Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 26 kwietnia 2024 21:23:43

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 292 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 09:46:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
nemesister pisze:
Właśnie sobie przypominam produkcję TVP, kaseta z 1988 roku całkiem nieźle się trzyma Smile
Już wiem, czego mi brakowało w wersji rosyjskiej - monologów wewnętrznych i narracji, których podświadomie oczekiwałam.
W wersji polskiej narratorem (nienachalnym, wprowadzającym) jest Mistrz.
No i Gustaw Holoubek.


Dokładnie! Rok ów (1988) to był chyba najmocniejszy rok polskiego kina/serialu (że wskażę na Dekalog Kiesilowskiego, Crimena)
Jestem fanatykiem wersji Wojtyszki i mimo woli porównuję ją z rosyjską wersją... mimo, że nasza była uboga i bez efektów (a że efekty będą w tym serialu będą, to widziałem na youtubie, np przy balu u Wolanda) to jednak nasza jakoś była lepiej zagrana i miała tego ducha,którego w rosyjskiej wersji nie czuję. Zapasiewicz jako Piłat czy Holoubek jako Woland...to było MISTRZOSTWO. w każdym epizodzie grają świetni aktorzy (łącznie z Gajosem, z "jednakowoż ładną mamy pogodę")

A Zapasiewicz - co należy podkreślić- zainspirowany Kreczmarem z Piłat i inni Wajdy.

No i muzyka wrocławskiego Leopoldinum...te kilka motywów delikatnie zagranych (temat Jeszui czy Małgorzaty) rwą serce i wyciskają łzy. A tu niciwo takiego, te dialogi jakoś tak wyszczekane, muza też bez mocy...

No i chyba pokuszę się o stwierdzenie, że twórcy rosyjscy mocno się inspirowali Wojtyszką w kwestii wizualizacji, co jednak raczej należy policzyć im plus, niż na minus.

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 09:49:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Meriadok Brandybuck pisze:
Crimena

Co to?

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 09:51:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/124602

jak Robin Hood z Majkelem Predem wg mnie zaczął ruch fantasy w Polsce, tak ten serial mógł zacząć ruch sarmacki w Polsce (z Komudą Jackiem na czele)

Linda jako szlachcic wracający z Jeremiady, niewoli u Moskali i próbujący wyjaśnić kto zabił mu ojca...muzyka Gintrowskiego...
to było i jest wciąż mocne...

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 09:57:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Pierwsze słyszę. :oops:

A tę wersję Wojtyszki, to pożycz mi kiedyś w końcu! :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 10:39:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 20:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
Peregrin Took pisze:
Dlaczego?

taki odruch po 2 latach laciny na studiach.

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 10:40:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Fakt, Pet zwalał na Anglosasów, a tu przecież łacina nie mniej istotna...

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 16 kwietnia 2008 20:13:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 08:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Viator pisze:
wg mnie powinno się czytać Ha -Nokri
Mam MiM w wersji audio i tam jest czytane przez k.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 00:05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...a czy wersję Wojtyszki można kupic na dvd ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 00:12:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
w większości zgadzam się z Waszymi ocenami... że Iwan bezbłędnie robotniczy, że Jeszua bardzo przekonywujący, a Woland zupełnie nie bardzo, że Piłat raczej dziwny...

Chciałbym w ramach porównywania wspomnieć tu o tym, co dla mnie osobiście stanowi wzorzec inscenizacji Mistrza i M.: mianowicie spektakl w reż. Macieja Englerta, który przez kilka lat królował w Teatrze Współczesnym w W-wie. Ciekaw jestem, czy ktoś widział? Ja mam z teatrem wybitnie na bakier, ale dzięki pani od polskiego w pierwszej liceum byłem na tym przedstawieniu i byłem zachwycony (książki wtedy jeszcze nie znałem)!

Woland był tam zupełnie inny niż Holoubkowy, ale ośmielę się powiedzieć, że dla mnie wręcz jeszcze lepszy. Grał go - może nieoczekiwanie - Krzysztof Wakuliński. Do dzisiaj go w tej roli pamiętam, choć niby tylko jeden raz, kilkanaście lat temu, go widziałem. Otaczała go tak niesamowita aura... tak, w ogóle całe to przedstawienie podobało mi się tak niesamowicie chyba dlatego, że w równym stopniu wydobywało z powieści sferę realistyczną (w tym humorystyczną, pamiętam, że momentami skręcaliśmy się tam ze śmeichu), co magiczną czy metafizyczną. Może i nawet lepiej pamiętam tę drugą. To było jak misterium jakieś, to przedstawienie!

I póki co, poniedziałkowy serial zupełnie tego nie ma. Idzie poprawnie książką do przodu, chętnie zobaczę następne odcinki, ale czy pójdzie o krok dalej, żeby pokazać, dlaczego to jest jedna z najlepszych książek świata?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 08:53:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Crazy pisze:
zy pójdzie o krok dalej, żeby pokazać, dlaczego to jest jedna z najlepszych książek świata?

Mam nadzieję, bo przeczytanie książki kompletnie mi na to pytanie nie odpowiedziało...

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 08:55:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21406
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Bogus pisze:
Mam nadzieję, bo przeczytanie książki kompletnie mi na to pytanie nie odpowiedziało...



Mąciwoda! :wikingos

;) :D

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 09:02:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Ja bym tylko chętnie poznał jakieś uzasadnienia tej tezy. A miejsce wydaje się dobre, tylko podtytuł wymagałby lekkiej modyfikacji i już nie byłoby offtopu.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 09:15:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Mogę Ci powiedzieć dlaczego jest to najważniejsza książka DLA MNIE. Głównie dlatego że w sposób mistrzowski łączy i splata niemal wszystkie ulubione i najbardziej interesujące mnie tematy literackie i nie tylko. A mianowicie (kolejność niewiążąca):
- Rosję
- wątek religijny, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Piłata
- wielką miłość
- wątek twórcy i żywotności/prawdziwości jego dzieła
- mam wrażenie że jeszcze o czymś zapomniałem.

Do tego dochodzi dla mnie genialna narracja (zawsze uważałem że Rosjanie mają najlepszą narrację), masa humoru, piętrowanie aluzji i ukrytych znaczeń. A wszystko kończy się "przebaczeniem i wieczystym schronieniem". Uzasadnienie krótkie i powierzchowne, ale dla mnie wystarczza.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 09:36:56 
Nie zrozumiałem tej książki. I właściwie bardziej zapamiętałem to, że jej nie zrozumiałem niż cokolwiek z jej treści. Tak sobie myślę, że to dostrzeżenie niezrozumienia było dla mnie dosyć ważnym momentem.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 17 kwietnia 2008 11:44:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19450
Skąd: z prowincji
elrond pisze:
...a czy wersję Wojtyszki można kupic na dvd ?


jest tu w ofercie w dziale ekranizacje, ale oferta przeznaczona jest tylko dla szkół i bibliotek,

na eBay jest w USA, z napisami angielskimi, prawdopodobnie zrobione z wersji vhs.

Można poszukać w bibliotekach lub wypożyczalniach.

Natomiast obecnie emitowana wersja jest dostępna np tu.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 292 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 20  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group