Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 03:00:07

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: P.P.P.
PostWysłany: ndz, 04 listopada 2012 20:53:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Pier Paolo Pasolini był jedną z największych osobowości kinematografii. Znienawidzony przez prawicę, na sztandary wynoszony przez lewicę (mam na myśli włoską scenę polityczną), człowiek, który o sobie samym mówił: "Jeżeli wiesz, że jestem niewierzący, to znasz mnie lepiej niż ja sam. Być może i jestem człowiekiem niewierzącym, ale takim, który tęskni za wiarą." Reżyser-męczennik, twórca, który "Ewangelię wg Świętego Mateusza" zekranizował ukazując ją przez pryzmat swojej osobistej historii, swoich przyjaciół umieszczając w roli apostołów, a umiłowanej matce powierzając rolę Marii. Uznał, że tylko takie przedstawienie historii ma sens, wielokrotnie wyrokując własną przedwczesną śmierć być może dokonując takiej interpretacji Ewangelii, dodatkowo własną rolę reżysera-męczennika przypieczętował. Egocentryzm powierzchowny, pod którym kryło się wręcz obsesyjne zainteresowanie tematem umierania. Los męczennika, los syna faszystowskiego porucznika, darzącego nienawiścią własnego ojca, oddanego żołnierza idei faszystowskich Włoch głoszonej przez Duce. Syn nauczycielki, z którą komunikował się za pomocą dialektu frulijskiego, dialektu znienawidzonego i niezrozumiałego przez jego ojca. Mieszkaniec alpejskiego regionu Frulia, krainy mitycznej dla niego samego.

Komunista i homoseksualista, jednocześnie reżyser filmu uznanego przez Watykan za najdoskonalej oddający sens tekstu biblijnego. Wcielony do armii włoskiej, po kapitulacji złożył broń, niedługo potem jego brat Guido członek komunistycznej partyzantki walczącej z Niemcami został zamordowany w walkach przez inną komunistyczną bojówkę w tzw porachunkach frakcyjnych. Z czasem stawał się coraz bardziej uznanym poetą i eseistą, a także gorliwym członkiem partii komunistycznej, w której był nielubiany ze względu na historię związaną z bratem, a także za kosmopolityzm i niechęć do realizmu socjalistycznego, przejawiający się brak entuzjazmu do owego ustroju w jego tekstach. Niedługo później został wydalony z partii przez jej komitet za homoseksualizm (tak, lewacy wydalający lewaka za homoseksualizm :wink: ). Oskarżony o uwiedzenie ucznia, wytykany palcami i tytułowany zboczeńcem postanowił wyjechać wraz z matką do Rzymu, gdzie matka została sprzątaczką, a Pier miał okazję poznać dzielnice biedy, przedstawione we "Włóczykiju" i Mammie Romie". Ojca porzucili.

cdn...

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 04 listopada 2012 21:36:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
:piwo:

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 listopada 2012 12:27:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
czekam na więcej! na pewno się wpiszę :D super, że jest także ten temat! :piwo:

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 listopada 2012 21:55:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
a ja nadal nie mogę sobie przypomnieć, który jego film widziałem (niestety tylko jeden), czy była to Medea czy Król Edyp... niestety nic z niego nie pamiętam :oops:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 10 listopada 2012 01:05:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Pasolini, Visconti, Fellini, Antonioni. Rosselini i De Sica, mniej znany Olmi (ten od "Drzewa na saboty" - przy okazji przypominam o istnieniu tego filmu i zachęcam do jego obejrzenia gdyż jest cudowny!). Włoskie kino było wielkie!

Co ciekawe, każdy z pierwszej czwórki niewątpliwie wielkich reżyserów i przedstawicieli kina autorskiego zupełnie inaczej i o czym innym opowiadał. Zastanawiam się skąd to się wzięło. Fellini był kuglarzem, cyrkowcem. Inspirował go Breugel. Antonioni - egzystencjalista, przemawiający jedynie jednym językiem, ale wyeksploatował go całkowicie i perfekcyjnie. Visconti - arystokrata, gorliwy socjalista, homoseksualista, uczeń Renoira, autor wielu sztuk teatralnych. Wreszcie Pasolini - ukierunkowany na niziny społeczeństwa, silnie doświadczony brakiem akceptacji, chyba najbardziej różnorodny. Takie osobowości pojawiły się w jednym kraju, w podobnym czasie - niezwykłe.

Jego kino to opowieści o ludziach doświadczonych. Niezrozumieniem, biedą, nieszczęśliwym losem splątanym przez uprzednie w życiu zdarzenia. Żarliwość z jaką kreślił te historie sprawia, że film o życiu prostytutki jest filmem o miłości matki do syna ("Mamma Roma"). Potrafił sprawić, że drastyczne różnice światopoglądowe jakie mnie - jego widza i Piera-reżysera przestały w ogóle być w jakikolwiek sposób istotne. Kino Pasoliniego nauczyło mnie, że sztuka jest ponad każdy światopogląd. To jest jej potęga, dialog pomiędzy osobowością reżysera a duszą czy sercem widza. Nić porozumienia, nie wyrażająca się intelektualnie, a emocjonalnie, podświadomie, intuicyjnie. A przecież filmy zaczął kręcić w wieku 40 lat.

Po przyjeździe do Rzymu wylądował na przedmieściach. Z czasem zyskiwał coraz większe uznanie, o Pierze zaczęto mówić jako o poecie jednym z najzdolniejszych we Włoszech. Fama ta zaprowadziła go do współpracy przy scenariuszach "Nocy Cabirii" i "Słodkiego życia" Felliniego. Producentem tego pierwszego był Dino De Laurentis, bardzo istotna postać światowej produkcji filmowej.

cdn

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group