Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:22:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 21 lipca 2008 10:38:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
W zasadzie mógłbym napisać: Ukraina - moja miłość.

Na początku zacytuję może bardzo mądre słowa Witka z innego wątku:
Witek pisze:
Czasem się zastanawiam co bardziej polskie (zdaję sobie sprawę z niezręczności sformułowań): narodowy kraj w którym żyjemy czy wielonarodowościowa i wielokulturowa Rzeczpospolita...?
Własciwie należałoby postawić pytanie: Polska czy Rzeczpospolita? Co jest właściwą ojczyzną?
Od jakiegoś czasu (zwłaszcza od litewskiej wyprawy w zeszłe wakacje, ale też za sprawą wcześniejszych wędrówek po naszym Wschodzie) skłaniam się ku drugiej opcji. Kilkaset lat wspólnej historii z tymi i owymi - przedłużone w dodatku na czasy zaborów i kontynuowane krótko w IIRP... Trudno zignorować wzajemnie przenikanie się kultur, wzajemne filtrowanie - jak w Pink Floyd: teraz został nam smutno-nadęty i bezsilny Waters, a im estetyczny i pustawy Gilmour.

Otóż mam dokładnie tak samo, z tym że jak Witek był, jak sądzę, bardziej litewski, tak ja - zdecydowanie ukraiński.
Nie chcę tutaj się rozwodzić nad zaszłościami historycznymi, bo wielu tu na forum lepszych specjalistów ode mnie, którzy zaraz wytknęliby mi niewiedzę i niedoinformowanie. Ale chodzi o to, że nie ma kraju, który byłby dla mnie większą legendą, większą magią.
Dlaczego? Sienkiewicz, Schulz, piosenka "Miasteczko Bełz"? Pewnie też. Korzenie zdecydowanej większości moich przodków to Kresy - po obu stronach dzisiejszej granicy, acz raczej nie po naszej. Nasze Karpaty, a zwłaszcza mój ulubiony ich fragment czyli Bieszczady, mają swój naturalny ciąg dalszy za Sanem. Dla mnie już same nazwy własne: "Chocim", "Husiatyn", "Czortków", "Dzikie Pola" brzmią bajecznie. Wiem, że wiele z miejsc nie sprosta własnej legendzie - np. Zaleszczyki czy słynny Halicz to dziś miasta niewielkie i raczej mało ciekawe. Do tego, byłem na Ukrainie raz i to krótko - ale wystarczyło. Kilka dni w górach na Huculszczyźnie i kilka we Lwowie zrobiło ze mnie niemal mentalnego mieszkańca tamtej ziemi.
Nawet moja ulubiona zupa to barszcz ukraiński... A inne uwielbiane potrawy - pierogi, gołąbki, łazanki - też mają mocno wschodniosłowiańskie pochodzenie.
Aha - jestem mało konsekwentny, bo myśląc "Ukraina" myślę raczej o tej zachodniej, długie lata naszej, części - bez Kijowa, Krymu, Zaporoża....
Ja tu będę pisał więcej, wklejał zdjęcia itp... Ale chciałem tylko zacząć, napisać cokolwiek żeby poczuć klimat kolejnej Wyprawy (która już za 4 dni!). Może ktoś zdąży coś ciekawego powiedzieć, zanim wyjadę....

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 lipca 2008 11:15:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
piękny wątek! :piwo:
na wschodzie byłem tylko raz. było to moje marzenie, pojechać tam, gdzie urodziła się moja babcia. w samym Lwowie nie bylem, ale 2 tygodnie spędziłem w Żytomierzu. Na jeden dzień byliśmy w Kijowie, ponadto w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Berdyczowie, a także w Gródku Podolskim.
W wolnym czasie postaram się więcej napisać.

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 12:14:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
O, ja też...
Ale przede wszystkim czekamy na Twoje, Pippinie, wpisy!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 12:16:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
arasek pisze:
czekamy na Twoje, Pippinie, wpisy!

Taaa... A Polcon kto zrobi? :evil:

Sprawozdanie z wyprawy pewnie się pojawi w początku sierpnia. Ale więcej - we wrześniu.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 12:52:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
Na Ukrainie byłem dwa razy i za każdym wracałem zachwycony. Byłem we Lwowie, Zbarażu, Krzemieńcu, Kamieńcu Podolskim, Chocimiu...
Za wschodnią granica byłem na Białorusi, Litwie i Ukrainie i z tych trzech najbardziej podobała mi się Ukraina... Jest szansa, że na początku października znów się tam wybiorę, ale tylko na 3 dni :-) Pippinie... zazdroszczę! :-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 12:56:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Jasiek pisze:
Zbarażu, Kamieńcu Podolskim, Chocimiu

Inscenizowałeś coś może?

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 22 lipca 2008 17:38:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
No.. dwa razy broniłem Kamieńca ;-) w 1998 i 2005 roku... w tym może znowu ;-) http://miedzia.ch.pwr.wroc.pl/wks/galer ... EventID=86

Na jednym ze zdjęć jestem bez brody, co dla niektórych może być ciekawostką ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:52:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Fantastyczne!
Bo też i sam Kamieniec to legendarna twierdza Rzeczypospolitej, przez wiele lat uznawana za niezdobytą, częściowo wysadzona w powietrze przez Wołodyjowskiego (naprawdę, nie tylko w książce). W okresie międzywojennym już na terenie ZSRR. Ale to zdjęcie na którym widać też cerkiew - piękna sprawa.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:54:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
kilka zdjęć na początek
przejście graniczne
Obrazek
to są machiny
Obrazek
główny plac w Żytomierzu, widok na cerkiew
Obrazek
element wystroju miasta
Obrazek
Obrazek
wrzucę jeszcze parę fotek w najbliższym czasie.

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Ostatnio zmieniony pn, 03 maja 2010 12:52:21 przez viator, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:55:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Viator pisze:
przejście graniczne

Które?

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 07:58:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
Peregrin Took pisze:
Które?

w Medyce. godziny bezsensownego stania na przejściu, ale było ciekawie ;)

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 08:03:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24303
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Viator pisze:
godziny bezsensownego stania na przejściu

A czym jechaliście? Ja wracałem pieszo, też przez Medykę. Stanie w długaśnej kolejce z "mrówkami", obserwowanie gościa, który wkłada sobie karton papierosów w spodnie, trudne zachowanie powagi, gdy dziewczynka w jedwabnej bluzce i sandałkach z reklamówką w ręce prosi czy może stanąć w kolejce między mną a Damianem (obaj z tygodniowym zarostem, wypchanymi plecakami, ubłoconymi butami i spodniami, w podartych koszulach flanelowych)), może wówczas pomyślą, że jesteśmy z tej samej ekipy i nie będą jej kontrolować - bezcenne! :D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 08:12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
jechaliśmy autobusem, w zasadzie autobusikiem z TVP3 oddział regionalny Wrocław. Autobus zapchany był kartonami z jedzeniem i srodkami medycznymi po sam sufit, siedzieliśmy na kartonach ;) brak klimy w autobusie, no i mega upał lipcowy. Kiedy dojechaliśmy do przejścia, musieliśmy wypelnić wizę (miejsce zamieszkania, czas pobytu, itp). no, a potem to czekanie nie wiadomo na co, czekanie i czekanie...ale nie stalismy tak długo w sumie chyba z 4 godziny ;)
Natomiast jak wracaliśmy, a była to noc, obudził mnie strasznie intensywny szelest worków. Patrzę przez okno, a tam między jedną a drugą kontrolą stoją "mrówki" i to co napisałeś
Peregrin Took pisze:
który wkłada sobie karton papierosów w spodnie, trudne zachowanie powagi

no i kobiety, które obklejają się taśmami.
i robią to na oczach celników i mają to wszytsko w nosie. niesamowite!
No i też śmieszna sprawa...kiedy wracaliśmy, wchodzi pani celnik i zadaje pytanie: "czy przewożą Państwo jakiś alkohol lub papierosy?" i zapanowała cisza...i nagle wszyscy wybuchnęli smiechem łącznie z celniczką :lol:
jednak moc telewizji działa :twisted:

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 08:44:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 01 października 2006 17:54:34
Posty: 435
Skąd: Poznań
O! cieszy mnie ten wątek choć na Ukrainie byłem raz we Lwowie, Brzeżanach, Stanisławowie, Chocimiu i Kamieńcu Podolskim, ale muszę tam wrócić bo tęsknie jak do domu. Może nie do takich miast jak fotkach Viatora co bardziej do zabytków dawnej Rzeczypospolitej zakurzonych gdzieś na uboczu.
Pozostaje tymczasem czekać na fotki z Waszych wypraw.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 23 lipca 2008 08:59:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
aim one pisze:
Brzeżanach
koło Tarnopola?
Mój pradziadek był z stamtąd :) . Czy mógłbym prosić o jakąś relację/fotografie? :P

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group