Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:16:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 stycznia 2012 01:12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Crazy pisze:
do Pasji nie umiem jakoś podejść, żeby ją w kategoriach listy zmieścić,

...ale czemu ? przecie to film !

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 stycznia 2012 09:14:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
:-) Pewnie, że film. Ale pamiętam - o, jeszcze z czasów gerów! - dyskusje o tym filmie, który po pierwszym obejrzeniu w ogóle mi się nie podobał... i tam wyciągałem po kolei wszystkie swoje zarzuty... a choć drugi raz wypadł znacznie lepiej, to wciąż mam sporo właśnie "filmowych" zastrzeżeń do Pasji... i tu jest mój zgrzyt, bo trochę czuję, że chciałbym taką Pasję albo mieć na samej górze listy, albo nie mieć w ogóle. A na samą górę to mi jednak w niej dużo brakuje (własnie filmowo).

Adrian, zaskakujące rzeczy tu piszesz. Wielka ucieczka jest sztuką, a Pianista rozrywką? :-) Z Twoich wcześniejszych postów przeważnie mi wynikało, że dość zgodni powinniśmy być w gustach, ale mam teraz wrażenie, że może dotyczy to tylko kina nie-amerykańskiego? Bo z amerykańskiego wymieniasz głównie takie filmy, które ja bym dał stosunkowo daleko... podczas gdy - cokolwiek by o holyłódach nie mówić - jakbym miał robić listę ever, to pewnie filmy made in USA stanowiłyby tam większość.. (ale inne niż u Ciebie pewnie? nie wiem, zobaczy się w dalszych dekadach!).

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 stycznia 2012 10:30:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
ale Wielka Ucieczka nie jest sztuką wg mnie - nie napisałem nigdzie tego, aczkolwiek faktyczni mogłem trochę zrelatywizować Pianistę. Mój wywód jest pretensją, że dziś nie robi się takich filmów jak kiedyś i nie ma ikon kina jak kiedyś. Pianistę w zupełnie innych kategoriach bym rozpatrywał - to bardzo dobry film i dla mnie to tyle. Jeżeli chodzi o kino amerykańskie to ja jestem za Czasem Apokalipsy, Taksówkarzem, Chłopcami z Ferajny, Nocnym Kowbojem, bardzo lubię Steva McQueena, burleskę, westerny z Johnem Waynem i film noir. A rozpatrywanie czy filmowo lepszy jest Antonioni czy John Huston albo Howard Hawks jest moim zdaniem bezsensowne bo jakimi kategoriami się kierować? Albo Kurosawa a Romero?

Ostatnio oglądam zdecydowanie więcej kina europejskiego i azjatyckiego, wynika to z tego, że tzw klasykę amerykańskiego filmu znam od dziecka z TCM. Mógłbym spokojnie robić dwie listy, jedną z filmem amerykańskim i jedną z europejskim i azjatyckim. W samych latach 60 jest z 50 pozycji godnych takiej dziesiątki.

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 stycznia 2012 12:19:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Adrian pisze:
Racja, ale czym jest sztuka? Do mnie przemawiają głównie filmy lat 50 i 60. Wracam często do nich, w przeciwieństwie do filmów minionej dekady, która jest pierwszą moją świadomą dekadą i z którą nie łączą mnie sentymenty jeżeli chodzi o kino. Zgodzę się, że taki Powrót czy Wyspa są sztuką, ale Oldboy, To nie jest kraj dla starych ludzi, Drive to kino rozrywkowe, przynajmniej ja na to w taki sposób patrzę, filmy na jeden góra dwa razy. W mojej ocenie mają się nijak do Bullita, Francuskiego łącznika, Wielkiej Ucieczki...

może nadinterpretowałem ;-)
wszelako sztuka sztuką, ale jest jeszcze inna kategoria, do której te różne Wielkie ucieczki i bulity mają się świetnie (też bardzo lubię Steve'a McQueena!), można by to nazwać: ikoniczność. I z tym rzeczywiście dziś różnie bywa, choć chyba jest to kategoria, na temat której wypowiadać się można dopiero po upływie dłuższego czasu, kiedy się okazuje, co NAPRAWDĘ przetrwało próbę czasu i wdarło się do świadomości ogółu (dlatego też tak bardzo cenię Spielberga, bo on się wdarł, co by jego filmom nie zarzucać)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 stycznia 2012 15:06:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
elrond pisze:
Wyspy żeś nie oglądał ?

nie
:(
w 91 i 92 pracowałem w wypożyczalni kaset wideo i miało to później swoje złe strony ;)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 stycznia 2012 01:30:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Crazy pisze:
może nadinterpretowałem Wink


ja jestem wzrokowcem, także czasami mogę dość duże skróty myślowe stosować. Komunikacja internetowa nie dla mnie :wink:

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 stycznia 2012 11:51:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 28 października 2010 19:42:59
Posty: 466
Skąd: Z Nienacka
Na razie tak:

1. Powrót
2. To nie jest kraj dla starych ludzi
3. Walc z Bashirem
4. Drużyna Pierścienia
5. Dystrykt 9
6. Do szpiku kości
7. Wszyscy jesteśmy Chrystusami
8. Rok diabła
9. Wierny Ogrodnik
10. Między słowami
------
Dwie wieże
Ruchomy zamek Hauru
Batman. Mroczny Rycerz
Ziemia niczyja

Dziś doznałem olśnienia i jeszcze dwa filmy na pewno wejdą do 10: Ukryte Hanekego i Słoń van Santa.


Ostatnio zmieniony wt, 10 stycznia 2012 17:17:32 przez jaculio, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 stycznia 2012 12:56:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Póki sobie czegoś nie przypomnę, będzie tak:

1. Lord Of The Rings: Fellowship of the Ring (Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia)
2. Lost in Translation (Między słowami)
3. Lord of the Rings: The Two Towers (Władca Pierścieni: Dwie Wieże)
4. Mulholland Drive
5. Sideways (Bezdroża)
6. In Bruges (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj*)
7. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Zakochany bez pamięci)
8. District 9 (Dystrykt 9)
9. Inception (Incepcja)
10. Love Actually (To właśnie miłość)

* - tfu!

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Ostatnio zmieniony wt, 10 stycznia 2012 16:04:28 przez Peregrin Took, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 stycznia 2012 23:13:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Co prawda nie pełnię żadnej funkcji, ale proszę Pippina (jeśli ta uwaga powinna być skierowana do innych, to przepraszam go za takie wyróżnienie :wink: ), by przyjął jedną zasadę podawania tytułów filmów, które miały premierę w Polsce: albo tytuł oryginalny, albo przejaw inwencji ni to tłumacza, ni to dystrybutora. albo oba. W przeciwnym razie niektórzy mogą nie wiedzieć, że dany film widzieli.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 stycznia 2012 08:26:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
ale do czego konkretnie pijesz? love actually to love actually.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 stycznia 2012 10:03:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Obrazek

Czuwaj !

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 stycznia 2012 10:42:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Chociażby do tego. Przecież sam Pip z jednej strony utyskuje (jeśli dobrze pamiętam) na tłumaczenie "Eternal Sunshine of the Spotless Mind", a podaje tytuł, pod którym film może pamiętać polski widz, a z drugiej nie każdy musi wiedzieć, że "In Bruges" wyświetlano jako "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony wt, 10 stycznia 2012 10:43:31 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 stycznia 2012 10:43:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Masz rację, jestem niekonsekwenty. Już edytuję. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 stycznia 2012 13:24:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Szczerze mówiąc nie widzę problemu :-) Za to jak mi ktoś napisze "To właśnie miłość" to właśnie wtedy nie jestem pewien, o czym mówimy, bo filmów pod tego typu tytułem było na pęczki. A love actually to love actually i wiadomo. Z kolei dawanie wszystkich tytułów tylko po angielsku rodzi trudności, bo często się nie zna języka no i kto wie, co to jest Smultronstallet? (czy jakoś tak) ;-)

Pewnie, można pisać podwójne nazewnictwo, tak jest fajnie, ale nie zawsze się chce szukać i to jest zrozumiałe.

Grunt, żeby było wiadomo, o co chodzi!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 stycznia 2012 14:07:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Crazy pisze:
Za to jak mi ktoś napisze "To właśnie miłość" to właśnie wtedy nie jestem pewien, o czym mówimy, bo filmów pod tego typu tytułem było na pęczki. A love actually to love actually i wiadomo.

Dla mnie problem jest podobny w obie strony. I po polsku, i po angielsku było takich tytułów na pęczki.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group