Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 04:31:23

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 04 września 2018 21:40:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Powsinoga pisze:
pamiętasz co napisałeś?
Pamiętam. Ale akurat miałem na myśli kompozycję kadru, a nie samo poszycie. Świetny efekt jest kiedy patrzy się pod małym kątem i na elewacji tworzą się poziome pasy. I cień od drzew też dodaje sporo uroku tej ścianie.
Powsinoga pisze:
żałuję, że zobaczyłem
Dlatego każdy może kliknąć na własną odpowiedzialność. :)
Na razie robię przerwę w relacjach. Jak zobaczę coś ciekawego (oprócz Pieńkowskiego), to na pewno się podzielę.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 30 września 2018 17:01:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Autora tematu już niestety nie ma na forum (więc jego nie spytam o zdanie), ale ma ktoś coś przeciwko, żeby rozszerzyć ten wątek poza granice Polski?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 01 października 2018 21:02:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 800
Skąd: Marshes
Gdybym był autorem , to bym się zgodził.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 02 października 2018 16:44:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
dawaj, precedens już był :D
w razie czego mamy prawników na UT :wink:

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 02 października 2018 18:50:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
To najpierw zgadnijcie zagadkę. Mogę już podpowiedzieć, że to nie w Polsce.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 października 2018 21:22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Ylösnousemuskappeli (Kaplica Zmartwychwstania) w Turku, arch. Erik Bryggman

Erik Bryggman żył w latach 1891-1955. Budowa kaplicy rozpoczęła się wiosną 1939 roku, kiedy architekt miał 48 lat. W obiekcie połączył pewne elementy klasyczne z rozwiązaniami nowatorskimi w architekturze sakralnej.
Obrazek
Już na rzucie widać, że architekt przekształcił tradycyjny układ kościoła wprowadzając wiele asymetrii. Klasyczny portyk został przesunięty na bok, oś wejścia jest mniej więcej w środku szerokości całej świątyni, ale z boku nawy głównej. Nawet ławki zostały ustawione w nietypowy sposób. Jak to wygląda w trzech wymiarach?
Obrazek

Obrazek Obrazek
Zewnętrze jest niepozorne. Kaplica stoi na wzgórzu, ale jest zasłonięta przez drzewa i tylko nieznacznie prześwituje przez ich korony. Mamy wrażenie, że wszystko jest poprzesuwane, ale jednak można odnieść poczucie harmonii. Na fasadzie frontowej umieszczono krzyż porośnięty bluszczem. Tę roślinę można nazwać motywem przewodnim tej kaplicy.
Obrazek
W środku spotkało mnie spore rozczarowanie, ponieważ... bluszcz porastający ścianę we wnęce został dopiero zasadzony. Myślę, że intencję autora odnośnie tej rośliny można interpretować różnie. Dla mnie jest to bardzo nienachalna symbolika. Bluszcz pie się w górę, jednocześnie kierując się w stronę światła. Kiedy zestawimy to z nazwą kaplicy, nasuwa się skojarzenie ze zmartwychwstaniem. Niestety, bez niego wnętrze wydaje się jakby gołe i ewidentnie czegoś brakuje.
Obrazek
Nietypowym rozwiązaniem jest całkowicie przeszklona ściana bocznej nawy. Tu również doszukuję się pewnej symboliki. W ciemnym wnętrzu zgromadzeni są żywi ludzie, natomiast zmarli przenoszą się na "zielone pastwiska" skąpane w świetle.

Ciekawy jestem, czy podobnie odbieracie tę nienachalną symbolikę. Moim zdaniem to bardzo poetycka i uduchowiona architektura.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 06:05:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 800
Skąd: Marshes
A to na krzyżu to nie miała być raczej winorośl?

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 07:20:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Jasne, że winorośl. Tylko ten bluszcz mi w głowie. :roll:
Zapomniałem jeszcze napisać, że to kaplica cmentarna, ale ci, którzy zaglądają do wątku z zagadkami, już wiedzą.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 07:59:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 800
Skąd: Marshes
To w takim razie ciekawe, czemu bez gron? Tak jakby dopiero miała zaowocować.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 20:01:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Mi też się to wnętrze wydaje gołe. A poza tym to nie umiałabym się tam skupić, całą mszę gapiłabym się przez okno. :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 20:55:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Puddleglum pisze:
To w takim razie ciekawe, czemu bez gron?
Taki mają klimat. :D
Fengari pisze:
A poza tym to nie umiałabym się tam skupić, całą mszę gapiłabym się przez okno
Myślę, że to główny powód dla którego takie przeszklenia w architekturze sakralnej nie są powszechnie stosowane. Ale uważam, że w tym przypadku osiągnięto świetny efekt. Chociaż nie wiem, czy ustawienie ławek bokiem do okien wystarcza, żeby nie poświęcać zewnętrzu zbyt dużo uwagi.

Jeszcze zdjęcie z bluszczem (z Internetu):
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 21:14:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Emilian pisze:
Myślę, że to główny powód dla którego takie przeszklenia w architekturze sakralnej nie są powszechnie stosowane.

Dla mnie to nie jest kwestia tylko samego przeszklenia, ale w ogóle całej bryły, która rozbija zwartą atmosferę skupienia, jaka panuje z lewej, ucieka tam w bok, otwiera tam cały, nowy świat, i przez to odciąga w prawo całą uwagę. Lewa strona, która normalnie byłaby zwykłym, typowym kościelnym wnętrzem, teraz ma w sobie coś klaustrofobicznego, przytłaczającego, po prostu chce się uciec w tą rzeczywistość, która się roztacza po prawej.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 października 2018 21:33:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7658
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Mi się ogromnie podoba! Właśnie to wielkie okno robi niesamowity nastrój. Piękne!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 10 października 2018 22:51:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Tapiolan kirkko w Espoo, arch. Aarno Ruusuvuori

Tapiola jest dzielnicą Espoo, zbudowaną w latach 50. i 60. XX wieku. Powstała w oparciu o koncepcję miasta-ogrodu. Częścią założenia jest luterański kościół, ukończony w 1965. Architekt zbudował wcześniej jeszcze dwa kościoły: Hyvinkää kirkko i Huutoniemi kirkko.

Obrazek

Kościół jest wielkim sześcianem. Z zewnątrz oblicowany jest prefabrykowanymi betonowymi płytami, które tworzą coś w rodzaju lizen - bardzo charakterystyczny motyw w fińskiej nowoczesnej architekturze. Do kościoła wchodzi się niskim łącznikiem, którym spięte są trzy budynki - świątynia i inne obiekty parafialne. Wejście do właściwego wnętrza jest zlokalizowane na osi niziutkiej nawy bocznej, na zakończeniu której znajduje się chrzcielnica, nad którą umieszczono świetlik.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Wnętrze jest bardzo surowe. Ściany zbudowano z keramzytowych bloczków, które nie są w żaden sposób wykończone. Wystrój jest typowy dla kościołów luterańskich. Do środka wpada bardzo dużo światła przez okno znajdujące się w tylnej ścianie. Intrygujące wydaje się to, że mimo zastosowania tak silnej formy, jaką jest sześcian, wnętrze jednak nie jest symetryczne, a oś ołtarza znajduje się mniej więcej w 3/5 szerokości nawy głównej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku panuje dziwny nastrój. Muszę przyznać, że czułem się tam obco, bo jest to zupełnie inny klimat niż kościoły katolickie. W środku nieustannie słychać plumkanie, które wydobywa się z chrzcielnicy na skutek przelewania się wody. Brzmi jak jakaś elektroniczna pętla.

phpBB [video]


Nigdy nie byłem fanem kościołów-sześcianów i nadal nie jestem. Ten kościół wydaje mi się ciekawy przede wszystkim ze względu na zastosowane oświetlenie naturalne, które na żywo sprawia bardzo przyjemne wrażenie. Podziwiam szczerość materiału w wykonaniu Finów, ale z drugiej strony ta wielka szara ściana za ołtarzem wywołuje jakieś przykre uczucie pustki. Myślę, że ze współczesnych obiektów sakralnych, które widziałem w Finlandii, ten najmniej odpowiadał mojemu poczuciu duchowości, ale mimo wszystko postanowiłem go umieścić tutaj, bo niewątpliwie jest dosyć interesujący.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 11 października 2018 19:32:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Emilian pisze:
z drugiej strony ta wielka szara ściana za ołtarzem wywołuje jakieś przykre uczucie pustki

Dla mnie ona jest straszna i to w jakiś metafizyczny sposób wręcz, brrr...
Jakby specjalnie zaprojektowano ją tak, żeby miała na maxa przygnębić i stłamsić człowieka.
Przywołuje mi skojarzenia z gmachem sądu, w którym byłam za młodu. Też miałam tam takie odczucia stanięcia wobec bezwzględnego, bezlitosnego systemu, wobec którego jest się bezsilnym i bezbronnym pyłem, który i tak mnie zmiażdży jeśli tylko zechce. Przywołuje mi to również skojarzenia z III Rzeszą, obozy koncentracyjne i inne takie mogłyby mieć takie wnętrza. Koszmar!

Chrzcielnica mi się natomiast podoba. Tu ta surowość do mnie przemawia.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group