Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:20:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 08:40:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Braciszek Di pisze:
Budynek na terenie kompleksu akademickiego uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście.


O szkoda, że dziś się dopiero dowiaduje! Byłem na tym terenie w poniedziałek, mógłbym sobie obadać tego sikora z bliska :)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:04:16 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Pet pisze:
O szkoda, że dziś się dopiero dowiaduje! Byłem na tym terenie w poniedziałek, mógłbym sobie obadać tego sikora z bliska

Myślę, że nie ma straty :) Przy następnej wizycie nadal tam będzie :)

Następny zegarek z Warszawy - stoi w południowej baszcie Zamku Ujazdowskiego. Podobno wcześniej stał przed Zamkiem i dopiero jakiś czas temu przeniesiono go do środka. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż Zamek został całkowicie zniszczony w czasie wojny, a jego pozostałości rozebrane przez powojenne władze, to trudno uwierzyć, jakoby zegarek się zachował. Jest to raczej rekonstrukcja - co ciekawe z zachowaniem ówczesnej formy pisowni liczby IV (IIII). Staram się dotrzeć do źródeł, które by wyjaśniły jego historię.

W baszcie mieści się Cafe Okna, co jak sądzę dość silnie wiąże się z obecnością w zegarka, gdyż teoretycznie słońce wpadające przez okna może co jakiś czas wskazywać aktualną godzinę. Myślę, że kierunek nachylenia gnomonu mógłby wskazywać północ (Gwiazdę Polarną). Kawiarnia korzysta z zegarka jako elementu dekoracyjno-efekciarskiego, stosując do tego umieszczone wokół niego reflektory. W ten sposób nawet w mroczny wieczór, zegarek może coś tam pokazywać cieniem :)

Niestety nie jest on tam odpowiednio szanowany, gdyż na powierzchni widać zacieki od stawianych tam kubków, a rowki wycięte w marmurowej płycie zalane są woskiem ze stawianych tam czasem świec.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
http://gnomonika.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:07:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Braciszek Di pisze:
Przy następnej wizycie nadal tam będzie


Problem w tym, ze ja tam bardzo sporadycznie bywam ;)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:14:39 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Pet pisze:
Problem w tym, ze ja tam bardzo sporadycznie bywam

Proszę Cię :) Masz zaledwie kilka stacji metrem :) Ja zresztą też - mieszam po drugiej stronie Smródki :)


Oto ciekawe odkrycie :) Zegarek nawet dość stary, bo w początku dwudziestego wieku. Jeśli teraz dobrze pamiętam, to jest z 1920 czy jakoś tak. Zrobiony jest z malutkich kawałków kolorowej ceramiki ułożonych w ciekawy wzór. W każdym rogu reprezentacja kolejnej pory roku (od lewego górnego rogu zgodnie ruchem wskazówek zegara: wiosna, lato, jesień i zima), a w środku uśmiechnięte oblicze słońca :) Znajduje się on na południowej ścianie willi Neumannów i jest słabo widoczny od ulicy. Willa stoi tuż przy sporym skrzyżowaniu, na którym spotykają się ulice Belwederska, Sobieskiego, Gagarina i Spacerowa. Znalazłem go przemierzając zasoby netu. Później okazało się, że jego zdjęcie umieszczono w Spacerowniku warszawskim (tom 2). W moich oczach jeden z piękniejszych zegarków. Niestety dostęp do niego jest dość trudny - po pierwsze wąska przestrzeń między samą willą a sąsiednim budynkiem i po drugie widać go przede wszystkim z ogrodu sąsiedniej posesji. Na szczęście stoi ona opuszczona, a administrator zapomniał zamknąć bramę wjazdową na kłódkę :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
http://gnomonika.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:21:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Braciszek Di pisze:
Proszę Cię


Mnie nie proś. Kiedy tam byłem w poniedziałek, to uświadomiłem sobie, że będąc w liceum/na uczelni (mimo iż położonych odpowiednio na Madalińskiego i Nowowiejskiej) i nie dysponując samochodem potrafiłem bywać na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie trzy razy-cztery razy w tygodniu. A teraz wożę dupę bryką, ale za to w centrum bywam raz na dwa miesiące, a na Krakowskim raz na pół roku, albo i rzadziej :|.

Morał: Jeżdżenie samochodem jest do dupy, a praca pod Warszawą jeszcze bardziej. :(

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:27:21 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Jak to kiedyś ktoś mądrze powiedział "Przestaliśmy patrzeć w gwiazdy" i o ile jest to bardzo daleka metafora, to jednak dość dużo mówi o naszym życiu :) Na otarcie łez następny zegarek - tym razem Praga :)


Jeszcze jedno warszawskie znalezisko. Co ciekawe jest to pierwszy zegar stojący po praskiej stronie Wisły (czyli już w Azji :lol: ). Stoi na Skwerze Wiecha nieopodal Teatru Rampa. To również wynik szperania w necie. Kilka lat temu gmina Targówek odnowiła ten teren powiększając część parkową i ustawiając tam nowe fontanny. Zastanowiła mnie jednak informacja, że już wtedy zegar nie miał gnomonu, co by oznaczało, że jest znacznie starszy. Nie ma chyba jednak wątpliwości, że to produkcja zasadniczo współczesna. Przypuszczam, że napis Chronos oznacza nazwę firmy, która go wykonała.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:29:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Kurka, jak to się fajnie czyta i ogląda! Chyba zacznę tropić zegary słoneczne w Poznaniu! 8)
(W Kamiennej pamiętam jeden - na dziedzińcu mej szkoły)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:47:51 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Jasne - zapraszam do poszukiwań :) Na dzień dzisiejszy znalazłem informacje o blisko sześciuset (600) słonecznych zegarach w naszym kraju, z czego odwiedziłem już z aparatem ponad setkę. W samym Poznaniu dotarłem do 12, przy czym już po mojej tam wizycie okazało się, że są jeszcze 3.

Peregrin Took pisze:
W Kamiennej pamiętam jeden - na dziedzińcu mej szkoły

Czy możesz konkretnie powiedzieć o jakiej mówisz miejscowości i szkole? Chodzi mi o dokładną nazwę szkoły, miejscowości, województwo i jakiego rodzaju jest to zegarek. Jeśli wiesz o nim cokolwiek więcej to także byłbym wdzięczny za info :)


A teraz dalej Warszawa :)

Pierwszy z dwóch zegarów odkrytych niedawno na ścianach Teatru Komedia na Żoliborzu. Autorem obu z nich jest Tadeusz Przypkowski, a powstały w roku 1953, co wyraźnie mówi opis na jednym z nich.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 10:55:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Braciszek Di pisze:
Czy możesz konkretnie powiedzieć o jakiej mówisz miejscowości i szkole?

Proszę bardzo.
Kamienna Góra, powiat Kamienna Góra, województwo dolnośląskie (dawniej jeleniogórskie).
Dawna Szkoła Podstawowa numer 4 i Liceum Ogólnokształcące (oba w tym samym budynku), ulica Skłodowskiej-Curie. Obecnie nadal ogólniak, do tego podstawówka i gimnazjum o nieznanych mi numerach po reformie.
Zegar miał swoje lata, wyglądał mi na jakieś lata sześćdziesiąte, za moich młodych lat już raczej nie działał, z powodu głównie krzywego gnomonu, który potem chyba w ogóle gdzieś przepadł.
W weekend powinienem być w domu, postaram się zajść na stare śmieci z aparatem, jeśli zegar jeszcze stoi.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 11:06:21 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Fantastycznie :) Bardzo Ci dziękuję :) Nawet niedawno zastanawiałem się, czy tam gdzieś nie ma zegarka, a tu proszę :)


W nagrodę następny zegarek z Wawy :)

Drugi z braci teatralnych :) Początkowo wiedzieliśmy tylko o jednym zegarku w tym miejscu i to właśnie ten uznaliśmy jako zegar na Teatrze. Chwilę później jednak wyłonił się drugi - ku naszej ogromnej radości :) Oba zegarki wykonane są w technice scrafitto.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
http://gnomonika.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 11:14:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Wkurzyłem się bo na oficjalnej stronie mojego liceum pełno wspomnień, historia budynku, sporo starych zdjęć, a o zegarze ani słowa. :twisted:
Aż tak się wkręciłem że zadzwoniłem do Mamy (która nadal uczy w tej szkole) żeby zapytać czy zegar jeszcze stoi, ale nie odbiera, pewnie w pracy jest. :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 11:18:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Peregrin Took pisze:
Chyba zacznę tropić zegary słoneczne w Poznaniu

też mi to przyszło do głowy gdy czytam i oglądam znaleziska braciszka.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 11:19:22 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Dowiedz się czego się tylko da :) Historia Ci tego nie zapomni :)


I jeszcze coś z Wawy :)

Blok na nowym osiedlu w Wilanowie przy ul. Sarmackiej 7D. Piękne słońce wyciągnęło przemiły klimat zegarka :) Zawsze mówiłem, że żeby podnieść atrakcyjność nowego osiedla trzeba na nim zasadzić słonecznika :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
http://gnomonika.pl


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 11:25:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
natalia pisze:
też mi to przyszło do głowy

Był statek, był parowóz... Czyżby pora na wędrówkę śladem zegarów słonecznych? Braciszek wspominał o piętnastu egzemplarzach! :shock: :D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 maja 2008 11:39:59 

Rejestracja:
śr, 30 kwietnia 2008 10:40:01
Posty: 54
Skąd: Wawa
Zabawa przy tym jest całkiem niezła, więc polecam :) A przy okazji może uda się dotrzeć do tych zegarów, które nie są jeszcze nam znane. Mówię nam, gdyż ludzi szukających ich jest więcej :)

To jak Peregrin? Chcesz szukać sam, czy dać Ci ściągę? :) Mogę zaprezentować te, które znalazłem w podobnej formie jak warszawskie dla Bezdomnej :)



Dwudziesty szósty (26) zegar w Warszawie :) Znajduje się przy Pałacu Bonettów przy ul. Puławskiej 107a. Zabytkowy Pałac aktualnie jest w rękach prywatnych i mieści się w nim Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris. Otrzymaliśmy specjalną zgodę prezesa na zrobienie fotek. Sam słonecznik nie jest bardzo stary - to albo rekonstrukcja wcześniejszego, albo po prostu artystyczna wizja tego, co tu kiedyś mogło stać. Wykonała go firma Chronos (ta sama, która zrobiła wcześniej prezentowany tu zegar stojący na Skwerze Wiecha na Pradze. Natomiast ciekawostką jest cokół - wykonano go z piaskowca (także niedawno przechodził renowację, prawdopodobnie przy okazji instalacji zegara), zaś od tyłu ma wykutą datę - 1771 (nie wiem czemu ostatnio tyle zegarów ma tę samą datę :) ). Zegarek stoi w parku na całkiem miło zaplanowanym skwerku pośród sporych drzew, jednak jak widać na fotkach miewa chwile swej wielkości i pokazuje czas. Całkiem dokładnie :) No i póki co, jest to moje ostatnie znalezisko w Warszawie, ale kto wie, może jest ich więcej :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Ostatnio zmieniony czw, 15 maja 2008 11:41:48 przez Braciszek Di, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group