Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:30:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 stycznia 2010 14:43:26 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
Cytat:
7.Powrót

Gdzie tam jest chrześcijaństwo? Gdzie tam jest odkupienie?

Widzę że się robi szalony offtop, ehh
Zdaje się że za chwilę będę tu mógł dopisać filmy o wierze, takie jak Blade Runner, Chłopaki nie płaczą, Rękopis znaleziony w Saragossie...

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 stycznia 2010 15:05:14 

Rejestracja:
pt, 18 maja 2007 18:23:53
Posty: 1220
Skąd: Turek/ Warszawa
Cytat:
Gdzie tam jest chrześcijaństwo?

W warstwie symbolicznej.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 stycznia 2010 15:18:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Przygod pisze:
Gdzie tam jest chrześcijaństwo? Gdzie tam jest odkupienie?
...ale nie bądźmy łopatologiczni :D
Przygod pisze:
Zdaje się że za chwilę będę tu mógł dopisać filmy o wierze, takie jak Blade Runner, Chłopaki nie płaczą, Rękopis znaleziony w Saragossie...
...to jednak nie są filmy o wierze i odkupieniu....natomiast Prosta historia w olbrzymim stopniu

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 stycznia 2010 19:22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Crazy pisze:
w Powrocie jak najbardziej są odniesienia do chrześcijaństwa!

oczywiście!

kiedyś trochę o tym pisano zresztą (a konkretnie o nawiązaniach ewangelicznych wspominał KoT):
http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?p=180900#p180900

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 stycznia 2010 22:39:34 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
elrond pisze:
Przygod napisał:
Zdaje się że za chwilę będę tu mógł dopisać filmy o wierze, takie jak Blade Runner, Chłopaki nie płaczą, Rękopis znaleziony w Saragossie...

...to jednak nie są filmy o wierze i odkupieniu....

Jak to nie o wierze.
Wierzę że co rano wstaje słońce, i w każdym z tych filmów bohater wstaje z łóżka. Z grubsza rano. Z grubsza słońce świeci. Takoż więc filmy o wierze...
A kwestię odkupienia akurat łatwo tam znaleźć.
Tylko że to nie są filmy o tym.

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 stycznia 2010 00:23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Pasja chyba tutaj pasuje? Chociaż to może zbyt oczywiste. :)

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 stycznia 2010 10:46:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Gravi pisze:
Pasja chyba tutaj pasuje? Chociaż to może zbyt oczywiste.

...oczywiste ale nikt nie wspomniła o filmie. Pasuje jak najbardziej.
"Faustyna"...też "oczywisty" film.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 stycznia 2010 16:44:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Przygod pisze:
Wierzę że co rano wstaje słońce, i w każdym z tych filmów bohater wstaje z łóżka. Z grubsza rano. Z grubsza słońce świeci. Takoż więc filmy o wierze...
A kwestię odkupienia akurat łatwo tam znaleźć.

Trochę się zapędziłeś ;-)

A co do Prostej historii - centralnym motywem tego filmu jest przebaczenie: zarówno przebaczenie komuś ewentualnych win wobec mnie, jak i prośba o wybaczenie mi tego, co kiedyś zrobiłem. Tak naprawdę mądrością tego filmu jest między innymi to, że nieważne kto komu i za co ma przebaczyć - ważne, żeby zapomnieć o tym, co było złe i zacząć od nowa. Zawsze można zacząć od nowa, nawet gdy się jest starym, schorowanym i nad krawędzią grobu.

Jednocześnie film mówi, że nie jest to sprawa prosta - nie można ot tak powiedzieć, okej nie ma sprawy, wszystko wporzo. Żeby przebaczenie i odkupienie było pełne, potrzebna jest jakaś ofiara, jakaś droga do przebycia.

I jednocześnie film mówi, że jeżeli się na to zdecydujemy, to naprawdę może się udać i to udać bardziej, niż komukolwiek by się śniło.

To wszystko jest na wskroś chrześcijańskie, choćby i słowa jednego o Bogu nie było. Przebaczenie, ofiara, powstanie z upadku, cud odkupienia...

Takie zdanie pamiętam z moich licznych lektur o Lynchu - ktoś napisał, że filmy Lyncha są paradoksalnie głęboko chrześcijańskie, choć posługują się językiem "który w oczach kaznodziei może dyskredytować". Akurat język Prostej historii spodobać by się mógł i kaznodziei, ale z uwagą tak ogólnie bardzo się zgadzam.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 stycznia 2010 22:41:44 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
Widziałem ten film.
Jest tam przebaczenie i poświęcenie.
Jego chrześcijańskość i religijne przesłanie to Twoje (Wasze?) dopowiedzenie.

Crazy pisze:
Przygod napisał:
Wierzę że co rano wstaje słońce, i w każdym z tych filmów bohater wstaje z łóżka. Z grubsza rano. Z grubsza słońce świeci. Takoż więc filmy o wierze...
A kwestię odkupienia akurat łatwo tam znaleźć.


Trochę się zapędziłeś

Pokazałem mechanizm tego jak się dopowiada sens.
Ty się zapędziłeś.

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 stycznia 2010 00:56:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Przygod pisze:
Jego chrześcijańskość i religijne przesłanie to Twoje (Wasze?) dopowiedzenie.
...co tu dopowiadać ,przecie wszystko widać jak na dłoni....chyba ,że się oczu ni ma...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 stycznia 2010 10:14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Przygod pisze:
Tylko że to nie są filmy o tym

no dobra trzybajek chcesz mieć temat w którym wypisuje się ekranizacje ewangelii i filmy biblijne typu Ben Hur czy Quo Vadis, czy chcesz mieć dyskusję na temat tego, że kino jako forma sztuki odnosi się do Absolutu i posługuje się alegoriami, a twórcy potrafią pokazać coś więcej niż widać na ekranie - dotknąć duszy widza... Wybór należy do Ciebie... chociaż właściwie nie... wybór należy do nas, bo te niebanalne filmy tu wymienione dla nas są o wierze i odkupieniu czy Ci się to podoba czy nie...

a teraz walne z grubej rury (film o którym wcześniej zapomniałem):

Braveheart !!!
Dla mnie film na wskroś chrześcijański ! Mówiący o miłości która jest silniejsza niż śmierć (główny wątek miłości Williama i Murron), o poświęceniu (wybór Williama żeby walczyć bez względu na to, że walka racjonalnie rzecz biorąc jest skazana na porażkę) i wierze (w wartości takie jak miłość, wolność), zdradzie (tu możnaby wymieniać i wymieniać), męczeństwie (scena śmierci Wallace'a jest sceną męczeństwa w sensie biblijnym moim zdaniem lepszą niż to co Gibson pokazał w Pasji) a także o odkupieniu (w epilogu dowiadujemy się, że wojska zjednoczonych Robert Bruce który jest Judaszem w tej historii, a może Św. Piotrem staje na czele zjednoczonych wojsk szkockich).

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 stycznia 2010 10:41:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Dead Man Walking. Dla mnie najbardziej poruszająca jest scena egzekucji bohatera i jego konfrontacji z ogromnym złem, które uczynił dziewczynie i chłopakowi, ale także ich rodzicom. To również film o wybaczeniu i o ile dobrze pamiętam pewnego pokoju ducha doznaje tam tylko jedna osoba w filmie - ojciec chyba chłopaka, jedyny który nie był zapiekły w żądaniu sprawiedliwości dla zabójcy swojego dziecka. Dla całej reszty egzekucja na tym mordercy nie przynosi żadnego ukojenia.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 stycznia 2010 10:41:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
KoT pisze:
Mówiący o miłości która jest silniejsza niż śmierć

Hehe, to może jeszcze Matrix? :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 stycznia 2010 11:13:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Gravi pisze:
Dead Man Walking. Dla mnie najbardziej poruszająca jest scena egzekucji bohatera i jego konfrontacji z ogromnym złem, które uczynił dziewczynie i chłopakowi, ale także ich rodzicom. To również film o wybaczeniu i o ile dobrze pamiętam pewnego pokoju ducha doznaje tam tylko jedna osoba w filmie - ojciec chyba chłopaka, jedyny który nie był zapiekły w żądaniu sprawiedliwości dla zabójcy swojego dziecka. Dla całej reszty egzekucja na tym mordercy nie przynosi żadnego ukojenia.


Od siebie dodam, że dla mnie kluczową sprawą w tym filmie jest to, że jego bohater dopiero na samym końcu staje w prawdzie przed sobą i swoim czynem... Przyznaje się przed sobą do tego co zrobił... Żałuje za grzech, co jest warunkiem dobrej spowiedzi a w konsekwencji odpuszczenia grzechów... Kontekst tego filmu jest taki, że bez postaci siostry zakonnej nie doszedłby do tego... Poszedłby na szafot ze swoimi wymówkami i zaprzeczeniami...

Cytat:
Hehe, to może jeszcze Matrix?

to ja bez "hehe" napiszę, że Matrix mnie zupełnie nie poruszył, natomiast Braveheart poruszył do żywego i porusza po dziś dzień.

ciesz się, że się powstrzymałem ze Skazanymi na Shawshank (tylko z lenistwa)...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 stycznia 2010 11:27:17 

Rejestracja:
pt, 18 maja 2007 18:23:53
Posty: 1220
Skąd: Turek/ Warszawa
Cytat:
ze Skazanymi na Shawshank


W tym filmie chrześcijańska jest dla mnie droga głównego bohatera od niewoli do wolności, walka o tę wolność. Pamiętam, że utkwiło mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez narratora, kiedy Andy przedziera się przez wykonany przez siebie tunel: "Andy czołgał się ku wolności przez 450 metrów niewyobrażalnego smrodu"


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group