Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 24 listopada 2020 09:41:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Spływaj!
PostWysłany: pn, 01 lipca 2019 20:21:15 
Awatar użytkownika

I dobre i smutne wieści. Współczuję Tyler.

PostWysłany: pt, 14 sierpnia 2020 21:05:54 
Awatar użytkownika

W tym roku spływ mamy opóźniony ze względów pandemicznych. Co nie znaczy, że go nie będzie.
Jutro wyruszamy na Obrę - startujemy w Międzyrzeczu.
Owszem, spływałem już Obrą ale kończyliśmy wtedy w Międzyrzeczu, popłynę więc odcinkiem nowym dla mnie.
Rela będzie opublikowana na UT jeszcze w sierpniu.

PostWysłany: czw, 20 sierpnia 2020 10:11:05 
Awatar użytkownika

Wyjechaliśmy z Poznania o 7:00 i około 9:00 dojechaliśmy do Międzyrzecza.
Obra płynie tu przez samo miasto, no i wiadomo - średnio to atrakcyjne, tu puszka, tu butelka...
Na szczęście szybko opuściliśmy zurbanizowane tereny i wypłynęliśmy na łąkowe okolice.
Odczuwałem zadowolenie.

Obrazek

Do wsi Gorzyca Obra płynie terenami łęgowo-łąkowymi. Przeszkód niemal brak, a jeśli były to dla nas wręcz przyjemne, widoki rozległe, szczególnie gdy dolina rzeki wypłyca się i bez stawania w kajaku można się porozglądać.
Poniżej - typowy dla tego odcinka widok na Obrę.

Obrazek

Do Gorzycy - miejsca naszego biwaku docieramy wcześnie, około 15:00. Taki jest plan, pobyczyć się trochę w te sobotnie popołudnie. Zarazem robimy całkiem niezły odcinek dziś - płyniemy (nie spiesząc się specjalnie) od 10:00 do 15:00, około 12 kilometrów.
Na wielkim biwaku (bezpłatnym ale "oficjalnym" - wiata, miejsca na ogniska, nawet toi-toie) w Gorzycy robi się pusto, bo jednodniowe spływy pakują się do aut. Trochę było z nimi problemów po drodze - o ile na Łobżonce w zeszłym roku nie napotkaliśmy nikogo - to tym razem mijaliśmy się z nimi kilka razy. Płynęli trochę chaotycznie, korkowało się, dzieci piszczały... No cóż - długi weekend, szczyt sezonu, popularniejsza rzeka i pandemia, więc nie ulica i zagranica lecz polskie cieki jako wybór...

Rozbiliśmy się, a ja poszedłem jeszcze do wsi zobaczyć warty uwagi kościół w Gorzycy.

Obrazek

Popołudnie to dramatyczny mecz w siatkówkę, ognisko, gry i zabawy...
Wieczór przynosi jedną zmianę - niestety dość kluczową. Przypływają trzy kajaki, chyba z lokalsami bo dojeżdżają koledzy samochodami chyba z Międzyrzecza. Rozbijają się niby daleko od nas, mają swoje ognisko. Ale temperatura zabawy tam narasta (wraz z ilością opróżnianych Finlandii) i gdy kładziemy się spać, około północy to tam już jest na ostro... Krótko mówiąc - ekipa robi totalne bydło w nocy, napieprzając z blue boxa dyskotekowe przeboje, wrzeszcząc i rzucając przedmiotami. O wpół do czwartej wreszcie jeden przewraca się, uderza pustym łbem o kamień i traci przytomność. Cucą go kilka minut, w końcu się udaje i wtedy wreszcie bełkotliwie udają się na spoczynek. Pod tym względem to był najgorszy mój nocleg spływowy!

Niektórzy z nas (jak to im się udało - nie wiem!) spali dobrze. Ja jestem zupełnie rozbity, ale dwie kawy rano trochę mi pomagają. Zbieramy się i około 11:00 jesteśmy na wodzie.

Obrazek

Tak jak dzień wcześniej, pogoda jest doskonała. W miastach zapewne upał, tu na rzece - przyjemna mieszanka słońca z cieniem i co jakiś czas orzeźwiający podmuch wietrzyku z nad lustra wody.
Obra zmienia tu swój charakter - zaczynają się wysokie, gęste i ciemne lasy. Co jakiś czas jedynie rzeka zakolem omiata jakąś łąkę...

Obrazek

Obra meandruje tu wspaniale, zmieniając kierunek nierzadko o 180 stopni. A to wszystko w otoczeniu lasów i wysokich skarp. Tego dnia przeszkód w postaci zwalonych drzew jest sporo, trzeba trochę się nakombinować: z lewej, z prawej, górą, dołem?
No i tak płyniemy, płyniemy... Nasz cel to tzw. most Bieruta, skąd mają nas podebrać.
Lasy rzedną, słońce przypieka mocniej, w trzcinach nagle widać tablicę z napisem, stylizowanym na urzędowy:

Przed wojną Most Wilhelma
Po wojnie Most Bieruta
Obecnie przepust
Pomysł jakiegoś fiuta

Faktycznie - teraz zrobili zeń przepust, nurt zwalnia, pojawia się kożuch rzęsy... Dobijamy do prawego brzegu i tu kończymy spływ. Przyjeżdżają po nas dość szybko a my myślimy już o jakimś obiedzie po drodze, jest niemal 14:00.

Ten odcinek Obry jest bodaj bardziej nawet atrakcyjny od tego do Międzyrzecza. Warto popłynąć! Daję *****
Tylko uwaga - lepiej rozbijać się jednak zupełnie na dziko... :twisted:

PostWysłany: czw, 20 sierpnia 2020 10:29:00 
Awatar użytkownika

Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Noclegu z pustymi łbami bardzo współczuję....

Zrobiłeś zdjęcie tej tablicy z mostem Bieruta? :D

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.

My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".

PostWysłany: czw, 20 sierpnia 2020 10:55:59 
Awatar użytkownika

No,. nocleg smutny, ale jednak z happy endem! :wikingos

Bardzo mi się podoba to, co opisałeś i pokazałeś. Nadal nie byłem w życiu na żadnym spływie (w sensie więcej niż kilka godzin) i myślę, że czeka mnie w tej dziedzinie przyszłość!

PostWysłany: czw, 20 sierpnia 2020 16:40:14 
Awatar użytkownika

Tyler Durden pisze:
Zrobiłeś zdjęcie tej tablicy z mostem Bieruta?

Nie, za późno się zorientowałem. Ale zdjęcia są w necie:

https://kuzniablubrow.files.wordpress.c ... ki-145.jpg

Crazy pisze:
myślę, że czeka mnie w tej dziedzinie przyszłość!

Będzie się działo, sądzę że połkniesz bakcyla!

PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2020 20:56:39 
Awatar użytkownika

Dziś kolejny spływ Jeziorką - 13 km, dziesiątki powalonych drzew, nieustanna praca nad wyborem trasy, na brzegu jelonek, na wodzie mnóstwo ptaków (czaple, kaczki, perkozy, zimorodki). Zaliczyłem potężną wywrotkę i kąpiel (a było dość chłodno, bo zaledwie 15'). Tym razem obyło się bez odbicia nerki ;) Była przygoda! Ahoj!

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.

PostWysłany: pn, 31 sierpnia 2020 22:54:56 
Awatar użytkownika

Świetnie! Ten sam odcinek co poprzednio czy nowy?

Mała fotorela by się przydała!

PostWysłany: wt, 01 września 2020 07:37:34 
Awatar użytkownika

Ten sam odcinek, ale szykuję się do przedłużenia o górną część, która podobno jest mocno emocjonująca ;)

Co do fotoreli, to nie byłoby na nią większych szans - tam naprawdę jest mało miejsc na kompletny relaks, a choć ryzyko wywrotki nie jest duże, to jednak trzeba się z nią liczyć - nie miałbym jak zabezpieczyć aparatu...

PostWysłany: czw, 24 września 2020 17:50:38 
Awatar użytkownika

Apropos Jeziorki - bardzo polecam przeczytanie tego tekstu:

https://www.crazynauka.pl/splyw-kajakowy-jeziorka-czyli-male-rzeczki-rzadza/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Strefa czasowa UTC+1godz.