Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 07:41:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 11 października 2018 19:56:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7658
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Świetne miejsce na koncert Watersa!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 12 października 2018 09:32:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Zasadniczo odnoszę wrażenie, że więcej w tym architektury niż sacrum. Przypomina mi się fraza Moryca z "Ziemi obiecanej".
Cytat:
Nie lubię i nigdy bym na to wyznanie nie przeszedł. Ja jestem człowiek, który kocha i potrzebuje pięknych rzeczy. Jak ja się narobię cały tydzień, to potem w szabas, czy w niedzielę potrzebuję odpocząć, potrzebuję iść do ładnej sali, gdzie bym miał ładne obrazy, ładne rzeźby, ładną architekturę, ładne ceremonie i ładny kawałek koncertu. Ja bardzo lubię te ceremonie wasze, w nich jest i piękny kolor, i ładny zapach, i dzwonienie, i światła, i śpiewy. A przy tym jak ja już muszę słuchać kazania, to niech ono będzie nie nudne, niech ja słucham delikatnego mówienia o wyższych rzeczach, to jest bardzo nobl i to dodaje człowiekowi humoru i ochoty do życia! A w kirche co ja mam?… Cztery gołe ściany i tak pusto, jakby cały interes miał się trochę zlikwidować. A do tego przychodzi pastor i mówi. Co pan myślisz, o czym on gada?… Gada o piekle i innych nieprzyjemnych rzeczach. Bądź pan zdrów. Czy ja po to idę do kościoła, żeby się zdenerwować? Ja mam nerwy, ja nie jestem cham, ja nie lubię się gnębić nudnym gadaniem. A przy tym, ja lubię wiedzieć z kim mam do czynienia — cóż to za firma protestantyzm?!

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 12 października 2018 18:51:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Ja tam nie mam problemów z surowością protestanckich kościołów jako takich, ale ten tutaj przypadek jest przytłaczający jak system totalitarny.

Swoją drogą, moja dawna katolicka parafia długo miała wnętrze, jakiego nie powstydziliby się protestanci i dobrze mi było z tym. Wręcz wkurza mnie, że poprzedni proboszcz postanowił ubogacić ołtarz - teraz jest niestety ohydny.

Co nie zmienia faktu, że oczywiście, że najbardziej lubię kościoły piękne, zabytkowe i bogato zdobione.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 14 października 2018 16:57:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Świątynia z przeszkloną ścianą sama w sobie fajna, ale bardziej pasuje mi to na jakiś dom kultury.

Ta ostatnia to już naprawdę odważna propozycja. Nie sposób odmówić jej swoistej aury. Jednak jedyna metafora która mi się tu nasuwa to "mówię jak do ściany".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 27 listopada 2018 20:31:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Okazuje się, że nie tylko modernistyczne kościoły są "upiększane" w sposób, który odbiera całą dostojność surowemu wnętrzu. Dziś przeglądałem stary numer Architektury i trafiłem na przepiękne czarno-białe zdjęcie kościoła w Inowrocławiu.
Obrazek
A gdy porównamy to z drugim, bardzo podobnym:
[img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e7/St._Mary_Church_in_Inowrocław%2C_interior.JPG/440px-St._Mary_Church_in_Inowrocław%2C_interior.JPG[/img]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 00:04:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Kościół św. Józefa w Zabrzu, arch. Dominikus Böhm

Dominikus Böhm (1880-1955) był niemieckim architektem, który działał głównie w Kolonii i okolicach. Tak się jednak złożyło, że w okresie międzywojennym zaprojektował kilka budynków w niemieckim wówczas Zabrzu. Böhm znany jest przede wszystkim jako budowniczy kościołów i członek Ruchu Liturgicznego. Chyba najbardziej znanym jego przedstawicielem był ksiądz Romano Guardini, autor książki "O duchu liturgii". Postulatami zwolenników odnowy liturgii była między innymi służebna rola architektury - budynek kościoła miał nie być celem samym w sobie, lecz właściwą oprawą dla Mszy św., a także budowanie poczucia wspólnotowości wśród wiernych. Założenia te próbował wdrożyć Böhm w swoich realizacjach, a później były wyjściem do postanowień Soboru Watykańskiego II.

Obrazek

Świątynia była budowana w latach 1930-1931. Böhm zaprojektował ją stosując jedynie archetypiczne formy architektoniczne, unikając jakichkolwiek nawiązań stylowych. Można powiedzień, że kościół jest bardzo minimalistyczny, a jedynym urozmaiceniem są łuki. Wejście do kościoła zostało zmienione względem pierwotnego projektu (które jest na nim rozwiązane podobnie do wcześniejszego kościoła Böhma w Leverkusen). Przejście ze sfery profanum do sfery sacrum odbywa się przez arkadową ścianę, za którą znajduje się kwadratowy dziedziniec z krzyżem po środku.

Obrazek

Obrazek

Kościół jest pod względem funkcjonalnym rozwiązany wzorcowo. Układ jest nawiązaniem do barokowych kościołów ścienno-filarowych. Wierni zgromadzeni są w nawie głównej. Nawy boczne pełnią przede wszystkim funkcję komunikacyjną, a także mieszczą boczne ołtarze. Prezbiterium jest wyniesione wysoko ponad nawę, dzięki czemu ołtarz główny jest bardzo dobrze widoczny. Kompozycja prezbiterium jest bardzo czytelna i podporządkowana okręgowi - symbolowi doskonałości. Nad ołtarzem znajduje się Oko Opatrzności, a bezpośrednio między nimi krąg z lampek.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Na archiwanym zdjęciu widać, w jaki sposób światło naturalne może być wspomagane światłem sztucznym, które oświetla od spodu tylne arkady. Tworzy to jeszcze lepszą oprawę dla sprawowanej liturgii.

Przy okazji tematu światła warto wspomnieć, że kościół nie jest orientowany. Znajduje się na osi ulicy i takie umiejscowienie skutkowało skierowaniem go w kierunku północnym. Jednak okna w kościele nie są umieszczone symetrycznie - w elewacji zachodniej znajdują się jedynie małe, okrągłe okienka, natomiast kościół jest oświetlony światłem ze wschodu. Kierunek ten jest utożsamiany z przychodzącym Panem i od zawsze był najważniejszy w liturgii chrześcijańskiej.

Pod prezbiterium znajduje się jeszcze kruchta i zakrystia. Na tym niższym poziomie możliwe jest również obejście ołtarza głównego.

Obrazek

Obrazek

Kościół w Zabrzu można uznać za jedno z największych osiągnięć architektury sakralnej dwudziestolecia międzywojennego i mamy wielkie szczęście, że możemy go podziwiać nie wyjeżdżając z Polski. Pozycja obowiązkowa podczas wizyty na Śląsku!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 07:46:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Super. Dzięki! Chętnie bym tam poszedł na mszę :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 21:02:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Może warto dopisać parę rzeczy do poprzednich relacji:
Powsinoga pisze:
Dla mnie ten ołtarz jest nie do obrony, wygląda jakby ktoś przeniósł tymczasowy z procesji Bożego Ciała, wiesz taki styropianowy. I powieszone "rekwizyty" krzyż, obraz kwadrat, tabernakulum okrąg. Boczne są obiecujące na zdjęciach, że bardzo ok.
Dziś udało mi się dostać potwierdzenie, że ten ołtarz w Głowaczowie jest dodany później i nie projektował go Pieńkowski.
Powsinoga pisze:
na właśnie dla mnie słaby, tylko ta nawa boczna z tymi następującymi łuko-przestrzeniami zakończonymi witrażami świetna choć boazeria brrr
Co to Tarnowa, to zmiany we wnętrzu podczas realizacji zaszły tak daleko, że Pieńkowski zrezygnował z nadzoru autorskiego. Podobno kiedy później zobaczył wielkie posągi w absydzie stwierdził, że to wygląda jak "pogańska świątynia".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 marca 2019 22:38:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Nie wiem, czy kiedykolwiek bedę w Zabrzu, ale jeśli tylko - to mam nadzieję, że uda mi się do tego kościoła dotrzeć. Jest wspaniały!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 06 marca 2019 21:57:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Mam tzw. mieszane odczucia.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 06 marca 2019 22:28:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Sprecyzujesz?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 marca 2019 21:31:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Tak!

Konstrukcja wydaje mi się interesująca. Potęga! I to oko!
Natomiast użyty materiał wygląda okropnie, ta cegła kojarzy mi się z jakimś Mordorem, brzydko się starzeje. Może gdyby to odnowić wodą z piaskiem pod ciśnieniem...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 marca 2019 21:45:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7658
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Mi się z kolei bardzo podoba ten kościół i jak tylko będę w Hindenburgu, to z pewnością się tam wybiorę.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 marca 2019 21:46:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Taka brudna cegła mi się mocno kojarzy ze Śląskiem, więc nie przeszkadza mi specjalnie. Piaskowanie może pogorszyć sprawę. Jeśli zetrze się spiek, który jest warstwą ochronną, wtedy cegły będą starzeć się jeszcze gorzej. Ale pewnie są na to jakieś dobre metody, tylko kwestia kosztów.
Co ciekawe Böhm ściągał te cegły z kilku różnych cegielni, żeby ściany nie były jednolite.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 25 marca 2019 21:43:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Oryginalny ołtarz w kościele w Głowaczowie:
Obrazek
Zdjęcie z archiwum architekta.

Jakby ktoś szukał relacji to jest tu.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group