Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 18 listopada 2017 07:25:57

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 532 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 03 października 2017 20:57:56 
Awatar użytkownika

Obrazek
Ofiara (Phii khon pen) ***+
Tajlandia, 2006, reż. Monthon Arayangkoon

"Ofiara" to jeden z takich filmów, na które natrafiałem często zaczynając przygodę z azjatyckimi horrorami i na które się wówczas, z różnych powodów, nie zdecydowałem. Chyba w tym przypadku poszło o ogólne rozczarowanie tajskim horrorem, jakie przeżywałem w tamtym czasie - uzasadnione zresztą, bo to, co najfajniejsze w kinie Tajlandii, to kalka kina koreańskiego, doprawiona rodzimą, bardzo mocną, wiarą w duchy. I chyba dobrze się stało, że zaczekałem, bo Koreańczycy ostatnio klasycznych horrorów z długowłosymi zjawami nie robią, a "Ofiara" jest, przynajmniej jeśli chodzi o dobór środków, dość klasyczna.

Nietypowość polega na tym, że jest to film w filmie, podniesiony do kwadratu. Aktorka, odgrywająca na potrzeby policyjnych inscenizacji ofiary morderstw nawiązuje pewną specyficzną relację z zamordowaną, jak się wydaje, przez męża, gwiazdą filmową. W połowie okazuje się, że to, co do tej pory widzimy, również było inscenizacją, od tej pory zaś rozmaite koszmary i tajemnicze zgony prześladować zaczyna "prawdziwą" tym razem ekipę filmową.

Dużo tu egzotyki, w pierwszej części pojawiają się też elementy komediowe (choć w przypadku Tajlandii nie zawsze jestem pewien, czy coś, co mi wydaje się żartem, nie jest po prostu zupełnie mi obcą specyfiką), potem jest bardziej strasznie. Przyznam, że kilka razy byłem w trakcie seansu trochę zaniepokojony, należy więc uznać, ze jako horror "Ofiara" spełniła swoje zadanie. Do mistrzostwa daleko, ale czegoś takiego mi dziś w nowych produkcjach brakuje.

trailer

PostWysłany: wt, 03 października 2017 21:01:31 
Awatar użytkownika

Obrazek
Attack the gas station! (Joo-yoo-so Seub-gyeok-sa-geon) ****
Korea Południowa, 1999, reż. Sang-jin Kim

Dość już stary film, co ma ten urok, że aktorzy, których normalnie widuję jako dorosłych, tu są szczeniakami, zaś nawet taki facet, co gra niesympatycznych, podstarzałych biznesmenów, tu jest jeszcze w miarę młody. "Attack the gas station!" to ponoć film kultowy, a także problematyczny, bo zdaje się, że akcja, pokazana na ekranie, znajdowała potem naśladowców. Oto kilku młodych gości napada dwa razy pod rząd na tę samą stację benzynową, gdzie dopuszcza się wielu aktów bezsensownej agresji przeciwko osobom i mieniu. Stopniowo jednak pojawia się w tym jakiś sens, a w miejsce ludzi przypadkowych, obrywają też i ci, którym się należy. Napastnicy zaś okazują się być trochę mądrzejsi, niż się początkowo wydawało. Problemem jest przede wszystkim to, że na pierwszy rzut oka wydaje się to typowa produkcja imprezowa, człowiek więc patrzy, pije, zajmuje się wieloma sprawami i szybko gubi wątek - a tu jednak warto poświęcić temu, co na ekranie, trochę więcej uwagi.

Powstała też część druga, kiedyś na pewno i ją obejrzę.

trailer

PostWysłany: czw, 19 października 2017 20:53:51 
Awatar użytkownika

Obrazek
[serial] Strongest deliveryman ***1/2
Korea Południowa, 2017, 16 odcinków

Ciekawa mieszanka, która dała serial miły do oglądania, chwilami wciągający, ale jednak będący daleko w tyle za największymi dziełami z tego roku. "Strongest deliveryman" to z jednej strony bardzo mocne oskarżenie Korei jako kraju bez perspektyw dla młodzieży (chyba pierwszy raz spotkałem się tutaj z wykorzystaniem popularnej frazy "Hell Joseon" - Joseon to historyczna, najdłużej na Półwyspie Koreańskim panująca dynastia - w dialogach), z drugiej opowieść o tym, że można dać sobie radę, mająca w sobie coś z ducha anarchokapitalizmu. Młodzi walczą z chciwymi, bezdusznymi lub ulegającymi poczuciu beznadziei starszymi, wbrew wszystkiemu zdarza im się w tym starciu wygrywać a przy tym przeżywać typowe dla swojego wieku przygody. Oczywiście istotny jest też wątek romansowy i smutne historie rodzinne sprzed lat. Tło gospodarcze, mimo egzotyki, jest zaś uniwersalne - właściciele małych knajpek, od których zależy również los dostawców, muszą obronić się przed chcących ją wykończyć sieciówką. Ogólnie - fajna rzecz, z pewnymi ambicjami społecznymi, ale głównie do oglądania dla przyjemności.

trailer

PostWysłany: czw, 19 października 2017 20:56:43 
Awatar użytkownika

Obrazek
[serial] Save me ****1/2
Korea Południowa, 2017, 16 odcinków

Nadawane równocześnie ze "Strongest deliveryman" całkowite zaprzeczenie tego serialu - ciężko (często - za ciężko), ponuro i właściwie bez nadziei. Starzy są chciwi, skorumpowani i tchórzliwi. Młodzi próbują walczyć, ale nie mają szans, wsparcia nie mając nawet w rodzicach. Małym miasteczkiem rządzi gubernator, który dla kariery politycznej gotów jest nawet zamordować swoją żonę. Pod jego nosem wpływy zdobywa sekta, w której rządzą kaznodzieja-oszust i cyniczny bandzior, nie mający oporów ani przed gwałtem, ani przed morderstwem. W jej sidła wpadają co biedniejsi mieszkańcy, szybko zmieniający się w całkowicie posłusznych fanatyków. Co będzie, gdy guru połączy siły z politykiem?

Główną osia akcji "Save me" są losy dziewczyny, która trafia do ośrodka sekty razem z rodzicami. Ojciec zostaje jednym z większych fanatyków, matka będzie faszerowaną prochami pół-rośliną, dziewczyna - ofiarą, szykowaną do roli "duchowej matki", czyli kolejnej nałożnicy kaznodziei, a może również typowana na przebłagalną, żywą ofiarę. Nim jeszcze rodzina wyląduje w tym piekle, straci syna, doprowadzonego do samobójstwa przez kolegów ze szkoły. Kilku chłopaków, mających po tej akcji wyrzuty sumienia wobec będącej ich koleżanką dziewczyny, podejmować będzie mniej lub bardziej rozpaczliwe próby wyrwania ją z sekty. Prawie do końca karta nie odwróci się, jak to normalnie dzieje się najpóźniej w 2/3 tego typu seriali. Koniec zaś będzie spektakularny i bardzo gęsty, inny być tu nie mógł.

Całość serialu odebrać można antyreligijnie, mam wrażenie, że autorzy w pewnym momencie przestraszyli się takiej interpretacji i dopisali biednej Sang-me finalny monolog, w którym wiara wreszcie jawi się jako wartość. Wbrew oszustom i fanatykom. Bardzo mocna rzecz, ale, nie ma się co oszukiwać - szalenie wyczerpująca.

trailer

PostWysłany: sob, 28 października 2017 11:10:33 
Awatar użytkownika

Tutaj piszę o wszystkich filmach, które zostaną pokazane w bloku "Hity ostatnich lat" na tegorocznym Warsaw Korean Film Festival. Trzy z pięciu opisanych pozycji nie mają jeszcze swoich notek w tym temacie, ale wkrótce to nadgonię.

PostWysłany: ndz, 29 października 2017 22:57:54 
Awatar użytkownika

Gdybym w ogóle chodził do kina, to bym chętnie się pojawił na takim festiwalu...

PostWysłany: śr, 15 listopada 2017 17:47:41 

Wooow, fantastyczna lista, widzę moich ulubieńców, Hausu, R100 i Kanako, dodałabym jeszcze Symbol, również autorstwa Marumoto :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 532 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36

Strefa czasowa UTC+1godz.