Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:21:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 16:43:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nie mogę się uwolnić od Piosenki po nic.
Chodzi za mna i chodzi.
Aż mi się zachciało zadedykować jej jakiś nowy wątek.

A uważam, że jest to najbardziej niedoceniana piosenka zespołu Armia.

Trudno dookreślić, co znaczy "doceniony" co prawda. Taki, o którym się duzo (i dobrze) mówi w recenzjach? Ustawiany w czołówce dokonań przez sam zespoł? Popularny wśród słuchaczy? Grany i oczekiwany na koncertach? Cokolwiek by to nie było, Piosenka po nic nie spełnia żadnego z tych kryteriów, a jest to moim skromnym zdaniem jedno z najbardziej imponujących dzieł zespołu. Ta piosenka to właśnie jest nie piosenka, to jest DZIEŁO. Rzecz wybitna.

Nie znaczy to, że "piosenka" musi siłą rzeczy być gorsza niż "dzieło". Czasem chwytliwość czy melodyjność "piosenki" daje jej jakiś czar, który podnosi jej rangę niewspółmiernie. A z kolei ciężar gatunkowy czy ambitność "dzieła" sprawiają, że trudno się tego słucha.
Jednak w przypadku Piosenki po nic taka sytuacja raczej nie występuje.

W stopniu porównywalnym tylko do najlepszych utworów Armii (Opowieść zimowa? Miejsce pod słońcem? Archanioły?) udało się w tym utworze połączyć porywający czad z kontemplacją i wyciszeniem. W tych fragmentach samej tylko gitary (ten pojedynczy akord...) jest jakieś napięcie, jakby słychać było bicie serca albo oddech ciężki po wielkim uniesieniu. Z kolei we fragmentach szybkich (uwierzmy raz...), tak sobie dzisiaj słuchałem, i to, co tam wyprawia sekcja rytmiczna, to ja nie bardzo rozumiem, co oni robią, jak i kiedy, ale jest to genialne. Tekst - prosty i krótki, ale jakże dobitny. Końcowa wreszcie dawka czadu z wejściem skrzypiec Pospieszalskiego to jest coś, co mógłbym porównać z końcówką Adwentu, która o ile wiem, cieszy się wśród forumowiczów uznaniem wielkim.

I tyle, co ja mogę więcej powiedzieć.

Może dla was jakieś inne utwory Armii pozostają zdecydowanie niedocenione?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 17:15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
"Śmierć w Wenecji". Bardzo niedoceniona. Rzadko grana (brawo za zagranie w Stodole). Ge-nial-na!

Ale "Piosenka po nic" również... I oczywiście "Popioły"..... :(

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 17:26:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
kfinto, piosenka po nic, popioly (tak w ogole to solo z popiolow to dla mnie jeden z najbardziej magicznych momentow niewidzialnej armii)

tak sobie mysle, ze droga to jednak jest bardzo niedoceniana plyta


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 17:37:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
ale widzicie... o solówce w Popiołach to mówi tu mnóstwo osób

Śmierć w Wenecji, kiedy ocenialiśmy nową wówczas płytę, dostawała w większości najwyższe oceny a sam Tom twierdzi, że jest to zdecydowanie najlepzsa wg niego piosenka na POcałunku

Jakby przejrzeć rózne wątki typu "ulubione piosenki Armii", to Kfinto się tam nie raz pojawiało.

Żadna z tych trzech piosenek nie wydaje mi się - przynajmniej na tym forum - naprawde niedoceniona.

A o Piosence po nic jest głucho...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 17:43:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
skoro przyjac takie kryterium, to mysle ze inne duchowe piosenki tez raczej nie pojawiaja sie czesto w topikach chocby inaczej niz zwykle, marnosc czy duch wieje przez swiat


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 17:50:37 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
ceigrektezet pisze:
chocby inaczej niz zwykle, marnosc czy duch wieje przez swiat


Inaczej niż zwykle to się pojawia, Marność faktycznie nie za często, a Duch to już chyba prawie wcale.. Ale tu moim faworytem byłby utwór Łapacze wiatru, który jest przez fanów Ducha konsekwetnie pomijany, a to mój ulubiony kawałek z tej płyty.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 17:51:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
"Piosenka po nic" była przecież nawet radiowym przebojem (na liście Radia Dla Ciebie). Ja tam ją doceniam

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 18:39:08 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:23:30
Posty: 99
Skąd: Lodz/W-wa
Piosenka po nic była swojego czasu często grywana na koncertach, a teraz faktycznie o niej cicho.. Szkoda, ja w ogóle Ducha uwielbiam, a w czwartek nic nie zagrali :cry:

_________________
Człowiek z wiekiem staje się rozumny
Człowiek z wiekiem do trumny


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 18:40:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:38:13
Posty: 2109
ceigrektezet pisze:
inaczej niz zwykle, marnosc czy duch wieje przez swiat


Ja bardzo lubie Marnosc a jeszcze bardziej Pieśnią moją jest Pan - toz to genialny kawalek! :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 18:48:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:44:49
Posty: 550
Skąd: Rybnik
Hipokryta pisze:
Inaczej niż zwykle to się pojawia

Tu bym się nie zgodził. W temacie na najlepsze utwory z kazdej plyty tylko ja wymieniłem"Inaczej niż zwykle" jako najlepszy utwór z "Ducha" (Dla mnie to w ogóle najlepszy utwór Armii)
No i uważam, że jest to niedoceniony numer, chociaż może nie aż tak bardzo, ale jakoś nie zauważam, żeby forumowiczom jakoś specjalnie się podobał.
Poza tym nie jest też grany na koncertach.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 18:49:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
K.T.W.S.G. pisze:
stawiam Triodante ponad "In the Court of the Crimson King"


w 4 kawalku triodante nie ma takiego nudnego zakonczenia ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 19:50:46 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
Krzysztof pisze:
W temacie na najlepsze utwory z kazdej plyty tylko ja wymieniłem"Inaczej niż zwykle" jako najlepszy utwór z "Ducha"


Właśnie Ciebie zapamiętałem z tego topicu.. naprawdę nikt więcej tego nie wymieniał? Mam wrażenie, że była kiedyś większa jakaś dyskusja o tym utworze.

K.T.W.S.G. pisze:
jak się zagada z "młodym fanem", to ten nie wie o co chodzi, tj. płyty w ogóle nie zna


te te te

K.T.W.S.G. pisze:
Tymczasem ta płyta jest to dokonanie przewyższające cały dorobek roka progresywnego


hmm??

K.T.W.S.G. pisze:
Triodante ponad "In the Court of the Crimson King"


No, nie przesadzajmy.

K.T.W.S.G. pisze:
zaczynam stawiać ją na równi z "The Wall".


Tu bym się zgodził. The Wall trochę mnie nudzi.

Jeśli chodzi o niedocenianie Triodante.. to niby jest silna grupa na forum, ale to faktycznie jest chyba jakiś ewenement. Gdzie nie spojrzeć to słychać tylko o Legendzie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 20:02:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:44:49
Posty: 550
Skąd: Rybnik
Hipokryta pisze:
naprawdę nikt więcej tego nie wymieniał? Mam wrażenie, że była kiedyś większa jakaś dyskusja o tym utworze.

Na pewno nikt więcej nie wymieniał tego utworu, bo na pewno bym zapamiętał taką osobe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 20:12:49 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
K.T.W.S.G. pisze:
zdawali sobie sprawę z istnienia płyty Triodante, tylko że jej nigdy nie słyszeli, albo przesłuchali ją raz czy dwa......


Tu muszę powiedzieć, że nie jest to dla mnie ani trochę niezrozumiałe. Kiedy parę lat temu powoli zacząłem poznawać Armię to do Triodante dotarłem jako do jednej z ostatnich płyt. Przesłuchałem dwa czy trzy razy i odłożyłem na półkę. I nie wiem czemu zawdzięczać to, że po paru miesiącach spojrzałem na moje płyty i pomyślałem, że posłucham sobie tego Triodante, bo tak mało to znam. I załapało, płyta zaczęła piąć się w rankingu moich ulubionych płyt Armii aż osiągnęła szczyt. Uważam po prostu, że ta płyta jest niełatwa i trzeba jej dać szansę i może nawet długo czekać na efekt. Dlatego wcale nie oczekiwałbym od tzw. "młodego fana" ani znajomości tego albumu ani uwielbienia dla niego.

K.T.W.S.G. pisze:
Nie przesadzam ani trochę..............


Dla mnie i Triodante i ITCOTCK znajdują się w światowej czołówce, ale jest to na tyle szeroka czołówka, że Triodante wyraźnie przegrywa nie tylko z tą płytą, ale spierać się nie będę.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 stycznia 2005 21:20:29 

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 12:58:33
Posty: 189
K.T.W.S.G. pisze:
Zastanawiam się nad stworzeniem takiego wątku, bo ciekaw jestem tej Twojej światowej czołówki!


Hmm.. no to załóż taki wątek, ale określ dość ściśle kryteria wyboru tej czołówki, bo będę miał problem ;).. mówiąc, że jest ona szeroka miałem na myśli, że nie zamknę tego w jakimś top 10 czy 20, ale tak naprawdę, to ja bardzo mało muzyki w swoim życiu poznałem i domyślam się, że jakichś ciekawostek w mojej czołówce nie znajdziesz..


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group