Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 10:34:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 16 lutego 2016 18:06:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O, też miałem na to ochotę, ale się jeszcze nie zabrałem. Dasz cynk o konkretnych filmach? Chociażby skrótowo... :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 16 lutego 2016 18:37:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Muszę trochę poukładać myśli jeszcze :)

Ale może zaciekawi cię to - jest tam fajny cytat ze Skolimowskiego :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 16 lutego 2016 18:45:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O, dzięki, bardzo ciekawe! :)




Za panem Krzysztofem Kornackim: Skolimowski był pierwszym idolem sekstetu Komedy :mrgreen: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 17 lutego 2016 08:51:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Skolima widziałem tylko Deep end - bardzo ciekawy, tyle tylko, że brytyjsko-niemiecki

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 marca 2016 21:45:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Zacznę od tego, że wczesne filmy Skolimowskiego są ze sobą połączone. W trzech pojawia się Andrzej Leszczyc - alter ego reżysera, grane przez niego samego - zaś w "Barierze", w której go nie ma, główny bohater kreowany przez Nowickiego, to też chyba jakaś wariacja na podstawie Leszczyca. Pierwszy film z serii to "Rysopis" - w którym Leszczyc zniechęcony swoim życiu, podejmuje szaleńczą decyzje pójścia do wojska, a film to dokładny zapis jego ostatnich godzin przed wyjazdem pociągiem do jednostki. Słabo się znam na nowej fali, ale to co zobaczyłem, pasuje mi do tego jak wyobrażam sobie ten nurt. Podoba mi się, że główny bohater jakby cały czas się formuje i nabiera wyrazu na oczach widza, na dodatek reżyser jakby myli tropy i trochę trzeba to sobie po swojemu układać. Jest w tym filmie dużo fajnych scen, dialogów, które niby nie trzymają się czasem kupy, ale potem nabierają sensu (ciekawostka: Skolim wykorzystał w scenariuszu swoje wczesne wiersze, które autoironicznie wplótł do pojawiającej się w filmie reklamy krawatów). Wydaje mi się też (znowu mogę się mylić, w razie czego proszę znawców o poprawkę), że w sumie nigdy wcześniej i później nie było w Polsce takiego kina, może z jakimś nielicznymi wyjątkami. Bardzo zaciekawiła mnie też historia tego filmu, że on jest tak naprawdę zmontowany z różnych etiud, które pan Jerzy przez całe studia na filmówce konsekwentnie (i mając w głowie wizję całości)sobie nagrywał, aby na ich zakończenie, sklecić je w jeden film. W ogóle tego bym się nie domyślił. A wszystkie role kobiece gra Elżbieta Czyżewska :)
"Walkower" to w zasadzie kontynuacja "Rysopisu", nagrana niewiele później. Jak komuś się spodobał wcześniejszy film, to i ten powinien wzbudzić pozytywną reakcję, chociaż brakuje może czegoś takiego, jak w poprzednim filmie motyw z tym pójściem do wojska. Tutaj całość jest jakby mniej skondensowana, ale znowu - sporo charakterystycznych scen, dialogów, rzeczy do rozkminiania, więc warto. Wątek z autobiografii Skolima, czyli motyw boksu - to już w sumie w "Niewinnych Czarodziejach" pojawiało. Poza tym, to raczej wiele nie dodam, więc nie chcę się powtarzać.
"Barierę" niby obejrzałem, ale to film tak mocno przesycony różnymi symbolami, że chyba nie do końca go zrozumiałem, a nawet trochę mnie zmęczył, więc odpuszczę sobie komentarz.
"Ręce do Góry" mnie zaskoczyły. Słyszałem, że film to rozliczenie ze stalinowskimi czasami i myślałem, że będzie to cięższa rzecz (chociaż co jest mroczniejsze niż scena z przerażonym Kobielą i Stalinem z dwoma parami oczu w tle?) - jest ciężka, ale w ogóle w innym sensie niż myślałem. Już pierwsza scena mocno mnie porusza - jak Leszczyc odwija głowę z bandaża, czyta lista i tłucze statywem od mikrofonu żarówki na drutach, podczas jakiegoś dziwnego balu z transowym, wwiercającym się w głowę motywem Komedy. Może nie do końca to rozumiem, ale to czuję. I tak mam z całym tym filmem - specjalnie jakby niepoukładanym, bo znowu trzeba sobie to zrobić samemu. Ja obejrzałem sobie ten film kilka razy, co nie było trudne, bo część z 1967 roku jest dość krótka (pytanie do znawców - czy to zostało nakręcone w 1967 roku, to była już skończona część filmu, do której reżyser w 1981 roku dograł tylko intro, czy też w 1967 coś jeszcze miało być dokręcone, ale Skolim nie zrobił tego, bo cenzura wiedział, że film w ogóle nie przejdzie?) i dużo mi to dało jakiejś satysfakcji - obserwacja jak rozwijają się te poszatkowane dialogi i interpretowanie ich. No i w ogóle jaki złoty team tu gra :) Świetny film!

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 marca 2016 08:25:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Hm! A zainteresowanie kinem Skolimowskiego trochę koresponduję z Twoim dawnym awatarkiem :) .
Czuję się zachęcony, ale zobaczymy jak będzie.

A oglądałeś ten film z muzyką Can?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 marca 2016 00:28:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Nie widziałem. Ale może zgłębię temat dalej.

Na zachętę - klasyczna scena z Rysopisu :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 czerwca 2016 19:03:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19419
Skąd: z prowincji
Dziś o 20:30 w TVP Kultura zrekonstruowany "Pan Tadeusz" z 1928 roku

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 15 lipca 2016 17:08:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Obejrzałem wczoraj film "Na Srebrnym Globie".





I czuję się jak po jakimś tripie :shock:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 15 lipca 2016 21:31:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
No, fotosy wyglądają nieźle!

Lata osiemdziesiąte w polskim kinie to w ogóle jakaś dziwna planeta :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 15 lipca 2016 21:57:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Ale to jest film z siedemdziesiony! Tylko po nakręceniu 80% wiceminister kultury kazał przerwać prace i zniszczyć wszystkie dekoracje. A kiedy można było 10 lat później dokończyć film (Żuławski opowiadał, że mieli problem, żeby znaleźć negatyw, a okazało się, że on sobie stał w jakiejś wytwórni filmowej w pudełeczku pod kaloryferem :)), to już się nie dało tego odtworzyć, bo niektórzy aktorzy zmarli, niektórzy wyjechali z kraju, a inni się zestarzali. Co zrobił reżyser? Wrzucił ujęcia z ulic Warszawy i na tym tle dograł głos z offu, w którym mówił co miało być w nienakręconych scenach, więc ogląda się się to przedziwnie - leci sobie akcja, aż WTEM zupełnie inne plenery i słuchać jak pan Andrzej mówi "teraz miała byś scena, w której miało być to i to". I to nie były jakieś przypadkowe sceny, ale ważne zwroty akcji! Ale to co nakręcili normalnie jest tak naprawdę jeszcze dziwniejsze :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 września 2016 23:49:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Dziś i jutro można na legalu obejrzeć sobie cztery (w tym trzy wczesne) filmy Skolima na Ninatece. Ja z tej okazji odświeżyłem "Rysopis" (w końcu tylko 75 minut i nigdy wcześniej nie widziałem tego w dobrej jakości!) i zadumałem się, jakie to musiało być niesamowicie świeże w Polsce 1964 :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 02 marca 2018 21:00:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1958
Skąd: Sulejówek
Obejrzałem ostatnio cykl "Perły i dukaty". Lekkie, krótkie filmy z muzyką Komedy. Najbardziej podobał mi się pierwszy: z mówiącym po czesku Holoubku i studentce architektury na wyjeździe do Czechosłowacji. Ale "Markiza de Pompadour" z wątkiem prefabrykowanych mebli w kształcie trójkątów i rombów też niezła!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 16 marca 2018 20:47:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
Zostałem fanem Janusza Majewskiego. Wcześniej znałem tylko "Zaklęte Rewiry" (no i "C.K. Dezerterów" ale nigdy nie widziałem tego filmu w całości), a w ostatnich dniach obejrzałem "Sprawę Gorgonowej", "Zazdrość i Medycynę" oraz "Zbrodniarza, który ukradł zbrodnię" i każdy film z tej trójki podobał mi się bardziej nie poprzedni :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 marca 2018 22:08:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
A dzisiaj obejrzałem stary i chyba zapomniany polski film wojenny "Zasieki" (1973 rok), który jest ciekawy nie tyle z powodów artystycznych, co dlatego, że (pomijając Katyń) została tam poruszona spora część historycznych tematów tabu z czasów PRL, takich jak np. data 17.09.1939. Co ciekawe scenariusz napisał Janusz Przymanowski - ten sam, który stworzył Czterech Pancernych i który twierdził, że gdyby nie stan wojenny, to Solidarność zaczęłaby organizować zbiorowe rzezie. Film 10 lat leżał na półkach, ale w latach 80 jednak się z nich wydostał.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group