Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 06:37:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 06 kwietnia 2011 15:48:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
Maciej pisze:
No i właśnie gdzie jest śląsko - klimatycznie i raczej pieszo z dworca?

..tak na szybko to przychodzi mi do głowy to miejsce.
http://www.nikiszowiec.pl/
Tylko piechotą..bo ja wiem. Trochę za daleko. Nie na 3 godziny
Ale można na rynek, gdzie można zobaczyc gmach Teatru Śląskiego, albo na Plac Sejmu Śląskiego. To tak na szybko. Jest wiele ciekawych miejsc, sporo terenów zielonych. Katowice są teraz systematycznie odrestaurowywane. Katowice nie są starym miastem, w związku z tym próżno szukac takich miejsc jakie ma Poznań czy Wrocław. Katowice O.K.
Miejsca historyczne ?..Pomnik pomordowanych górników przy kopalni "Wujek"....albo wieża spadochronowa w Parku Kościuszki..
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa ... Katowicach
A wpis poświęcony Katowicom ukaże się wkrótce.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 07 kwietnia 2011 10:28:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Nawet nie o Katowice chodzi, nawet preferowałbym coś mniejszego, o tak wysiąć rozprostować kości, wleźć na jakąć hałdę, spenetrować zapomnianą kopalnię albo poszwendać się po starej dzielnicy niekoniecznie zabytkowej
takie miejscowości sa na trasie:

Olesno Śląskie
Lubliniec
Gliwice
Zabrze
Katowice
Mysłowice
Jaworzno Szczakowa

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 07 kwietnia 2011 15:55:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
Maciej pisze:
spenetrować zapomnianą kopalnię

..ale tak żeby zejśc na dół? :)
Jest w Zabrzu kopalnia zabytkowa "Guido".
Nic prócz podania strony nie mogę powiedziec jeśli chodzi o jakiekolwiek informacje bo po prostu tam nie byłem.
http://kopalniaguido.pl/news.php
Maciej pisze:
wleźć na jakąć hałdę,

.ooo..to musisz sie pospieszyc, ponieważ hałdy są systematycznie rozbierane (kruszywo pod budowę dróg) i rekultywowane.
Maciej pisze:
spenetrować zapomnianą kopalnię

..no słyszałem o czymś takim..Ale bym nawet nie proponował..
W zasięgu wzroku ( czyli przez balkon) pozostałości po jednej z kopalń...
Szyb wydobywczy..Goście (firma ochroniarska) którzy pilnowali szybu podobno za drobną opłatą pozwalali śmiałkom schodzic drabinami w dół szybu..Było to co najmniej niebezpieczne..W doł kilkaset metrów..Nie proponowałbym. Zresztą sprawa i tak w tej chwili jest napewno nie aktualna...
A propos hałd..Miałem jedną także na "wyciagnięcie wzroku". Była hałda i osadnik z kopalni. Osadnik to miejsce ,w które wypompowywano wodę z kopalni. Osadnik był także koloru hałdy czyli taki ceglany. Jako dzieci chodziliśmy tam się bawic. Teraz w miejscu osadnika jest Kaufland, a hałda jest prawie rozebrana...
Ooooo..a np. hałda w Chorzowie Starym od prawie 2 lat się pali. Taki zapłon to było dosyc częste zjawisko. Tylko smród jest dosyc nieprzyjemny. Jakby smoła się paliła.
A kopalnia..
Nie wiem czy jest np. możliwośc zorganizowania zjazdu do czynnej kopalni? Może jakby się zebrała większa grupa to kto wie...
Ja też nie byłem nigdy na dole..Szkołę górniczą rodzice wybili mi z głowy..A i w rodzinie były tradycje hutnicze i chemiczne, jeśli chodzi o zatrudnienie..Można powiedziec że kultywuję te tradycje ( raczej przez przypadek) bo praca w hucie i zakładzie chemicznym nie jest mi obca.
A stare dzielnice...
Jest ich coraz mniej. Te które są na pokaz (Nikoszowiec, Giszowiec..dzielnice Katowic) mają się dobrze, natomiast reszta albo jest wyburzona (wyburzana) albo są to miejsca z cyklu "strzeż się tych miejsc" :) Ludzie z eksmisji , alkohol i takie tam wszystkie inne patologie.Nie chcę uogólniac, ale jest tak niestety. Rdzenni mieszkancy tych dzielnic powoli odchodzą z tego świata, albo już odeszli , a w ich miejsce przychodzą ludzie kierowani przez miasto.
Tragedia jest np. w Bytomiu..Takie piękne i z takimi tradycjami miasto jest obecnie kompletną ruiną..Powoli "podnosi się kolan" , ale żeby znów stanęło na nogi musi jeszcze upłynąc mnóstwo czasu.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 kwietnia 2011 13:55:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
dzięki Wuka :D
kilka razy jechałem ze starszymi Ślązakami w przedziale i podziwiałem ich piękną gwarę taką ciągle żywą /w Wielkopolsce tego się raczej nie spotyka, no może poza nieśmiertelnym "tej"/ i kulturę zachowania i tak pomyślałem żeby trochę tego starego Ślaska zobaczyć bo z okien pociągu widać że ten świat odchodzi a infrastruktura i krajobraz kopalniany znika
WuKa pisze:
.ooo..to musisz sie pospieszyc, ponieważ hałdy są systematycznie rozbierane (kruszywo pod budowę dróg) i rekultywowane

no właśnie sam potwierdzasz

WuKa pisze:
..ale tak żeby zejśc na dół?

niekoniecznie infrastruktura na górze też ciekawa
takie mniej więcej klimaty:
https://picasaweb.google.com/Zbyszek.Lindner

na przykład kiedyś czekałem godzinę w Jaworznie Szczakowej
później doczytałem to:
http://parowozy.net/album/jaworzno-szczakowa-112
i to
http://www.holdys.pl/tomi/index.php?des ... r=ty51-140
i to
http://www.nurkomania.pl/nurkowisko_jaw ... oparki.htm


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 kwietnia 2011 14:11:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Maciej pisze:
w Wielkopolsce tego się raczej nie spotyka

Mam inne zdanie. Nie raz pomstowałem na poznańską gwarę, również na tym forum. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 kwietnia 2011 14:49:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
może nie zauważam :taaaaa:
ale chyba u nas wtraca się tylko pojedyncze słowa a tam była cała melodia, całe zdania
znałem kilku starszych majstrów /akurat stolarzy/ którzy gadali tak że połowy nie rozumiałem a nazwy narzędzi :shock: ale tego dawnoooo nie spotkałem
ale nie będę się kłócił bo jeśli uważasz że poznańska gwara żyje to jest to komplement i powód do radości :D
Edit: o przepraszam zajrzałem do wątku gwarowego i dla ciebie to źródło cierpienia :roll:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 kwietnia 2011 15:24:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Hehe, ależ nie ma za co. :)

A te kopalnie to faktycznie chciałbym kiedyś zwiedzić.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2011 18:40:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
WuKa pisze:
Skrzyżowanie w kierunku na lewo poprowadzi nas do Michałkowic jednej z dzielnic miasta, natomiast skręcając w prawo poprzez dzielnicę Dąbrówka Wielka dojedziemy do centrum miasta niezwykle ważnego dla każdego (..no może nie każdego żeby nie uogulniac ) Ślazaka, czyli do Piekar Śląskich.

..Piekary Śląskie miasto górników hutników i rolników..kiedyś...Rolnictwo zachowało się do dzisiaj w dzielnicy Dąbrówka Wielka..Mieszkańcy Dąbrówki żartobliwie zwani są "kapuściorzami" , a to z tego względu że zajmują się uprawą tego najsmaczniejszego warzywa (głównie).
Dzisiaj? Górnictwo występuje szczątkowo , huty jako takiej brak...
Mówisz Piekary..myślisz Bazylika..Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to miejsce jeśli chodzi o kult Maryjny najważniejsze na Śląsku. Dwa razy do roku w miesiącu maju i sierpniu odbywają się piesze pielgrzymki do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Są to bardzo podniosłe uroczystości. W maju pielgrzymują meżczyżni , natomiast w miesiącu sierpniu kobiety...
http://www.piekary.bazylika.katowice.opoka.org.pl/
Piekary Śląskie mi osobiście kojarzą się z taką tradycją rodzin wielopokoleniowych. To głównie w dzielnicach posiadających niską zabudowę..Powiedziałbym nawet że te środowisko było dosyc specyficzne i lekko hermetyczne, ale według mnie to jest , a raczej było jego atutem.
Jeśli chodzi o miejsca związane z historią tych ziem, to najbardziej widoczną budowlą...bo chyba jest najwyższym punktem południowej części Wyżyny Śląskiej..jest Kopiec Wyzwolenie, nazywany także chyba zresztą nie bez sensu Kopcem Powstańców Śląskich..
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Wyzwolenia
Jeśli chodzi o kulturę to jest jedno miejsce którego mogą pozazdrościc melomani w całym kraju. Jest to Ośrodek Kultury "Andaluzja" ( nazwa wzięła się od kopalni Andaluzja zlokalizowanej w Brzozowicach) w dzielnicy Brzozowice-Kamień. Repertuar "Andaluzji" to ekstraklasa światowego :!: bluesa ...Koncerty w "Andaluzji" to nie tylko blues. To także rock progresywny (często) , jazz (niezbyt często), szeroko pojmowany rock (coraz częściej). Na prawdę fajne miejsce.
Jeśli chodzi o miejsca związane z historią, tą taką niezbyt odległą to w Piekarach także znajdują się elementy fortyfikacji Obszaru Warownego "Śląsk"
http://www.kg.net.pl/tekst/7457/obszar-warowny-slask
Prawda jest taka ,że odrestaurowanych obiektów jest niewiele.
Większośc mimo że są w stanie idealnym , bo to przecież żelbeton, jest zaniedbana.
Z Piekar Śląskich proponuję udac się w kierunku Świerklańca...Zbiornik wodny Kozłowa Góra, Park w Świerklańcu , Pałac Kawalera...Piękne miejsca..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 czerwca 2011 07:39:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
WuKa pisze:
Z Chorzowa ulicą Siemianowicka udamy się do ...Siemianowic przecież!

..Józef, Jan i Joanna :wink: a tego chopa przi kartach nie znom.. :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=5RxzAY1AJtc


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 czerwca 2011 08:02:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
fajne fragmenty ze Skrzekiem!!!

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 czerwca 2011 08:16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
Maciej pisze:
fajne fragmenty ze Skrzekiem!!!

..fajnie zrobione..
Co tu dużo mówic..znam słabe strony tego miasta , ale trzeba przyznac że obecny prezydent który jest już drugą kadencję daje radę! Dużo zmieniło się na plus..Ładne to nasze miasto i bardzo zielone..Da się życ!
Bodajże w przyszłym tygodniu rozpoczynają się dni miasta. Nie ma jakiegoś "wielkiego skoku na kulturę", bo to raczej jest traktowane jako impreza masowa..tak normalnie dla obywateli. Jest natomiast w ramach obchodów fajna rzecz..Światowy konkurs gotowania żuru! :wink:
Miałem pomysł żeby startowac w tym konkursie..oczywiście nie sam...Niestety wśród moich kumpli ...jak i zresztą u mnie też... entuzjazm i plany spaliły na panewce z chwilą opróżnienia ostatniej butelki piwa :)
No..ale zawsze jest szansa wystartowac..
http://www.zur.siemianowice.org.pl/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 czerwca 2011 09:58:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
WuKa pisze:
.Światowy konkurs gotowania żuru!
Miałem pomysł żeby startowac w tym konkursie..oczywiście nie sam...Niestety wśród moich kumpli ...jak i zresztą u mnie też... entuzjazm i plany spaliły na panewce z chwilą opróżnienia ostatniej butelki piwa

na ale piwa do żuru się nie używa :lol:
WuKa pisze:
No..ale zawsze jest szansa wystartowac..

mistrz świata - tylko pomyśl jak to brzmi :roll:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 20 czerwca 2011 20:18:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
WuKa pisze:
Z Piekar Śląskich proponuję udac się w kierunku Świerklańca...Zbiornik wodny Kozłowa Góra, Park w Świerklańcu , Pałac Kawalera...Piękne miejsca..

..będę się posiłkował wiadomościami typowo z netu , z powodu słabej znajomości historii jak i danych technicznych tych obszarów..


..Zbiornik wodny w Kozłowej Górze ( Kozigórą nazywają tubylcy ten teren). Jest to zbiornik wody pitnej dla sporego obszaru Śląska, jak i jedne z sławniejszych łowisk na jego terenie.

Kozłowa Góra (Zbiornik Świerklaniec) - zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód Brynicy, położony na południowo-wschodnim obrzeżu gminy Świerklaniec. Popularna i oficjalna nazwa zbiornika pochodzi jednak od Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich.

Geneza zbiornika
Zbiornik Kozłowa Góra został wybudowany na terenach nieużytków dawnego pogranicza rosyjsko-pruskiego. Został on utworzony w latach 1933-1939 dla celów militarnych i stanowił element systemu umocnień stałych i polowych (np. schrony bojowe, zapory przeciwczołgowe, stanowiska artylerii) Obszaru Warownego „Śląsk”. Zbiornik był więc elementem krajobrazu warownego, którego elementy występują w okolicach zbiornika do dnia dzisiejszego. W pierwszych latach powojennych (1948-1951), w związku z ciągłymi niedoborami wody w regionie górnośląskim, zbiornik zaadaptowano do funkcji rezerwuaru wody pitnej wodociągowej wznosząc stację uzdatniania wody.


..park w Świerklańcu i Pałac Kawalera..

http://www.gornyslask.net.pl/park_swierklaniec.htm

..w gorące dni trzeba się ochłodzic..można to zrobic na dwa spsoby. Napoje i kapiel. Ja proponuję raczej kąpiel. W tym celu udamy się do jednego z popularniejszycj kąpielisk tej części Górnego Śląska , a mianowicie nad zbiornik wodny Nakło-Chechło..cdn.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 czerwca 2011 15:33:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6961
Park w Świerklańcu to rzeczywiście śliczne miejsce, a szczególnie z rana przy ładnej pogodzie, gdy jeszcze nie ma tłoku na alejkach.
Imponujące wielkie, stare drzewa, fantastyczne posągi - "mały Wersal", faktycznie coś w tym jest.
W Siemianowicach chyba nigdy nie byłam, aż wstyd się przyznać bo przejeżdżałam obok sto razy. Fajna ta reklamówka ze Skrzekami. Nie zna się swojego regionu a szuka się daleko :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 czerwca 2011 15:40:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
anastazja pisze:
W Siemianowicach chyba nigdy nie byłam, aż wstyd się przyznać bo przejeżdżałam obok sto razy

..mogę też napisac gdzie lepiej nie poruszac się po mieście, a w szczególności po zmierzchu :)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group