Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 12:06:11

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zamki
PostWysłany: czw, 16 marca 2006 23:29:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 800
Skąd: Marshes
Spodobała mi się Wasza zabawa i też postanowiłem w niej wziąć udział. Dla ułatwienia przyjąłem sobie, że * = ####. Muszę też nadmienić, że jedna gwiazdka dla zamku, to około **** dla zwykłego budynku (przy czym nie każdy budynek, który nie jest zamkiem jest od razu budynkiem zwykłym). Pomijam jakieś ledwie wystające ponad ziemie ruiny, wolnostojące wieże oraz pałace.

KÓRNIK (szare, nieco chłodne lato) * - duży zawód. Piękny ogród dendrologiczny nie jest w stanie uratować sytuacji.

LUBLIN (wiele razy przy różnych warunkach pogodowych) * - wiem, że gdy już uda mi się wejść do środka, liczba gwiazdek porządnie wzrośnie. Na razie jednak, to pokraczne zewnętrze mnie nieco irytuje.

POZNAŃ - ZAMEK PRZEMYSŁAWA (pogodne lato) * - zbyt mało zostało, żeby dać więcej. Gdy tam już dotarłem, długo nie mogłem uwierzyć, że to właśnie to miejsce.

BODZENTYN (mroźna, choć złota polska jesień) ** - sympatyczne ruinki, ale niewiele poza tym.

WARSZAWA - ZAMEK KRÓLEWSKI (jak Lublin) **## - obiektywnie powinno być solidne ***, a może nawet ***### za pałacową elewację wschodnią, ale jednak to wszystko za mało, jak na siedzibę królów.

CZORSZTYN (szarawe, mokre lato) *** - malowniczo położone ruiny. Problem w tym, że niemal w ogóle nie wryły mi się w pamięć.

WARSZAWA - ZAMEK UJAZDOWSKI (jak Lublin) *** - wspaniale prezentuje się wieczorem, widziany od strony Agrykoli. Mimo wszystko, trudno się uwolnić od wrażenia obiektu odbudowanego oraz pamięci o niektórych dziwnych rzeczach prezentowanych w środku.

DOBCZYCE (szarawo-zielona, mokra wczesna jesień) ***# - wryło mi się w pamięć głównie ołowiane jezioro. Sama budowla nieco zbyt niska.

CZERSK (przepiękne suche, błękitno-brązowe przedwiośnie) ***## - nieco biednie to wyglądało, ale widoki przecudne!

KAZIMIERZ DOLNY (jak Lublin) ***## - byłem tam nieraz, ale zrezygnowałem z tej atrakcji w momencie, kiedy pojawiły się opłaty i jakoś mi wrażenia się zdążyły zatrzeć. Bardzo prawdopodobne, że ruiny te zasługują na znacznie wyższą ocenę.

KORZKIEW (błotnisty, ale dość pogodny maj) ***## - malutki zameczek w prywatnych rękach, zagubiony w lesie. Niewiele pamiętam oprócz tego, że było sympatycznie.

OLSZTYN K. CZĘSTOCHOWY (nieco chłodna i wilgotna, ale nie bardzo uciążliwa wiosna lub jesień) ***## - jestem pewien, że zasługuje na co najmniej ****##, ale widziałem tylko przez okna autokaru i za dużo powiedzieć nie mogę.

POZNAŃ - ZAMEK WILHELMA (jak Lublin) ***## - wspaniała elewacja północna i ogólnie bardzo efektowny obiekt. Któregoś razu próbowałem dostrzec w nim elementy architektury numenoryjskiej i niemal się udało. Problem tylko w swoistej inwazyjności zamku. Kulturowo dość obcy.

WARSZAWA - ZAMEK OSTROGSKICH (jak Lublin) ***## - a może to pałacyk? Wszystko jest rewelacyjne - lokalizacja, potężne mury, zwieńczone bardzo finezyjnie. W dodatku bajka o Złotej Kaczce. Byłoby więcej gwiazdek, gdyby obiekt był nieco większy i otoczenie lepiej zagospodarowane.

KRUPE (szare lato) **** - gdyby pogoda była wówczas lepsza, byłoby wspaniale! Ruiny zaniedbane i trochę brudno tam, ale dzięki temu jaka piękna dzikość! Nikt nie pilnuje więc można się wspiąć wysoko, wysoko i zaryzykować upadek w kilkunastometrową dziurę. No i pięknie wyłania się ta ozdobna attyka spośród zdziczałej zieleni.

NIEDZICA (szarawe mokre lato i takaż zima) ****# - bardzo, bardzo sympatycznie. Uroczo położony obiekt. Bardzo przyjemna architektura.

JANOWIEC (przepalające lato) ****## - zaczyna się robić baśniowo. I ta Wisła w dole. Jakiś taki spokojny ten zamek mimo, że monumentalny.

PIESKOWA SKAŁA (jak Korzkiew) ****## - wszystko tak, jak w przypadku Niedzicy, tyle że jeszcze lepiej.

MALBORK (nieco zszarzałe lato) ****### - wspaniały widok zza Nogatu i niby wszystko perfekcyjnie, ale jednak czegoś brak. Zachwyt, ale podszyty delikatnym rozczarowaniem.

CHĘCINY (przegenialna mroźna, ale słoneczna złota polska jesień!) ***** - trochę za dużo dzieci, ale widoki tak piękne i ta złocista aura przygody! Chciałoby się poczuć w dłoni stal miecza i czekać na nadciągające oblężenie!

WAWEL (jak Lublin) ***** - historia i potężna dawka baśniowości. Po cóż strzępić język na truizmy?

TENCZYN (pogodne, ciepłe lato) ****** - po prostu baśń.




Marzę o Mirowie i w ogóle o Jurze.


Ostatnio zmieniony pt, 17 marca 2006 09:15:12 przez Puddleglum, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 marca 2006 23:34:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A we mnie budzi się żyłka dedektywistyczna :wink: - w której częsci Polski buotosmentkuje Puddleglum?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 marca 2006 23:40:11 
Dziwne jest to, że wpadł do Bodzentyna, Chęcin i Pieskowej Skały, a na Jurę było za daleko? Zamek w Mirowie rządzi!

W ogóle to świetny wątek! Może kiedyś się wpiszę!

Jasiek powinien na pewno!


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 marca 2006 23:58:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
ooo co za temat.. ale ja jeszcze niczego nie gwiazdkowałem i nie umiem ;-/

Zdecydowanie najbardziej podoba mi się Grodziec ******

Najmilsze wspomnienia: Gniew, Janowiec, Radzyń Chełmiński, Bolków, Mirów, Ogrodzieniec....

Za granicą bezapelacyjnie Warwick w Anglii oraz Churburg we Włoszech, oraz Carcasonne, Berkley, oraz wszystkie zamki w Walii :D

Może jak znajdę chwilę to powklejam moje zamkowe foty :)

Błotosmętek pisze:
LUBLIN (wiele razy przy różnych warunkach pogodowych) * - wiem, że gdy już uda mi się wejść do środka, liczba gwiazdek porządnie wzrośnie.


Kaplica cuuudowna :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 00:44:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
zawsze podziwiam tych ludzi, którzy tak dobrze znaj różne cuda ojczystego kraju; ja byłem tylko w Tatrach...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 09:20:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 800
Skąd: Marshes
antiwitek pisze:
w której częsci Polski buotosmentkuje Puddleglum?

A to różnie. Ostatnio głównie centrum. Czasem też zdarza się gdzieś popodróżować, nie tyle jednak ile by się chciało.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 09:20:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Ja do czasu kiedy nie poznalem ssylwii, wchodzac w ruiny zamku mialem leb zadarty do gory i z "ustoma szeroko rozwartemi" podziwialem wiekowe budowle. Teraz sie to zmienilo... Wchodzac w obreb murow leb mam spuszczony i patrze pod nogi, zerkajac w gore tylko okazjonalnie... Moze i mniej dostrzegam cudeniek architektonicznych, ale za to wychodze z takiej wycieczki z kieszeniami pelnymi wiekowych skorupek po garnkach i miskach :D

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 09:47:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Dziwię się, że nikt jeszcze nie wspomniał o najważniejszym:
SKARBIEC!!! ****** (bez względu na porę roku) - wsunąć, przekręcić, wysunąć, znów przekręcić... no rewelacja!

Inne zamki też bardzo lubię. Najbardziej chyba ruiny. Stąd też najwyższe noty dostają u mnie:

Spišský hrad ******
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dodatkowa * za miejscową przewodniczkę :-) Trochę tych ruin zostało, położone są pięknie, w dodatku na Słowacji :-)

Ogrodzieniec ***** 1/2
Obrazek
Podobna klasa do Spišskeho, trochę może słabszy. Klasę ruin mierzę liczbą zrobionych zdjęć podczas wizyty, a tam migawka mojego aparatu miała przerąbane :-)

Inne ruiny już słabiej:

Chęciny *** 1/2
Ładnie położone, ale za małe.

Bodzentyn ** 3/4
Jak na to, że to takie nic, to całkiem fajne.

Czorsztyn **** 1/4
Świetne położenie, ogólnie efektowny wygląd. Problemem Czorsztyna jest to, że blednie przy Niedzicy.

Czersk **
Eeeee...

Kazimierz *** 1/4
Znowu za położenie się należy niezła ocena. Widok z góry bardzo przyjemny, choć wiele już nie pamiętam.

Ojców ***
Za mało zostało, a szkoda, bo mogło być sporo gwiazdek.

Hammershus *** 3/4
Bornholm. Sam zamek to nic wielkiego. Ale znów plus za położenie - na klifie, z którego nawet Bałtyk jawi się jako morze o intensywnym kolorze.

Zamki niezrujnowane przeważnie podobają mi się mniej. Wyjątkiem najbardziej oczywistym jest...

Niedzica ***** 1/2
Obrazek
Zalew, strome wzgórze, zameczek... cudo. Zapewne ciekawszy z zewnątrz, niż w środku, ale w środku też bardzo przyjemny.

Pieskowa Skała ****
Efektowny z zewnątrz - od strony Maczugi i od alei do niego prowadzącej. W środku mniej - ciekawe krużganki, no i jesienią wspaniale wygląda drzewo na dziedzińcu.

Troki **** 3/4
Obrazek
Zamek, jak zamek. Zdjęcie mówi wszystko. Oczywiście, z poziomu ziemi aż tak fajnie nie jest, ale na bardzo wysoką ocenę zasługuje.

Kalmar ****
http://www.kalmar.se/templates/Page.aspx?id=3775
Fotka jest może nawet lepsza od zamku, ale w porównaniu z wieloma innymi "zamkami" w Szwecji ten akurat zasługuje na odwiedziny.

Helsingør *** 3/4
Obrazek
Z tego, co pamiętam, mówią na to, przynajmniej w polskim tłumaczeniu, Elsynor. W każdym razie tak źle się w państwie duńskim nie działo, skoro sobie takie coś postawili. Rewelacja to może nie jest, ale jest na czym oko zatrzymać w drodze promem z Helsinborga.

Z zupełnie innej ligi jest jeszcze Carcassonne, o którym wspomniał Jasiek. ***** się należy, zwłaszcza z oddali wygląda to imponująco.

To chyba tyle. Może coś mi się jeszcze później przypomni.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 09:56:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
w moich okolicach jest kilka pieknych zamków...

Moszna
zamek z bajki po prostu - ma 99 wież...
Obrazek

Głogówek
mocno zrujnowany, ale jeszcze jest co oglądać... Jan Kazimierz tu uciekł przed potopem szwedzkim...
Obrazek

Toszek - ładnie zachowany i ładnie położony...
Obrazek

Otmuchów - nad jeziorem otmuchowskim na wzgórzu...
Obrazek

Kamień Śląski - miejsce urodzenia św. Jacka
Obrazek

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 12:08:35 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 14:16:01
Posty: 2647
o! spoko temat! :D
az sie musze pochwalic na poczatku.

"mam swoj" zamek! :D :wink: i kazdy z was uczyl sie o nim i pewnie sie przy tym niezle bawil.

niestety nigdy w nim nie bylem, widzialem go tylko z daleka i czytalem (chocby w national geographic). poszukam jakiejs fotki moze i wyjasnie zagadake (chyba, ze ktos sie domysli o co biega :D).

pozatym niewiele zamkow widzialem, com widzial to tresciwie opisze.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 12:12:07 

Rejestracja:
pn, 07 marca 2005 22:40:05
Posty: 1662
******Oravsky:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 12:31:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Karlstein jest spoko. Niedaleko Pragi:
Obrazek

No i słuchajcie - same Hradczany! Ale Pradze też należałby się wątek... :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 12:51:57 
Z zamków już tu pokazanych UWIELBIAM Orawski - CUDO po prostu, oraz Spissky Hrad - TOTAL! ! !! !

Może kiedyś się tu tak porządnie wpiszę. Kiedyś z Asią zrobiliśmy samochodowy, czterodniowy Tour De Krzyżak, zaliczając kilkanaście zamków krzyżackich w Polsce i śpiąc w kilku z nich. Największy czad (poza Malborkiem, ale to standard) to Golub-Dobrzyń i Gniew. Gniew sześc gwiazdek!


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 13:51:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 października 2005 15:33:48
Posty: 41
Skąd: Chomiszczewo
Bogus pisze:
Dziwię się, że nikt jeszcze nie wspomniał o najważniejszym:
SKARBIEC!!! ****** (bez względu na porę roku) - wsunąć, przekręcić, wysunąć, znów przekręcić... no rewelacja!

Można ogwiazdkować inne też części drzwi :wink:
KoT pisze:
Moszna

:oops:

_________________
zgubiłem nogi
nie mam na portret


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 17 marca 2006 15:12:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 13 czerwca 2005 23:06:08
Posty: 5
Paszczak pisze:
NIE MOSZNA!

_________________
musze cię pokonać!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group