Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 18 kwietnia 2024 02:11:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 104  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 26 listopada 2015 23:39:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17253
Skąd: Poznań
W zeszłym tygodniu wybrałem się na zachód. Rano wsiadłem w pociąg relacji Poznań-Kostrzyn. Do Krzyża wszystko mi znane. Listopadowy dzień budził się powoli do życia. W zalanym deszczem Krzyżu spojrzałem uważniej - wyjeżdżałem tak jak jeszcze nigdy. Sympatyczna, jednotorowa linia choć aż do Santoka nieco mnie rozczarowywała. Ale wreszcie - Santok! A więc to ten Santok, o którym zapewne wiele razy mówił antiwitek na lekcjach historii :faja: Ciągle walki o Santok - raz Polacy, potem Brandenburczycy i tak w kółko. Jadąc tamtędy zobaczyłem, że było warto się bić. Położenie - superstrategiczne, z jednej strony zbiegające się Warta i Noteć, z drugiej wysokie zbocza zbiegające od Równiny Gorzowskiej a na wąskim pasie terasy pomiędzy - rozciągnięty Santok.
Obrazek
Teraz to wieś, choć całkiem duża. Pociąg śmiga między zboczem a wioską, kawałek dalej widać już Wartę. Krajobrazy quasi górskie!
Potem już Gorzów, nie byłem tam nigdy wcześniej. Ładnie położona stacja, blisko Warty i centrum zarazem. W ogóle sam Gorzów robi świetne wrażenie blisko Warty. Poznań jest od rzeki odsunięty, odwrócony, Gorzów przytula się do niej pięknym bulwarem (fakt, że tylko od strony północnej). Zaskoczyła mnie pagórowatość miasta. Względne różnice wysokości są imponujące! Niestety, jeśli chodzi o architekturę i klasę, to im dalej od rzeki tym gorzej. Poszedłem piechotą w górę. Położenie sądów w Gorzowie to w ogóle przypadkowy humor absurdalny - umieszczone chyba w budynkach starych (choć odnowionych) koszar, a pomiędzy nimi ogromny plac apelowy (bardzo duże skojarzenia z C.K.Dezerterzy :D). Częściowo zarośnięty chwastami... domyślacie się, że w listopadowej szarudze wygląda to nieszczególnie. Ale widok z ruderalnych murków otaczających ten cały obiekt jest imponujący! Widać Gorzów, Wartę oraz całą południową i zachodnią równię dalekiego ujścia Warty.
Obrazek
Po załatwieniu nudnych spraw wróciłem sobie okrężną drogą i zszedłem znów blisko bulwarów. Połaziłem po nich, pogapiłem się na rzekę. Warta to tutaj już potężna zawodniczka, prawie osiemset kilometrów od źródeł! Wrzuciłem patyk do wody, żeby wpadł w końcu do morza i poszedłem coś zjeść. Musiałem zignorować z 5 barów z chińską kuchnią by znaleźć znakomitą restaurację "Rycerską". Miałem nosa - Gierek zamrożony jak Han Solo w karbonicie. Dużo drewna na ścianach, lampy z lat 70-tych, była nawet szafa grająca! (niestety nieczynna :| ). Kelner raczej współczesny ale dania znakomite dla tradsa - wziąłem żurek (7 na 10) i pierogi (8 na 10).
Potem poszedłem do intrygującej mnie katedry. Jaki to stary budynek, XIII wiek! Środek ciekawy, ni to jeszcze romański, ni to już gotycki. Ciemno, surowo i cicho. Niestety musiałem szybko iść, bo czas mnie gonił. Ale podjechałem do dworca gorzowskim tramwajem! Stary, klimatyczny pojazd... na tramwaje w Gorzowie mam ochotę jeszcze wrócić. Dworzec Gorzów Wlkp. jest niby stacją węzłową, ale jednak dość zdegradowaną jeśli chodzi o ruch pociągów. Pospieszny został jeden (!), reszta to osobówki głównie do Krzyża, Kostrzyna i Zbąszynka. Właśnie do szynobusu relacji Gorzów-Zbąszynek wsiadłem. Nie miałem bowiem zamiaru wracać tą samą trasą, dalipan - nie! Ta trasa spodobała mi się bardzo. Znów jeden tor, przemykający przeważnie przez lasy i ukryte w nich małe wioski, czasem tak małe że mieściły się na jednej wielkiej polanie. Dojechaliśmy do Międzyrzecza. Tam kilka lat temu rozpocząłem podróż do Rzepina przez Sulęcin, ech wspomnienia... Dobrze, że zdążyłem, nic już tamtędy nie jeździ. Dworzec w Międzyrzeczu zmienił się od tego czasu - popadł w jeszcze większą nędzę i ruderę. Żal było patrzeć...
W końcu dojechaliśmy do Zbąszynka. Błysk przesiadka - i jestem już we Flircie do Poznania (relacja Zbąszynek-Koło :!:) Tu już wiadomo... trasa destylowana, w ciepłym pociągu, w gęstniejącym mroku... cud że nie zasnąłem! Ale nie zasnąłem, wysiadłem w Poznaniu i zadowolony wróciłem do akademika.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 27 listopada 2015 12:53:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
arasek pisze:
Do Krzyża wszystko mi znane. Listopadowy dzień budził się powoli do życia.

Powsinoga pisze:
Dla mnie takie połączenia to przyjemność. Uwielbiam kilkunasto do kilkudziesięcio minutowe przerwy. Galopuję po stacji/dworcu i okolicach. W tym roku wielkie odkrycie to Krzyż Wlkp. i uliczki przy dworcu mnie zauroczyły.


ale miałeś czas żeby zajrzeć tu i ówdzie :?:

arasek pisze:
Santok, o którym zapewne wiele razy mówił antiwitek na lekcjach historii :faja: Ciągle walki o Santok - raz Polacy, potem Brandenburczycy i tak w kółko. Jadąc tamtędy zobaczyłem, że było warto się bić


nigdy nie byłem, trzeba wrzucić do folderu "do zobaczenia"

arasek pisze:
Gierek zamrożony /.../ dania znakomite dla tradsa - wziąłem żurek (7 na 10) i pierogi (8 na 10).

forum określa świadomość - warunek ważności wypraw zaliczony :brawa:

arasek pisze:
podjechałem do dworca gorzowskim tramwajem! Stary, klimatyczny pojazd... na tramwaje w Gorzowie mam ochotę jeszcze wrócić.

narobiłeś apetytu

arasek pisze:
dalipan - nie!

:D

arasek pisze:
do Międzyrzecza. Tam kilka lat temu rozpocząłem podróż do Rzepina przez Sulęcin, ech wspomnienia...

O! wiosną planowałem i jeszcze coś jeździło /chyba/ bo mam wielką ochotę zobaczyć pieszy szlak Sulęcin -uroczysko- Lubniewice

arasek pisze:
zadowolony wróciłem do akademika

nie dziwię się
klimatyczna rela dzięki

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 27 listopada 2015 14:49:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17253
Skąd: Poznań
I ja dziękuję za lekturę.
W Krzyżu niestety nie zobaczyłem nic - to był pociąg bezpośredni Poznań-Kostrzyn, więc w Krzyżu staliśmy tylko 5 minut.

A na linii Rzepin-Międzyrzecz kursowały szynobusy: dwie pary w weekendy. Ale chyba uwalili w czerwcowej korekcie rozkładu.
Może jeszcze wrócą...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 10 grudnia 2015 23:44:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
bajka na dobranoc

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 02 lutego 2016 20:41:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 24 listopada 2014 22:36:08
Posty: 735
Skąd: z nienacka
Dobre, bo Polskie

http://www.fakt.pl/biznes/dart-wygral-konkurs-ifdesign-award,artykuly,607774.html?utm_source=fpfakt&utm_medium=social&utm_campaign=fanpage

_________________
Mieszkam we mgle, po tamtej stronie
mieszkam we mgle, na jakiś czas


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 marca 2016 00:00:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Ale fajna strona! http://lubuskie.fotopolska.eu/Gorzyca/b60673,Stacja_kolejowa_Gorzyca.html?f=253707-foto

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 marca 2016 10:02:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17253
Skąd: Poznań
O, jechałem tamtędy w 2014... i to pociągiem!
Strona istotnie fajna!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 marca 2016 14:53:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
portal który podziwiam absolutnie to
http://dolny-slask.org.pl/

zbiór ikonograficzny imponujący
na przykład taka stacja o której wspominał kiedyś arasek
http://dolny-slask.org.pl/549298,Jedlin ... tacja.html

teraz na przykład przy lekturze książki Miedzianka
sobie podglądam
http://dolny-slask.org.pl/542140,Miedzi ... ianki.html

albo taki Marcinków znikająca wieś w Krowiarkach
http://dolny-slask.org.pl/504565,Marcinkow.html

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2016 08:55:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Żeby nie było, że FB tylko drenuje aktywność forum, wrzucę coś z fejsbuka znajomej:
"Pociąg Warszawa-Berlin.
- Dzień dobry państwu, nazywam się... eee, przepraszam, to druga klasa. Dzień dobry, serwuję poczęstunek, kawa, herbata, woda do wyboru..."

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2016 18:07:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17253
Skąd: Poznań
:lol:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2016 20:43:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
przypomniał się taki obraz

PKP wizerunkowo może się silić na czapki, mundurki, chustki na szyjach konduktorek /konduktorzy się bronią he he/
ale te lata przyzwyczajeń są opoką i żadne formułki tego nie zmienią

w jakiś sposób lubię tę nieprzewidywalność polskich pociągów, choć dużo nerwów mnie kosztowała

ale na przykład te dzisiejsze Koleje Wielkopolskie są takie bez wyrazu i adrenaliny :mrgreen:
ech ta europejskość

osobiście cenię taniość i punktualność +-3o minut

fajna opowieść

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 maja 2016 16:39:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Zasuwałem wczoraj torami, a tu - Dzyń świadkiem - samochód się zatrzymał, żeby mnie przepuścić :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 maja 2016 23:31:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7628
Skąd: Kraków
Jak akurat paliłeś, to może pomyślał, że parowóz jedzie? ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 26 maja 2016 09:37:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
Wokół Poznania - przez słynny wiadukt na Warcie też 8-)
Obrazek
oczywiście trzecią klasą!
Obrazek

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 27 maja 2016 15:55:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7628
Skąd: Kraków
Wyremontowali wam Pt47-65 -teraz pewnie częściej będą tam jeździć pociągi z parowozami. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 104  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group