Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 07:01:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 03 sierpnia 2005 20:58:58 
Czemu „architektura”? Bo jest pasjonująca, to proste...
Czemu „sakralna”? Bo powinna być, i nierzadko jest, tym, co w architekturze najpiękniejsze...
Czemu „w Polsce”? Bo mając świadomość tego, że nasz kraj pod względem atrakcyjności turystycznej plasuje się sporo poniżej średniej europejskiej (a i światowej być może też), uwielbiam wynajdywać tu to wszystko co najpiękniejsze...

O.K. To wątek raczej wakacyjny, bo choć o świątyniach będzie, to raczej mam zamiar się trzymać ujęcia estetycznego. Jeśli ktoś zechce wziąć udział w pogawędce (a może dyskusji...), to niech pamięta, że nie trzeba się ograniczać tylko do zabytków, świątyń katolickich, ani nawet chrześcijańskich, ani przykładów godnych tylko naśladowania. Ja, na razie, daruję sobie te - wywołujące ból zębów. Może innym razem...
Zaczynam od kilku świątyń, których zdjęcia najszybciej udało mi się znaleźć w sieci.

Moją bardzo subiektywną i sentymentalną nagrodę dla najpiękniejszej świątyni świata otrzymuje oczywiście pounicka, chełmska Bazylika „na Górce”:
Obrazek Obrazek
Co prawda nie tam byłem chrzczony, ale tam przystąpiłem do Pierwszej Komunii, tam byłem bierzmowany, tam wziąłem ślub i tam przez kilkanaście lat chodziłem na msze... kto kiedykolwiek jadąc szosą z Lublina do Chełma, wspiąwszy się na pierwsze wzniesienie za „Trzema Dębami” (zajazd) ujrzał na horyzoncie Bazylikę Narodzenia NMP, wie już jak musi wyglądać skraj świata...

Pozostając w rodzinnych stronach: zabytek klasy zerowej, moja parafia przez większość mego dotychczasowego życia (choć rzadko się tam zjawiałem... wolałem „Górkę”...) i posiadacz jednej z najpiękniejszych fasad jakie znam (taki mam już gust...): kościół Rozesłania Świętych Apostołów:
Obrazek Obrazek

A żeby nie było, że znowu ten Chełm nachalnie promuję, to jeszcze katedra wawelska:
Obrazek
tu chyba komentarz zbędny...

O.K. Na dziś tyle. Trochę nie che mi się już pisać... z pewnością to jednak nie koniec. Mam jeszcze sporo do napisania tu... i obiecuję, że następnym razem będzie mniej chaotycznie...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 04 sierpnia 2005 00:05:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Och, Kamiku!!!!! :piwo: :piwo: :piwo:
Temat poemat, szczególnie dla kogoś, kto studiował architekturę (ja :))!!!
A dodatkowe :piwo: za promocję miasta Chełma!!!

A temat szczerze mówiąc bym poszerzył (z samej "architektury skaralnej" zrobiłbym "architekturę" po prostu, bo chętnie bym pokazał forumowiczom na fotkach Chełmskie Podziemia Kredowe, ale nie chcę offtopikować...

A zresztą co mi tam:
------------------- (lekki offtop)----------------------------

"Podziemia kredowe to pozostałość kilku wieków eksploatacji pod miastem kredy piszącej. Służyły one również mieszkańcom jako miejsce schronienia podczas napadów, wojen i grabieży. Pod staromiejską zabudową, na stokach kredowego pagóra, w ciągu setek lat powstawały wyrobiska, które swój początek brały w piwnicach mieszczańskich domów. Labirynt korytarzy i komór, zwanych też salami, na kilku poziomach wydobywczych, położonych nawet poniżej 20 metrów od powierzchni, powstał w wyniku przypadkowego łączenia się pojedynczych wyrobisk. Eksploatację najwyższej jakości kredy prowadzono bez jakiejkolwiek kontroli, niemniej wykształciły się oryginalne techniki pozyskiwania surowca oraz nigdzie więcej nie spotykane zabezpieczenia wyrobisk. Szacuje się, że po zakończeniu eksploatacji, pod niewielkim obszarem Starego Miasta istniało kilkanaście kilometrów korytarzy. Chełmskie Podziemia Kredowe kryją do dzisiaj wiele zagadek, niespodzianek i tajemnic. Owiane są też licznymi, pięknymi legendami. "

Tu jest ich plan....
http://www.um.chelm.pl/podziemia/ZDpodziemia_plan.htm
Ale niepełny, sam odkryłem z kolegami dwie groty jak w dzieciństwie bawiliśmy się w Indian, a na planie ich nie ma...
I trochę fotek ze środka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
-----------------------(kuniec offtopa)-----------------------

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 04 sierpnia 2005 08:06:52 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
Piękny temat Kamiku i piękne miasto Chełm, jak już w innym wątku pisałem. Architekturę sakralną bardzo lubię. Podlasie jest pod tym względem specyficzne, bo dużo tu drewnianych kościółków, dużo baroku, drewnianych cerkwi wiejskich, są i meczety. Ale ja tęsknię za starą niemiecką architekturą, która występuje szeroko w okolicach mojego rodzinnego miasta Gorzowa. Ostatnio w ramach urlopu odwiedziłem i Gorzów, zrobiłem wycieczkę po okolicznych wioskach i parę zdjęć ładnych kościółków jutro przyniosę na płytce, aby Wam pokazać.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 05 sierpnia 2005 08:25:00 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
W związku z tym, że wakacje rodzinne w tym roku spędzałem nad morzem, a pogoda nie dopisała, część czasu poświęciliśmy na wycieczki krajoznawcze. Niedaleko Dźwirzyna znajduje się miasteczko Trzebiatów. Juz z daleka, zanim jeszcze samochód dojedzie do przedmiejskich zabudowań, na horyzoncie widać wieżę kościoła.

http://img367.imageshack.us/my.php?image=trzebiatow5hk.jpg

Jest to podobno jedna z najwyższych wież kościelnych w Polsce. Można na nią wejść, co też uczyniliśmy.

Oto, co o kościele można znaleźć w Internecie:

"Nad Trzebiatowem góruje niepodzielnie od wielu wieków wieża kościoła pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny. Został on wybudowany w latach 1305-1370. Kościół ma 62 m długości i 28 szerokości. Wejście do niego tworzy kruchta 90-cio metrowej wieży, która w czasach średniowiecza pełniła rolę latarni morskiej, mimo znacznego, bo 10 kilometrowego oddalenia Trzebiatowa od Morza, do dziś jest to ważny punkt orientacyjny. Na wysokości 2/3 wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Na wieży także znajdują się unikalne dzwony: bezimienny z 1399r., "Maria" z 1515r. ( porównywalny z dzwonem Zygmunta w Krakowie ) o wadze 3700kg oraz dzwon z 1905 r. W wyposażeniu kościoła dominuje neogotyk. Do najcenniejszych dzieł sztuki należą: płyty nagrobne ( w tym Arnolda Crampl z 1382r. ), organy z 1848r. oraz witraże zbudowane na polecenie króla Wilhelma I w 1867r."

Część urlopu poświęciłęm na odwiedzenie miasta rodzinnego. W okolicy znajduje się cała masa interesujących kościółków wiejskich.

Zaczynamy od miejscowości Wysoka. Dojeżdża się do niej kierując się z Gorzowa na Szczecin, jednakże tuż przed wjazdem na obwodnicę Gorzowa należy skierować się na Dębno.

W Wysokiej znajduje się kościół "wzmiankowany w 1300 r., w tym roku margrabia Albrecht podarował wieś klasztorowi w Mironicach z prawem patronatu. Korpus obecnego kościoła o konstrukcji szachulcowej powstał w latach 1730-35, wieża z 1719 r."

http://img369.imageshack.us/my.php?image=wysoka8pq.jpg

Niedaleko Gorzowa znajduje się położona wśród lasów wieś Santocko, jedzie się w tym samym kierunku, co na Wysoką, jednakże jeszcze wcześniej przed obwodnicą gorzowską należy skręcić w prawo w wąską asfaltową alejkę prowadzącą bezpośrednio do wsi. Znajduje się tam "neogotycki kościół z 1909 roku z okrągłymi witrażami z 1671 roku, ufundowanymi do poprzedniej świątyni."

http://img371.imageshack.us/my.php?image=santocko0fm.jpg

Samo zdjęcie nie oddaje klimatu tej miejscowości. Ja pamiętam ją z lat dziecięcych, lasy pobliskie obfitują bowiem w grzyby.

Niedaleko Santocka znajdują się wsie Kłodawa i Chwalęcice. W Kłodawie znajduje się "neogotycki kościół z lat 1858-60".

http://img373.imageshack.us/my.php?image=klodawa0ai.jpg

W Chwalęcicach kościół neogotycki z tego samego okresu.

http://img367.imageshack.us/my.php?image=chwalecice3xz.jpg

Na koniec rarytas. Wieś Marwice, leżąca niedaleko obwodnicy gorzowskiej w kierunku na Szczecin. "Znajduje się tam późnoromański kościół z połowy XIII w. Zbudowany z ciosów granitowych i otoczony murem z głazów narzutowych. Za kościołem znajduje się zabytkowy park z gatunkami drzew rodzimych oraz obcych naszej florze."

http://img369.imageshack.us/my.php?image=marwice2wm.jpg

Dodam tylko, że w kierunku północnym od Gorzowa znajduje się kilka podobnych świątyń romańskich (określa się to mianem kręgu świątyń romańskich) starszych od Gorzowa w miejscowościach Lubno i Wojcieszyce.


Ostatnio zmieniony pt, 19 sierpnia 2005 08:19:29 przez pako, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 05 sierpnia 2005 15:01:22 
Bardzo chciałem ten wątek założyć, ale jakoś nie wychodzi mi w nim pisanie... na razie więc czytanie moich wypowiedzi wiązało się będzie z nurzaniem się w chaosie...

Jedna z moich najukochańszych fasad, nieodmiennie kojarząca mi się z rozpaloną przez słońce Ameryką Łacińską... niestety, jedyne zdjęcia krakowskiego Kościoła Przemienienia Pańskiego zamykającego ul. Św. Jana, jakie udało mi się znaleźć, w sposób beznadziejny zakłamują rzeczywistość, odzierając ową niezwykle urokliwą świątynię z jej genialnego piękna... jako kuriozum, dodam, że mimo mojego uwielbienia dla tej budowli, wciąż jeszcze nie zdarzyło mi się wejść do wnętrza...

Obrazek Obrazek
Obrazek


P.S. Piła, gdzieście te groty znaleźli?


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 19:04:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
http://www.google.com/imghp?hl=en&tab=wi&q=

najprościej wpakować w przeglądarkę ten link i wrzucić coś w stylu "podziemia kredowe" w pasku wyszukiwania, Kamiku....

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 19:49:20 
Piła pisze:
najprościej wpakować w przeglądarkę ten link i wrzucić coś w stylu "podziemia kredowe" w pasku wyszukiwania, Kamiku....

Małe nieporozumienie...

Piła pisze:
sam odkryłem z kolegami dwie groty jak w dzieciństwie bawiliśmy się w Indian, a na planie ich nie ma...

Kamik pisze:
Piła, gdzieście te groty znaleźli?

Chodziło mi oczywiście o okolicę, w której dokonałeś tego odkrycia...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 20:23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Katedra Oliwska - Gdańsk.
Bardzo lubię jej klimat.
Tam też odbył się mój chrzest.

Obrazek

Obrazek

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 20:40:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Kamik pisze:
Chodziło mi oczywiście o okolicę, w której dokonałeś tego odkrycia...


Aaaaaa.... sorry - zmęczenie powyjazdowe :)
Dwie groty odkryliśmy w kwadracie ulic między Kopernika (mieszkałem na Kopernika 6) i Jatkową (nawet nie wiedziałem, że ta ulica tak się nazywa) - tam kiedyś był duży pusty teren... i w pobliżu budynku na Jatlowej kiedyś zapadła się ziemia i wleźliśmy tam z kolegami (hm.... to raczej oni wleźli, a ja za nimi, bo oni byli starsi a ja przedszkolak:)) i były tam dwie groty - mała i duża... Właziliśmy tam dobre 2 tygodnie, aż dziurę zapypano.... A wydaje mi się, że były one gdzieś tutaj:

Obrazek

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 20:53:51 
Czad! Z Twojej relacji wynika, że to gdzieś pod ścianą, która przez pewien czas była "Hyde Parkiem", zgadza się?
Ja mieszkałem przy skrzyżowaniu Mickiewicza i Kopernika, więc blisko...

A wracając do tematu:
Moniko, możesz coś napisać na temat górnej części prezbiterium? Na zdjęciu widać tylko, że dzieje się tam wiele ciekawego, ale już niestety nie widać co.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 22:05:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Kamik pisze:
Czad! Z Twojej relacji wynika, że to gdzieś pod ścianą, która przez pewien czas była "Hyde Parkiem", zgadza się?


Dokładnie. I mieściła się tam kiedyś kwiaciarnia "Malwa"... Tam zresztą później w innym miejscu się coś zapadło i znowu pokazały się jakieś groty....
Tak czy owak - podobno udostępniona do zwiedzania jest tylko jakaś część podziemi....
Aha - i w tej odkrytej grocie pierwszy raz zapaliłem papierosa... ci starsi, z którymi byłem poczęstowali....

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 22:06:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
monika pisze:
Katedra Oliwska - Gdańsk.
Bardzo lubię jej klimat.
Tam też odbył się mój chrzest.


To tam są te słynne organy? (Czy coś pokićkałem?....)

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 22:07:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Nie pokićkałeś sam, ani Ci się też nic nie pokićkało :lol:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 22:11:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Rzeczywiście:
Obrazek

A tutaj więcej dla ciekawych tematu:
http://www.trojmiasto.pl/oliwa/o_organy.html

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 sierpnia 2005 22:17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Hehehe - Piła mnie ubiegł - właśnie miałam wkleić dokładnie to zdjęcie słynnych organów :)

A wracając do pytania Kamika ... Hmmm... w sumie to przyznam, że nie pamiętam dokładnie, co się nad prezbiterium dzieje...
(Może Boski pamięta? Albo mógłby się temu dokładniej i bardziej fachowo przyjrzeć? W końcu ma niedaleko ;-) )

Najdokładniejsze zdjęcie, jakie udało mi się znaleźć:
Obrazek

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group