Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:32:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 03 lutego 2005 09:37:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Dawno już planowałem założyć taki temat, inspiracją do niego była nasza dyskusja po kawałku "Poza prawem" (Czy to Duch? A może PMK?), będzie on jej rozwinięciem, więc pewnych powtórzeń się nie da uniknąć, za co z góry przepraszam. Czekałem na Ultima Thule, by moja analiza była pełniejsza. Do rzeczy - mam wrażenie, że na każdej płycie Armii można znaleść z jednej strony odniesienia do płyty wcześniejszej, jak i zapowiedź tego, co czeka nas na płycie następnej. W mojej analizie brałem pod uwagę jedynie płyty zawierające materiał premierowy sygnowanych nazwą Armia, choć nie udało się uniknąć nawiązań do kilku innych rzeczy. Tak oto:
Obrazek
1.Antiarmia - część utworów to jeszcze wspomnienie Siekiery, szybkie i brutalne, nawet tekstowo pasowałbyby do wcześniejszego zespołu Toma ("Hejszarawiara"; "Wojny bez łez"; "Siódmy"). Zapowiedź Legendowego rozmachu i patosu, tudzieź początki własnego stylu Armii mamy w "Wołaniu o pomoc" (trochę bardziej pokombinowany riff); "Niewidzialnych armiach", "Nic już nie przeszkodzi" (gitara klasyczna na tle ściany dźwięków, rzecz typowa dla Legendy)), "Sędziowie" (tam mamy ho ho hooo po refrenie)
Obrazek
2. Legenda - tu mamy już pewną całość, w jedynym i niepowtarzalnym stylu, jedynym wspomnieniem po pierwszej płycie jest Nie ja, jakąś zajawką Triodante może być to, co się dzieje w To, czego nigdy nie widziałem po drugiej zwrotce, ale jak dla mnie to na Legendzie zapowiedzi późniejszej radykalnej zmiany jest niewiele. raczej pojawiły się one w Archaniołach i ludziach tudzież na koncertach, ale o tym zapewne więcej ma do napisania Marecki, ja tylko sygnalizuję wątek. Myślę też, że Legenda była czymś niesamowitym, ale nie do pociągnięcia na dłuższą metę, Legenda 2 jest chyba niemożliwa, więc ten gwałtowny przeskok między L. a następnym premierowym materiałem był nieunikniony.
Obrazek
3. Triodante - coś zupełnie innego, jak dla mnie to, że to jednak ten sam zespół, który nagrał Legendę słychać najbardziej w "Skończyłem rozpoczynaj", który zresztą był pierwszym kawałkiem z Triodante, który dane mi było usłyszeć, a było to chyba w 1994 r. na koncercie w Domu Kultury w Piasecznie. (Nie ma tego koncertu w kalendarium).
Obrazek
4. Duch - płyta zmetalizowana w stosunku do Triodante (Popkorn!), ale w wielu, zwłaszcza wolniejszych fragmentach do niej nawiązująca. W partiach szybszych pojawia się jakiś - nomen omen - indywidualny duch tej płyty, jest ona radośniejsza, zwłaszcza od strony wokalnej. W utworze tytułowym z kolei powraca Legenda, jak już pisałem w innym wątku, "Duch wieje przez świat" to najbardziej Legendowy kawałek spoza tej płyty.
Obrazek
5. Droga - ten materiał znów jest silnie powiązany z poprzednim, jest w wielu miejscach podkolorowanym Duchem, zwłaszcza pierwszy i ostatni kawałek do poprzedniej płyty by bardzo pasowały, choć Budzy w wywiadzie okolicznościowym dla "Tylko rocka" mówił, że Droga ma być kontynuatorką Legendy, nie za bardzo to słychać, może w "Burakach", może w "Kfinto", czyli drugiej części "Podróży na wschód", ale tu to pokrewieństwo jest raczej w wartwie tekstowej. Droga poprzez swoją aranżacyjną barwność i lekkość w jakimś stopniu zapowiedzią poszukiwań podjętych przez Toma na jego płycie solowej. "Buraki, kapusta i sól" zwiastują zaś jak dla mnie tą szybszą cześć PMK.
Obrazek
6. Pocałunek mongolskiego księcia - ktoś już zauważył był, ze to płyta, która w odróżnieniu od pozostałych nie opowiada jednej historii, a jest raczej zbiorem piosenek. W pewnym sensie jest przez to najsłabszą płytą Armii- choć zła płyta to nie jest.. Są na niej nawiązania do Drogi ("Zjawy i ludzie"i "Śmierć w Wenecji", czyli znów pierwszy i ostatni kawałek), do płyty solowej ("Ukryta miłość"), są czady, które ciut kojarzą się z "Burakami" o czym pisalem wyżej. "Sodoma i Gomora" może być zapowiedzią Trupiej Czaszki (tu już pojawia się brzmienie charakterystyczne dla płyty The Exploited "Troops of Tomorrow", które słyszę bardzo na płycie TC). Do tej pory najostrzejszy na płycie "Sen nocy letniej" sam nie wiem czemu kojarzył się z Legendą, ale teraz widzę, że można tą piosenkę uznać za zwiastun tego, co dzieje się na Ultima Thule
7. Ultima Thule - płyta wielka i jak to tego typu płyty mają w zwyczaju, nie do końca potwierdzająca regułę. Nic mi się tu poza przebojowym "Poza prawem" z PMK tak naprawdę nie kojarzy, a i "Poza prawem" dużo więcej ma wspólnego z Duchem. PMK przywodzi jeszcze trochę na myśl "Nocny lotnik" ale to dość luźne skojarzenie. W pewnym sensie dowodzi to chyba tego, że muzycy Armii, choć mo.ze podświadomie, też zauważyli tą inną jakość PMK i patrzą trochę bardziej wstecz, bo jak już to widać w recenzjach, UT jest dużo bardziej kontynuacją "Ducha" i "Drogi".
Wiem, że to co napisałem jest mocno niepełne i będzie wymagało wielu uzupełnień, mogłem też coś przegapić, gdyż, jak wiecie, jedną płytę znam słabiej od pozostałych (bez złośliwości to piszę).

skończyłem
rozpoczynaj

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 lutego 2005 11:08:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
rozpoczynam

Antiarmia - na pewno sporo z ducha Siekiery i lekkie zapowiedzi Legendy (chociażby długość wymienionych przez Budynia utworów)
Legenda - No tak 'Nie ja' to na pewno najmniej Legendowy utwór, dalsze rozwinięcie formuły armijno-(post)punkowej w wersji absolutnie kanonicznej. Zapowiedzi Triodante tu nie ma zbyt dużo tak wprost. Moze to, ze więcej juz trochę waltornii. Poza tym Legendę i Triodante dzieli kilka lat, zmiany składu itd. W związku z tym bardziej jako pomost pomiędzy obiema płytami traktowałbym z jednej strony nowe rzeczy na 'Czasie i bycie' (więcej Banana, rozwinięte Aguirre + bardziej skomplikowane formalnie 'Archanioły i Ludzie') a z drugiej strony koncerty, na których zaczątki Triodante (Popioły i bodajże Przygodna) były wplatane w Legendę i Opowieść. Mam nawet na to dowody rzeczowe :). Kolejna rzecz to teatralność czy może wizualność koncertów
(wyrażona też w spektaklu tv Legenda) w jakimś stopniu zapowiadająca zamkniętą formę Triodante. No i ostatni argument jaki przyszedł mi do głowy, to to co mówił ostatnio Budzy (chyba też w radiu BIS), że już w tamtych czasach z Brylem planowali nagranie czegoś dłuższego suity czy czegoś podobnego. Triodante nie jest jeszcze do końca realizacją tego zamierzenia (ale w końcu i to się udało :) ).
Triodante - w kontekście Legedny to głównie patrz punkt wyżej. Na pewno Skończyłem rozpoczynaj ma sporo z Legendy. No i teksty. Tutaj od bajkowo-uniwersalnych na Legendzie przejście w stronę jawnej deklaracji Ducha jest dość zauważalne.
Duch - Co do nawiązań do Triodante to rzeczywiście wolniejsze fragmenty głównie. Muzycznie ta płyta jest dla mnie jakimś połączeniem Legendy (pędzące utwory ze strony A) i wolniejszych dostojniejszych form (głównie strona B) choć wiem, że to spore uproszczenie. + na to wszystko nałozona nowa, inna, bardziej zmetalizowana gitara Popkorna.
Droga - to dla mnie też taka radośniejsza wersja Ducha. Duuuzo tu z płyty poprzedniej ale też sporo nowych elementów, które co ciekawe, jednakowo przejawiają się w warstwie melodycznej jak i słownej. Chodzi mi tu o lekki sentymentalizm, powrót do dzieciństwa, w ogóle sporo refleksyjnego podejścia. To też zapowiedź z jednej strony 'Tańca Szkieletów' ale i z drugiej PMK.
PMK - z płytą poprzednią łączą ją elementy powyżej wymienione ale brakuje mi na niej tej spójności jaką udało się uzyskać na Drodze. Jak dla mnie to zbiór bardziej lub troche mniej udanych utworów lub ciekawostek (Horror) Armii ale nie spójna, zwarta płyta. Co do zapowiedzi Ultima Thule to na pewno 'Sodoma i Gomora' (również zapowiedź Czaszki) oraz nastrój w Utopii, który w jakimś stopniu już zapowiada UT.
Ultima Thule - PMK2 to to nie jest. Raczej to wypadkowa zmian zaobserwowanych na koncertach (powrót punka po PRL-ach) + Trupia Czaszka. Ale spójność materiału godna Triodante. No i wszechobecny Duch. Poza prawem mi przypomina riffem 'On jest tu' ale takich reminiscencji jest więcej. I podobnie jak w przypadku Ducha to taka idealna kombinacja pędzącego patosu Legendy z rozbudowaniem formalnym Triodante.

tbc

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 lutego 2005 12:11:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 stycznia 2005 11:58:05
Posty: 72
Skąd: z onirycznej Łodzi
antiarmia lekkimi :shock: zapowiedziami "legendy"??? :shock:
dla mnie ona jest pełna tych zapowiedzi, łącznie z siekierowymi, moze dlatego tak kocham ten album....
jedyna co tam nie jest dla mnie odmienne to "swięto rewolucji" takie radosne. "zostaw to"- kojarzące mi sie dla odmiany z "Duchem" (tekstowo oczywiście) i nie wiadomo skąd wziete; "she is punk rocker", to mi podjeżdza pod PMK:?:

_________________
Jeszcze nie umarły, jeszcze się otwarły
oczy, które widzą, oczy, które płaczą
wydrążeni ludzie opuszczą piwnice
nim życie i śmierć wyjdą na ulice


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 lutego 2005 12:50:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
nazgul pisze:
"she is punk rocker", to mi podjeżdza pod PMK

nie brałem pod uwagę tego kawałka, bo po pierwsze kower, po drugie nagrany dużo, dużo później, niż płyta "Antiarmia"

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 lutego 2005 13:01:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bardzo ciekawe!
i na razie tyle... bo dopiero jutro nabędę "Ultima Thule".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 23:03:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
kurcze, myślałem, żeby cos dopisac, ale uświadamiłem sobie, że nie mam nic do powiedzienia więcej.. :?

tym niemniej chcialem powiedzieć, że bardzo mi się podoba i idea takiej analizy, i jej wykonanie w podwójnym autorstwie Budynia i mareckiego. Tak więc polecam przeczytanie, jeżeli ktos przeoczył!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 kwietnia 2005 10:58:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
marecki o Duchu pisze:
pędzące utwory ze strony A


i tu mnie naszła myśl pewna, pasująca też do wątku "szybko czy ciężko", że w Armii wystąpunją dwa rodzaje tych temp szybkich, jedno lżejsze, galopujące, które mamy na "Legendzie" i drugie, które choć szybkie, jest jednak ciężkie, trudno mi ne nazwać, które mamy np w szybkich kawałkach na "UT" czy właśnie na "Duchu". Na tejże płycie galopuje jedynie "Duch"...

Żałuję, że ten wątek umiera śmiercią naturalnąz racji swej złożoności... Pozatym ciekaw byłbym bardzo co sam zespół miałby do napisania.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 kwietnia 2005 11:16:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
Cytat:
ktoś już zauważył był, ze to płyta, która w odróżnieniu od pozostałych nie opowiada jednej historii, a jest raczej zbiorem piosenek.


Słowa "This is the end, I'm going, I'm leaving now, goodbye" miały wiązać całą płytę. Wszystkie piosenki miały opowiadać o tym, co widzi ktoś, kto założył pierścień. Tak mówił Budzy kiedyś w programie "Mopman".

Zgodnie z komentarzami na stronie "Trzy bajki" (tu również powrót do "Legendy") po "Nostalgii" miały być egzorcyzmem przed mroczną "Utopią". Do tego, ktoś już w temacie "Najgorsze piosenki" pisał, że "Ukryta miłość" jest takim odreagowaniem (może przekręcam) po "Utopii".

Jeszcze ciekawszy niż powiązania jest kontrast między "PMK" i "UT".
Na pierwszej płycie - piosenka z dziećmi, "Horror", cover 2+1 (opieram się na jednym z wywiadów). Na drugiej - ciężka ściana dźwięków, mroczne teksty, coś o duchowej walce.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 kwietnia 2005 12:53:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Budyń pisze:
Żałuję, że ten wątek umiera śmiercią naturalnąz racji swej złożoności... Pozatym ciekaw byłbym bardzo co sam zespół miałby do napisania.

popieram kolegę

a miało byc tak pięknie, polemika miała być ...

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 kwietnia 2005 17:13:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
No to w górę wątek! :)

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 kwietnia 2005 19:24:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 15 listopada 2004 19:59:17
Posty: 206
Skąd: Sandomierz nad Wisłą
Mikołaj pisze:
Cytat:
ktoś już zauważył był, ze to płyta, która w odróżnieniu od pozostałych nie opowiada jednej historii, a jest raczej zbiorem piosenek.


Słowa "This is the end, I'm going, I'm leaving now, goodbye" miały wiązać całą płytę. Wszystkie piosenki miały opowiadać o tym, co widzi ktoś, kto założył pierścień. Tak mówił Budzy kiedyś w programie "Mopman".



Jak dla mnie, pod względem tekstów, PMK to wyjątkowo spójna całość. Czego się nigdy nie mogłem doszukać w Legendzie na przykład :oops:

_________________
Actress Clara Bow was diagnosed with schizophrenia in 1949.

za Wikipedią


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 28 kwietnia 2005 14:30:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Kameal I Prawy pisze:
Jak dla mnie, pod względem tekstów, PMK to wyjątkowo spójna całość. Czego się nigdy nie mogłem doszukać w Legendzie na przykład


Jak dla mnie, pod względem muzyki, Legenda to wyjątkowo spójna całość. Czego się nigdy nie mogłem doszukać w PMK na przykład :wink:

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 sierpnia 2005 14:46:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
Temat znalazł się na trzeciej stronie, a chyba nikt nie napisał o wyraźnych związkach między "Drogą" a "Ultima thule". Jeszcze raz do góry.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 28 sierpnia 2005 17:50:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
To może Ty napiszesz?

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 29 sierpnia 2005 21:35:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
"Drogę" i "Ultima Thule" łączą pociągi. Pierwotnie na okładce tej drugiej płyty miał znajdować się parowóz, który umieszczony został na wkładce do nowego wydania "Drogi". Utwór "Kfinto" mówi o podróży pociągiem (przynajmniej w pierwszej zwrotce). "Parowóz numer 8" też się kojarzy z koleją. Na "Ultima Thule" w tytułowym utworze mowa o ostatniej stacji (z Synem po prawicy Ojca, o którym hymn śpiewany jest jako ostatni na "Drodze"; jest ona uważana za zwykły zbiór piosenek, ale położenia tej ostatniej nie musiał spowodować przypadek). To tylko urywki powyrywane z kontekstu, więc związki nie są tak wyraźne jak napisałem wyżej, ale coś powinno się dać złożyć. "Ultima Thule" to jakby nowa, może lepsza, na pewno inna, bardziej dorosła "Droga".

"Podoba nie ma tu nic" ze "Strzałów znikąd". Pisałem w temacie o komentarzach, które pewnie będę musiał sam zredagować, że kojarzy mi się to z "Kfinto". Inne niejasne skojarzenia zresztą też tam ująłem.

Tylko muzyka na tych albumach całkiem inaczej brzmi.

Proszę. Pozdrawiam.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group