Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 03:31:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 kwietnia 2012 11:46:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Pulp Fiction Kieślowskiemu Złotą Palmę - i dobrze :wink:

A Dersu Uzała ma szanse na pierwszą dychę - choć ze 30 filmów je ma :wink:

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 kwietnia 2012 12:54:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
1. Wesele
2.Potop
3.
4.
5.
6. Piknik pod wiszącą skałą
7. Monty Python i Święty Graal
8. Miłość i śmierć
9. Lot nad kukułczym gniazdem
10. Zawód reporter

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Ostatnio zmieniony pt, 04 maja 2012 08:26:31 przez Gero, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 kwietnia 2012 19:28:07 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
Nie ma róźy bez ognia
Trzej Muszkieterowie
Żądło
Brudny Harry
Monty Python i Święty Graal
Szczęki
Hydrozagadka
Wejście Smoka
Francuski Łącznik
Ziemia obiecana
===============
Potop
Ojciec Chrzestny

_________________
każdy cieszyć się chce


Ostatnio zmieniony pt, 04 maja 2012 11:15:34 przez Bartłomiej, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 kwietnia 2012 07:33:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
U mnie pierwsze miejsce jest niepodważalne. A za nim była ostra walka. Ogólnie - fajna pięciolatka!

1. Piknik pod wiszącą Skałą - arcydzieło!
2. Żądło
3. Wesele


4. Dziewczyny do wzięcia (to ja dyskutowałam z inżynierem! :-D)
5. Kandydat
6. Ojciec chrzestny
7. Godzilla kontra Mechagodzilla
8. Tragedia Posejdona
9. Wejście Smoka
10. Hydrozagadka

Pozdro dla:

11. Powrót Mechagodzilii
12. Ojciec chrzestny II
13. Jak utopić doktora Mraczka :D
14. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie...
15. Rzeźnia nr 5
16. Płonący wieżowiec
17. Życzenie śmierci
18. Aguirre, gniew Boży
19. Morderstwo w Orient Expressie
20. Lot nad Kukułczym Gniazdem

Nie widziałem (albo widziałem tak dawno że ledwo pamiętam) m.in: Francuski łącznik, Trzy dni kondora, Ostatni seans filmowy.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 kwietnia 2012 11:13:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 25 października 2009 12:39:56
Posty: 29
nielatwo
1 Aguirre
2 Zagadka Kaspara Hausera
3 Ojciec chrzestny II
4 Ojciec chrzestny I
5 Tajemnica Andromedy
6 Dersu Uzała
7 Garść dynamitu
8 Szepty i Krzyki (moze powinno byc pierwsze miejsce?)
9 Mechaniczna Pomarancza
10 Straw Dogs


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 09:27:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
To będzie coś straszliwego :shock:

Wychodzi na to, że ni cholery nie zmieszczą mi się do dziesiątki takie filmy, jak:
- Kabaret :cry:
- Piknik pod wiszącą skałą :|
- Rozmowa :roll:
- Chinatown...
- Rzym...
- Zawód: reporter
- Nie oglądaj się teraz :!:

ba, o Rockym Horrorze chyba mogę zapomnieć!

gorzej, obawiam się, że nie rady i Płonący wieżowiec :cry:

Co więcej z takiej petardy jak:
- Nędzne psy
- Strach na wróble
- Mechaniczna pomarańcza
- Wesele
- Portret rodzinny we wnętrzu
też nie wszystko się dostanie albo i nawet mniejszość.

problem w tym, że jest tu taka ilość filmów, które KOCHAM, że one wprost muszą być w moim zestawieniu i będzie to zestawienie bardzo bardzo subiektywne... ale przez to będę miał kaca, dając do drugiej i trzeciej dziesiątki rzeczy wspaniałe! Miałem już ten problem w 91-95, gdzie zdecydowałem się na Draculę czy drugiego Terminatora kosztem W imię ojca czy Afrodyty. Ale teraz widzę, że będzie jeszcze gorzej (czyli lepiej :D)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 14:42:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
na razie u każdego inny nr jeden :D nie dziwi mnie to zupełnie. Ja postanowiłem skoncentrować się na zaledwie 10 pozycjach i nie dawać więcej.

1.Pat Garrett i Billy Kid- jak już wcześniej napisałem, dla mnie jest to najlepszy film jaki powstał. Łączy w sobie (jak wszystkie filmy Peckinpaha) kino gatunku i kino artystyczne co mnie osobiście najbardziej odpowiada. Jest na każdy dzień, na każdą porę, na każdy stan umysłu.

2.Amarcord - wg mnie Fellini był najlepszym reżyserem w dziejach kina. Uwielbiam oglądać ten film, przy całej swojej "artystyczności" jest bardzo kokieteryjny. Ta kokieteryjność i cyrkowość filmów Felliniego oddzielała go zupełnie od ówczesnych europejskich twórców, forma właściwie była niewyczerpalna, w przeciwieństwie do twórczości Antonioniego, którego "Zawód reporter" był już autotematyczny, podobny do "Czerwonej pustyni", treściowo zbieżny z tzw "Tetralogią" poprzez filozofie egzystencjalną, która w latach 70 nie miała już takiego oddziaływania jak wcześniej. (Zawód reporter to i tak bardzo dobry film).

3.Kobieta pod presją - Cassavetes mnie zafascynował przede wszystkim sposobem opowiadania historii. Historia opowiedziana w tym filmie jest niezwykle emocjonująca, gęsta, wymaga od widza dużej koncentracji. Reżyser wszedł z kamerą do domu rodzinnego, domu na pozór normalnego. Mabel nie jest widowiskową wariatką w zdegenerowanym świecie jeszcze większych wariatów i złych ludzi jak pewnie wyglądałaby ta historia nakręcona dziś. Jej szaleństwo nie jest od początku zdefiniowane, nie jest postawione jako teza - jest szalona i koniec. Zastanawiałem się na ile postać Mabel - żony, matki, synowej - jest ekstrawagancka a na ile szalona, gdzie jest ta granica pomiędzy ekstrawagancją a szaleństwem (początkowo, w połowie jest scena, która definiuje stan Mabel - ale czy na pewno?). Film ten ma wiele doskonałych scen, które dziś nie weszłyby na ekran z powodu pruderii dzisiejszego kina (tak, kino lat 70 było zdecydowanie bardziej wyzwolone niż to dzisiejsze), jak choćby scena, w której zdezorientowany ojciec pozwala napić się piwa z puszki swoim nieletnim dzieciom, czy zabawa matki z dziećmi polegająca na zaaranżowaniu tańca umierającego łabędzia z "Jeziora łabędziego". Filmowi Cassavetesa brak pseudo-prowokacyjności, pseudo-wyrazistości, którą mają dzisiejsze thrillero-dramaty. Brak jej epatowania, wychodzenia do widza. Styl na wpół dokumentalny, z filmowanymi na zbliżeniach postaciami. Dla mnie jest to arcydzieło, acz nie każdemu musi się spodobać.

4.Zagadka Kaspara Hausera - mój ulubiony film Herzoga
5.Piknik pod wiszącą skałą
6.Aguirre, gniew boży - jedna z najlepszych męskich kreacji w kinie.
7.Ostatnie tango w Paryżu
8.Zwierciadło
9.Mechaniczna pomarańcza
10.Egzorcysta

to są moje ulubione filmy tego okresu. Każdy z nich wychodzi wg mnie poza ramy kina jako takie, ponad gatunek (western, horror, dramat erotyczny). Ponadto jest w tej pięciolatce jeszcze ze 30 filmów na pięć i sześć gwiazdek, filmów, które są maksymalnym wykorzystaniem możliwości jakie daje kino (Ojciec Chrzestny, Lot nad kukułczym gniazdem, Francuski łącznik, Brudny Harry, Barry Lyndon itd).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 15:34:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
bardzo podoba mi się Twoja lista... chociaż jest kolejną, na której nie ma na niej Lotu nad kukułczym, co jest dla mnie lekkim szokiem... no a z kolei u mnie nie będzie Pata Garretta, mimo że ogromnie go lubię...

Chciałbym serdecznie polecić - wszystkim, którzy myślą nad tą fenomenalną pięciolatką - włączenie telewizorów na kanale Europa we środę o 22.15, puszczają Stracha na wróble. Jest to, o ile pamiętam, film fenomenalny, poruszający, mądry, a przy tym jeden z największych ever popisów aktorskich (Gene Hackman i Al Pacino). Sam jednak nie pamiętam aż tak dobrze i koniecznie chcę sobie odświeżyć, nim ostatecznie dam go (lub nie dam) do swojej dziesiątki.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 16:15:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Crazy pisze:
chociaż jest kolejną, na której nie ma na niej Lotu nad kukułczym, co jest dla mnie lekkim szokiem...

szokiem ? :shock: ...hmmmm ... :D

1. Pat Garrett & Billy Kid ( Sam Peckinpah ) pełna zgoda z Adrianem
2. Aguirre gniew boży (Werner Herzog ) Klaus Kinsky !!!!!
3. Ziemia obiecana ( Andrzej Wajda) najlepszy polski film !
4. Amarcord ( Federico Fellini)
5. Sanatorium pod klepsydrą (Wojciech Jerzy Has)
6. Wesele (Andrzej Wajda)
7. Zagadka Kaspara Hausera ( Werner Herzog)
8. Piknik pod wiszącą skałą ( Peter Weir)
9. Zawód reporter (Michelangelo Antonioni)
10. Rzym (Federico Fellini)

11. Potop (Hoffman)
12. Get Carter ( Hodges)
13. Dajcie mi głowę Alfredo Garcii (Packinpah)
14. Śmierć w Wenecji ( Visconti)
15. Kabaret (Fosse)
16. Chinatown (Polański)
17. Ojciec chrzestny 1 ( Coppola)
18. Hydrozagadka (Kondratiuk)
19. Francuski łącznik (Friedkin)
20. Żądło (Hill)

najlepsza pięciolatka !!! olbrzymie wprost nagromadzenie bardzo dobrych filmów.....a ile śfietnych kryminałów !!!! pierwsza trójka to filmy TOTALNE...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony ndz, 22 kwietnia 2012 22:07:53 przez elrond, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 21:50:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7658
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
O kurde, jednak jest trudno.

1. One Flew Over the Cuckoo's Nest.
2. The Conversation
3. The Visitors
4. Don't Look Now (czołówka najbardziej przerażających filmów w ogóle)
5. Professione: Reporter
6. The Godfather
7. The French Connection
8. Pink Floyd: Live at Pompei
9. The Scarecrow
10. Dirty Harry

11. Great Gatsby
12. Badlands
13. Chinatown
14. Three Days of Condor
15. The Sting
16. The Day of the Jackal
17. The Duel
18. French Connection
19. The Godfather: Part II
20. Morte a Venezia

21. Serpico
22. Magnum Force
23. Death Wish
24. Aguirre, Der Zorn Gottes
25. Picnic at Hanging Rock
26. Texas Chainsaw Massacre
27. Cabaret
28. The Poseidon Adventure
29. The Eiger Sanction
30. Potop

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 21:54:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Tyler Durden pisze:
4. Don't Look Now (czołówka najbardziej przerażających filmów w ogóle)

:piwo:
Nie zmieści się u mnie, ale film jest nieziemski!

elrond pisze:
szokiem ?

no szokiem :-) Pomyślałbym normalnie, że Lot powinien tę pięciolatkę wygrać!


Ostatnio zmieniony ndz, 22 kwietnia 2012 22:03:08 przez Crazy, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 21:57:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
1. Ojciec chrzestny
2. Ziemia obiecana
3. Ojciec chrzestny 2
4. Chinatown
5. Nie ma róży bez ognia
6. Potop
7. Szczeki
8. Żądło
9. The Wicker Man
10. Francuski łącznik

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 22:30:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Crazy na temat "Nie oglądaj się teraz" pisze:
Nie zmieści się u mnie, ale film jest nieziemski!


Zgadzam się :piwo: Niesamowite ujęcia Roega i najlepsza w historii kina scena seksu :D :D i genialny klimat. Brałem ten film pod uwagę jednak Egzorcysta zrobił na mnie większe wrażenie, może dlatego, że byłem młodszy kiedy pierwszy raz go oglądałem. W każdym razie, w następnej pięciolatce jest "Palacz zwłok" i to jest dopiero film grozy 8-)

Co do "Lotu" to powiem tylko tyle, że nie jest to mój ulubiony film. A przy wyborze tym się kierowałem. Doceniam go, ale przed nim znalazłoby się jeszcze co najmniej kilka filmów. Gdybym miał wybrać filmy, które idealnie określają tzw kino amerykańskie postawiłbym na "Lot" i "Ojca chrzestnego", filmy które każdemu będą się podobały, które są perfekcyjne. Mnie brakuje w nich czegoś ponad. Tak jak np Peckinpah w "Pacie Garrecie" praktycznie zakończył gatunek, granice westernu przesunął do kresu możliwości. Amarcord to wizja artysty Felliniego, jego wizytówka, film zawierający wszelkie poruszane przez Federico wcześniej tematy. Kobieta pod presją do niszowe amerykańskie kino, coś ponad główny nurt i najlepszy film Cassavetesa, który był inspiracją dla bardzo wielu reżyserów dzisiejszych. Aguirre to Klaus Kinsky, Kaspar Hauser to Bruno S., role z jakimi obcuje się zaledwie kilkakrotnie w przeciągu 100 lat kinematografii, role tak charakterystyczne, że nie można ich nie pamiętać. Zwierciadło to najbardziej osobliwy film w dziejach kina. Piknik pod wiszącą skałą to niesamowity wręcz klimat, tym bardziej doceniany prze zemnie, że nie powinien mi się ten film podobać. Ostatnie tango w Paryżu to erotyk, który broni się do dziś (a to wielka sztuka), to film niezwykle emocjonalny. Rozrzut w tej pięciolatce będzie ogromny, ciężko jest mi się pogodzić z faktem, że nie mam np Sanatorium pod klepsydrą czy Ziemi obiecanej. Do "Scen z życia małżeńskiego" Bergmana nie dojrzałem chyba. Albo przez nikogo nie wymieniony Papillion.

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Ostatnio zmieniony ndz, 22 kwietnia 2012 22:47:20 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 22:33:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Crazy pisze:
Pomyślałbym normalnie, że Lot powinien tę pięciolatkę wygrać!

..powinien ? co za słowo ! :D

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 kwietnia 2012 22:51:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
No przecież nie, że "powinien" w sensie aksjologiczno-normatywnym ;-) U mnie zresztą też nie wygra i nawet nie wiem, czy będzie w pierwszej piątce (choć jest to mój ex-numer jeden ever). Ale w sensie statystycznym wydaje się, że Ojciec chrzestny i właśnie Lot są filmami najbardziej predestynowanymi do wygrania jakiegokolwiek plebiscytu z tego okresu. A my wcale znów nie jesteśmy tacy oryginalni, w końcu i Pulp Fiction, i Pluton, i Amadeusz to raczej byłyby takie ogólnopolskie pewniaki. I takoż Ojciec chrzestny i Lot, co zresztą, jak widzę, Adrian wypunktował.

Z Adriana argumentacją mogę się częściowo zgodzić, tylko że pewnie o tych dwóch filmach też można by śmiało powiedzieć coś, co by definiowało, że są one "ponad" czy "poza" ramami wyznaczanymi choćby przez perfekcjonizm realizacyjny. Wirtuozeria Lotu nad kukułczym gniazdem dla mnie jednak wygrywa z oryginalnością wielu wspaniałych filmów tego okresu... choć nie ze wszystkimi.

PS.
Adrian pisze:
Albo przez nikogo nie wymieniony Papillion.

Wymieniałem na początku. Dla mnie duet aktorski Steve'a McQueena i Dustina Hoffmana w tym filmie jest właśnie czymś, co zdarzyło się na przestrzeni tych >100 lat może kilka razy i to nieznaczne kilka razy. Do całości filmu mam różne zastrzeżenia, ale oni dwaj to jest jakiś total :shock:


Ostatnio zmieniony ndz, 22 kwietnia 2012 22:58:09 przez Crazy, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group