Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 08:30:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 14 sierpnia 2021 20:33:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Również mi bardzo się to podobało. Niezwykle obrazowo i malowniczo!
Jak to u anastazji zresztą...

Ps. ale co z żelazkiem? :|

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 19 sierpnia 2021 10:47:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Dzięki za opisy!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 03 sierpnia 2022 19:15:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
A oto kilka słów z Gór Bardzkich - a właściwie z ich zachodniej części, już na styku z Sowimi.
Warto odwiedzić Srebrną Górę jako taką.

Obrazek

Właściwie to unikat w polskich górach, mało jest u nas zabudowanych miejsko przestrzeni w tak wąskiej dolinie. Przypomina to alpejskie miasteczka Włoch lub Austrii.
Większość ludzi jedzie obejrzeć Twierdzę Srebrnogórską, ale naprawdę warto wziąć sobie kwaterę w samej Srebrnej i posiedzieć tam kilka dni. Jest to dobry punkt wypadowy zarówno w Góry Bardzkie jak i w Sowie. A tarasowa zabudowa wygląda pięknie, choć widać jeszcze zaniedbania peerelowskie (Srebrna Góra straciła wówczas prawa miejskie i do dziś ich nie odzyskała, ba - nie jest nawet wsią gminną cvo zakrawa na absurd). Ale co raz więcej domów zaczyna odzyskiwać swoją świetność.

Obrazek

Przyjemne są już trasy - większość nieoznakowanych - wokół Srebrnej Góry. Wiodą górnymi obrzeżami miejscowości, stąd można zawsze szybko i łatwo zejść na dół. Krajobrazy łagodne i przyjazne, jak całe Góry Bardzkie.
Trudno rzecz jasna odmówić sobie obejrzenia pozostałości po Kolei Sowiogórskiej. Nie wklejam zdjęć słynnych wiaduktów, bo robili to już Fengari i bodajże Powsinoga, ale ogólnie widoki z całej trasy bywają przepiękne.

Obrazek

Można tak iść od samej Przełęczy Srebrnej, poprzez most nad dawną linią (odnowiony), potem wiadukt srebrnogórski (najlepszy i najwyższy), poprzez żdanowski i łagodnym łukiem zejść do miejsca pod dawnej stacji kolejowej w Srebrnej Górze. Spacer na 3-4 godziny, pełna sielanka.
Co ciekawe - dolnośląskie planuje przedłużenie czynnej linii z Bielawy (obecnie ślepo zakończonej) do Srebrnej Góry! Dalej, aż do Ścinawki Średniej, poprzez Góry Sowie, już tego nie pociągną. Tam była kiedyś zębatka na pewnym odcinku (nachylenie 6%!), dziś nikt nie wyda na to pieniędzy. Ale już sama odbudowa do Srebrnej byłaby sukcesem. Pewnie też ożywiłaby turystycznie samą wieś, choć tu już kontrowersja - mi jej senność i pustawość akurat bardzo odpowiadała.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 04 sierpnia 2022 19:58:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Fajnie, że byłeś w Srebrnej!
Bardzo ciekawi mnie, gdzie tam w okolicach łaziłeś. :)

arasek pisze:
Co ciekawe - dolnośląskie planuje przedłużenie czynnej linii z Bielawy (obecnie ślepo zakończonej) do Srebrnej Góry!

Hmm, tu jednak jestem na nie, im więcej o tym myślę, tym bardziej. :(
Oczywiście to na pewno ułatwi dotarcie do Srebrnej Góry i może nawet będzie można tam dojechać w weekendy.
Ale... Pozostałość po tej linii kolejowej to w sumie obecnie przecież bardzo fajny szlak! Nawet jeśli większość tej drogi jest nie dla mnie z moją pajęczynofobią, to kawałkami jednak szłam i kurczę, ma ta droga w sobie pewien szczególny romantyzm... Nie zabierajcie nam jej!
No i same wiadukty! Jakie one są fajne na górze i jakie fajne są z nich widoki!
No a sama stacja! Ta opuszczona, drewniana stacyjka w głębokim wąwozie na tę chwilę to 100% magii i aż prosi się, żeby stać się bohaterką jakiejś opowieści w stylu Grabińskiego. A co z nią będzie, jak zrobią tam prawdziwą, czynną stację? Zburzą to, co jest, postawią jakiś betonowy klocek i jeszcze może wybudują jakieś wygodne, szerokie wyjście na górę zamiast tych wąskich ukrytych schodków, które są obecnie... brrr... :cry:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 sierpnia 2022 20:44:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Tutaj bez obaw - odbudowa linii nie dojdzie do tej stacyjki w wąwozie! Zatrzyma się jakieś 5 km bliżej, na dawnej stacji Srebrna Góra czyli w dole miejscowości, jeszcze przed tym zanim zacznie się piąć w górę.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 sierpnia 2022 18:48:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
A, jak tak, to ok, oddycham z ulgą. :)
Chociaż nie mam pojęcia, gdzie była ta dolna stacja...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 03 marca 2023 13:36:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 10:50:58
Posty: 909
Skąd: strangeland
Byłem w drugim tygodniu ferii na Ziemi Kłodzkiej, za bazę przyjęliśmy Stronie Śląskie.
W oryginalnych planach było zdobycie tylko Śnieżnika, w związku z tym i aby zachęcić rodzinę do wędrówek górskich wyrobiłem wszystkim książeczki zdobywców Korony Gór Polskich, co następnie przerodziło się w motyw przewodni tego urlopu ku mej radości gdyż niczym rasowy lajkonik niechcący odkryłem, że oprócz tego szczytu w okolicy jest jeszcze spore nagromadzenie innych z listy 28.

Aby nie przesadzić i nie zniechęcić na początku zaczęliśmy od Orlicy najkrótszym szlakiem
Obrazek
Obrazek
Następnie samochodem pod Jagodną i tym samym w pierwszy dzień 2 pieczątki do książeczek co, nie bez znaczenia, bardzo dobrze rozgrzało głównie dzieciaki :)
Obrazek

Kolejna wycieczka, na Śnieżnik, szlakiem z Kletna spod Jaskini Niedźwiedziej - tu już poziom trudności nieco wzrósł, ale warunki na szczycie wynagrodziły trudy
Obrazek
Wycieczka na Śnieżnik wyczerpała nieco możliwości reszty rodziny więc w następny dzień wybrałem się samotnie na Rudawiec i Kowadło. Wspaniałe pustki na obu szlakach!
Obrazek
Obrazek

I na koniec urlopu, "po drodze" była próba zdobycia Góry Kłodzkiej, spacyfikowana brutalnie przez deszcz ku niezadowoleniu wędrowców zmuszonych do powrotu ze szlaku po pokonaniu tej niemalże pionowej ściany na szlaku z Przełęczy Kłodzkiej

Ogólnie rejon właściwie mi nieznany a wymarzony dla miłośników gór, mnóstwo szlaków i, co ciekawe (nie wiem, czy to kwestia pory roku czy nieoczywistej atrakcyjności czy czegoś innego) bardzo mało turystów. Pogoda, mimo niepowodzenia z Górą Kłodzką, dopisała, tzn na dole wiosna, w górze zima, nam, mieszczuchom chodziło właśnie o to, by (jeszcze) złapać trochę prawdziwej zimy.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 marca 2023 09:45:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Kibicuję zdobywaniu kolejnych szczytów! Skoro zbierasz pieczątki, to możesz zostać pierwszym forumowym certyfikowanym zdobywcą (chyba, że ktoś się nie ujawnił), a także - z tego co się kiedyś zorientowałem - możesz jeszcze zostać szefem młodzieżówki Klubu Zdobywców KGP :)

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 marca 2023 10:21:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 10:50:58
Posty: 909
Skąd: strangeland
Te książeczki zdobywców KGP to strzał w dziesiątkę w przypadku naszej rodziny, mnie i żony nie trzeba zachęcać do wędrówek po górach, ale już dzieci potrzebowały dodatkowego bodźca.
Przy czym gdyby nie KGP to pewnie w życiu nie znalazłbym się na Orlicy, Rudawcu czy Kowadle.
Kilka szczytów będzie trzeba powtórzyć, niemniej na Turbacz czy Radziejową wrócę z radością.
A jakie są kryteria wyboru na szefa młodzieżówki klubu zdobywców KGP?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2023 07:54:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Wielki Bart pisze:
A jakie są kryteria wyboru na szefa młodzieżówki klubu zdobywców KGP?
Rzecz jasna nie mam pojęcia, niemniej kiedyś wraz z Witkiem spotkaliśmy na szlaku członka tegoż Klubu, wracającego właśnie z ichnich "manewrów", co zainspirowało mnie do zajrzenia na stronę klubu, a tam trafiłem na listę członków-zdobywców ze zdjęciami, z której wyniosłem wrażenie, że szefem młodzieżówki (i jedynym jej członkiem) może być każdy, kto nie ma ukończonych 60 lat.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group