Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:08:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 07:29:58 
:zygi: :zygi: :zygi:




;)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 08:18:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
To ja dołączę się do piewców surowości gotyckiej.

(Ale to tak w sferze generalizacji, bo czasem trochę barokowego przepychu może się podobać).

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 12:05:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Po pierwsze: nie widzę żadnych obrazków, które wkleił Crazy (może to i lepiej :wink: ). Po drugie: Barok mnie przytłacza, a gotyk ze swą strzelistością po prostu bardziej przemawia do mej wyobraźni (wbrew pozorom bywa dość różnorodny, np. na Wyspach inny niż za naszą zachodnią granicą). Muszę poszukać jakichś zdjęć polskich świątyń, choć gotyku więcej chociażby w Niemczech.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 12:29:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
ja tez się za gotykiem zdecydowanie opowiem, a to co mi w nim najbardziej odpowiada to witraże - kolorowe szkiełka coś pięknego... we Wrocławiu najbardziej lubiałem kościoły:

Najświętszej Marii Panny na Piasku
Obrazek

i

Katedra
Obrazek

oraz dwa piękne neogotyckie:

Kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza
Obrazek

Kościół pod wezwaniem św. Augustyna
Obrazek

ale to jest nic...
ja jestem fanem kościółków i cerkwii drewnianych, których jest na opolszczyźnie pełno...

jak znajdę czas to może coś wkleję...

pozdro...

KoT
ale na prędce polecam starą cerkiew w Komańczy


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 20:13:35 
Nie wiem, czy jest sens ciągnąć tę dyskusję o wyższości, czy niższości baroku ze mną w roli głównego (i jak na razie jedynego...) Waszego oponenta. Gdybyście mnie spytali np. dlaczego uważam, że liczb wymiernych jest tyle samo co naturalnych, mógłbym to Wam bez problemu wyjaśnić w dosłownie kilku zdaniach, a tak to, gdyby w tej dyskusji pojawiły się wreszcie argumenty merytoryczne, zamiast stwierdzeń typu lubię / nie lubię, czy wyświechtanych etykietek, jak: kapiący złotem, to nie miałbym zbyt wiele do powiedzenia... jak zwykle rzucę więc tylko kilka luźnych refleksji:

1. W przeciwieństwie do większości tu wypowiadających się osób, nie stawiam baroku w opozycji do gotyku i uważam taką perspektywę za nieporozumienie...

2. Kościół barokowy jest dla mnie czymś tak naturalnym, jak wzgórze górujące nad miastem (przy okazji: Pet, nie pisz, że nie dostrzegłeś białych wież na horyzoncie, bo nie uwierzę...) i nie zmienią tego chyba nawet dekady spędzone w zupełnie innym otoczeniu... przynajmniej mam taką nadzieję...

3. Po architekturze sakralnej baroku, na szeroko pojętym zachodzie Europy, ta sztuka już NIGDY nie zwróciła się tak jednoznacznie w stronę piękna i NIGDY już tyle piękna, jednym gigantycznym aktem nowej myśli, nie zrodziła... secesja to tylko odblask... reszta może się podobać TYLKO w pojedynczych realizacjach...

4. Dla mnie barok to właśnie finezja... genialne proporcje... płynność ruchu... i lekkość... zresztą: a gotyk to niby przytłaczać nie może?...

5. Fakt: to, co zginęło między gotykiem a barokiem (wedle mojej naprawdę skromnej wiedzy), to ogromne bogactwo symboliki... barok koncentruje się na formie jeszcze bardziej niż gotyk, który, nie oszukujmy się, również tętnił wymyślnością, tylko w trochę inny sposób... wtedy jednak, wciąż jeszcze (← zwracam uwagę na to słowo, żeby mi nikt nie zarzucił, że czegoś tu gotykowi, czy sztuce romańskiej odmawiam) doskonale rozumiano znaczenie słowa "świątynia" i pamiętano o jej przeznaczeniu...

6. Być może, niektórzy tu jeszcze pamiętają, że swego czasu przyrównałem LEGENDĘ do architektury romańskiej, TRIODANTE do gotyku, a DUCHA do baroku... otóż, gotów jestem się założyć, że prawie nikt tu tego porównania, poza mną, nie wyczuwa za bardzo, szczególnie w jego trzeciej części... wciąż mi się ono, mimo wszelkich jego nadużyć, bardzo podoba...

Hmmm... tyle... na nic mądrzejszego mnie w tej chwili nie stać...
Mam nadzieję, że Miki będzie choć trochę usatysfakcjonowany... na czacie panował zbyt wielki zamęt, żebym był w stanie wtrącić coś bardziej konkretnego...


Ostatnio zmieniony czw, 11 sierpnia 2005 07:08:40 przez kk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 21:28:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Tum pod łęczycą ! wiele razy specjalnie jechałem dluższą trasą z warszawy do poznania aby przystanąć i troche popatrzeć......a barok jak najbardziej !!!!

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 21:32:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Kamik pisze:
nie stawiam baroku w opozycji do gotyku i uważam taką perspektywę za nieporozumienie...


ja też nie !!! uważam wręcz takie mówienie o sztuce za NIEDOPUSZCZALNE !!! w każdym czasie i stylu są arcydzieła......

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 21:39:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Gwoli uzupełnienia, choć wątpię, byście nie wiedzieli, jak archikolegiata pw. NMP i św. Aleksego wygląda :wink:
Obrazek

Obrazek

Ja nie stawiam tych dwóch stylów architektonicznych w opozycji wzajem siebie. Po prostu pewna tajemnica i niedopowiedzenie gotyku bardziej do mnie przemawiają.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 sierpnia 2005 21:42:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..Piękne !!!!

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 sierpnia 2005 07:23:17 
A wracając do propozycji Peta: oba te kościoły są mi w pewien sposób bliskie. W kościele pw. Św. Katarzyny (naprawdę jest tak stary? nie zdawałem sobie z tego sprawy...) ostatni raz (i nie jestem pewien, czy przypadkiem nie jedyny...) byłem kilkanaście lat temu na pogrzebie mojej babci... z wnętrza nic już nie pamiętam więc, ale za to, stosunkowo często zdarza mi się go oglądać z pewnego oddalenia i muszę napisać, że zlokalizowany jest wyśmienicie... patrzenie nań sprawia wielką przyjemność... trzeba się będzie wreszcie w wolnej chwili wybrać i przyjrzeć się dokładniej...
A kościół pw. Nawiedzenia NMP mijam niemal codziennie w drodze do sklepu, bo pracuję w bliskiej okolicy Nowego Miasta. Przyznaję, że jeszcze kilka lat temu, dopóki się poza ryneczek będący moim ulubionym miejscem Warszawy nie zapuszczałem za bardzo, to wyrastająca ponad korony lip wieża bardzo mi się podobała. Potem zaś, gdy zacząłem bardzo często obok tego kościoła przechodzić, to jakoś mnie rozczarowywał raczej (z wyłączeniem wieży), ale teraz powoli zdobywa coraz śmielej moje uznanie i sympatię...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 sierpnia 2005 08:00:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
elrond pisze:
Tum pod łęczycą ! wiele razy specjalnie jechałem dluższą trasą z warszawy do poznania aby przystanąć i troche popatrzeć......a barok jak najbardziej !!!!



Zaraz, zaraz... W środku to może i barok - choć nie wiem, bo jak byłem, to akurat jakiś remont był, a na dodatek msza celebrowana przez pana w spiczastej czapce (biskup łowicki?), więc głupio byłoby chodzić i się bardzo rozglądać, ale sama bryła (to, co widać na powyższych zdjęciach) to najklasyczniejszy z klasycznych polskich przykładów architektury romańskiej. Zero barokowego dynamizmu. Zero barokowej ornamentyki. Poruszająca swoją prostotą surowość. Piękno.
(Kurde wychodzi na to, że bloki gomułkowskie to neoromanizm :mrgreen: )

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 sierpnia 2005 08:03:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Kamik pisze:
W kościele pw. Św. Katarzyny (naprawdę jest tak stary? nie zdawałem sobie z tego sprawy...)


Jest stary... Parafie i kosciół sw. Katarzyny na Sluzewie zalozono w 1238 roku. Do kosciola przylega cmentarz, rowniez datowany na XIII wiek. Podobno w okresie Potopu, Szwedzi urzadzili sobie w nim swoja kwatere. Historii samego kosciola dokladnie nie znam (ale mam zamiar to nadrobic na dniach) i sadze ze od tamtego czasu byl wiele razy przebudowywany, ale i tak uwaza sie go za najstarszy kosciol funkcjonujacy w tej chwili w obrebie Warszawy.

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 sierpnia 2005 10:20:08 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
Kamik pisze:
Gdybyście mnie spytali np. dlaczego uważam, że liczb wymiernych jest tyle samo co naturalnych, mógłbym to Wam bez problemu wyjaśnić w dosłownie kilku zdaniach


Troche offtop: Pisze się na takie wyjaśnienie. Gdzieś w czasach ogólniaka chyba o tym czytałem, nie jestem pewien. Bo przecież na zdrowy rozum nie może tak być!!

_________________
http://danielpaczkowski.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 sierpnia 2005 10:27:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
pako pisze:
Kamik napisał:
Gdybyście mnie spytali np. dlaczego uważam, że liczb wymiernych jest tyle samo co naturalnych, mógłbym to Wam bez problemu wyjaśnić w dosłownie kilku zdaniach


Troche offtop: Pisze się na takie wyjaśnienie. Gdzieś w czasach ogólniaka chyba o tym czytałem, nie jestem pewien. Bo przecież na zdrowy rozum nie może tak być!!


Jak to? Chyba na zdrowy rozum nie moze byc inaczej... przeciez i jednych i drugich jest nieskonczenie wiele i co tu wyjasniac :)

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 sierpnia 2005 10:33:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Pet pisze:
przeciez i jednych i drugich jest nieskonczenie wiele i co tu wyjasniac


Ale nieskończenie wielu średnic koła musi być mniej niż nieskończenie wielu średnic kuli, no nie?
:wink:

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group