszyn - Gozdowice - Stare Łysogórki - Siekierki - Stara Rudnica - Stary Kostrzynek - Osinów Dolny - Cedynia

W dolinie dolnej Odry
Cedynia - Lubiechów Dolny - Lubiechów Górny - Bielinek - Piasek - Zatoń Dolna - Krajnik Dolny - Krajnik Górny - Ognica - Widuchowa - Marwice - Krzypnica - Krajnik - Gryfino

Na zachód od Odry
Gryfino - Pargowo - Kamieniec - Moczyły - Kołbaskowo - Smolęcin - Barnisław - Karwowo - Będargowo - Bobolin - Stobno - Dołuje - Wąwelnica - Dobra

Przez Puszczę Wkrzańską
Dobra - Buk - Łęgi - Rzędziny - Stolec - Dobieszczyn - Myślibórz Wielki Karszno - Nowe Warpno - Podgrodzie

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 czerwca 2011 12:06:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
:brawa: świetnie! to w ogóle dziwne puste miejsca obecnie. jakieś takie rubieże niezamieszkane albo zamieszkane tymczasowo. chętnie kupię.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 03 czerwca 2011 13:39:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
natalia pisze:
chętnie kupię

a może Puszcza Pyzdrska?
tylko godzinka od Poznania
coś słyszałem mogę dopytać...
http://puszczapyzdrska.blog.onet.pl/7,5,0,album.html


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 lipca 2011 11:14:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
A Rewasz jakby wiedział, co się szykuje - i właśnie wydał przewodnik jakby specjalnie dla mnie na nadchodzące wakacje:
Obrazek
:D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Przewodniki
PostWysłany: sob, 25 września 2021 22:12:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Turystę wychodzącego z czeluści żlebu **widok z przełęczy zaskakuje przestrzenią i wspaniałym ugrupowaniem szczytów. "Chłopcze, chłopcze, pij ten widok pełnymi haustami: czyś widział coś podobnie pięknego?" - woła do syna poeta Kazimierz A. Jaworski.
Samo wcięcie (...) jest ilustracją sposobu powstawania przełęczy, tworzących się z reguły w strefach dawnych przesunięć mas skalnych, które spowodowały zmielenie i skruszenie granitu (mylonity, brekcje), zielonawo zabarwionego wtórnie powstałym chlorytem.


In memoriam!

I przy okazji zagadka, dla miłośników pewnie prosta: o jakiej to przełęczy pisze ś.p. Nyka?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group