Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:58:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 kwietnia 2009 10:29:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
To ja od razu proszę o info:

Jak długo potrwać dziś może podróż na Księżyc? Czy gdzieś są dostępne plany bazy na Księżycu? Temat mnie ciekawi, gdyż albowiem chcę zamknąć temat jednego opowiadania co kiedyś napisałem...

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 kwietnia 2009 10:46:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Igor! :brawa: Będę tu częstym gościem! Astronomia fascynuje mnie "od zawsze", choć bardziej od strony opisowej niż np: obliczania peryhrelium... ;-)
Wkrótce coś tu napiszę...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 kwietnia 2009 19:02:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Igor, świetnie, że założyłeś ten wątek! :)
I mam pytanie od razu - czy to nie jest tak, że określone planety o określonej porze roku są widoczne w tym samym miejscu?
Bo jakoś w tym roku wieczorem nie widzę Wenus za oknem, a wydawało mi się, że do tej pory na wiosnę ona zawsze tam była.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 kwietnia 2009 19:41:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dzięki Igor :D

Do pytania Fengarycznego się dołączam, bo o ile z gwiazdami jako tako sobie daję radę, o tyle planety pozostawiają mnie zawsze całkowicie w tyle.
Generalnie na początku roku zawsze - przynajmniej wieczorami - mocno świeciło na niebie, coś, co uznałem , że jest Wenus (chyba na podstawie czyichś słów na forum). Natomiast obecnie rzeczywiście nie widzę żadnych planet, najjaśniejszym punktem na nocnym niebie wydaje mi się (oprócz księżyca ;-)) Arcturus.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 kwietnia 2009 20:23:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Igor pisze:
szczerze mówiąc nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć na Twoje pytanie

No to trudno...

Igor pisze:
ale jest coś takiego jak efemerydy astronomiczne na dany rok; nawet posiadam takowe na obecny 2009 rok

A to w takim razie jesteś w stanie powiedzieć, gdzie się w tej chwili ta cała Wenus podziewa wieczorami? Oczywiście takim bardziej ludzkim językiem? ;) I czy jest szansa, że np. w maju będzie ją widać na zachodnim niebie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 kwietnia 2009 21:04:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
O rety, to na drugiej półkuli! Dzięki, znalazłam zgubę! I stosunkowo niezbyt daleko od niej Jowisza. Że też wszystkie najładniej świecące planety aż tam wywiało!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 06:41:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jako obserwator leniwy, który przed wschodem słońca raczej śpi, mam do dyspozycji to, co widać tak raczej do godziny 23-24 ;-) W tym czasie niczego planetopodobnego nie zobaczyłem. Niestety akurat tych wymienionych przez Ciebie gwiazdozbiorów zodiakalnych (Koziorożec, Wodnik) jeszcze nie rozróżniam :-( , ale moja pomoc naukowa nie wkazuje na to, by w w/wym godzinach można je było obecnie w ogóle zobaczyć.

Ja i tak się cieszę, bo zidentyfikowałem Lwa ;-) Z naszego balkonu prezentuje się ogromniasto, zajmuje większość widoku właściwie. Natomiast tam, gdzie powinna znajdować się Panna (czyli mój osobisty zodiak), przy naszym tu oświetleniu widzę głównie jakieś majaczące plamki, oprócz samej Spiki, bo ta świeci porządnie.

O, a ostatnio zidentyfikowałem nieznany mi wcześniej gwiazdozbiór, niewielki ale wyraźny, widzę cztery gwiazdy ułożone w taki powiedzmy trapezoid o nieco szerszej podstawie i zbiegających się ścianach bocznych, z których lewa jest wyższa, więc górna ściana nieco "spada" z lewej na prawo. Nazywa się to wg mojej książki i mojego rozeznania Kruk :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 07:07:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
W pierwszych dniach kwietnia, w bardzo pogodne przecież wieczory, kilka razy miałem okazję pożegnać się z Orionem. To takie pomachanie ręką na "do widzenia" przez zimę. W szarawej wieczornej zorzy ostatnio ledwo go już widać.

Mam nadzieję, że w wątku tym można też pisać o obiektach niewidocznych gołym okiem, ale stanowiących astronomiczną gratkę?
Zafascynowała mnie ostatnio Sedna. Kula niewiele mniejsza od Plutona, obiega Słońce po fantastycznie odległej, jajowatej orbicie (peryhelium dwa razy dalej niż Pluton, aphelium - aż 20 razy!). Jeden obieg trwa ponad 12.000 lat! Trudna do wyobrażenia jest samotność, ciemność i chłód takiego obiektu. W aphelium Słońce widziane z powierchni Sedny jest wciąż bardzo jasną gwiazdą, ale już punktową - bez żadnej szansy na zauważenie jego tarczy.
Wiele bym dał, by choćby przez kwadrans pochodzić sobie po tym obiekcie...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 08:55:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Lew to mój ulubiony gwiazdozbiór zimą. Wzięło się to stąd, że mając naście lat dostrzegłem go i rozpoznałem wracając z pasterki.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 12:53:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
No tak, za to teraz, akurat o tej porze, zagląda mi w okno. Tylko co mi po niej w środku dnia? :wink: W każdym razie dzięki za kolejne info! :)

A wieczorem, z gwiazdozbiorów to mi obecnie świecą głównie Bliźnięta i Woźnica. Umiem rozpoznać, gdzie są, ale tylko po dwóch najjaśniejszych gwiazdach z każdego, i z reguły mylę je ze sobą. "Teoretycznie mój" Byk chowa się za horyzontem, zanim się dobrze ściemni.
Poza tym nie umiem rozpoznawać gwiazdozbiorów. Wiem, jeszcze, jak wygląda Orion i Wielki Wóz i na tym koniec. Kiedyś umiałam rozpoznać Lwa. Z tej niewiedzy wzięło mi się to, że czasem sama sobie wyznaczam własne gwiazdozbiory i po swojemu nazywam. Fajna zabawa. :)

A kiedyś jeszcze zapytam o takie drobne zbiorowisko gwiazdek, bo strasznie mnie ciekawi, co to jest. Nie udało mi się go zlokalizować i zidentyfikować w żadnym planetariumowym programie. Tyle, że z pytaniem muszę zaczekać do czasu, kiedy to pojawi się za moim oknem, żebym z grubsza była w stanie określić, gdzie to jest, bo teraz to nie pamiętam. Najgorsze, że być może go nie widzę właśnie z powodu nieszczęsnych miejskich świateł, których robi się coraz więcej. :?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 14:41:24 

Rejestracja:
ndz, 18 czerwca 2006 13:42:20
Posty: 3186
Skąd: dalekie krainy
Fengari pisze:
Poza tym nie umiem rozpoznawać gwiazdozbiorów.

Ja potrafię tylko Wielki Wóz znaleźć. Kiedyś u cioci widziałam taką książkę dla dzieci, gdzie było ładnie wyjaśnione jak odnaleźć poszczególne gwiazdozbiory, niestety jej nie pożyczyłam i nadal nie wiem co i jak... Jak więc odnaleźć Małą Niedźwiedzicę? Która to Gwiazda Polarna?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 14:44:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ptak ze wschodu pisze:
Jak więc odnaleźć Małą Niedźwiedzicę? Która to Gwiazda Polarna?

A to akurat potrafię, gdy zorientuję Wielki Wóz.
Obrazek
Polarną masz na przedłużeniu linii skrajnych "kół" Wielkiego Wozu, mniej więcej w odległości pięciokrotnie większej niż odległość między tymi kołami. W praktyce wyznacz sobie tę linię i na przedłużeniu szukasz jasnej gwiazdy. Jak masz Polarną, to dobudujesz sobie Mały Wóz, ale często jest słabo widoczny, zwłaszcza w dużych oświetlonych miastach.
Na tym kończy się większość moich zdolności czytania nieba. :lol:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 14:52:37 

Rejestracja:
ndz, 18 czerwca 2006 13:42:20
Posty: 3186
Skąd: dalekie krainy
Peregrin Took pisze:
Jak masz Polarną, to dobudujesz sobie Mały Wóz

Dzięki Pippin!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 14:53:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
A ja, mimo, że wiem, gdzie jest Wielki Wóz i że Polarnej jakoś tak właśnie trzeba szukać, to i tak nigdy nie mogę jej znaleźć. Co mnie strasznie złości! :evil:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 kwietnia 2009 21:45:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Twój problem z Gwiazdą Polarną jest równie dziwny, co problem z dosłyszeniem luna de marija ;-)
Uwierz mi, Igor, że widać ją nawet z całkiem oświetlonej latarniami ulicy, co jak co, ale akurat Wielki Wóz i Polarną to nawet w centrum widać dobrze! ;-)


Fengari pisze:
z gwiazdozbiorów to mi obecnie świecą głównie Bliźnięta i Woźnica

te dwa gwiazdozbiory są moimi głównymi odkryciami tej zimy, wcześniej ich nie rozpoznawałem, nauczyłem się ich w listopadzie (w Krasnem Potockim skądinąd!) i przez cały początek roku świeciły mi tak często i widocznie, że nauczyłem się rozpoznawać je nawet na częściowo zachmurzonym niebie.

Fengari pisze:
Umiem rozpoznać, gdzie są, ale tylko po dwóch najjaśniejszych gwiazdach z każdego

a ja po parach najjaśniejszych gwiazd ;-) no bo każdy z nich charakteryzuje się dwoma jasnymi gwiazdami położonymi obok siebie, przy czym Kastor i Polluks są wyraźnie bliżej siebie niż Capella z towarzyszką. No i w zimie Capella była zdecydowanie wyżej i wcześniej było ją widać; na początku często mi się myliły Bliźnięta z Woźnicą, właśnie przez podobieństwo tych par gwiazd, ale jakoś chyba się w nich połapałem.

Za to Gravi mnie zdziwił z Lwem jako ulubionym gwiazdozbiorem zimy - ja go zidentyfikowałem dopiero niedawno, a wiec ewidentną wiosną! W przyszłą zimę będę wypatrywał ;-)

Fengari pisze:
czasem sama sobie wyznaczam własne gwiazdozbiory i po swojemu nazywam. Fajna zabawa.

No :-) Na przykład jest takie coś na letnim niebie, co nazywam odwróconym mercedesem :D Ciekawe, czy ktoś też widział ;-) Teraz też już widać, ale na razie jeszcze leży na boku, tzn. teraz jest raczej przewróconym mercedesem, ale w lecie będzie stał do góry nogami jak nic! Wiem, co to jest niby (dodajmy, że są to teoretycznie dwa różne gwiazdozbiory połączone w tego mercedesa), ale bardziej podoba mi się moja klasyfikacja :-)


Fengari pisze:
drobne zbiorowisko gwiazdek

Plejady? W okolicach Twojego Byka? Czy może nawet w jego ramach? Jeżeli tak, to obawiam się, że musisz poczekać do jesieni...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group