Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:53:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 10 września 2006 14:50:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 21 maja 2006 13:08:39
Posty: 857
Skąd: Shire
W Czermnej byłem osobiście ;) robi wrażenie 8)

_________________
wiatr jest szary a księżyc zielony.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 10 września 2006 17:41:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 31 stycznia 2005 01:20:37
Posty: 319
Skąd: Ant(y)werpia
Rzeczywiscie wizyta kaplicy w Czermnej to cos niesamowitego...skorka robi sie gesia...i ten chlod.....
Gdy ja jestem na cmentarzu, to cale zycie przebiega mi w kilkanascie minut przed oczami...
...najwieksze jednak wrazenie zrobil na mnie cmentarz w Paryzu i slynny Pere Lachaise...To takie miasto ludzi umarlych...zobaczcie sami...oto kilka fotek z netu...

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 września 2006 00:03:53 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:22:49
Posty: 1139
u mnie są pozostałości cmentarza żydowskiego. tylko jedna macewa w całości się zachowała. ale za to z pięknie wyrzexbionym okiem opatrzności:). na marginesie dodam,ze chciałbym być spalony,a nie zabity gwoxdziami w trumnie:(


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 17 października 2006 13:54:10 

Rejestracja:
ndz, 18 czerwca 2006 13:42:20
Posty: 3186
Skąd: dalekie krainy
...


Ostatnio zmieniony wt, 06 listopada 2012 18:05:07 przez Ptak ze wschodu, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 18 października 2006 18:33:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
super, ze ten temat powstal. dzisiaj nie mam troszke glowy do pisania, ale opisze Wam po krotce, to co zobaczylem w Zytomierzu na Ukrainie. 4 pod wzgledem wielkosci Polska nekropolia (po Powazkach, Łyczakowskim, i jeszcze jakims tam) postaram sie pokazac tam zdjecia i zamiescic artykul, bo chyba jest warto. piekny cmentarz! tutaj link do artykułu. potem pokaze Wam piekne i smutne (dla mnie) zdjecia.
http://www.dylematy.online.pl/www/index ... &r_k=2006&

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 18 października 2006 19:38:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
jedno ze zdjec kto jest na tym cmentarzy: Bronisław, 1 Polak, który zginął śmiercią lotnika
Obrazek

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 października 2006 09:47:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
oto kilka fotek z cmentarza w Żytomierzu (Ukraina)
Zdjęcie 1 - Tak wyglądał jak przyjechalismy. W oddali grób rodzinny Moniuszków.
Obrazek
zdjecie 2 - grób Moniuszków z bliska. Możecie zobaczyć wystającą jeszcze trumnę.
Obrazek
Zdjęcie 3 - jedyna wyremontowana część cmentarza, kaplica i dzwonnica, pewno do tej pory by były same gruzy, gdyby nie interwencja Polakow.
Obrazek
Zdjęcie 4 - Smutny, ale prawdziwy obraz polskiego grobowca...
Obrazek
Zdjęcie 5 - a ten nagrobek znalazłem przypadkowo. kosilem sierpem chwasty na malej gorce, kiedy juz wszystko bylo wykoszone okazalo sie, ze cos sie chyba znajduje pod ziemia, wzialem lopate i zaczalem odkopywac, okazalo sie, ze jest tam wlasnie ten element grobu z tym przepieknym epitafium, podnosilismy go w 6 osob (doroslych), ale to przepiekne epitafium...jestem z tego nagrobka bardzo dumny, ze go znalazłem
Obrazek
Zdjęcie 6 - tak wyglądał cmentarz po paru dniach pracy
Obrazek
Zdjęcie 7 -moi znajomi przy pracy, z tyłu katakumby w scianie (której nie widać, bo jest tak zarośnięta i zachwaszczona)
Obrazek
Zdjęcie 8 - Biskup Kamieńca Podolskiego, Leon Dubrawski przy po czesci odrestaurowanym grobie rodziców Jana Ignacego Paderewskiego - wybitengo Polaka. tak na marginesie, to godło, które wisi zostało celowo skradzione po jednym dniu...
Obrazek
Zdjęcie 9 - jeden ze zniszczonych nagrobków
Obrazek
Zdjęcie 10 - odrestaurowany grobowiec Moniuszków
Obrazek

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 października 2006 12:01:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 22 czerwca 2006 08:44:39
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Viatorze, gratuluję inicjatywy i udziału w tej wyprawie ! To się nazywa prawdziwy patriotyzm. :piwo:

_________________
Czekając na noc układam sobie pieśni,
Nie wsłuchuj się za długo, nie wpatruj się za bardzo...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 00:17:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..i ja .. :piwo: :piwo: :piwo:

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 08:29:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 01 października 2006 17:54:34
Posty: 435
Skąd: Poznań
Na Ukrainę mogę wracać zawsze.
Każda wyjazd to lekcja patriotyzmu!!!
Duże wrażenie na mnie zrobił cmentaż Polski w Bereżanach rozjechany czołgami sowietów. Niestety zdjęcia z tej wyprawy mi się prześwietliły.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 11:29:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
dzięki!! powiem Wam, że oczarowała mnie Ukraina, zawsze mnie tam ciągnęło, moja Babcia pochodziła ze Lwowa, no i marzenie się spełniło. 1 listopada znowu nagrywamy w TVP3 program o naszym wyjeżdzie. postaram sie umiescic jakies zdjęcia jeszcze. na odrestaurowanie cmentarza potrzeba kilku lat. do pracy mielismy tylko pare sierpow, tepa siekiera, kosiarke spalinowa, 3 łopaty i to chyba wszytsko. sprzet kupowalimsy za wlasne pieniadze (zebrane podczas kwest na cmentarzach) sami kupowalismy cement. ale warto było. postaram sie zamiescic moj artykuł o wyjezdzie. a potem jeszcze jakies zdjecia.
aim one pisze:
Każda wyjazd to lekcja patriotyzmu!!!
kiedy widzisz takie napisy na nagrobkach o milosci, polskie nazwiska...naprawdę...aż coś sciska w sercu...

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 12:06:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
Podróż trwała bardzo długo. Na miejscu zo-staliśmy podzieleni na grupy i rozmieszczeni u rodzin (często z polskim pochodzeniem) na nocleg.
Pobyt na Ukrainie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w katedrze w Żytomierzu. zostaliśmy przywitani przez Ordynariusza ks. Bp Jana Purwińskiego. Podziękował nam w imieniu mieszkających tam Polaków, za to, że chcieliśmy ofiarować swoje wakacje, aby pomóc odrestaurować cmentarz. w samym Żytomierzu oraz jego okolicach mieszka ok. 60 tys. Polaków. Często są to ludzie, którzy potracili swoich najbliższych, którzy już nikogo nie mają, którzy zostali sami bez wsparcia. Smutne jest to, że w Żytomierzu istnieje 5 Domów Polskich, które nie chcą za bardzo pomagać, które kłócą się miedzy sobą o to, który jest lepszy, zapominając jednocześnie o ludziach tam żyjących.
Po spotkaniu udaliśmy się na cmentarz. Widok, który zobaczyliśmy był można powiedzieć straszny. Rozwalone nagrobki, niepielęgnowane od lat, wszystko zarośnięte, zniszczone. Serce boli, kiedy ma się świadomość tego, iż jest to 4 pod względem wielkości polska nekropolia. Domy Polskie w żytomierzu prawie nic nie zrobiły od lat, aby ratować ten cmentarz.
Kiedy zaczynaliśmy pracę, nikt nie przyszedł do pomocy. Narzędzia (sierpy, łopaty, kosiarkę, itp.) kupowaliśmy za własne pieniądze. pracowaliśmy tam zupełnie za darmo. Dopiero po paru dniach zaczęli przychodzić ludzie, często byli to Ukraińcy, którzy sprawdzali co robimy, ale często przychodzili Polacy. Najczęściej były to starsze osoby, które przynosiły nam jedzenie (niezapomniane kartoszki, pyszne kompociki, tamtejsze pierogi). Często były to biedne osoby, które dawały przysłowiowy wdowi grosz. ludzie bardzo nam dziękowali i się bardzo cieszyliśmy, że przyjechaliśmy. Dla nich, często zapomnianych przez wszystkich, była to możliwość porozmawiania, zwierzenia się, poopowiadania swoich historii. Często słuchaliśmy smutnych, ale prawdziwych historii. Zostało odrestaurowanych, uporządkowanych, oczyszczonych ok. 1000 grobów. Myślę, że liczba ta mogła być większa, gdybyśmy dysponowali lepszym sprzętem oraz pomocą młodych miejscowych osób, które prawie w ogóle nie przyszły.
Mieliśmy także czas na zwiedzanie. Byliśmy min. w Berdyczowie na uroczystości 250 koronacji Matki Bożej Berdyczowskiej, Jeden dzień mieliśmy także na zwiedzanie stolicy Ukrainy – Kijowa. Kijów nie ustępuje innym europejskim miastom pod względem piękności. Specyficzną rzeczą na tamtych terenach są przepiękne cerkwie, które lśnią swoimi złotymi dachami.
Kolejnym celem naszej akcji było zawiezienie darów do Domu Miłosierdzia w Gródku Podolskim. W domu starców odbyło się spotkanie z Polakami, którzy tam mieszkają. Po drodze zwiedziliśmy Chocim, a także Kamieniec Podolski.
Kiedy wyjeżdżaliśmy z Żytomierza bardzo nam dziękowano za to, co tam zrobiliśmy, za nasz trud włożony dla ratowania cmentarza. Naszym celem nie było tylko porządkowanie nekropolii, ale przede wszystkim poruszenie tamtych ludzi do wspólnego działania, którego bardzo tam brakuje, do zgody między Domami Polskimi oraz do wzbudzenia w nich tego, że są Polakami, gdyż u niektórych ludzi zaciera się tożsamość narodowa. Myślę, że po części udało się to osiągnąć, gdyż efekty już zaczęły być widoczne kiedy wyjeżdżaliśmy. Wspólnoty polskie zapowiedziały, że będą teraz doglądały cmentarza i pomagały. Dużo jeszcze trzeba, aby cmentarz był odrestaurowany. Dużo także trzeba, aby w tamtejszych dobrych sercach wzbudziła się chęć współpracy. Ale wszystko stoi na dobrej drodze.

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 12:08:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
aim one pisze:
Każda wyjazd to lekcja patriotyzmu!!!


Coś w tym jest... Przypomniał mi się wakacyjny wypad do Lwowa, mieszkałem obok Cmentarza Łyczakowskiego - kilka dosyć kiepskich fotek / skanów z przed lat kilku: Łyczakowski i Cmentarz Orląt:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mocne miejsce. Wybitnie wzruszające.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 12:17:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
Boskey pisze:
Mocne miejsce. Wybitnie wzruszające.

zgadzam się jak najbardziej :piwo:

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 października 2006 12:50:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 18 listopada 2005 19:20:58
Posty: 3939
Skąd: miasto Książąt
jeszcze kilka fotek
Zdjęcie 1 - polski grób w środku
Obrazek
Zdjęcie 2 - poslki grobowiec w środku
Obrazek
Zdjęcie 3 - "Chrystus połamany"
Obrazek
Zdjęcie 4 - Ja przy pomniku radzieckim w Berdyczowie
Obrazek

_________________
kocham cię extra mocno, kocham cię luksusowo


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group