Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 16:12:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 06 lutego 2006 22:18:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..pisze o filmach które widziałem:
KANAŁ- **** świetny film, ale ta propaganda...... :cry:
POPIOŁY- ****- bardzo dobry ,widzialem dawno,dawno ale mi sie podobał
NIEWINNI CZARODZIEJE- ** ..o niczym..
WSZYSTKO NA SPRZEDARZ-**- eeeeee tam...
POLOWANIE NA MUCHY -* ..ale o co chodzi ?????.....
BRZEZINA - ** ..tak sobie....nuda w zasadzie....
WESELE -***** - arcydzieło !!!!!!!!!!
ZIEMIA OBIECANA ***** arcydzieło !!!!!!!!!!
CZLOWIEK Z MARMURU ** ...nuda... + irytująca Janda
DYRYGENT *-...słabo jest....
CZŁOWIEK Z ŻELAZA -** ..nuda , ale Linda nienajgorszy....!
DANTON *** trochę lepiej...
PAN TADEUSZ **** bardzo dobry film !
ZEMSTA ***** super !!!!!! a Polański wprost rewelacyjny !!!...Gajos też !!!

...w sumie to dla mnie najlepszy polski reżyser

edit:
..a co do Kieslowskiego to ja wolę jego "polskie filmy"...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 06 lutego 2006 23:36:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17252
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
A druga, gdy podczas party Fedorowicz prosi młodą, nieznajomą kobietę do tańca i mówi do niej: "Jestem reżyserem w telewizji. Ale to w tej chwili nie ma znaczenie - po prostu tańczmy...".



A fakt! Ta scena rozwala! :-D :-D :-D Haahhhahahaa! :-D

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 lutego 2006 10:36:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
A ja wydźwięk Kanału odbieram raczej jak Crazy, niż Merry i inni... Mocny film...

No a Zemsta super! Ale przypuszczam, że na moją ocenę ma większy wpływ Fredro niż Wajda (tzn. - Wajda i aktorzy nie spieprzyli oryginału :-) ).

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 lutego 2006 23:58:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Meriadok Brandybuck pisze:
Świetny warsztatowo film, niestety wpisany w tendencyjną politykę deprecjonowania Powstania Warszawskiego. Po latach prześladowań, Powstańcy jeszcze dostali tak przejmujący obraz, „bezsensu” ich walki.


hmm... hmm... bardzo ciekawe to rzeczy czytam, z którymi zupełnie się nie utożsamiam, ale na pewno warto na to zwrócić uwagę

spróbuję wyjaśnić, dlaczego ja nie widzę w Kanale ani deprecjonowania Powstania, ani pokazywania bezsensu ich walki

Otóż dla mnie ten film jest całkowicie oderwany od tego, co się dzieje powyżej, na powierzchni ziemi. Opisuje dramat ludzi zamkniętych w pułapce, próbujących ocalić życie w skrajnych warunkach. Opisuje go w sposób całkowicie uniwersalny - tak ja to widzę! Nie ma tu na moje oko najmniejszego znaczenia, czy są to powstańcy warszawscy, czy ktokolwiek, czy jest to w ogóle druga wojna, czy jakakolwiek inna katastrofa ludzkości. Mogli to by równie dobrze być nawet hitlerowcy uciekający z obozu alianckiego! Liczy się tylko i wyłącznie to dramat ludzi.

To po pierwsze. A po drugie, nawet gdyby miało to znaczenie, że sa to powstańcy z Warszawy - nie widzę w filmie żadnego śladu deprecjonowania walki powstańczej. W ogóle nie widzę tu żadnego komentarza odnośnie Powstania w ogóle. Widzę za to heroizm konkretnych ludzi - heroizm, znowu, walki o życie. Byc może sa skazani na porażkę, ale nie czyni to ich zmagań bezsensownymi! Dając wyświechtany przykład - bohater Starego czlowieka i morze też nie miał szans, ale to, co robił nie bylo bez sensu, prawda?
A z kolei to, że ich walka była skazana na przegrana wcale nie świadczy, że wszyscy powstańcy musieli zginąć czy przegrać.

Tyle z mojej strony - bardzo jestem ciekaw, co o tym sądzicie.

Choć w argumentacji Merry'ego zastanawia mnie rzeczywiście to, co pisze on o innych filmach tego okresu - że Kanał wpisuje się jakby w ogólny trend dokopywania powstaniu. Nie moge z tym polemizować, nie znam zbyt wielu filmów z tamtych czasów, byc może rzeczywiście potrzebny był wtedy głos inny, pokazujący głębszy sens powstania a nie, nawet heroiczną, ale beznadziejna walkę.

Jednak takie podejście do filmu mi się nie podoba... film to dzieło sztuki, nie dokument historyczny - nie chcę oceniać go przez pryzmat sporów własnie historycznych. Moim zdaniem jest to film tak wybitny, że w każdym przypadku wyrasta ponad te spory i tworzy jakość samą w sobie. Pewnie gdybym wprost odczuwał to "dokopywanie" powstaniu, nie byłbym skłonny patrzeć na to w ten sposób (w końcu na Triumf woli trudno jednak patrzeć bez skojarzeń z nazizmem), ale - jak napisałem powyżej - odczuwam Kanał inaczej, jako film głęboko uniwersalny, więc tego typu dylematu nie mam...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 lutego 2006 01:02:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
panek pisze:
że na moją ocenę ma większy wpływ Fredro niż Wajda (tzn. - Wajda i aktorzy nie spieprzyli oryginału
.....no tak ..ale widzial żem gdzieś jak Papkina grał skądinąd świetny aktor Przoniak Wojciech.....słabo wyszło....mu :cry:

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 lutego 2006 16:43:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Crazy, zgadzam się z Tobą,że w oderwaniu od kontekstu, ten film można smakować jako uniwersalną opowieść. Tylko,że gdyby to było kino irańskie, chilijskie czy hong-kongskie, to odebrałbym to jako historię pewnych tragedii. Poruszającą, straszliwą opowieść o człowieczeństwie w straszliwych czasach. Jak czytam o upadku Kartaginy, Jerozolimy czy Konstantynopolu to też przyjmuję je bez jakichś poza historycznych emocji.
Tylko,że w przypadku "Kanału", kontekst niestety znam. Bestialstwo okupantów, osamotnienie ze wschodu i zachodu...wykończenie AKowskiego podziemia po wojnie, pastwienie się nad tymi, którzy przeżyli pod hasłem "jakim prawem zniszczyliście Warszawę", kompletnie bez refleksji, kto zachęcał do Powstania i kto stał na prawym brzegu...

Wybacz- nie umiem mieć do tej tematyki artystycznego dystansu.

Tu nie chodzi o konkrente filmy kopiące powstańców, takie chyba nie powstały wcześniej, ataki szły (prócz personalnego gnojenia Akowców vide Janek Rodowicz "Anoda") w prasie i przez publikacje książkowe. Jakaś scena o Powstaniu jest tylko w "Zakazanych piosenkach".
"Kanał" właśnie miał być pierwszym, do tego powstałym po latach stalinizmu (w czasie odwilży 56) obrazem o Powstaniu, rodziny powstańcze żywiły wiele nadziei co do tego filmu i sromotnie się na nim zawiodły.
Bo oczywiście nie przeczę,że takie dantejskie sytuacje miały miesce, że Powstańcy byli ludźmi a nie posągami ze spiżu, ze swoimi namiętnościami, że porwali się na coś, co ich przekraczało...ale sądzić ich, czyli ukazywać ich postawę do mimowolnej oceny, choćby pośrednio w artystycznych rękawiczkach, nie mają prawa ci, którzy chociaż lewi byli, na prawym brzegu rzeki kucnęli..."druzja"...i nie przyszli...
Bo gdyby te skurwysyny przyszły, te same, które później wydzielały pieniądze na ten film, te same, które aprobowały ten scenariusz....nie było by takich straszliwych scen w rzeczywistości i żaden "Kanał" by nigdy nie powstał...

Podobna rzecz ma się np. z niemieckimi "wypędzonymi", którzy nie rozumieją,że pewnych tematów, w oderwaniu od kontekstu nie można RZETELNIE I UCZCIWIE dotykać. Metoda "wycinkowa" jest skuteczna, bo można się pochylać nad wycinkami tragedii, tak jak Niemcy teraz skutecznie ukazują się w rolach uniwersalnych ofiar, cierpienie ludzkie nie ma podziałów na lepsze i gorsze.
Oczywiście Wajda mógł taki film zrobić, mógł ukazać,że jest ponad to,że z fantastycznym warsztatem "szkoły polskiej" może rzucić się na ten temat, robiąc "uniwersalny" film, zrozumiały dla widza na zachodzie, zbierający nagrody.
Tylko,że tu w Polsce, subiektywnie mogło to być odebrane właśnie tak, i to dziwnym trafem przez ludzi, którzy "...Boga i Ojczyznę miłując", chcieli po prostu żyć, a stali się opowieścią, wrażeniem estetycznym, cyfrą w historii, szyderstwem zwycięzców...

Niech tam sobie "Kanał" jest, niech będzie oglądany, to świetny film!!
Ale powinien powstać również taki film, który mógłby ukazać właśnie szersze spojrzenie, bo póki co, "Kanał" i "Kolumbowie rocznik 20" królują niepodzielnie na naszych ekranach, utrwalając obraz młodych straceńców, pchniętych bezsensownie do- z góry skazanej na klęskę- walki.
I tak dobrze,że jest już Muzeum Powstania, ale to dopiero początek.
A to,że można pokazać II wojnę porywająco dla współczesnych ludzi pokazał na ekranie Spielberg (Szeregowiec Ryan, Kompania braci), Lao Che w muzyce, N.Davis w książce...czekamy więc na film...

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 lutego 2006 18:27:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Jest ogłoszony konkurs na scenariusz filmu o powstaniu warszawskim. ale mógłby zrobić taki film, no kto? zupełnie nie wiem. :(

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 11:53:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
moje typy:
Sławomir Idziak,Robert Gliński, Krzysztof Krauze, Michał Rosa albo Janusz Kamiński jako operator...
muzyka: Michał Lorenc plus utwory Henryka Mikołaja Góreckiego,
plus Mieczysław Fogg (walczył w Powstaniu), Lao Che, "Idzie wojna"Siekiera...


natalia pisze:
Jest ogłoszony konkurs na scenariusz filmu o powstaniu warszawskim

ja chętnie...;) tylko jak się pisze scenariusze???

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 12:50:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Merry a nie wydaje cie się, że takie pełne przedstawienie Powstania wtedy, nawet w trakcie odwilży 56, nie było możliwe. I to co zrobił Wajda to w ogóle pokazanie tematu, że takie powstanie było, że było wielką tragedią wielu ludzi i całego miasta.
Poza tym twoje wymagania powinny się odnosić do filmu dokumentalnego. Tymczasem to jest wypowiedź przede wszystkim artystyczna. Nie wiem jak była odbierana w momencie powstania filmu. Ale tak ja to widzę z dzisiejszej perspektywy.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 13:01:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Jasne,że tamten czas nie dawał szans na pełną wypowiedź, jednak wypowiedź Wajdy, robiona była pod określoną tezę, tak więc miała taki a nie inny wydźwięk...

Nie zgodzę się,że pełen obraz Powstania musi mieć formę dokumentu. Można np ukazać kontekst poprzez prowadzenie równoległej narracji w Warszawie (na prawym i lewym brzegu) i w Londynie, gdzie w gabinetach zapadały istotne decyzje...

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 13:42:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Zgadzam się. Artystycznie tak można to również przedstawić. Ale trzeba tylko, jeżeli chce się uzyskać pełną wiedzę, obiektywizm itd. Czyli dokument.
Dlatego twierdzę, że nie można takiego zarzutu stawiać wypowiedzi artystycznej.
Taki zarzut jest jak najbardziej na miejscu w odniesieniu na przykład do twórczości p. Moore'a (tego od np. Zabaw z bronią). On pod płaszczykiem dokumentu mocno manipuluje faktami i przemyca własną propagandę.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 16:25:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Meriadok Brandybuck pisze:
Można np ukazać kontekst poprzez prowadzenie równoległej narracji w Warszawie (na prawym i lewym brzegu) i w Londynie, gdzie w gabinetach zapadały istotne decyzje...

oj Merry, ale wtedy mamy już ewidentny film historyczny, i to jest zupełnie inna bajka... mi na przykład taki film niekoniecznie by sie podobał.. albo by się podobał, ale zupełnie na innej zasadzie.

Ogólnie to, o czym piszesz, ja rozumiem. Ale...

Meriadok Brandybuck pisze:
"Kanał" właśnie miał być pierwszym, do tego powstałym po latach stalinizmu (w czasie odwilży 56) obrazem o Powstaniu, rodziny powstańcze żywiły wiele nadziei co do tego filmu i sromotnie się na nim zawiodły.

... to jest coś, co mi w tym wszystkim nie gra. Sorry, ale dzieła sztuki nie powinno się mierzyć "na zamówienie". Również takiego o wymowie związanej ze współczesnymi wydarzeniami.
A Wajda w Kanale nie zakłamał - pokazał heroizm i tragizm, które istniały rzeczywiście. Nie pokazywał jakichś palantów manipulowanych przez cynicznych dowódców AK. O dowódcach, a więc i o celach Powstania, jego sensowności itp. nie mówił tak naprawdę nic... uważacie, że mówił o nich źle...?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 16:55:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Crazy, oczywiście, nigdy Wajdzie nie zarzucałem,że przekłamał Powstanie - po prostu pokazał jego najtragiczniejszy moment i zrobił coś takiego jak "wypędzeni" Niemcy chcą zrobić ze swoim wypędzeniem- nie mówiąc nic o tym dlaczego byli wypędzeni, pokazują całą prawdę o swoim - niezaprzeczalnym cierpieniu.

"Kanał"-dzieło wysokiej sztuki filmowej, jak twierdzę, powstało na konkretne zamówienie, konkretnych trendów panujących w ówczesnej Polsce. Nie jest to czysty głos Wajdy - niezależnego artysty. I ważąc wrażenia stricte artystyczne i wrażenia okołoartystyczne u mnie przeważają te drugie, stąd moja taka a nie inna ocena tego filmu.

Prawda jest taka,że "Kanał" rządzi tym tematem od 50 lat (sic!), jak sam pisałeś, ten film Ciebie (a i pokolenia innych) bardzo ukształtował, ukształtował też obraz Powstania.
Chodzi mi chyba głównie o to,żeby ten głos nie był tak naprawdę jedyny, żeby został uzupełniony. Obraz Wajdy po prostu nie oddaje pełnego obrazu tych dni "klęski i chwały", nie wyczerpał tematu, nie zamknął tego rozdziału w polskiej kinematografii.

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 21:29:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...chetnie bym sobie znów obejrzal Popioły...ale gdzie ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 lutego 2006 21:45:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Merry - chyba wreszcie osiągnęliśmy konsensus ;-)

Meriadok Brandybuck pisze:
Prawda jest taka,że "Kanał" rządzi tym tematem od 50 lat (sic!), jak sam pisałeś, ten film Ciebie (a i pokolenia innych) bardzo ukształtował, ukształtował też obraz Powstania.
Chodzi mi chyba głównie o to,żeby ten głos nie był tak naprawdę jedyny, żeby został uzupełniony. Obraz Wajdy po prostu nie oddaje pełnego obrazu tych dni "klęski i chwały", nie wyczerpał tematu, nie zamknął tego rozdziału w polskiej kinematografii.

Rzeczywiście, i ja jestem mocno ukształtowany tym filmem.
Rzeczywiście, film ten jest głosem w temacie niemal jedynym (pewnie jednym z bardzo nielicznych, które miały znaczenie artystyczne).
I rzeczywiście - na pewno nie wyczerpał tematu. Pewnie, że dobrze, by był i taki (dobry!) film, jaki postulowałeś - któy by na przykład pokazał szerszy kontekst historyczny, z zakulisowymi decyzjami politycznymi itp.

Meriadok Brandybuck pisze:
nigdy Wajdzie nie zarzucałem,że przekłamał Powstanie - po prostu pokazał jego najtragiczniejszy moment i zrobił coś takiego jak "wypędzeni" Niemcy chcą zrobić ze swoim wypędzeniem

zapewne i to jest prawda; tyle że o ile brak kontekstu w przypadku konkretnego sporu społecznego jest pewnym zakłamaniem, o tyle w przypadku filmu uważam to za łatwiejsze do usprawiedliwienia

---

Rozgadaliśmy się o Kanale i Powstaniu a tu inne też ciekawe tematy zostały poruszone w różnych postach.

Co z tym Panem Tadeuszem? :-(
Jest mi wręcz bardzo smutno, że film, który mnie tak głęboko wzruszył, który poruszył we mnie więcej patriotycznych strun niż chyba cokolwiek (więcej niż oryginał, prawdę mówiąc - ja chyba jestem bardziej otwarty na język kina niż literatury) - że został przez tak wiele osób zjechany jako "ładne puste obrazki", błahość, lichość, nuda itd.
Może się jeszcze dla pocieszenia autora wątku pojawi ktoś, kogo ten film poruszył tak jak mnie? ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group