Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 11:02:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 lipca 2011 10:06:07 

Rejestracja:
pn, 18 lipca 2011 09:54:06
Posty: 6
Na wygwizdowiach bywa przyjemnie. Na przykład miasteczko Pajęczno albo Zawady w okolicach Częstochowy są bardzo interesujące.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 września 2013 11:53:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Gdy jadę pociągiem lubię przeglądać mapy i spoglądać przez okno. Wynikiem tego nieplanowana wcześniej wizyta w Miechowie - pozdro Pietruszka. Dworzec w remoncie, więc nic złego nie napiszę, choć wrażenie mocne. Ciekawie położony na skarpie, stąd z jednej strony na perony wchodzi się pod górę a z drugiej płasko. Sprzed budynku dworca brukowana ulica wiedzie pod górę do miasta. Jej szczególna falistość wymusza powolny ruch samochodów /powyżej 40-stki podwozie zapewne rozwalone/. Samo miasteczko specjalnie dobrego wrażenia nie wywarło /zapewne przez bloki/, ale…. No właśnie o trzech rzeczach trzeba wspomnieć. Bazylika Grobu Bożego jest wspaniałym miejscem, w którym można się modlić. Szczególnie przypadła mi do serca Kaplica Marii Magdaleny ozdobiona starymi fragmentami fresków z przepięknym krucyfiksem /krew z ran Jezusa układa się w kształt winnych gron/ . Tu trochę czasu spędziłem.
Obrazek
Obrazek
Wielkie wzruszenie wywarła na mnie replika Grobu Pańskiego. Wchodząc na kolanach i dotykając kamiennej ławy po raz pierwszy poczułem wielkie pragnienie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Było to bardzo przejmujące uczucie.
Obrazek
Tak wędrując krużgankami, czytając napisy na wmurowanych tablicach, spoglądając na ogród i dziedzińce czułem powiew modlitwy i historii. Zdecydowanie piękne miejsce do którego bardzo chciałbym wrócić tym razem z dobrym przewodnikiem.
Bardzo złym pomysłem było postawienie figury Jezusa na kuli wieży. Z intrygującej architektury zrobiono banał.
Obrazek
Obrazek
Drugim niesamowitym momentem była wizyta na miechowskim cmentarzu położonym na wzgórzu. Dużo ciekawych historycznych nagrobków i widok. http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=l15
Nie dziwię się, że Pietruszka lubi tu spacerować.
Wreszcie drewniany dworek Zacisze z pięknym polskim dachem łamanym i gankami
Obrazek
Pan który krzątał się obok zaoferował, że za dwa złote może mnie oprowadzić i poopowiadać.
Wnętrza niestety z przypadkowym wyposażeniem, no nic ciekawego. Za to wysłuchałem historii o Powstaniu Styczniowym, o zabitych i rannych powstańcach wrzucanych do miejskiej studni przez rosjan oraz opowieści o Kulczyckim, Sobieskim i kawie. Ciekawe.
Zakupiwszy krówki miechowskie po trzech godzinach wielce zadowolony wsiadłem do pociągu kontynuując podróż.

Fotografie z netu - nie miałem aparatu


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 września 2013 12:02:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O, ten dworek super!

A ja dobrze pamiętam stację w Miechowie, choć nigdy tam nie wysiadałem. Ale pociąg nieraz stoi tam trochę dłużej, to i zdarzało mi się zainteresować okolicą, pozastanawiać kto tam mieszka w tym bloku na górce i takie tam :) .

No i bardzo podoba mi się, i pewnie już to pisałem, ta pofalowana okolica. Lubię tamtędy jechać i pociągiem i autobusem.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 września 2013 15:03:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
pozastanawiać kto tam mieszka w tym bloku na górce

o! ja tam mieszkałem kiedyś... :)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 września 2013 21:59:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Dworek faktycznie super!

I freski - nie mogę sobie przypomnieć, gdzie ja w zeszłym roku ku swej radości i zdumieniu też jakieś znalazłam w jakiejś kapliczce - to robi wrażenie!

A figura na kuli to faktycznie mocno chybiony pomysł, delikatnie mówiąc.

No i kurczę, nie wiedziałam, gdzie ten Miechów, aż mnie nagle olśniło - toć przecież przed Miechowem utkwiłam w tym roku na te parę godzin w pociągu, o czym to wspomnienie do dziś mi rozświetla ciemności i pozwala nie zwariować całkiem! Samego Miechowa nie pamiętam, bo mu się nie przyglądałam, ale za skojarzenie z tamtym pociągiem :aniolek: - dołączam do grona miłośników. ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 września 2013 07:09:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7604
Skąd: Kraków
Bardzo ładne! :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 września 2013 09:26:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Powsinoga pisze:
krew z ran Jezusa układa się w kształt winnych gron

chyba parówek drobiowych :wink:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 września 2013 09:30:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Pietruszka pisze:
o! ja tam mieszkałem kiedyś...


:) , ten blok jest fajny, widać ścieżki do niego prowadzące i w ogóle
a kiedy się stamtąd wyprowadziłeś ?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 września 2013 10:32:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
już będzie piąty rok... aha... ale mieszkałem nie w tym jednak do którego prowadzą ścieżki, tylko w podobnie połozonym trochę na lewo... :)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 września 2013 10:37:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
he, toś jeszcze tam musiał mieszkać kiedy zwróciłem uwagę na okolice miechowskiej stacji :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 26 października 2013 11:12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Fengari pisze:
Wyjątkowo piękna jesień jest tego roku, a ja jakoś ledwo dostrzegam jej uroki. W ogóle czuję się jakoś tak, jakby to była moja ostatnia, jakby po niej miała być już tylko zima i nie miała już nigdy nadejść wiosna i lato...
I coś w tym w sumie jest, na mnie już żadna wiosna nie czeka, wszystko co było w życiu najważniejsze, mam już za sobą...


Cholerka Fen jak tak można, głowa do góry zobacz możesz np. TAM pojechać…
Specjalnie dla Ciebie opis który przecież obiecałem.

Fengari pisze:
Powsinoga napisał:
O swojej nowej wielkiej miłości czyli Srebrnej Górze
Koniecznie! :D Byłam tam raz w dzieciństwie i też się zakochałam, chciałabym koniecznie kiedyś pojechać jeszcze raz!




Są miasteczka w których czuję się jak w domu ledwie przekroczę rogatki. Dawno jednak nie miałem tak silnego uczucia, że mógłbym tu zamieszkać, jak w przypadku Srebrnej Góry.

Ze szlaku schodzimy wprost na Przełęcz Srebrnogórską czyli główny parking twierdzy. Parkingowy wskazuje drogę do centrum miasteczka. Jest to ulica Wąska, ładnie wybrukowany skrót. Przy tejże znajdujemy nocleg za 30 zł od łepka w starym, dużym domu, który wygląda trochę jak schronisko /cecha charakterystyczna ścianka wspinaczkowa na szczycie domu – wprost pod nasze okno na poddaszu/.
Obrazek

Łazienki wspólne, ale bardzo czysto, miło i dostęp do kuchni(!). Pokój jak przedział kolejowy, dwa łóżka, stolik cóż więcej chcieć.

Obrazek

Obrazek

Zrzuciwszy plecaki udajemy się na zakupy do centrum. Pierwsze zadziwienie to fakt pięknej rewaloryzacji miasteczka. Brukowane uliczki, ładne elewacje, ławeczki, kwietniki, zieleń – wszystko zadbane. Żadnego syfu, penerstwa. Miasteczko położone jest w bardzo wąskiej dolince o stromych zboczach. Zaczyna się jedną ulicą, by później przejść w dwie równoległe.
Obrazek

Obrazek

Z jednego szeregu domów robią się dwa, później trzy i ryneczek z kościołem protestanckim.


Obrazek

Za domami na zboczach tarasowe ogródki.

Obrazek

Kościół katolicki położony wyżej na zboczu, do którego wchodzi się przez sień kamienicy.
wejście
Obrazek
i z drugiej strony tych drzwi sień

Obrazek

korytarz i schody do kościoła

Obrazek

Coś niesamowitego. Z tej sieni można wejść albo do kościoła albo na cmentarz który go otacza.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice ryneczku

Obrazek

Obrazek

Mimo, że był do sierpniowy dłuuugi weekend było cicho i sennie. Zauważcie, że nie ma ludzi na zdjęciach! Niestety autobusy tylko jeżdżą w dni powszednie! Mimo wielkiej ochoty na dłuższy o kilkanaście godzin pobyt rano musieliśmy zarzucić plecaki i pieszo przelecieć do Barda na pociąg.
Srebrną Górą zachłysnąłem się, nie miałem czasu posmakować. NIe byłem w okolicznych twierdzach, szlak kolejki zębatej też tylko przelotem. No mam wielką ochotę na więcej i smakowiciej. Obiecałem sobie, że wrócę jak tylko się da.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 26 października 2013 17:01:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Podzielam pozytywne odczucia do Srebrnej Góry. Piękne miasto i faktycznie ze smakiem odnowione - miałem wrażenie, że jestem gdzieś w Austrii a nie na Ziemiach Odzyskanych.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 26 października 2013 20:03:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Powsinoga pisze:
Specjalnie dla Ciebie opis który przecież obiecałem.

Dziękuję :serce
Pamiętałam, że to było dobre i piękne miejsce, ale nie pamiętałam, jak bardzo. A wtedy wydawało mi się, że nigdy nie zapomnę żadnego szczegółu. Nie mam nawet zdjęć stamtąd, to była moja pierwsza kolonia, nie pomyślałam wtedy w ogóle o wzięciu aparatu (dziś rzecz dla mnie niewyobrażalna!). Faktycznie, koniecznie muszę ją jeszcze kiedyś odwiedzić!

A zapamiętałam ów cmentarz - mieszkaliśmy niedaleko, namówiliśmy kiedyś wychowawczynię, żeby poszła tam z nami o północy. :) Dziewczyny były podekscytowane ale i strasznie wystraszone, schowałam się za drzewo, a jak nadeszły, wyskoczyłam z dzikim 'a uuuu!', narobiły wrzasku na całą wieś! :lol: (Srebrna Góra wtedy nie miała praw miejskich) Ale pamiętam i wizyty za dnia i pełne przejęcia odczytywanie napisów ze starych, zarośniętych trawą nagrobków.
Pamiętałam i te schody obok cmentarza - piękne i klimatyczne z jednej strony, z drugiej były moją zmorą, bo codziennie trzeba było po nich zasuwać, a ja całe życie nie znosiłam schodów.
I wieża czegoś (ratusza?) - bardzo mnie fascynowała, wyczuwałam w niej jakąś tajemnicę i grozę dawnych legend (nie mogę jej znaleźć na żadnym zdjęciu w internecie, a to chyba nie był kościół, no i nie przyśniła mi się, chyba, kurde...).
Pamiętam też rajski sad gdzieś niedaleko naszej kwatery, jabłonie, jabłka które beztrosko kradliśmy nie zdając sobie nawet sprawy z faktu, że to kradzież; i piękne widoki, jakie się stamtąd roztaczały.

Ale najlepsza ze wszystkiego była ginąca w zieleni wielka twierdza, niesamowita, jak z baśni, jak ze snu! Powsinogo, jeśli tam nie byłeś, koniecznie, obowiązkowo nadrób to!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 26 października 2013 20:27:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 października 2013 10:50:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Fengari pisze:
Srebrna Góra wtedy nie miała praw miejskich

i tak zostało
oficjalnie to wieś
Obrazek
i tak sołtysi mieszkają
trochę mnie zazdrość wzięła :wink:

Witek a z Bursą o co chodzi?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group