Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 09:32:49

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 stycznia 2010 15:42:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Boanerges pisze:
film jest przesiąknięty przemocą, złem, które nie wiem czemu ma służyć

jaago pisze:
przez cały czas filmu czuć wódkę


na pewno nie wybiorę się na taki film

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 stycznia 2010 20:10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 19:50:09
Posty: 2005
Skąd: zNienacka
Boanerges pisze:
t;]no zło na pewno nie służy dobru - to chyba każdy wie..


Widziałeś ten film?


natalia pisze:
na pewno nie wybiorę się na taki film

A ja mimo to polecam Ci Natalio obejrzenio nowego dzieła Smarzowskiego. Wtedy krytyka Jego twórczości będzie uprawniona. A tak to tylko powtarzanie plotek i opinii innych. Lepiej samemu wyrobic sobie zdanie, niz zdawać sie na innych. Tak myslę.

_________________
wiecznie wątpiący- gatunek ginący


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych
eksperymentów zrezygnował.

Mark Twain


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 stycznia 2010 20:55:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
widziałem, masz jakieś wątpliwości Kolego?

nic głębokiego tam nie widzę, a szczególnie kiedy czytam wywiad z reżyserem i "ochy i achy" w podsumowaniach, choćby w pierwszych z brzegu dwóch najpoczytniejszych gazetach czyli rzepie i gazie, to mi włosy dęba stają jak można się rozczulać nad scenariuszem, który autor i zarazem reżyser tłumaczy ciężkim dzieciństwem - Ameryki nie odkrył, ciężko było za prlu, to każdy wie, kto wtedy żył i dorastał..

jeśli nagromadzenie wódczanej maligny, przemocy i kilku historii życiowych, które się splotły w jeden mroźny dzień ma być dziełem sztuki czyt. filmem wartym obejrzenia to ja pasuję..

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 00:05:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Boanerges pisze:
masz jakieś wątpliwości Kolego?

po co tak ofensywnie, hę?

Ty głębokiego nie widzisz, on widzi, czytam Waszą dyskusję z zainteresowaniem, bo sam nic nie widzę, jako że filmu nie widziałem i w ogóle nic o nim nie wiem. Proszę się nie kłócić ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 01:00:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Spoko Crazy, ja tylko zadałem pytanie do Kolegi, z mojej strony nie ma żadnych zapędów "kłótniowych" tylko dyskusyjne :)
w związku z tym
Crazy pisze:
Ty głębokiego nie widzisz, on widzi

hehe fajnie piszesz, że ja głębiej nie widzę, ale skoro Ty nie widziałeś filmu, to skąd wiesz, że Kolega widzi?
:wink:

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 11:14:33 

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 11:54:24
Posty: 875
Moim zdaniem Boanerges mocno przesadza. Wiadomo, że film miły, przyjemny i lekki nie jest, bo i taki nie ma być. Ale sprowadzanie go tylko do wódki i przemocy jest trochę niesprawiedliwe. Jest chociażby ciekawa, niejednoznaczna fabuła, dobra realizacja i aktorzy.

A ostatnio obejrzałem na YT "Kurację" - Teatr Telewizji Smarzowskiego (pierwsza część: http://www.youtube.com/watch?v=vkvRG1-Bap0).
W mojej opinii rewelacja, zwłaszcza Topa i Pieczyński. No i znów grają w większości aktorzy znani z Wesela i Domu Złego.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 11:26:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 19:50:09
Posty: 2005
Skąd: zNienacka
Boanerges pisze:
widziałem, masz jakieś wątpliwości Kolego?

Mogę też napastliwie odpowiedzieć, ale Crazy jest na posterunku. Jak nie widziałeś filmu, to myślę, że dyskutowanie z Tobą traci sens:
Boanerges pisze:
nic głębokiego tam nie widzę, a szczególnie kiedy czytam wywiad z reżyserem i "ochy i achy" w podsumowaniach, choćby w pierwszych z brzegu dwóch najpoczytniejszych gazetach czyli rzepie i gazie

Jak przeczytałem recenzje Freaka w Teraz Rocku, też uznałem, że ostatnie dzieło Armii jest słabsze od Der Prozess, więc nie kupiłem płyty. Co najwyżej ściągne z sieci później.
Na szczęście płytę juz dawno mam, recenzja w Teraz Rocku jest dla mnie nieporozumieniem. A swoje zdanie o Freaku mam, bo mam płyte która słucham non stop. Jak mozna coś oceniać , nie widząc i nie słysząc tego wcześniej? Ja takiej postawy nie rozumiem. Pozdrawiam nie napastliwie.

_________________
wiecznie wątpiący- gatunek ginący


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych
eksperymentów zrezygnował.

Mark Twain


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 14:21:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bialy_Kruk pisze:
Jak nie widziałeś filmu

przecież napisał wyraźnie, że widział! :-)


Boanerges pisze:
skoro Ty nie widziałeś filmu, to skąd wiesz, że Kolega widzi?

przecież napisał wyraźnie, że widzi! :-)
(co ma do rzeczy, czy ja widziałem?)

Panowie, przeczytajcie jeszcze raz tę dyskusję od początku, bo dziwne coś rzeczy wypisujecie!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 14:32:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 19:50:09
Posty: 2005
Skąd: zNienacka
Crazy dzięki. Jak Boanegres film widział, to zmienia postać rzeczy. Odczucia i gusty są różne. Ja sie z Nim co do oceny filmu nie zgadzam i tyle. Pozdrawiam

_________________
wiecznie wątpiący- gatunek ginący


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych
eksperymentów zrezygnował.

Mark Twain


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 18:55:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
no to widzę, że sprawa widzenia załatwiona :)

a teraz proszę widzących o głębszą analizę - np. czy konieczne było zawarcie we filmie aż tylu scen przemocy? moim skromnym zdaniem niepotrzebne - okej jeszcze w Weselu to świetnie grało z tematem, który (ceremonia ślubna, wesele, goście itp.) skontrastowany z różnymi charakterami osób dawał piorunującą dawkę emocji. A w Domu.. można podejrzewać, że tak było w tych czasach, choćby z różnych publikacji, filmów, opowiadań rodziców - tylko co to wnosi do filmu? Piszę tak, bo budowanie psychologicznych portretów bohaterów za pomocą zła, którym oni emanują nie jest ciekawe w drugim filmie z rzędu. Przynajmniej dla mnie. Jeśli dla kogoś jest, to proszę o jakąś krótką wypowiedź uzasadniającą, że jest to konieczne. Byłbym zupełnie za! gdyby film kończył się jakimś małym przesłaniem, jakąś uniwersalią.. a po filmie, jak to przeczytałem w jakiejś recenzji pozostaje.. pustka. I ja się do tego zdania przychylam.

Zło jest prosto pokazywać, a tym bardziej jego banalność, ale co poza tym..?


mirus pisze:
"Kurację" - Teatr Telewizji Smarzowskiego


ooo, chętnie we wolniejszej chwili obejrzę co reżyser wysmażył :wink: dzięki za info

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 lutego 2010 21:50:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 08:44:39
Posty: 813
Skąd: Warszawa
"Dom zły" jest filmem, który wrażliwsi widzowie prawdopodobnie odchorują, ale nie uważam, aby był przegięty lub pusty. Jego siła tkwi w maksymalnie realistycznym ukazaniu Zła, które było istotą wydarzeń i osobowości bohaterów. Widz staje się osaczony przez sytuację, której nie rozumie, bo trudno empatycznie reagować na pobudki, z których wynikają zachowania bohaterów. Ale ci ludzie są jacy są, ponieważ wyrośli w świecie antywartości, w doskonałym antybożym świecie zbydlęcenia, prymitywizmu i odmóżdżających hektolitrów wódki. I nie chodzi tu o płaską krytykę PRL, ten antyboży świat zaistniał gdzieś w zapadłej wsi przede wszystkim z winy człowieka, ale to PRL go umocnił, a nawet częściowo podniósł do rangi normalności, o czym świadczy wątek wizji lokalnej i kryminalnych działań SB i partyjnych kacyków, nie mówiąc o bardzo sowieckim chlaniu wódy przez funkcjonariuszy wszelkich służb państwowych. Jedyny pozytywny bohater - porucznik MO - nie pije, z przymusu co prawda, ale już samo to sprawia, że widzi i rozumie więcej od innych. Ta wiedza determinuje jego postawę buntu, który jednak w ukazanych okolicznościach musi się skończyć klęską. Przy okazji rozprawy ze zbuntowanym milicjantem objawia się bezmiar Zła, z którego ani on sam, ani widzowie nie zdawali sobie sprawy.

Naturalistyczny brutalizm opowieści "pierwszego wątku" filmu jest zupełnie usprawiedliwiony, jeśli weźmie się pod uwagę prawdziwe zbrodnie popełniane w okresie PRL. Bestialstwo rodziny Zakrzewskich, wydarzenia tzw. "sprawy połanieckiej", czy wreszcie działalność kilku seryjnych morderców z lubieżności, nazywanych w ówczesnych mediach "wampirami" świadczy o tym, że prl-owska rzeczywistość pisała o wiele bardziej koszmarne scenariusze niż Smarzewski.

Ten film nie ma happy endu, bo nie ma być katharsis, tylko przestrogą, groźnym memento, jaki może być człowiek, którym zawładnęło Zło.

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 lutego 2010 11:38:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 czerwca 2009 22:35:36
Posty: 327
Skąd: wawa
Cytat:
Paulus_Wolf


świetna recenzja...

_________________
_______________________________
Wołaj na cały głos...!!!

http://www.flickr.com/photos/41289643@N05/sets/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 lutego 2010 12:47:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 grudnia 2004 19:50:09
Posty: 2005
Skąd: zNienacka
Popieram w 100%.

_________________
wiecznie wątpiący- gatunek ginący


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych
eksperymentów zrezygnował.

Mark Twain


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 lutego 2010 21:06:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
kurczę, miałem zobaczyć w ten weekend w kinie, ew. jutro, ale nie stanie się to

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 lutego 2010 22:37:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
o nie zauważyłem, że wątek potoczył się dalej! :D

Paulusie - no no zgrabna recenzja, podoba mi się - ale niestety nie zgadzam się z nią

nie piszesz w niej czemu uważasz, że film nie jest pusty - co go napełnia i co to jest?

piszesz o sile filmu - że to jest
Paulus_Wolf pisze:
maksymalnie realistycznym ukazaniu Zła, które było istotą wydarzeń i osobowości bohaterów


i dalej, że widz tej sytuacji nie rozumie - na jakiej podstawie to piszesz? Ja rozumiem te realia, chociaż w prlu żyłem tylko 7 lat. A pisze tak bo znam relacje z różnych wydarzeń z tego okresu.


i dalej piszesz, że ci ludzie są jacy są - no to nie wyjaśnia sprawy - a wręcz ją zaciemnia - autor nie pokazuje inne strony człowieka - nie przyrównuje do jakiegoś pozytywnego bohatera, który by się na 100% sprzeciwiał tylko w kółko mamy, że każdy jest umoczony - to nie jest prawda o tym okresie

i nie zgodzę się, że ten antyboży świat wyrósł z winy człowieka - no chyba że radzieckiego i zdrajców Polski jak np. Jaruzel to się zgodzę - bo sądzę, że Polacy pozostawieni samym sobie próbowaliby odtworzyć II RP

co do milicjnata MO - nie wiem skąd wiesz, że widzowie nie zdawali sobie sprawy z bezmiaru zła (w prl)? ja np, zdawałem sobie sprawę, jeszcze raz powtórzę - z różnych źródeł, ale także z poprzedniego filmu Smarzowskiego - o tym bezmiarze - ale jednocześnie pamiętam, że nie tylko taki świat funkcjonował ale o nim autor nie wspomina nic

jak oglądałem fragment jak Topa jedzie z paką fajek czegoś się dowiedzieć i pokazane są różne osoby, wśród których nie uświadczysz ani jednej dobrej duszy, łącznie z księdzem to jest przerysowanie ewidentne jak np. w książce Ziemkiewicza pt. Polactwo, w której chłopów traktuje jednakowo - od tych co pod sklepem wiecznie stoją do tych co naprawdę się starają jakoś wyżyć - to jest zabieg, który krzywdzi jakąś część rolników i tych ludzi, którzy w prlu nie leżeli we własnym błocie jak świnie, tylko się temu jawnie, na ile pozwalała władza sprzeciwiali

nie wiem, czy jakikolwiek brutalizm jest coś w stanie usprawiedliwić?

nie uważam, że tego rodzaju filmu mogłyby predestynować do typu katharsis - raczej jest to brutalna rozrywka, bez pokazania szerokiego kontekstu zła - z przyjęciem zasady że jestem jaki jestem i na tym trzeba poprzestać - w sumie tak dziś jest kręcone kino, które pokazuje brutalność i nie tłumaczy jej, nie próbuje z nią polemizować a dlaczego? bo to jest nośne i to się opłaca - ja sam się przyznam, że w pewnym okresie wolałem oglądać tego typu filmy ale dziś sądzę, że to studnia bez dna bo człowiek chce potem więcej i więcej tego oglądać zatracając poczucie, że jednak istnieje inny świat, a te nawet antyboże jak istniały to nie były wyprane do cna z pierwiastków dobra - które jednak w tym filmie przegrywa na całej linii - tylko pokazanie zła w zwierciadle dobra pokazuje jego bezmiar - a paradoksalnie jego szarość i małość - koniec końców słowo bezmiar mi nie pasuje do zła - raczej do dobra :)

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group