Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 06:31:52

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2012 07:11:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Kiedy zakładałem wątek o Piosence po nic mogłem liczyć na to, że wydobędę z jakiegoś tam zapomnienia utwór, o którym uważałem, że warto mówić więcej, niż się mówi. Wszyscy go tu znali, więc była to jedynie kwestia zwrócenia uwagi, zatrzymania się na tej wspaniałej piosence.

Tutaj nie mogę liczyć na nic. Film "Goście" pozostaje kompletnie nieznany, mimo że wyreżyserował go Elia Kazan, jeden z najsłynniejszych amerykańskich reżyserów lat 50. i 60., mimo że dotyczy tematyki wietnamskiej, co przecież było przez lata machiną napędzającą najlepsze i najambitniejsze amerykańskie filmy.
A przede wszystkim - mimo że film ten wydaje mi się prawdziwym arcydziełem, jest wręcz DOSKONAŁY!

I cóż? Zwykle, kiedy komuś o nim wspominam, to pytają mnie, czy chodzi o tę francuską komedię Goście goście... skądinąd bardzo przyjemną, ale to tak zupełnie inna bajka...

"Goście" są filmem postwietnamskim. Najprościej mówiąc - byłego żołnierza, mieszkającego gdzieś na wsi z żoną i teściem odwiedza jego dwóch byłych kolegów z plutonu. I okazuje się, że mają pewne poważne rachunki do wyrównania. I się zaczyna.
Choć akcja rozkręca się powoli, to atmosfera narasta coraz bardziej i bardziej, określenie, które najlepiej pasuje mi do tego filmu to: gęsty. Jest gęsto od emocji, gęsto od niedopowiedzeń, gęsto od zadawnionych pretensji, gęsto od winy. I drugie określenie: wielopoziomowość. Ten film nadaje się do długich dyskusji, bo ma nie tylko potężną siłę emocjonalną, ale też dramat rozgrywa się tam bardzo niejednoznaczny, przyczyn i rozwiązań można szukać na wielu poziomach jednocześnie, możliwości interpretacyjne są przebogate...
I wreszcie trzecie określenie: jest to film skrajnie kameralny - wyżej wspomniana piątka bohaterów to jedyni (!) ludzie, jacy się tam w ogóle pojawiają, do tego zachowana jest jedność miejsca i akcji, a czasu prawie też.

Konstrukcja dramaturgiczna tego filmu jest dla mnie wzorcowa. Daje do myślenia jak mało co. Atmosfera jest tak elektryzująca, że po filmie trudno się otrząsnąć. Znam słownie cztery osoby, które go widziały i wszyscy tak samo reagowali.
I cóż, skoro filmu nikt kompletnie nie zna? :(

Nawet angielska wikipedia, która w materiały filmowe jest naprawdę bogata, ma tam jakiś marny artykulik, z którego nic nie wynika, nie ma tam np. ani słowa o opiniach na temat filmu. Leksykon reżyserów filmowych, który posiadam, podaje tylko przy bogatej filmografii Kazana "oskarżycielską wymowę ma próba ukazania psychicznych dewiacji uczestników wojny wietnamskiej", co w ogóle nie brzmi zachęcająco. Bardzo z rzadka da się to obejrzeć w Iluzjonie (dzięki mojej mamie właśnie tam poznałem "Gości", podczas przeglądu filmów poświęconych Wietnamowi, a potem udało mi się jeszcze raz), kiedyś raz złapać w telewizji i nawet nagrać na wideo, ale cholera nie wiem, co się stało z tą kasetą.

Niektórzy tu dobrze chomikują itp., może kogoś zachęcę ;-)

W każdym razie piszę w przeddzień nowego głosowania, żeby nikt mnie nie zapytał, czy chodzi o tę francuską komedię ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2012 11:44:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7658
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Ja film widziałem tylko raz, stosunkowo niedawno (5, 6 lat temu?) i wcześniej chyba o nim nawet nie słyszałem. Wyszedłem z kina głęboko poruszony, wręcz wstrząsnięty.

Bardzo polecam!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 13 kwietnia 2012 12:46:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
ja wiem o tym film tylko dzięki temu, że nakręcił go Kazan. Mam to do siebie, że staram się oglądać wszystkie filmy tzw wielkich reżyserów a takim dla mnie jest Elia Kazan. Wydania dvd nie ma, napisów polskich też nikt do tego nie zrobił. Większość ludzi nie wie o jego istnieniu. Od dłuższego czasu obiecuję sobie dokształcenie się z j.angielskiego aby móc oglądać takie filmy, ale wciąż nie idzie to w dobrym kierunku :wink: Może znacie jakiegoś dobrego lektora?

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 10 czerwca 2012 11:38:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
17 czerwca, godz 21.30, Cinemax.

Ma ktoś ten program i może nagrać?

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 11 czerwca 2012 13:09:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Woooow! Ja mam ten program (i nie mogę nagrać, ale pewnie znajdę kogoś kto może). Ale super! :D

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 czerwca 2012 16:27:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
O, to dzisiaj! I też jutro o tej samej godzinie na Cinemax 2. Prawie zapomniałem!

Będę miał nagranie do pożyczenia!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 17 czerwca 2012 20:57:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
ja bardzo chętnie pożyczę, mogę zaoferować w zamian np "Dziecko wojny".

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 12 października 2016 08:32:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Wreszcie obejrzałem. Wypada mi się tylko podpisać pod twoją opinią z pierwszego postu Crazy. To może być mój ulubiony film Kazana, na pewno do niego wrócę.

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group