Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 09:12:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 24 kwietnia 2022 21:54:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Zapraszam 14 maja do Mławy na Dzień Handlowca. Opowiem o gmachu Banku Polskiego autorstwa Władysława Pieńkowskiego. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to szczegóły wyślę w prywatnej wiadomości.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 24 kwietnia 2022 23:24:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7658
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Ooo! Napisz priva - nie wybieram się aż tak dalek, ale kto wie? :)

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: wt, 26 kwietnia 2022 06:52:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Out OF Focus pisze:
A propos, zdobył ktoś koronę Warszawy?
To 6 szczytów: Kopa Cwila, Góra Trzech Szczytów (Monte Kazury), Górka Szczęśliwicka, Kopiec Powstania Warszawskiego, Góra Gnojna, Kopiec Moczydłowski.


O! Przegapiłem ten post sprzed 6 lat, a tymczasem okazuje się, że do zdobycia tej korony brakuje mi tylko ostatniego z wymienionych szczytów. Pewnie dlatego, że rzadko bywam w tej okolicy. Ale da się nadrobić. :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: pt, 23 września 2022 22:37:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Weszłam tu, bo miałam dziś kolejny dzień pt. 'sprawdzam, czy mnie nie ma gdzieś, gdzie mnie jeszcze nie było'. :wink:
I chciałam podzielić się swoim dzisiejszym odkryciem, a teraz widzę, że tym samym zadać kłam zdaniu z posta Peta otwierającego ten wątek:
Pet pisze:
Nie ma tu ani gór jak na Podkarpaciu, ani plaż jak na Pomorzu czy Mierzei Wiślanej, ani nawet jezior jak na Mazurach
.
W sumie to mnóstwo by się znalazło miejsc przeczących temu zdaniu, a moje dzisiejsze odkrycie jest tylko kroplą w ich morzu i bynajmniej nie pierwszym takim moim odkryciem, ani, mam nadzieję, bynajmniej nie ostatnim. ;)
Ale cieszy. Widok jeziora zawsze mnie cieszy. Zwłaszcza, jeśli jest to widok w miejscu całkiem bliskim Bródna. :aniolek:

Obrazek

Obrazek

To są zresztą dwa różne jeziora, jedno małe a drugie większe. :) I są to prawdziwe jeziora, a nie oszukane, jak Kanał Żerański. ;)
Oczywiście wielka szkoda, że nie wiedziałam o nich w dzieciństwie, ale też przyznać muszę, że w owych bezinternetowych czasach, bez porządnej mapy okolicy (a skąd niby wówczas człowiek miałby wziąć dokładną mapę jakiegoś podwarszawskiego zadupia?) , samotne znalezienie takiego cuda ukrytego w lesie było zadaniem niewykonalnym!

Tymczasem, skoro już tu jestem, to przypomniał mi o sobie powyższy post o Koronie Warszawy. Na dziś dzień z tej listy mam zaliczone chyba 4 szczyty. Górę Gnojną miałam zaliczoną od zawsze i po wielokroć, tylko o tym nie wiedziałam, bo nie miałam pojęcia, która to, dopiero teraz sprawdziłam. :lol: Ale ta lista jest niesprawiedliwa, bo poza ową Gnojną, wszystkie pozostałe znajdują się daleko ode mnie, jakby tylko południe Warszawy się liczyło.
A ja zdobyłam wszystkie 3 szczyty w parku Bródnowskim ( :lol: ), jeden nieistniejący już dziś szczyt znajdujący się po drugiej stronie ulicy, na której mieszkam, szczyt w Lesie Bródnowskim i szczyt w Lesie Bielańskim! I co, ma się nie liczyć?! :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 25 września 2022 14:55:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Fengari pisze:
W sumie to mnóstwo by się znalazło miejsc przeczących temu zdaniu


Ze smutkiem muszę zaprzeczyć.

Kiedy pisałem, że
Pet pisze:
Nie ma tu ani gór jak na Podkarpaciu, ani plaż jak na Pomorzu czy Mierzei Wiślanej, ani nawet jezior jak na Mazurach
.
, to miałem na myśli, że nie ma tu TAKICH gór jak na Podkarpaciu, ani TAKICH plaż jak na Pomorzu, ani TAKICH jezior jak na Mazurach.

Bo to, że JAKIEŚ (pa)górki, JAKIEŚ plaże i JAKIEŚ jeziorka są, to oczywiście jasna sprawa. Tylko, że troszkę nie za bardzo jest o czym mówić. ;)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 25 września 2022 16:28:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
No ale ten drugi zbiornik wodny bardzo urokliwy!

Fen, jesteś jednak pewna że ma pochodzenie naturalne?
Czy tam u was w ogóle działo się coś podczas ostatniego zlodowacenia? :mrgreen:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 25 września 2022 17:59:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Panczeniści mieli raj.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: ndz, 25 września 2022 20:02:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Pet pisze:
Tylko, że troszkę nie za bardzo jest o czym mówić

Biorąc pod uwagę fakt, że ja na Mazurach też zawsze preferowałam jeziora raczej średniej wielkości - te największe, gdzie drugi brzeg ledwo widać albo i nie, jakoś mnie nie kręcą zbytnio - do urody morza wciąż wiele im brakuje, a urok jeziora zatracają - to takie większe jeziora mazowieckie są dla mnie jak najbardziej tym, czego mi trzeba, przynajmniej wizualnie. Szkoda tylko, że w porównaniu z Mazurami jest ich znacznie mniej, no i z ich zdatnością do kąpieli bywa różnie.
Co do plaż, to oczywiste, źe takie jak na Pomorzu są tylko nad morzem, a morza Mazowsze faktycznie nie posiada, z tym dyskutować nie będę. ;) Gór faktycznie godnych tego miana też niestety nie posiada, z tym też się zgodzę. Ale jezior będę jednak bronić! :)

arasek pisze:
Fen, jesteś jednak pewna że ma pochodzenie naturalne?

Zgodnie z tym, co głosi znajdująca się przy nim tabliczka, powstało prawdopodobnie na skutek wykopywania torfu, więc wychodzi na to, że człowiek trochę naturze dopomógł. Mimo wszystko takie pochodzenie jest dla mnie bardziej naturalne, niż sztuczne. :wink: A torfowisk faktycznie nam tu nie brakuje.
Pisząc 'prawdziwe jezioro' miałam jednak na myśli, że ma naturalne podłoże i brzegi, a nie beton, no i że jest jeziorem, a nie szerszym fragmentem rzeki czy kanału. :)
W dodatku jest to jezioro borowinowe, więc wychodzi na to, że kąpiel w nim to samo zdrowie. :) Chociaż nie było aż tak ciepło, żebym próbowała. ;)
Co do zlodowacenia, to ciężko powiedzieć, za dużo się tu raczej nie działo, ale też nie tak, żeby w ogóle nic, i jakieś tam ślady po nim są (a może po wcześniejszym)...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: pn, 26 września 2022 07:42:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Ja bym się kąpnął!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: pn, 26 września 2022 18:14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
No właśnie, jakby ktoś chciał się kąpnąć, to daję namiary: jest to Jezioro Czarne w Markach (nie mylić z jego słynniejszym odpowiednikiem spod Kalisza ;) ). Nie gwarantuję, że owo jezioro nie ma właściwości bagiennych ;), ale zakazu kąpieli tam nie widziałam, a i plaża jest, piaszczysta i całkiem stabilna.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: śr, 28 września 2022 18:12:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
A dziś zdobyłam Kopę Cwila. Przyznaję, że imponuje wysokością. ;)
Tym samym z korony Warszawy został mi tylko Kopiec Powstania Warszawskiego do kompletu.
Chyba, bo nie mam 100% pewności, że wlazłam na Kopiec Moczydłowski, ale tak na 99% obstawiam, że tak. Na pewno plątałam się po Parku Moczydłowskim i to nie raz.

Z Kopcem Powstania Warszawskiego niestety może być problem, bo google mówi, że tymczasowo zamknięty. A ja nie wiem, jak długo jeszcze będę miała tyle luzu w pracy, żeby sobie wyskakiwać to tu, to tam. :?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: czw, 29 września 2022 20:54:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
arasek pisze:
Czy tam u was w ogóle działo się coś podczas ostatniego zlodowacenia?

Było eemskie Jezioro Żoliborskie, przy czym wbrew nazwie sięgało ono dalej (stąd oboczna nazwa Rynna Żoliborsko-Szczęśliwicka) i z niego brała źródła znana skądinąd Sadurka.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: czw, 29 września 2022 22:08:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Fengari pisze:
A dziś zdobyłam Kopę Cwila. Przyznaję, że imponuje wysokością.

Gratuluję! Jak tam byłem ostatnio (na samej górze, bo popod to przejeżdżam nieraz i codziennie), to akurat Kmieta pozdrawiał Giewont ;-)

Ale serio Kopa Cwila jest wyższa od Górki Kazurki? Mi się wydaje, że na Kazurce jest bardziej rozrzedzone powietrze!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: czw, 29 września 2022 22:49:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Crazy pisze:
Ale serio Kopa Cwila jest wyższa od Górki Kazurki? Mi się wydaje, że na Kazurce jest bardziej rozrzedzone powietrze!

Oficjalnie jest niższa, i w ogóle jest druga od końca z całej korony, tak twierdzą różne źródła, oto jedno z nich:
https://maratonwarszawski.com/mapa-korony-warszawy/

Pamiętajmy jednak, że podane tu wysokości to są wysokości bezwzględne!
Co oczywiście w pełni tłumaczy bardziej rozrzedzone powietrze na szczycie Górki Kazurki.
Niemniej jednak nie wiemy, jakie są wysokości względne owych szczytów. Zbyt dawno byłam na Górce Kazurce, żeby pamiętać wrażenia mierzalne okoleptycznie, natomiast wydaje mi się, że zdecydowanie najwięcej (ze wszystkich szczytów) wysiłku włożyć musiałam w zdobycie Kopy Cwila, i dłuższy i bardziej zawiły szlak tam wiódł, niż na Kazurkę chociażby.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Mazowsze
PostWysłany: czw, 29 września 2022 23:26:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Hmm :-)

Miałem wizji Korony Warszawy jako grupy najwyższych szczytów różnych dzielnic, stąd nie spodziewałem się tam obecności obu masywów.

A na Kopcu w odległych czasach byłem z Krzysztofem i wiki!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group