Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 09:50:51

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 19 marca 2018 22:10:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Każdy z tytułów Majewskiego coś mi mówi, ale nie wiem czy widziałem któryś z tych filmów :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 marca 2018 22:57:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Mega dobry reżyser. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" to jest chyba top 1 filmów o milicjantach 8-)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 20 marca 2018 07:48:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Prazeodym pisze:
top 1 filmów o milicjantach


Solidna rekomendacja! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 14 listopada 2020 20:00:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Wyszedłem sobie na wieczorny spacerek po fajki do sklepu i, nie wiem kompletnie czemu, bo nie widziałem go z 5 lat, zacząłem intensywnie myśleć o filmie "Przypadek" Kieślowskiego. Rozkminka ta była na tyle długa, że uznałem, że muszę gdzieś to spisać.

Jest to film pechowy. Powstawał w roku 1981, a jego tworzenie zostało urwane, jeśli dobrze pamiętam, to na etapie montażu, 13 grudnia. Na ekrany trafił w 1987 roku, w dziwny sposób - niby był, ale trochę go okrojono, a przede wszystkim historia wrzuciła szybszy bieg, przez co dużo elementów, które 6 lat wcześniej były paląco aktualne, nagle stało się troszkę opowieścią z zamierzchłej przeszłości. Jego wstrzymanie było wielkim pechem także z innego powodu - bez niego filmografia Kieślowskiego były trochę jak puzzle bez wielu elementów. Trudno pewnie bez "Przypadku" zrozumieć jak to się stało, że wnikliwy socjolog z kamerą (socjolog z zainteresowań, a nie dyplomu, hehe), facet, który kręcił filmy fabularne, tak jakby były to dokumenty, portretował rzeczywistość "taką jaka jest" - nagle wjechał na pełnym biegu w metafizykę by zahaczać o zupełnie inne tematy..."Przypadek", jeśli Państwo nie widzieli był bowiem z jednej strony podsumowaniem tych quasi-dokumentlnych filmów fabularnych z lat 70, najbardziej ambitnym i epickim, szeroko przedstawiającym całą panoramę społeczeństwa - a z drugiej strony własnie wejściem w ową metafizykę.

Wydaje mi się, że być może owa opoźniona data premiery, fakt, że większość ludzi widziała ten film wiedząc gdzie Kieślowski pójdzie dalej, może sprawiać wrażenie, że głównym tematem dyskusji na temat tego filmu jest owa główna teza, czyli to, że bohater, zależnie od kompletnej pierdoły w swoim życiu (czyli zdązania lub niezdążania na pociąg na starym Fabrycznym w Łodzi) może znależc się po kompletnie różnych stronach barykady w polskim społeczńestwie . Mnie to jednak nie przekonuje. Może i tak, może i nie - w filmie wyraźnie widzimy (poza ostatnią wersją, gdzie młody Linda nie jest ani partyjaniakiem ani opozycjonistą), że naprawdę baaaaardzo specyficzny splot przypadków, a nie tylko zdążenie lub niezdążenie na pociag, sprawiło, że zrobił tak, a nie inaczej. Oczywiście - nie kwestionuje takiej możliwości, no ale nie, to nie był przypadek, to było prawdziwe nawarstwienie przypadków, korzystnych lub niekorzystnych okoliczności, różnych specyficznych ,swoistych cech akurat takiego, a nie innego bohatera, które sprawiło, że tak się stało. Nie rozciągałbym tego wniosku ogólnie na większy wycinek ludzkości, nawet jeśli mogłoby tak się zdażyć.


NATOMIAST niezwykle cenię ten film z tej perspektywy, która może po prawie 40 latach umykać, czyli socjologiczno-politycznej. Mianowicie - jest to bardzo wnikliwy, cenny i błyskotliwy portret pewnych części polskiego społeczeństwa dosłownie dzień przed pierwszą Solidarnością. Przypomnę: te związane z polityką wersje losów głównego bohatera urywają się w momencie, kiedy przychodzi wiadomość o strajkach w całym kraju. "Przypadek" nie pokazuje ich bezpośredniej przyczyny, ale jest świetną, zniuansowaną analizą ogólnego, intelektualnego fermentu i jakiegoś nerwu swoich czasów, który doprowadził do tego, że 1980 i 1981 rok był tak burzliwy i czemu wielki ruch społeczny skłdał się niekoniecznie tylko z samych robotników. Polska późnego Gierka jest w tym filmie niby krajem ospałym, z silną partią dyktatorską i opozycją, która wydaje się, mimo ognia w sercu i wielkiej odwagi, słaba i zastraszona - a jednak czuć w tym filmie, że to kraj, który trochę jest jak nabita strzelba i wystarczy pociagnąc za spust...Drobne scenki, epizody, różne polskie krzywdy pokazują to mocno, bez certolenia się (przypomnę: 1981 rok, Kieślowski mógł nakręcić wtedy naprawdę dużo!), ale jednocześnie bez jakichś ewidentnych uproszczeń, stereotypów, nawet ewidentnego sympatyzowania z tą stroną, do której zapewne było mu bliżej. I chyba to połączenie owej szerokości analizy z jej głębią, dbałością o szczegóły, wyłuskiwanie w tych społecznych masach, opozycyjnych czy partyjnych, prywatnych losów i prywatnych decyzji, momentów przejścia - to wszystko sprawia, że uważam, że jest to jednak fascynujący i bardzo wazny film.

Tyle :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 stycznia 2021 20:36:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Joon pisze:
anastazja pisze:
iną benitą


anastazja pisze:
co stało się potem z tymi ludźmi


o, właśnie o niej niedawno czytałam (po obejrzeniu "Ja tu rządzę") i rzeczywiście, niezwykle tragiczny los...


jednak okazuje się, że Ina tak tragicznie nie skończyła!; wywiad z jej wnuczką:
https://stare-kino.pl/tylko-u-nas-moja- ... ny-benity/


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 22 stycznia 2021 20:20:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Obejrzałem sobie stary polski film. Po pięciu latach wreszcie! :) W międzyczasie widziałem co nieco, ale najczęściej nie w całości, więc się nie wpisywałem. Niektórych obrazów szkoda, miałbym gdzie sprawdzić tytuły, a przede wszystkim: może wywiązała by się jakaś rozmowa?

Obejrzałem Zbrodniarza i pannę. Żywy kryminał, podszyty melancholią, acz wcale nie ponury. I bez sztampy. I z Morzem Bałtyckim. Film ma swoje słabości, bo choć intryga fajna i Joe Alex rozsiewa wiele tropów, to na przykład finał - jeśli chodzi o aspekt sensacyjny - nie wypada całkiem przekonywująco. I to nie ze względu na pomysł rozwiązania, a jego dość słabą realizację. Muszę też wyznać, że przedstawione sposoby działania Milicji Obywatelskiej, a także realia Polski Ludowej w filmie, nie do końca zgadzają się z moimi wyobrażeniami o tych sprawach. Przy czym nie miałem z tym problemu, a wręcz przeciwnie: co i rusz migały mi iskierki rozbawienia.

Zbrodniarz i panna broni się, a nawet moim zdaniem zwycięża, na poziomie emocjonalnym. Ma swój ciężar i dotkliwość, pozwala się też rozpatrywać w nawiązaniu do bajki o brzydkim kaczątku czy Kopciuszku, ale w luźnym powiązaniu i zupełnie bez jakiejś taniej bajkowości.

Do tego dochodzi to wszystko za co w ogóle lubię stare, polskie filmy, a czego nie chce mi się teraz tłumaczyć ("mówisz jak Kamik!"), bo rzecz jest chyba wiadoma. Świetna muzyka Komedy (choć życzyłbym sobie wiedzieć kto z nim gra), a są i inne wątki muzyczne. Cybulski jak Cybulski, ale może być tak, że dla mnie głównym atutem filmu są role żeńskie. Wspaniała na przykład Ewa Wiśniewska - choć w dość krótkim epizodzie. A Ewa Krzyżewska w roli głównej – dla mnie to odkrycie, zachwyt i olśnienie!

Obrazek

Bardzo w porządku film!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 24 stycznia 2021 10:07:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Nie znam, ale obrazek zachęcający! I melancholia, Bałtyk, Komeda...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 27 stycznia 2021 22:41:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 800
Skąd: Marshes
Widziałem to, ale nic więcej nie napiszę, bo nic więcej nie pamiętam.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 października 2021 16:20:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Ninateka serwuje nam Tydzień z filmami Hasa - ale nie z tymi, co je pewnie w większości znamy, ale z takimi, co nawet o nich nie słyszałem.

I oto dziś, korzystając z przymusowego urlopu, sięgnąłem po pierwszą pozycję (dostępną dziś i jeszcze chyba do jutra wieczór), czyli Wspólny pokój. Film zrobiony wkrótce po Pętli i Pożegnaniach i pewnie jakoś tam z nich czerpiący i od nich słabszy. Ale wciągnął mnie i urzekł mistrzostwem budowania kadrów (a zwłaszcza ruchu wewnątrz kadru!), przepięknym operowaniem światłocieniem, no i to wszystko nie dla samej urody, ale w jakiś sposób tworzące potrzebną tęskną nutę.

Bo tak: z jednej strony jak najbardziej celne jest podsumowanie, które pożyczą skądinąd, że to "film nie tyle o niespełnionych, ile o niedorobionych artystach (małą literą, to konieczne) snujących się po nie swoim życiu", a także przenikający film dekadentyzm, bo ci artyści do niczego nie dążą, za to chętnie idą się napić do lokalu albo oddają się fantazjom erotycznym, albo kółkom wzajemnej adoracji. Jednak w wydaniu Hasa robi się z tego kino nostalgiczne i dzięki temu, mi przynajmniej nie wydaje się tak jednoznacznie ponuro-przygnębiające. I ta nostalgiczność jest dobrze plasowana według mnie, bo nie idzie w kierunku "starych dobrych czasów", że co prawda do bani byli ci "artyści", ale jednak - nie, film co prawda jest dość wyraźnie umiejscowiony w czasach (blisko?) przedwojennych, ale tak naprawdę jest uniwersalny i mógłby się rozgrywać gdziekolwiek i kiedykolwiek; a ta nostalgia to raczej takie: ech, tacy ci ludzie są i co zrobić... mimo wszystko właśnie tacy są nam bliscy. Ja w każdym razie czułem, że jakoś ci bohaterowie byli mi bliscy.

Niezbyt chyba dobry (choć mimo wszystko w jakiś sposób charyzmatyczny) był główny aktor, Mieczysław Gajda. Z wikipedii dowiedziałem się, że wielkiej kariery potem nie zrobił, nie licząc tego, że odnalazł się idealnie w głosowej roli Smerfa Ważniaka :D

Ale są inne super role, Adam Pawlikowski (czyli ten, co z Cybulskim zapalał kieliszki w Popiele i diamencie), no i Gustaw Holoubek:

phpBB [video]


Filmu o dziwo nie ma chyba na youtubie, więc warto do tej Ninateki zerknąć!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 04 października 2021 17:39:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Czuję to, a jeszcze pasuje do moich odczuć na temat Pożegnań!

A założyłem ten wątek - o ile pamiętam - na przymusowym urlopie (czytaj: gdy byłem chory) :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 05 października 2021 10:16:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Patrz, a ja ostatnio czytałem tę powieść Uniłowskiego i nawet się zastanawiałem jak Has to zekranizował. Dzięki za cynk o tej Ninatece! :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group