Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:15:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Winter has come
PostWysłany: pn, 08 czerwca 2015 23:33:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
No, na koniec sezonu - prawie, bo jeszcze jeden - Gra o tron wreszcie odpaliła. I to dosłownie! (Swoją drogą odpaliła podwójnie: najpierw zapaliła stos i była to scena wyjątkowo smutna, a jednocześnie osadzona w najlepszych tradycjach narracyjnych serii; a potem już wreszcie odpaliła smoka!)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 czerwca 2015 21:07:28 

Rejestracja:
pn, 11 kwietnia 2011 20:23:50
Posty: 61
Jako purytanin książkowy mam zdanie dokładnie przeciwne
Serial w piątej serii stacza się coraz bardziej
Oglądam bardziej z przyzwyczajenia
Fajnie jednak , że Ci się podoba , bo fanów na tym forum niewielu :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 10 czerwca 2015 22:51:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Kurde, znowu próbowałem to zobaczyć - tj. pierwszy odcinek pierwszej serii. No i nie mogę. Kompletnie nie rozumiem co może się w tym podobać. Fanom niech przykro z tego powodu nie będzie ;)

Za to bardzo polecam oba sezony BROADCHURCH.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 czerwca 2015 14:15:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Ja oglądam i wszystko przeczytałam też.

Piąta seria nierówna i wzbudza ambiwalentne odczucia we mnie: whitewalkerzy i zombiaki, i bitwa w szarości i zawierusze - mega. Snow i Daenerys, i dylematy władzy - takoż. Ramsay też im się udał.

Arya - i dotykanie tajemnic spoza świata - bardzo dobry wątek w ogólności. Mam tylko z nim tak, że to, co czytałam, było 10 x bardziej gęstym, grubym mrokiem duszy w porównaniu do tego, co widzę. To samo było z Daenerys w pierwszym tomie zresztą. Niektóre wątki relatywnie więcej tracą mocy po przeniesieniu na ekran; bywa. Co nie zmienia faktu, że i tak są jednymi z najlepszych w serialu. W ogóle pokładam duże nadzieje w tym, co się tam wyprawia. Rozgrywki między polityką ludzi cynicznych w King's Landing zwłaszcza a mocami lodu, ognia i śmierci oraz beztwarzowości - fajna sprawa. I jest w tym również coś wyzwalającego - świadomość podskórna, że te wszystkie gierki może w proch rozwalić jakaś piękna katastrofa. Can't wait :-)

Poza tym - wróciła moja ulubiona, nomen omen, twarz, tj. Jaqen H’ghar, więc jest dobrze. Btw:

Obrazek

Natomiast wątek Dorne jest zrobiony tak beznadziejnie, ze żal patrzeć.

Co do różnic książka-serial, tak mocnych w 5. części.
Ja to nawet widzę trochę jako zadrwienie sobie z tych-co-czytali-i-wszystko-wiedzą hehe... Ale jest dziwnie, coraz dziwniej. W wielu wątkach. Dwie różne historie się robią, bo niby jak Martin - biorący udział, jak słyszałam, w tworzeniu serialu - miałby to scalić w książce? Węszę ponadto istotne różnice w planach twórców serialu wobec Brienne. I to byłby żal największy może, bo uważam jej wątek w książce za wyśmienicie poprowadzony.

Też trochę jestem widzem-książkowym betonem, ale z drugiej strony - to intrygujące jest. Na przykład [UWAGA, BĘDZIE O KSIĄŻCE, JEŚLI NIE CHCESZ WIEDZIEĆ, NIE CZYTAJ], w książce córka Stannisa wciąż żyje. Może właśnie zaspojlerowano nam książkę zatem, bo faktem jest, że atmosfera wokół niej zagęszczała się i na papierze. A może wszystko idzie w stronę alternatywnych wersji zdarzeń - filmowej i książkowej. To mogłoby być całkiem ciekawe.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 czerwca 2015 19:44:59 

Rejestracja:
pn, 11 kwietnia 2011 20:23:50
Posty: 61
monika pisze:
Ja oglądam i wszystko przeczytałam też.

Mogę się podpisać pod wszystkim , co napisałaś :D
Dodatkowo nie rozumiem rezygnacji w serialu z wątku młodego Gryfa i Złotej Kompanii


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 czerwca 2015 15:51:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Fajnie, monika, że tak dużo napisałaś! Ja w ogóle to nie jestem jakimś szczególnym fanem - książkę przeczytałem pierwszą i bardzo mi się podobała, ale nie planuję zajmować sobie następnych wielu miesięcy dalszymi częściami, serial oglądam piąte przez dziesiąte, jak dotąd więcej odcinków nie widziałem, niż widziałem. Ale jednak na tyle sporo widziałem, że pewne pojęcie o całości mam.

Jeżeli chodzi o ten piąty sezon, to wydaje mi się kiepskawy, natomiast ostatni odcinek naprawdę super. Szkoda, że dopiero na koniec, w poprzedniej serii takich trzęsień ziemi było prawie tyle, co odcinków ;-)

Co do zgodności i niezgodności z książką - kompletnie mnie to nie interesuje. Jeżeli pojawiają się zmiany i są dobrze umotywowane i pokazane, to bardzo dobrze. Film jest film, a książka jest książka, gdybym nie był zainteresowany, jak autorzy filmu chcą materiał źródłowy zinterpretować, to bym w ogóle się nie zabierał za oglądanie. A gdybym chciał, żeby zrobili wszystko po kolei, jak w książce, to lepiej niech ulepią pomnik, po co film?

Monika napisała, o czym nie wiedziałem, że śmierć córki Stannisa to innowacja - to takich innowacji poproszę jak najwięcej. Była to jedna z najlepszych scen w całej Grze o tron, jakie widziałem.

Natomiast swoją drogą obiło mi się o uszy, że celowo chcą coraz dalej odejść od oryginału (i Martin w tym partycypuje), żeby zagrać na nosach tym, co wiedzą, co miało być dalej ;-)
Cytat:
może wszystko idzie w stronę alternatywnych wersji zdarzeń - filmowej i książkowej. To mogłoby być całkiem ciekawe.

Myślę, że całkiem tak!

Po konkretach:

monika pisze:
w szarości i zawierusze - mega

tak, świetna ta zimowa północ, ponurość, napięcie (pozabijają ich ci dzicy czy nie?...), w sumie beznadzieja, ale z ciężko krzesanymi iskrami nadziei

ale:

monika pisze:
whitewalkerzy i zombiaki

:oops: :oops: :oops:
Okropieństwo!

Co do Aryi (Arii?) - jakoś od początku wbrew ogólnym tendencjom nie jestem miłośnikiem tej postaci. Obecny wątek wydaje mi się totalnie od czapy i nie kumam go :-) Ale to, co tu napisałaś:
monika pisze:
gęstym, grubym mrokiem duszy

otwiera mi oczy na to, czym ten wątek ma być - i tu analogia z Daenerys z 1 serii tym bardziej do mnie przemawia (w serialu wątek broni się doskonałym doborem aktorów, charakteryzacji itp., ale sama drama poprowadzona jest mizernie, podczas gdy w książce jest to jedyna rzecz, co do której mam 100% pewności, że pięć gwiazdek).
Myślę, że zaczynam wyczuwać, o co w tym dziwacznym wątku może chodzić. Ale chyba w formule serialowej, gdzie pojawiają się ledwo krótkie przebitki, migawki z tego, co się może i dzieje w tych mrokach - to nie ma szans naprawdę zaistnieć. Może trzeba by zrobić cały specjalny odcinek, tak jak był np. cały odcinek na Murze?
monika pisze:
wątek Dorne jest zrobiony tak beznadziejnie, ze żal patrzeć.

to mi się też w ogóle nie podoba, zresztą od początku do końca

Fajne byłoby grotronowe tamto czy owamto, nie? Np. Khal Drogo czy Hodor? :lol:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 czerwca 2015 08:39:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
O! Fajnie, że taki duży odpis na mój wpis!

Crazy pisze:
Monika napisała, o czym nie wiedziałem, że śmierć córki Stannisa to innowacja - to takich innowacji poproszę jak najwięcej. Była to jedna z najlepszych scen w całej Grze o tron, jakie widziałem.


Się zgadzam z tym. I przeciwko takim innowacjom to ja nie mam nic. Co więcej, to zagranie na nosach czytelnikom, jeśli jest/będzie zrobione dobrze, to właściwie popieram, bo przecież fajnie być zaskakiwanym.

Gorzej gdy innowacje wyglądają tak, jak filmowe Dorne... Głupawe nieco akcje Jaimego (którego, btw, nie powinno tam być), wciśnięty Bronn-teoretyczny-samograj (którego tym bardziej nie powinno tam być), bo się twórcy chyba przyzwyczaili, że obecność tej postaci automatycznie = dobra zabawa i serwują wariacje Bronn + cycki, Bronn + straszna trucizna, Bronn + zabawna bijatyka. Ubaw po pachy!!1

Z ciekawostek: również Sansy nie powinno być z Boltonem, ale tę zmianę uważam za ciekawą, choć z Littlefingera robi to jednocześnie jeszcze bardziej złowrogą postać. Niemniej - zdecydowanie intrygujący myk, a czytelnik kompletnie nie wie, co się tam wydarzy.

Crazy pisze:
monika pisze:
whitewalkerzy i zombiaki


:oops: :oops: :oops:
Okropieństwo!


:(

Obrazek

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 czerwca 2015 10:08:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Cytat:
Się zgadzam z tym. I przeciwko takim innowacjom to ja nie mam nic. Co więcej, to zagranie na nosach czytelnikom, jeśli jest/będzie zrobione dobrze, to właściwie popieram, bo przecież fajnie być zaskakiwanym.

Gorzej gdy innowacje wyglądają tak, jak filmowe Dorne... Głupawe nieco akcje Jaimego (którego, btw, nie powinno tam być), wciśnięty Bronn-teoretyczny-samograj (którego tym bardziej nie powinno tam być), bo się twórcy chyba przyzwyczaili, że obecność tej postaci automatycznie = dobra zabawa i serwują wariacje Bronn + cycki, Bronn + straszna trucizna, Bronn + zabawna bijatyka. Ubaw po pachy!!1

jasne. tak samo było we Władcy pierścieni. Niemal tuż obok siebie masz świetną poruszającą scenę, jak do Helmowego Jaru przychodzą elfowie (których niby też nie powinno tam być) oraz Aragorna spadającego w przepaść, którego następnie liże koń...
Dorne zupełnie do mnie nie przemawia.

Co do whitewalkerów - nie podobają mi się od pierwszego odcinka, jest w tym jakaś dosłowność, która jak dla mnie zabija grozę a rodzi żenę. Ale dopiero ich absurdalna masowość a la najgorsze sceny z jacksonowego tolkiena sprawia, że totalnie nie jestem w stanie zaakceptować sposobu poprowadzenia tego wątku.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 16 maja 2016 21:48:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Tak dobrego odcinka Gry o tron nie było już dawno!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 26 maja 2016 13:55:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Gra o tron - wersja oryginalna z lat '80 :mrgreen:
phpBB [video]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 czerwca 2016 20:00:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Oj dopiero jutro będziemy oglądać 9. odcinek a tu kusi oj kusi!!! Strasznie jestem ciekaw, jak rozwiążą ten kluczowy odcinek. Mamy swoje teorie... chyba cały będzie bitwą...? Ale jak się skończy? Czy wreszcie George Martin przestanie być przewidująco nieprzewidujący i pozwoli Starkom wrócić do domu i uśmiercić tego psychola? Czy też będzie nieprzewidująco przewidująco nieprzewidujący i znienacka wszystko diabli wezmą?...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 czerwca 2016 21:24:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 marca 2007 19:38:56
Posty: 1131
Skąd: Słupsk
No sporo było bitwy.. Bez przewijania nie da się oglądać. Zastosowali inne rozwiązania kamery, których nie było wcześniej chyba w serialu.
A to już ostatni odcinek był?
Mam jedno pytanie co do tego odcinka i JS, ale to się spytam jak już obejrzysz Crazy.

_________________
Polski ziemniak jest skarbnicą witaminy C


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 czerwca 2016 05:14:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Jako czytelnik wolny od wizji zaproponowanej przez twórców serialu dopytuję, o którym starciu mowa?

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 czerwca 2016 05:45:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Miki pisze:
którym starciu mowa?
"Battle of the Bastards"

Tosisława pisze:
A to już ostatni odcinek był?
jeszcze jeden

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 czerwca 2016 23:58:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Coś pięknego! :D Wszyscy wygrali! Prawie nie wierzyłem, że pójdą tak daleko, ale jakaś część mojej intuicji mówiła, że tym razem jednak tak, że tym razem nie zetną po raz kolejny głowy Neda Starka. I wiedziałem, że przyjedzie Gandalf na białym koniu i Rohirrimowie (ha, ale nawet przyjechali na dźwięk rogu!).

A za tydzień Arya wróci do domu i będzie prawie soap opera :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group